Чај од стомак Gastro и методи на третман на гастритис

Чај од стомак Gastro се препорачува за гастритис, чир на желудник и дуоденален улкус, колитис. Ублажува грчеви во стомакот и цревата, го олеснува варењето на храната; помага да се врати нормалното функционирање на панкреасот; има корисен ефект врз црниот дроб и цревата, го подобрува метаболизмот. Олеснува гасови, подригнување, металоиди.

Дисфункција на нашиот стомак е многу непријатно и болно време. Ваквите проблеми носат непријатност и вкочанетост во нашите движења и мисли. Многу е тешко да размислите сериозно за нешто кога ве боли стомакот, да работите напорно, да одите, да трчате, да ги насочувате мислите на друго место. Ова е всушност голема непријатност за секоја личност.

Од раното детство, нашите родители следат што јадеме, а потоа со текот на времето, овие рамки се бришат и храната станува многу разновидна, но во исто време не е многу корисна. Оттука, се појавуваат разни болести на желудникот. Кои можат да бидат тие?

 • Гастритис е појава на воспалителни процеси во различни делови на желудникот. На прв поглед, болеста изгледа апсолутно безопасна, бидејќи скоро секоја личност ја има, а понекогаш дури и практично не се манифестира, многумина понекогаш имаат врвови на активност, стомакот боли неколку дена, а потоа престанува. Целата опасност од болеста е дека со текот на времето може да се развие во посериозни болести, како што е чир на желудник. За да не ве мачи гастритисот, дефинитивно мора да следите диета.
 • Чир е потешка форма на заболување на желудникот, таа е поврзана со формирање на мали чиреви на внатрешната површина на желудникот. Чирот се манифестира многу почесто и полошо од гастритисот. Може да биде болка поради нездрава храна, глад, постојат моменти, обично есен или пролет, кога чирот се влошува и тогаш лицето не може да се чувствува добро. Тој има постојана болка во стомакот, силна металоиди, повраќање, што, патем, малку ја олеснува состојбата на пациентот. Во случај на пептичен улкус, покрај разни лекови, пропишана е и строга диета.
 • Не-улцеративна диспепсија - оваа болест се карактеризира со зголемување на киселоста на желудникот, што пак предизвикува постојана металоиди кај некоја личност или повторливи болки во стомакот. За да спречите ваков вид нарушувања, мора да следите и диета.
 • Ерозијата на желудникот е дефект на гастричната слузница, која не формира опасна лузна, како што е чир. Едно лице може да страда од подригнување, периодични болки во стомакот. Ерозијата може да биде предизвикана од надворешни и внатрешни фактори. Многу е важно да ја набудувате со лекар и да следите одредени препораки.

За да имате здрав стомак, многу е важно да не пропуштите ниту една од манифестациите на гастрични нарушувања, како што се:

 • Чувство на тежина во стомакот после јадење;
 • Болка во стомакот;
 • Непријатност во форма на повраќање, гадење, металоиди, подригнување.

Ако забележите некој од овие симптоми, задолжително посетете го вашиот лекар и проверете го стомакот. Многу е лесно да се започне болеста, но веќе не е толку лесно да се излечи во тешка форма. Ако вашиот лекар ви препишал да држите диета, тогаш треба да знаете дека се појави одличен лек што одговара на вашиот вкус и ќе придонесе за дополнително лекување и чистење на желудникот. Ова е монашки чај од желудник Gastro... Во случаи на рани фази на стомачни заболувања, како што се гастритис или разни нарушувања, стомачен чај Gastro ќе замени многу лекови за вас и ќе биде одличен елемент на диетална терапија.

Мислење на лекарот за чајот Gastro

Гастритисот е чест посетител на желудникот на модерна личност. Станува хронично со пролонгирани акутни процеси што доведуваат до промена во обновување на клетките на wallидот на желудникот, поради што се нарушува функционирањето на органот. Воспаление на wallидот на желудникот се јавува под влијание на голем број фактори:

 • Инфекција со хеликобактер пилори (70%).
 • Автоимун механизам (15%).
 • Рефлукс на жолчката од дуоденумот (5%).
 • Земање на нестероидни антиинфламаторни лекови против болки (10%).

Пушење, алкохол, слабо изџвакана храна, храна со слаб квалитет, истовремени болести на дигестивниот систем, ендокрина патологија предиспонираат за развој на хроничен гастритис.

Во фаза на егзацербација на гастритис, која се разви поради инфекција со хеликобактер, диетата се користи заедно со антибиотска терапија и третман со гастрични чаеви, на пример Gastro... Оброците треба да се земаат 4-5 пати во текот на денот, рамномерно распределувајќи го времето помеѓу оброците. Треба да ги исклучите оние јадења што предизвикуваат зголемено лачење на дигестивни сокови (слатки, солени), како и зачинета храна, иритирачки стомак, пушена и пржена храна. Подобро е да земете сецкана, полу-течна храна (лигави или млечни супи, житарици, котлети, меко варени јајца, кефир, урда, чорба од зеленчук).

Кога отстранувате акутно воспаление, можете да ја проширите листата на производи со додавање на варено месо, риба, компири, тестенини, лекарска колбас, путер, павлака. Постепено, списокот на јадења се шири, но дури и откако ќе се отстрани егзацербацијата, треба да се избегнуваат конзервирана храна, пушени деликатеси, зачинети јадења, пржена масна храна, пушење и силен алкохол.

Со автоимуна природа на гастритис, стомакот треба да се поштеди со избегнување груба и застоена храна. За време на периодот на егзацербација, забрането е користење на пушени, солени, масни, кисела, пржени и зачинети зачини. Храната во текот на денот треба да се зема за 2-3 часа. Каша, желе, млечни или лигави супи, омлети, пире од зеленчук и урда, супа од шипинка, чај од манастир ќе донесат придобивки. По два дена, можете да ја проширите диетата со додавање на супи од зеленчук, тепсија од урда, кефир, месо на пареа, котлети, лекарска колбас, пире од овошје, бел леб, крекери, сушење, слаб чај.

Надвор од егзацербација на автоимун гастритис, потребно е да се стимулираат стомачните жлезди за да се подобри дигестивната способност. Тие ќе успеат добро во ова: црн леб, кефир, путер и растителни масла, чорби, риба супа, котлети, парено или варено месо, зеленчук, овошје, сок од црна рибизла, бреза, брусница, супа од шипинка. Треба да го продолжите фракциониот оброк најмалку пет пати на ден. Треба да се исклучат производи што предизвикуваат ферментација (зелка, грозје), како и пржена, масна, пиперка, оцет, пушена, конзервирана храна.

Минералната вода се зема 15 минути пред оброците до 100 ml три пати на ден во период од три недели. Добро е да се користи за гастритис "Нарзан", Есентуки "бр. 4. Ако одлучите да користите манастирски гастричен чај Gastro за третман на гастритис, а потоа прочитајте за неговите придобивки и корисни својства.

Предности на чајот Gastro

Чај од стомак Gastro служи како дополнителен производ во вашата строга диета, додека содржи такви природни состојки кои добро влијаат на функционирањето на дигестивниот систем и смируваат разни манифестации на првите знаци на болеста. Манастирскиот чај Гастро не е ништо полош од познатиот еликсир за гастритис трговската марка Здоров.

Алатката има огромен број на предности, како што се:

 • Совршено усогласен состав - секоја состојка во производот намерно ја подобрува вашата состојба и ја елиминира можната непријатност поврзана со развој на болести на дигестивниот систем. Компонентите се избрани така што да дејствуваат јасно и да го излекуваат проблемот, а не да го маскираат.
 • Безбедност на лекот - желе може да се користи при препишување на апсолутно каква било строга диета, тоа нема да предизвика никакво штети на вашето здравје, туку напротив, само ќе ја поддржи и подобри вашата состојба. Лекот помина многу клинички испитувања и освои огромен број препораки од лекари - специјалисти од оваа област.
 • Пријатен вкус - при употреба на кој било лек, неговиот вкус не е од мала важност, бидејќи кога следите диета, храната ретко ни носи задоволство. Затоа, оставете гастричен желе Гастренит да стане честичка за да го подигне вашето расположение.
 • Ефективноста на лекот - ефектот на апликацијата е видлив по неколку дена, за оние кои штотуку почнаа да имаат проблеми со стомакот. Станува полесно веднаш, стомакот престанува да боли, чувството на металоиди исчезнува.
 • Позитивни оценки на потрошувачите - оние кои веќе ги искусиле ефектите на чајот Gastro на нас самите, многу задоволни. Тие забележуваат нагло подобрување на состојбата и исчезнување на проблемот што се појавува.

 

Предности на чајот Gastro

Чај од стомак Gastro ефикасно помага при такви болести:

 • Чир на желудник;
 • Дуоденален улкус;
 • Гастритис;
 • Панкреатитис;
 • Во присуство на Helicobacter pylori;
 • Подригнување;
 • Хепатална колика (жолчни);
 • Масна дегенерација на црниот дроб;
 • Металоиди;
 • Целијачна болест;
 • Дуоденитис;
 • Колитис;
 • Проктитис;
 • Стоматитис

Состав на чај Gastro

За да го одредите изборот на лек, треба јасно да го проучите неговиот состав. Ние секогаш сакаме да го видиме само природниот состав, бидејќи одамна е познато дека само природните состојки можат позитивно да влијаат на работата на организмот. Ниту еден хемиски адитив никогаш не може да ги замени природните.

Состав на гастричен чај Gastro

Состав на гастричен чај Gastro тоа беше внимателно разработено и избрано, бидејќи неговата насока е многу значајна за секој организам. Отпрвин, тој може да ве потсети на некој лек од традиционалната медицина, но многу е тешко да го повторите истиот состав самостојно, бидејќи компонентите беа комбинирани и додадени на одредени начини и во потребните количини. Размислете за составот и дејството на компонентите на желудочниот чај Gastro:

 • Календула. Помага да се справите со гастритис, чир на желудник и дуоденум, запек. Тоа е главната фабрика за третман на гастроинтестинални заболувања.
 • Ленено семе. Олеснување на болката во стомакот, има обвивна и антиинфламаторни својства, заштита на гастричната мукоза.
 • Овошје од розова куче. Тие го олеснуваат воспалението, имаат холертичен ефект, ја подобруваат функцијата на гастроинтестиналниот тракт како целина, содржат многу корисни материи и витамини.
 • Кантарион. Ја нормализира гастричната секреција, го подобрува апетитот, ја елиминира прекумерната киселост, промовира заздравување на чиреви, ја нормализира цревната активност.
 • Фен за печурки. Ја обновува гастричната слузница, има моќен антиинфламаторно дејство, ја ублажува болката и грчевите.
 • Нане. Се карактеризира со силен аналгетски ефект, го подобрува лачењето на желудникот, го зголемува апетитот, ја намалува ферментацијата и гнилите процеси при хроничен колитис, помага во борба против гадење, повраќање, лабава столица.
 • Sagebrush. Го зајакнува стомакот, ефикасно се бори со паразити, ја подобрува слабата цревна перисталтика, го подобрува варењето, го елиминира спазмот на дебелото црево.
 • Коњска опашка. Промовира брзо зараснување на раните, вклучително и чиреви, се бори против тумори, ги елиминира цревните нарушувања и има општ ефект на зајакнување.
 • Цвеќиња од равнец. Тие имаат тонични својства, го зголемуваат лачењето на желудечен сок, лачењето на жолчката, го намалуваат гасот, имаат антихелминтски ефект.

Прегледи за чај Gastro

Дејство на чај Гастро

Гастричниот чај врши свое влијание врз нашето тело поради дејството на неговите активни компоненти. Дејството на чајот Гастро работи прецизно и ефикасно без да му наштети на нашето тело. Сето ова се случува благодарение на XNUMX% природен органски состав. Секој елемент влијае многу внимателно и помага во борбата против разни болести. Земајќи го предвид специфичниот ефект на гастричниот чај Gastro, тогаш може да се разликуваат следниве манифестации:

 • Ги намалува воспалителните процеси во телото - ова се должи на екстрактите од овес, прополис, кантарион, куркума и други компоненти вклучени во препаратот. Ова влијание е многу важно во манифестацијата на првите знаци на гастроинтестинални нарушувања, бидејќи желе веднаш се справува со првите знаци на појава на болеста и ве ослободува од маката поврзана со непријатни болести на гастроинтестиналниот тракт. Во исто време, можеби дури и не се сомневате дека болеста може да се појави кај вас;
 • Антимикробен ефект - овој ефект се појавува како резултат на дејството на прополис, нане, морков, тиква и јаболко. Овие активни супстанции совршено го чистат телото од непотребни штетни микроорганизми и му помагаат на телото да се спротивстави кога ќе се појават повторно. Така, болките во стомакот престануваат да не мачат и општата состојба на телото значително се подобрува;
 • Регенерација на ткивата - со помош на прополис, моркови и тиква, ткивата на желудникот е многу добро и брзо се обновува, обновени се оштетените области, што помага за заздравување на чиревите на внатрешната обвивка на желудникот;
 • Намалување на болката - прополисот, нането, тиквата и морковот ја ублажуваат акутната болка во стомакот, помагајќи да се чувствувате добро, да се движите целосно, да работите, да продолжите со вашите секојдневни активности. Телото веднаш станува лесно и слободно;
 • Тоничниот ефект се постигнува како резултат на присуството на радиола во составот на производот, го крева тонот на абдоминалните мускули, ве освежува, оживува, го исполнува телото со енергија и ја зголемува силата.

Комбинација на сите дејства на гастричниот чај Gastro ви дава ефект на моментално олеснување. За само неколку минути, ќе можете да почувствувате наплив на сила и живост и да заборавите на болките во стомакот, како и на неговиот неверојатен вкус. Овој чај за лекување може да се ужива во текот на целиот ден.

Примена на чај Gastro

Чај од стомак Gastro претставени како билни. Мора да се свари со врела вода и да се консумира како пијалок, заменувајќи кафе, сок и други газирани пијалоци. Треба да го нанесете производот внатре, со брзина од 1 лажичка мешавина од билки на 180 ml вода. После тоа, чајот треба да се внесува 30 минути и да се филтрира.

Неговата употреба не зависи од внесот на храна, можете да пиете пред, после и за време на оброците. Главната работа е да се набудува бројот на апликации, што се препорачува 1-2 пати на ден, по можност наутро и навечер. Текот на апликацијата треба да се одржува 2 недели.

Но, ова е многу индивидуално, така што вие самите можете да изберете време на примена на лекот. Нема никакви несакани ефекти, затоа е многу безбеден и безопасен за организмот.

Манастирски чај Gastro е погоден за апсолутно за секого, секој може да го користи, предмет на каква било строга диета, бидејќи лекот се состои исклучиво од корисни компоненти на растенијата што нема да влијаат негативно на состојбата на вашиот гастроинтестинален тракт, токму спротивното, значително ќе ја подобри неговата состојба.

Многу е добро да пиете чај од желудник заради превенција, бидејќи може незабележливо поволно да влијае на вашето тело и да ги излекува проблемите што се појавуваат. Многу е добро лекот секогаш да го имате при рака и да го користите наместо никакви фармацевтски препарати за болки во стомакот. Навистина, лекарите го докажаа дејството на лекот и нема да донесе штета, за разлика од хемиските лекови.

Проверете ги деталните упатства за употреба на манастирскиот чај Gastro на веб-страницата на производителот, дадени се попрецизни препораки и желби. Пијте го пијалокот и оздравете се!

Чај од стомак Gastro и методи на третман на гастритис

Нутритивна терапија за хроничен гастритис

Гастритисот се карактеризира со воспаление на мукозната мембрана, зголемена секреција - производство на хлороводородна киселина и влошување на дигестивниот процес. Диетата станува неопходна против регресија на гастритис. Повреда на утврдената диета ја зголемува веројатноста за зголемен гастритис до хронични или дури и чиреви на желудник. Симптоми: силна металоиди, мирис од устата. Започнува дигестивно вознемирување: надуеност, гасови, дијареја. Состојбата се влошува, лицето престанува да јаде добро.

Општи препораки:

 • Не прејадувајте, бидејќи стомакот се протега, што негативно влијае на повредената лигавица.
 • Јадете храна што содржи сврзно ткиво и груби влакна со претпазливост. Минимизирајте ја количината на ферментирани млечни производи.
 • Топла храна. Мали порции - 6 пати на ден. Последен состанок 2 часа пред спиење.
 • Пареа, вриење и печење се прифатливи.

Во случај на егзацербација или појава на гастритис, користете го ова мени 5 дена:

 1. На првиот ден од третманот, само: негазирана минерална вода, компот од суво овошје, медицински лушпи, како што е гастричен чај Gastro.
 2. На вториот ден, дозволено е да се консумира мала количина на ферментирани млечни производи. Ако има висок степен на хлороводородна киселина во стомакот, тогаш треба да пиете топло млеко, домашен јогурт. Исто така, нема да биде излишно да пиете кефир и да јадете урда.
 3. На третиот ден, треба да готвите течна каша врз основа на млеко: ориз, леќата и овесна каша. Зеленчукот мора да биде задушен, да јаде само варени јајца.
 4. На четвртиот ден, се препорачува да се јаде пилешко, котлети, кнедли, ќофтиња.
 5. И, конечно, на петтиот ден, можете да преминете на суров зеленчук, овошје и бобинки. Дозволено е прифаќање на производи од леб.

Препорачана храна за гастритис и чир на желудник

Од табелата подолу ќе дознаете што можете и што не можете да користите за гастритис и чир на желудник:

Категорија храна

Може да се конзумира

не смее

Пијалоцислаб црн чај, компот од сливи, суви кајсии, караница, овошен пијалок и желе.пијалоци од кафе, какао, сода, секој пијалок што содржи алкохол
Пекарски производи'ржан и леб од трицисвеж леб, пржени пити, лиснато тесто и палачинки
Млечни производитипови со малку маснотии: урда, кефир, јогурт, млеко 2,5% и павлака 10%сирења, мрсна храна, крем, сурутка, ферментирано печено млеко
Месо и производи од рибапилешко, говедско месо со малку маснотии; полков и штукасвинско, маст, колбаси и колбаси, конзервирана храна, црвена и солена риба
Каша и тестенинилеќата, ориз, овес, тестениниграшок, бисер јачмен, јачмен, пченка
Зеленчук, билки и печуркикомпири, моркови, зелка, тиквички, цвекло, тиква, свежи доматипечурки, киселица, спанаќ, ротквица и ротквица, кромид и лук, магдонос и копра
Овошје, бобинки и оревислатки јаболка, малини, цреши, сливи, рибизли, јагоди, суви кајсиикисело овошје и бобинки, агруми, ореви

За оние кои имаат гастритис, однапред изгответе план за мени и изберете соодветни рецепти. Следејќи ја правилната диета заснована на препораките на вашиот гастроентеролог. Во исто време, придржувањето кон исхраната не предвидува целосно исклучување на подготовката на целосна и вкусна храна. Пациентите со гастритис можат да се препуштат на тепсии од урда и чај за лекување Gastro.

Домашно лекување на панкреатит

Панкреасот е два система на човечкото тело одеднаш. Прво, тоа е дигестивна жлезда, нејзината главна цел е да ги разгради протеините, мастите и јаглехидратите во нивните составни елементи, кои цревата можат да ги апсорбираат. Второ, овој орган ги вклучува таканаречените острови на клетките на Лангерханс, кои придонесуваат за производство на инсулин. Ова, пак, значи дека панкреасот е составен дел на ендокриниот систем. Овој орган нема пар во човечкото тело (како што го имаат, на пример, бубрезите), тој се обновува доста тешко, а неговата трансплантација е тешка и прилично скапа операција. Затоа, за да избегнете здравствени проблеми, треба да обрнете посебно внимание на овој орган.

Оваа статија опишува како можете дома да лекувате болести поврзани со панкреасот (имено, хроничен панкреатит).

Хроничен панкреатит предизвикува

Панкреатитис (хроничен) е болест што може да му пречи на лицето подолг временски период. Покрај тоа, периодично е придружено со прилично сериозни напади на акутна болка. Во такви случаи, пациентот не може без помош на специјалисти, но остатокот од времето панкреатитисот може безбедно да се лекува дома.

Причини што доведуваат до хроничен панкреатит

 1. Оваа болест често се забележува кај граѓани кои сакаат да пијат и истовремено мешаат алкохол со масна, протеинска храна. Со други зборови, за да се запознае со панкреатитис, едно лице не мора да биде алкохоличар. Понекогаш за почеток на болеста, доволно е едно патување до излетник (со скара).
 2. Втората најпопуларна причина е таканаречениот секундарен панкреатит. Во овој случај, болеста почнува да се манифестира во позадина на други болести поврзани со гастроинтестиналниот тракт. На пример, тоа може да биде пептичен улкус или болест на жолчни камења.
 3. ... Исто така, заразни и вирусни заболувања доведуваат до панкреатит: заушки, вирусен хепатитис.
 4. Проблеми поврзани со слаба циркулација: периартеритис (нодуларен), атеросклероза (аорта).
 5. Пушење тутун.
 6. Панкреатит (идиопатски). Во овој случај, болеста се јавува без никаква специфична причина.
 7. Наследство.

Манифестации на хроничен панкреатит

Болест на панкреасот во форма на абдоминална болка (по земање протеинска храна и алкохолни пијалоци), што може да биде придружено со вознемиреност и повраќање.

 • Првата фаза е појава на болка во стомакот. Во исто време, нема знаци на функционално нарушување. Карактеристичен елемент на оваа фаза се болни сензации во ременот (од лево кон десно хипохондриум). Во некои случаи, на нив се додава болка во грбот и во долната половина на градите. Сето ова се случува главно по обилна гозба.
 • Втората фаза се манифестира во форма на егзокрина (надуеност, варење) или ендокрина (намалена толеранција на гликоза).
 • Трета фаза. И покрај ендокрината и егзокрината инсуфициенција, болката се намалува и приближно 2-3 часа после јадење, тие губат одредена локација.
 • Во четвртата фаза, болката исчезнува целосно, но се појавуваат сериозни функционални проблеми.

Хроничниот панкреатит продолжува на таков начин што периоди на егзацербации се менуваат со моменти на ремисија. Кога болеста се влошува, лицето може да доживее силна болка придружена со повраќање и варење.

Што може да се направи за време на егзацербација

Се разбира, повеќето експерти ќе речат дека најдобро решение во таква ситуација е да го сместите пациентот во болница. Тука ќе му биде обезбедена квалитетна нега, користејќи широк арсенал на лекови. Покрај тоа, во болницата, пациентот ќе може да прима интравенски лекови, што е најефикасен начин за борба против дехидрација и нарушувања.

Од друга страна, ако состојбата на пациентот не е критична (умерена болка, ретко повраќање), додека тој не сака да оди на клиника, може да се извршат следниве манипулации:

 1. На првиот ден од нападот, треба да му се дадат многу течности (неколку голтки на секои дваесет минути). Во овој случај, целиот гас мора прво да се испушти од минералната вода; исто така е погоден чај (не силен) или лушпа од шипинка. Сепак, во никој случај не треба да му давате на пациентот сок или овошен пијалок, бидејќи тоа може лошо да влијае на неговата состојба. Од вториот ден, на пациентот може да му се дадат мали количини храна. Најсоодветна опција е суфле од риба или месо, котлети (парен), пире од компири од разни зеленчуци, омлет. Во иднина, на оваа храна можете да додадете урда, компот, желе, печени овошја (круши и блокови). Во време на егзацербација на хроничен панкреатит, на пациентот не треба да му се дава: масна (пржена) храна, пушено месо и колбаси, чоколадо, печива, конзервирана храна и силна супа.
 2. Ако пациентот има повраќање и гадење, потребно е да му се даде: Мотилиум или Церукал. Лекот се дава пред јадење 3 пати на ден, 1 таблета.
 3. Ако пациентот има болка, треба да му се даде:
 • лекови кои влегуваат во стомакот, ја намалуваат количината на хлороводородна киселина (Омепразол, Фамотидин). Курсот трае од 10 до 14 дена;
 • лекови кои можат да го намалат процесот на лачење во панкреасот и со тоа да обезбедат функционален спокој (Панкреантин, Креон). Курсот трае приближно 1 месец;
 • лекови кои го намалуваат синдромот на болка (Баралгин, Диклофенак, Парацетомол). Прифатено по потреба;
 • лекови спазмолитици. Тие се потребни со цел да се отстранат грчевите на жолчните текови, кои често се случуваат кај хроничен панкреатит (No-shpa, Duspatalin). Курсот може да трае до еден месец.

Во повеќето случаи, трговската марка Еликсир на Здоров помага при чир на желудник, гастритис, панкреатит. Неговите лековити својства се детално опишани во написот за еликсирот Здоров.

Постави прашање

Кристина Лобановска

Нутриционист, Лобановска Кристина Јуриевна, млад и веќе успешен специјалист за исхрана, кој за 4 години пракса, веќе успеа да им помогне на скоро 1000 пациенти да ги решат проблемите со прекумерна тежина и недоволна тежина.

Во својата работа, лекарот ги консултира своите пациенти за рационална исхрана. Спроведува развој на индивидуални програми за исхрана за разни болести. Во својата кариера, тој користи модерни пристапи кон третман на дебелина или недоволна тежина, а исто така спроведува методи за обликување на телото засновани врз индивидуален пристап.

Obzoroff
Додадете коментар