Fshehësit e fytyrës dhe si të kurseni në kozmetikë

A keni një datë me një djalë të ëndrrave tuaja në disa orë ose në një takim të rëndësishëm biznesi, dhe e gjithë fytyra juaj është e shpërndarë me puçrra të mëdha të kuqe? Skuqje e torturuar dhe skuqje? Dndërruar për lëkurë të përkryer të lëmuar? Mënyra më e shpejtë për të arritur atë që dëshironi është grimi i ngjyrave!

Maskë për fytyrën

Si të zgjidhni një themel? Para blerjes, duhet të studioni me kujdes tipologjinë e agjentëve të ngjyrosjes:

Krem fondacioni. Kjo e ashtuquajtur "artileri e rëndë", e cila do të ndihmojë në fshehjen edhe të inflamacionit më të mprehtë për shkak të strukturës së saj të dendur. Një gjë e pazëvendësueshme në situatat më të përparuara. Por ki kujdes! Fondacioni bllokon fort poret, për shkak të të cilave poret janë të bllokuara në mënyrë të pashmangshme dhe formohen pika të zeza. Dhe përmbajtja e lartë e vajrave në përbërje provokon prodhimin e sebum, dhe fytyra fillon të shkëlqejë pakëndshme pas disa orësh. Prandaj, përdorimi i një kremi të tillë nuk rekomandohet shumë për pronarët e lëkurës me vaj dhe vaj.

Një agjent i veçantë maskimi u zhvillua posaçërisht për ta: xhel për ngjyrosje Crystaline për të eleminuar aknet. Ka një përbërje "të butë" dhe i jep lëkurës një efekt mat. Në kombinim me një çmim të përballueshëm dhe lehtësinë e përdorimit, xhel për ngjyrosjen bëhet një domosdoshmëri në çdo qese kozmetike. Sidoqoftë, aftësia e tij e mbivendosjes është e vogël: format e rënda të puçrrave janë shumë të vështira për këtë luftëtar.

Kristalin për puçrrat

Concealer është një mjet i shkëlqyeshëm për të luftuar njollat ​​e moshës, molet, "çantat" nën sytë, mbresat e vogla dhe puçrrat e vogla. Cilësi e lehtë e bën atë pothuajse të padukshme për lëkurën. Përveç kësaj, fshehësit kanë një gamë të madhe ngjyrash - nga tonet klasike të lëkurës deri në vjollcë dhe jeshile, duke ndihmuar në neutralizimin e yellowness dhe skuqjen sa më efikase të jetë e mundur.

Mos e ngatërroni ngjitësin korrektues me fshehësin. E para ka për qëllim të maskojë poret dhe veçanërisht pikat e mëdha të pigmentit. Përveç kësaj, për të ngushtuar dhe fshehur poret, ju mund të përdorni një "grout" të veçantë pa ngjyrë mbi një bazë silikoni si një bazë për përbërjen. Me sy të lirë, është plotësisht e padukshme, por aplikoni dhe ndjeni se si lëkura bëhet e butë, dhe produktet tonale shtrihen lehtësisht pa shumë përpjekje. Provojeni vetë!

Kohët e fundit, highlighter ka fituar një popullaritet të veçantë në industrinë e kozmetikës. Dhe kjo nuk është rastësi! Kjo gjë e vogël ndihmon për të krijuar një shkëlqim të lehtë në fytyrë, duke nënvizuar zonat e saj individuale. Kjo e bën lëkurën vizualisht më të tonifikuar, të shëndetshme dhe të pushuar.
Një shtresë e veçantë e agjentëve maskues është pluhur i njohur. Sot në dyqane ka një numër të madh të llojeve të këtij produkti.

Pra, pluhuri në topa ndihmon për të rregulluar në mënyrë të pavarur hijen dhe është i përshtatshëm për t'u përdorur. Pluhuri transparent është i padukshëm në fytyrë dhe thith në mënyrë të përsosur sebumin, duke e bërë lëkurën të pjekur dhe porcelan, si një kukull. Një fytyrë thërrmuar paksa e zbardhur, duke i dhënë asaj një shkëlqim aristokratik. Nëse jeni një vajzë me lëkurë të errët - mos u shqetësoni, prodhuesit e kozmetikës janë kujdesur për ju duke krijuar një pluhur të veçantë bronzi. Ne blejmë me mençuri.

Rregulla të thjeshta 3 për një blerje të suksesshme të kozmetikës

 1. Para se të blini një produkt të veçantë tonik, duhet të studioni me kujdes përbërjen dhe mbishkrimet e tij në tub. Mos harroni se duhet të jetë e përshtatshme për llojin tuaj të lëkurës.
 2. Kontrolloni tonin e korrigjuesit. Në kundërshtim me stereotipin, është e nevojshme të aplikoni produktin jo në dore dhe jo në pjesën e pasme të pëllëmbës, por në kufirin e fytyrës dhe qafës. A bashkohet ngjyra me tonin tuaj të lëkurës natyrale dhe është pothuajse e padukshme? Atëherë mos ngurroni të blini!
 3. Një tub me një bombol me vrimë nxjerrëse është më e preferueshme për një aplikues që tërhiqet. Mos harroni se nga kontakti me lëkurën në të dytën, bakteret dhe grimcat e sebum do të qëndrojnë në lëkurë, të cilat mund të rrisin inflamacionin dhe ta "përhapin" atë në të gjithë fytyrën.

Sekretet e kozmetikës madje

Fshehësit aplikohen në fytyrë në radhë të parë, duke përdorur një aplikues, në mënyrë që të shmangen të ashtuquajturat gunga nën sy dhe zhvishem në fytyrë. Pastaj vjen themeli. Rekomandohet ta aplikoni atë me një sfungjer të lagur - në këtë mënyrë ju mund të shpërndani në mënyrë më të barabartë produktin në lëkurë dhe të shmangni "efektin e pakëndshëm maskë". Po, dhe do të zgjasë disa herë më gjatë.

Prekja e fundit është pluhur. Rekomandohet ta aplikoni atë me një furçë të dendur të gjerë me lëvizje të lehta. Mos harroni se ju duhet të aplikoni përbërjen vetëm me duar të pastra në mënyrë që të mos e ktheni fytyrën tuaj në një vatër të baktereve. Shtë e rëndësishme të njihni një rregull më shumë: produktet tonale jo vetëm që e tejkalojnë tonin, por edhe zbutin strukturën e lëkurës. Prandaj, është e rëndësishme të aplikoni produkte korrigjues jo vetëm për fytyrën vetë, por edhe në qafë, si dhe dekoltenë. Kjo do të ndihmojë për të shmangur "diktimin" dhe krijimin e iluzionit të një ngjyre natyrale të lëkurës.

Një tjetër hile e vogël e jetës: në mënyrë që përbërja të duket gjithmonë e freskët, përdorni peceta të pjekura ndërsa zgjidhni selumin. Kjo do t'ju ndihmojë të dukeni të parezistueshëm gjatë gjithë ditës.

Mënyra 10 për të kursyer kozmetikë

Ju mund të dukeni tërheqës edhe me përbërjen e lirë. Shumë - produkte bukurie janë në dispozicion tek secili prej nesh në shtëpi, gjëja kryesore është të kuptoni se si t'i përdorni ato si duhet:

 1. Vaj kokosi Ilaçi më i mirë për rivendosjen e flokëve të dëmtuar. Me përdorimin e tij të rregullt, shpejt do të shpëtoni nga skajet e ndarjes.
 2. Fshij. Do të largojë stresin statik nga flokët, thjesht ecni nëpër flokët paksa dhe uji shpejt neutralizon statikën.
 3. Kos. Zbut lëkurën pas një djegie nga dielli, dhe gjithashtu rikthen flokët pas një stilimi të nxehtë.
 4. Uthull musht molle Eliminon shkëlqimin me vaj në lëkurë, kështu që përdoret në vend të tonikut.
 5. Vaj ulliri Ky produkt është i lehtë për të hequr përbërjen, dhe lëkura pasi të bëhet e butë.
 6. Qese çaji. Kafeina, e cila është pjesë e çajit, lehtëson fryrjen. Zhytini në ujë të freskët dhe më pas aplikojini në sytë tuaj për dhjetë minuta.
 7. Kondicioner i flokëve. Mund të përdoret në vend të kremit për rruajtje. Falë strukturës delikate të tij, rroje rrëshqet lehtë dhe lëkura hidratohet.
 8. Sheqer kafe. Përdoret në vend të pastrimit të trupit. Ai largon mirë qelizat e vjetra, shkrihet shpejt në ujë dhe nuk mbetet në lëkurë. Sheqeri përzihet me xhel dush dhe aplikohet në lëkurë.
 9. Vazelinë. Për ta mbajtur parfumin në dore për një kohë të gjatë, së pari aplikoni pak vazelinë. Falë bazës së saj të yndyrshme, aroma zgjat gjithë ditën.
 10. Furça e dhëmbëve dhe pasta zbardhuese do t'ju ndihmojnë të heqni qafe thonjtë e verdhë thjesht. Lyeni ato me një pastë dhëmbësh zbardhues. Përbërja e kësaj paste përfshin peroksid hidrogjeni, i cili përballon çdo ndryshim në ngjyrën e thonjve.
Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment