Природно зголемување на големината на градите

Секоја жена сака нејзините гради да бидат цврсти и здрави. Оваа статија претставува домашни методи за зголемување на бистата. Тие се 2% природни и безбедни, што не може да се каже дури и за пластична хирургија (покрај тоа, тие се многу поевтини). Прочитајте ја статијата и дознајте го вистинскиот метод за тоа како да ги зголемите градите без да трошите пари и да ризикувате. Во исто време, без напуштање на домот, што е несомнена предност на оваа техника за зголемување на големината на градите за XNUMX големини.

Методите што ветуваат брзо и безболно зајакнување на бистата не изгледаат толку ефикасни. Сепак, домашните методи за безбедно зголемување на градите им беа познати на нашите баби и прабаби. Тајната лежи во својствата на одредени билки, кои, во соодветни количини и пропорции, можат да донесат навистина задоволителни резултати. Најпопуларните дарови на природата со овој вид на дејство се: тилчец, црвена детелина или анасон. Прочитајте подолу што да јадете (или да пиете) за зголемување на градите и, како резултат, да се чувствувате посамоуверено и попривлечно.

Фенугрик за зголемување на градите

Фенугрик, црвена детелина и копра се билки за зголемување на градите. Првата од билките споменати погоре содржи многу фитоестрогени (тие го заменуваат женскиот хормон естроген). Како да се користи тилчец за биста? Најдобар начин е редовно да консумирате инфузии и чаеви. Во исто време, треба да се запомни дека тилчецот од градите не треба да го земаат жени кои имаат проблеми со згрутчување на крвта и земаат тромботични лекови. Оваа билка предизвикува и зголемување на нивото на пролактин, што доведува до зголемено лачење на млеко и зголемена лактација.

Црвената детелина се користи вообичаено како тилчец за зголемување на градите. На страниците на нашиот портал пред извесно време беше објавена статија за корисни својства на црвената детелина, што се препорачува, особено за разни женски болести што се јавуваат за време на менопаузата. Како тилчец, тој содржи многу фитоестрогени, така што ја регулира хормоналната рамнотежа и истовремено влијае на зајакнување на бистата. Црвената детелина најчесто е достапна во чаеви или капсули.

За возврат, анасон често се препорачува за луѓе со дигестивни проблеми (поради што најчесто се консумира како пијалак). Вреди да се знае, сепак, дека е широко користен и за типични женски болести. Младите мајки веројатно слушнале дека копарот совршено ја регулира лактацијата, но тоа не е сè. Исто така, содржи фитоестрогени, од кои атенолот е најважен. Поради своето присуство, копарот често се препорачува за раст на градите и вклучува разни препарати за зголемување на градите. И бидејќи станува збор за такви лекови ...

Докажано е дека додатоците на билки за зголемување на градите добро функционираат, но честопати е многу поефикасно да се земаат сложени додатоци во исхраната кои се мешавина од билки споменати погоре.

Крем за зголемување на градите

Читателите кои ја ценат удобноста и зголемената изведба несомнено ќе ги сакаат специјално формулираните производи за зголемување на градите. Најпопуларните се оние кои доаѓаат во форма на апчиња. Добар пример за ваков лек е UpSize... Вклучува, но не е ограничено на, гореспоменатите тилчец и анасон, како и хме, Л-тирозин, невен и масло од сладок бадем. Нивната ефикасност е докажана во разни видови научни истражувања спроведени од експерти од целиот свет. Покрај тоа, заводниците од старите денови знаеле за нивната ефикасност. Овие компоненти често се наоѓаат дури и во разни видови на традиционална медицина.

Крем UpSize влијае на природното зголемување на градите стимулирајќи ги млечните жлезди и предизвикува истовремено зголемување на нивото на естроген. Според производителот, доволно е да се нанесува кремот двапати на ден, така што по некое време бистата значително ќе се зголеми (обично од 2 до 6 недели).

Природно зголемување на големината на градите

Вреди да се потсетиме дека предноста на кремот за зголемување на градите не е само леснотија на употреба, туку и покомплексно дејство. Таквите препарати се неколку состојки во еден комплексен производ. Самостојно создавање на ваков сет од индивидуални билки е многу често проблематично, а често дури и невозможно. За среќа, во моментов нема потреба да се вршат мачни претреси и целиот процес на подготовка на инфузии или серуми.

Многу луѓе се загрижени за безбедноста на ваквите додатоци на храна. Навистина, секоја од овие состојки, и покрај нивното природно потекло, може да предизвика несакани ефекти кај некои луѓе. Но, нивните пропорции во овој додаток беа избрани на таков начин што кога се користи препорачаната доза UpSize не носи никакви ризици. Нивото на хормоните се зголемува без да се надминат прифатливите стандарди. Треба да се напомене дека во случај на само-подготовка на растителни мешавини, таков ризик е поголем - не секој е билкар или фармацевт и може да ја избере вистинската доза или пропорции на состојки. Во исто време, земањето индивидуално (овде полесно е да се најде вистинската доза) нема да биде толку ефикасно. Во оваа ситуација, најдобро е да се потпреме на експерти и обука што тие ја обезбедуваат.

Upsize за зголемување на градите: Крем за забрзување на растот на бистата UpSize

Овој преглед на крем за зголемување на градите UpSize ќе ви кажам за неговата цел, ефект Пред и по употребата, корисно дејство, состав и метод на примена. Сонувајќи за луксузна биста, жените се подготвени да преземат најрадикални мерки, вклучително и операција.

Но, зошто да потрошите многу пари на пластична хирургија и да го ставите вашето здравје на ризик ако има подостапни и побезбедни методи? Да се ​​зголеми големината на градите и да се подобри нејзината форма ќе помогне уникатен развој од кремот Хендел - UpSize.

Крем UpSize не влијае на нивото на хормони во женското тело и не предизвикува апсолутно никакви несакани ефекти. Затоа, безбедно може да го користат сите фер секс. Промените ќе станат забележливи за неколку недели - можете самоуверено да носите облека што откриваат, освојувајќи мажи со заводливи форми.

Блог Ксенија Стриженко детално напишано за ефективноста на кремот Upsize, и исто така објави вистински прегледи за резултатите од користењето на Upsize со резултатите пред и потоа.Upsize за зголемување на градите

Сите жени знаат дека една од најважните компоненти на убавината се луксузните, тонирани гради. За да имаат убава биста, многу жени нанесуваат крем за гради. Сепак, различни околности влијаат на нејзината состојба и изглед:

 • појава на вишок тежина;
 • бременост;
 • драстично губење на тежината;
 • неповолни услови во животната средина.

Негативното влијание на овие моменти се рефлектира во состојбата на кожата, обликот на бистата. Затоа, за да ја одржите бистата во добра состојба, потребна ви е постојана грижа, специфична грижа за неа.

За да создадете ефективен позитивен ефект врз пријатниот изглед на бистата, можете да го користите кремот за зголемување и нега на градите. Една од најефикасните прегледи е UpSize... Овој крем за биста е создаден со употреба на патентирана оригинална технологија со цел да се обезбеди соодветна грижа за градите, деколтето и вратот.

Крем UpSize во својот состав содржи многу еколошки природни елементи кои имаат различни лековити и превентивни квалитети.

Главните карактеристики на кремот за биста:

 • дава добра хидратација, исхрана на кожата во областа на млечните жлезди, вратот, деколтето;
 • има добар ефект на кревање, ја зајакнува и затегнува кожата;
 • UpSize создава еластична, еластична кожа, штити од брчки и го намалува бројот на стрии;
 • ја намалува непријатноста во областа на млечните жлезди во предменструалната фаза;
 • промовира исчезнување на разни пломби, хематоми во областа на бистата, покрај тоа, тоа е добра алатка за спречување на мастопатија;
 • за време на хранењето, UpSize може да заштити од пукнатини во брадавиците, да спречи маститис.
 • Кремот за раст на градите им помага на жените да го задржат својот шарм и убавина долго време.

Цел на кремот Upsize

Првата големина на градите е доста честа. И, повеќето жени со толку скромна биста доживуваат силни комплекси. Најчесто, тие се обидуваат да ја поправат ситуацијата со помош на специјална долна облека со инсерти, што визуелно ги прави градите поголеми. Ова, се разбира, помага да се создаде вистински впечаток за човекот што го сакате. Но, кога станува збор за интимна средба, постои сериозна психолошка непријатност. Да им покажете на вашите сакани мали гради на многу девојки е едноставно непријатно.

Развојот на градите започнува во детството - околу деветгодишна возраст. Со текот на неколку години, градите постепено се зголемуваат во големина. За осумнаесетгодишни девојчиња, бистата е целосно формирана и повеќе нема да расте.

Дури и ако во младоста жената е задоволна од големината на градите, со текот на времето сè може да се промени. Herе има многу фактори во нејзиниот живот кои во голема мера ќе влијаат на привлечноста на бистата. По бременоста, породувањето и лактацијата, градите често ја губат својата убава форма, стануваат опуштени и млитави. Исто така, можни се негативни промени како резултат на хормонални флуктуации и значително губење на тежината за кратко време.

Според анкетите, 9 од 10 жени се загрижени за несовршеноста на градите и би сакале да го поправат неговиот волумен и форма. Покрај тоа, повеќето од нив не се подготвени да одлучат за хируршка интервенција. И тоа не е само високата цена на пластичната хирургија. Многу дами се плашат од постоперативни компликации и не сакаат да го ризикуваат своето здравје.

Таквите стравови се сосема оправдани - операцијата не секогаш го дава посакуваниот резултат без несакани ефекти. Пластичната хирургија на дојката е поврзана првенствено со следниве ризици:

 • Деформација и изобличување на бистата поради фактот што ендопротезата е во погрешна положба.
 • Одбивање на ендопротезата, предизвикувајќи силна болка.
 • Видливи лузни.
 • Развој на воспаление.
 • Тешкотии во медицинската дијагноза.
 • Веројатноста дека сврзното ткиво ќе почне да расте.

Ова е причината зошто лекот Upsize Е идеален лек за корекција на бистата. Уникатниот состав на кремот го промовира зголемувањето на градите, го затегнува и помага да се подобри неговата форма. И не мора да потрошите многу пари на хируршки процедури, ставајќи го вашето тело во сериозна опасност.

Кремот UpSize не само што ја зголемува бистата, има и дополнително дејство против стареење. Кожата на дојката станува мазна и еластична, грдите стрии исчезнуваат (козметички проблем познат на многу млади мајки). И бидејќи лекот UpSize се состои главно од билни состојки, несакани ефекти и компликации не може да се плаши.

корисни својства на кремот за раст на градите

Колку е тоа UpSize и каде можете да го купите кремот

Средство за зголемување на градите Upsize беше создаден по неколку години научно истражување и наскоро се здоби со огромна популарност кај жителите на европските земји. Денес, иновативен крем стана достапен за жени од земјите на ЗНД, може да се набави од официјалниот дистрибутер на Хендел. За да го направите ова, треба да оставите барање на веб-страницата на производителот. Испораката се врши во рок од неколку дена од денот на нарачката, не само низ Руската Федерација, Украина, Белорусија и Казахстан, туку и во земјите на Европската унија!

крем за зголемување на градите за зголемување

По своја цена, ова ефикасно средство за зголемување на бистата е прилично прифатливо за секоја жена. Цена Upsize е како што следува: во Украина може да се купи за 350 гривни, за жителите на Руската Федерација чини 960 рубли, во Белорусија цената е 32 белоруски рубли, во Казахстан - 5800 тенге, повеќе детали за цената и начинот на купување крем UpSize за зголемување на градите може да се најдат на веб-страницата на производителот.

Пазете се од фалсификати и не поставувајте нарачки на сомнителни ресурси. Запомнете дека оригиналниот лек е достапен само на веб-страницата на производителот и неговите официјални претставници.

Во многу земји во светот, комплексот сега е популарен ProBreast Плус, кој е оптимален сет за зголемување на градите, кој се состои од додаток во исхраната и крем, содржи високо квалитетни состојки за да се гарантира максимален ефект. Овој комплет е наменет за жени кои бараат природен и безбеден начин да ја зголемат големината на градите до 3 големини. Редовната употреба резултира со значителни промени за само неколку недели.

Производ од исходот ProBreast Плус е достапен за жителите на Европа, Азија и САД на веб-страницата на производителот.

Состав и својства на крем за гради Upsize

Кога ја развија формулата за новиот производ за биста, специјалистите ги зедоа предвид карактеристиките на секоја состојка. Сите пропорции беа прецизно пресметани, земајќи го предвид заедничкото дејство на компонентите едни со други. Како резултат, добиен е уникатен лек кој не му штети на здравјето на жените и не предизвикува хормонални флуктуации.

Upsize се состои од следниве компоненти:

 • Розовото масло има корисен ефект врз деликатната чувствителна кожа на женските гради, ја затегнува и ја прави поеластична, спречува стрии.
 • Коренот на Pueraria mirifica е во состојба да го суспендира процесот на стареење, има подмладителен ефект врз градите и го стимулира нејзиното зголемување. Покрај тоа, овој корен има заштитен ефект врз женското тело - го намалува влијанието на негативните фактори кои придонесуваат за предвремено стареење.
 • Деоксимироестролот ја подмладува дојката, го активира нејзиниот раст и е во состојба да го забави стареењето.
 • Маслото од макадамија содржи специјална супстанца - палмитинска киселина, која е присутна и кај човечката кожа. Маслото обезбедува нежна грижа за кожата на бистата, ја снабдува со корисни материи, ја подобрува циркулацијата на крвта и локалниот метаболизам.
 • Асфеделоидот на анемаренот (екстракт од ризом) промовира добра циркулација на крвта во областа на бистата, е одлична превенција од тромбоза, не дозволува затнување на крвните садови. Промовира елиминација на слободните радикали и други штетни материи кои можат да предизвикаат малиген процес.
 • Витаминот Е се смета за еден од најважните фактори во забавувањето на стареењето на телото. Промовира регенерација на ткивата во места на лузни и стрии, го активира метаболизмот и циркулацијата на крвта во градите.
 • Маслото од јојоба го регулира производството на себум, ја одржува кожата на бистата доволно хидрирана во текот на денот.
 • Шеа путерот долго време се користи за омекнување на кожата и заштита од негативни влијанија; содржи активни состојки кои го забрзуваат формирањето на колаген и промовираат обновување на ткивата. Како резултат, процесот на стареење во нежните женски гради се забавува, бистата изгледа тонирано и убаво.

Благодарение на таквата единствена и богата формула, Подобрувачот на растот на дојката дејствува брзо и дава одлични резултати без да му наштети на здравјето.

Својства на крем за биста UpSize

Областа за деколте е од особено значење за секоја жена. На крајот на краиштата, токму тука брзаат ставовите на фановите. Затоа е вообичаено да се посветува толку многу внимание на грижата за бистата.

Уреднички одбор obzoroff.info откри дека има многу козметички случувања кои помагаат да се подобри изгледот на женските гради. Но, само лекот Upsize може да се нарече комплексен лек кој комбинира многу корисни својства, главните се:

 • Стимулација на ткивата на жлездата, правејќи ги градите поголеми без хормонални промени.
 • Активирање на процесите за обновување на клеточно ниво, подмладување на градите.
 • Навлажнување на кожата и нивно заситување со корисни материи.
 • Нежна нега на градите што ја остава кожата мека и кадифена.

Вреди да се каже неколку зборови за дополнителните придобивки на кремот. Значи, ја подобрува психолошката состојба на жената, и дава чувство на доверба, помага да се заборават комплексите. Емоционалното потекло на жената се подобрува, таа лесно го уредува својот личен живот и напредува во нејзината кариера.

И сето ова е толку лесно да се постигне! Нема потреба да собирате пари за хируршка интервенција, да се грижите за последиците, да губите време и напор на долга и тешка рехабилитација.

Резултати пред и по големината

Несакани ефекти и контраиндикации

Повторени клинички испитувања на иновативен крем за гради Upsize ја потврди неговата целосна безбедност за женското тело. Овој лек заснован на природни состојки не влијае на хормоналното ниво и делува без несакани ефекти.

Единствената контраиндикација за употреба на кремот може да биде индивидуална нетолеранција на една од билните состојки. Поради оваа причина, пред да започнете со курсот, козметолозите препорачуваат да се изврши мал тест. Треба да се нанесе малку крем на свиокот на лактот и да се чека околу 20 минути. Ако во овој период нема знаци на алергиска реакција (црвенило, осип, горење, чешање), тогаш кремот е соодветен за вас, и можете безбедно да го користите.

Според статистичките податоци, веројатноста за алергии е многу мала - не повеќе од 0,01%.

Како правилно да го користите кремот Upsize

Пред да започнете со козметички процедури за зголемување на градите со крем Upsize, мора внимателно да ги прочитате приложените упатства. Многу е важно да се стори сé што е во согласност со правилата за да се избегне можна непријатност.

Инструкции за употреба UpSize прилично едноставна:

 • Кожата е добро исчистена пред да нанесете крем.
 • Користете мека крпа, нежно исушете ги градите.
 • Земете мал дел од кремот и тријте го во кожата на дојката со лесни кружни движења. Ова мора да се направи се додека кремот не се апсорбира целосно. Ова обично трае не повеќе од 10 минути.
 • Постапката се повторува со втората дојка. Нема потреба да брзате, движењата треба да бидат нежни и точни за да не се чувствуваат болка и непријатност.
 • Во последната фаза, двете гради се нежно масирани. Масажата се изведува во круг со лесни движења. Времетраењето на масажата е околу 5 минути.

За да се добие добар ефект, постапките мора да бидат редовни. Тие треба да се прават двапати на ден - наутро и навечер. Резултатот за секоја жена се постигнува индивидуално, во зависност од карактеристиките на нејзиното тело. Некои забележуваат позитивни промени по неколку дена, додека на други можеби ќе им треба најмалку еден месец за да ги зголемат градите. Но, во секој случај, ќе бидете задоволни со ефектот. Главната работа е да ги следите правилата и градите да се трансформираат. Крем Upsize ќе ви помогне да станете сопственик на луксузна биста со млада еластична кожа.

И покрај фактот дека кремот е козметички новитет и неодамна се појави во продажба, многумина веќе ги ценеа неговите придобивки. Ефективноста на кремот Upsize потврдено од многу одобрувачки прегледи на Интернет и мислењето на мамолозите. Womenените ги споделуваат своите успешни приказни и зборуваат за позитивните промени во животот откако го користеле чудесниот лек.

мислењето на мамологот

фотографија од крем за биста

Според производителот, еден од најефикасните методи за зголемување на големината на бистата е да се користи крем UpSize... Овој лек го стимулира растот на масните клетки под кожата. Благодарение на ова, тие отекуваат, градите се полни, стануваат попривлечни и ја зголемуваат нивната големина.

Ако кремот UpSize нанесувајте секој ден, а потоа за 3-4 недели бистата ќе се зголеми во обемот.

Покрај тоа, употребата на овој производ ќе доведе до фактот дека градите се позаоблени и затегнати, а кожата станува еластична и кадифена. Кремот се заснова на природен растителен фитоестроген. Тоа помага да се зголемат млечните жлезди на ист начин како и женскиот хормон естроген, само посилен, но не и хормон.

Ефектот од користење на кремот Upsize за градите

Покрај кремот UpSize се користи за зголемување на млечните жлезди Bust Salon SPA... Овој гел за брзо дејство се препорачува кога има лабавост на кожата по бременоста, поради промени поврзани со возраста или по обид за слабеење.

Крем за биста, како UpSize, го зголемува обемот на млечните жлезди, го забавува стареењето на кожата, ја навлажнува, започнува процеси на регенерација и дава прекрасен природен изглед. Може да се користи и за корекција на обликот на бистата. Кремот се препорачува да се нанесува наутро за да добиете брзи резултати. Во споредба со другите производи, таа има ниска цена.

Како визуелно да ги зголемите градите без да користите крем

Не секоја жена може да се пофали со совршено самопочитување. Многу од нив имаат свои комплекси за нивниот изглед. И еден од најчестите е комплексот околу малите гради. Веројатно, секоја сопственичка од мали димензии би сакала барем визуелно да ги направи градите поголеми во обем и без употреба на крем UpSize... Одговорот на прашањето како да го направите ова, може да се најде подолу:

 • Вежбајте неколку минути на ден за да го стимулирате растот на градите. Одвојте 15 минути на зафатен распоред за себе. Одредени вежби мора да се направат внимателно и ќе добиете бесплатна убавина на овој незаменлив дел од телото.
 • Прво направете склекови на клупа, а потоа склекови на подот. За оваа вежба, спуштете ги рацете директно на рамената и потоа подигнете ги двете рамена. Донесете ги рамената малку назад, спуштете ги повторно надолу. Повторете ја постапката во спротивна насока и така натаму неколку пати по ред.
 • Друг поглед со слична намена: застанете на прстите, нагло подигнете ја десната рака и обидете се да посегнете по неа што е можно повеќе. Потоа кренете ја левата рака и повторете ја вежбата.
 • Внимавајте на вашето држење на телото. На прв поглед, ова може да изгледа како ситница, но не е толку едноставно. Одете до огледалото и започнете да се лигавите, а потоа исправете се. Ја гледате разликата? Во вториот случај, бројката изгледа многу подобро воопшто, градите изгледаат пообемно, а силуетата е потенка и издолжена. Затоа, не заборавајте за тоа. Правилно држење на телото може да се создаде со вежбање во теретана или дома.
 • Исто така, со тренинг, имено тренинг на горните пекторални мускули, вашите гради можат да се трансформираат на подобро. Вежбањето ги зајакнува мускулите, правејќи ја формата позаоблена, затегната и подобро дефинирана. Не е потребно ова постојано да вежба во теретана, дури и редовните склекови можат да помогнат во ова прашање.
 • Обрни внимание на другите делови од телото. Сè е во однос на пропорциите. На пример, слаба девојка со големина 2 ќе изгледа многу добро, а градите со големина XNUMX ќе изгледаат незначително во однос на позадината на дебеличка со раскошен стомак. Градите ќе се појават поголеми кога девојчето има витка половина. Значи, вежбите со хула-обрач исто така нема да бидат излишни.
 • Десното постелнина. Многу жени ретко обрнуваат должно внимание на мерењата, и затоа избираат погрешен градник. Десниот градник, кој е соодветен за вас, треба да седи удобно, стегајќи ги целите гради, без да го стисне каде било.
 • Постојат неколку видови на градници за мали гради. Првиот е Fly Fly со ефект на Push Up, тој не влијае на јачината на звукот на кој било начин, туку ги крева градите, создавајќи убава форма и шупливо. Градник со перници е погоден за оние кои не сакаат да ги креваат градите премногу, туку само визуелно додаваат поголем волумен.
 • Облеката исто така може да го поправи овој проблем. Девојките со мали гради треба да изберат надворешна облека со различен декор и волумен. Чипка, важничене, возбудувања, набори се она на што треба да обрнете внимание. Многу луѓе мислат дека претесната облека ќе ги зголеми визуелно градите. Всушност, не, напротив, тоа ќе го направи поласкан. Блузите со V-врат не се соодветни и за девојчиња со мали гради, бидејќи се фокусираат на мали димензии.

Масажа на дојка за да се зголеми големината на бистата

Вреди да се знае дека бистата може да се зголеми и на други начини. Една од најчесто користените е масажа за зголемување на градите. Го поддржува природниот раст на млечните жлезди, ја зголемува нивната еластичност, ги намалува стриите и истовремено го намалува ризикот од рак.

Како да ја направите оваа масажа? Како прво, не може да биде болно. Треба да се масирате многу внимателно, избегнувајќи болни манифестации. Неопходно е да се масираат градите во правец на пазувите, со кружни движења од дното кон градната коска. Препорачливо е да направите околу 100 кругови на една града (може да масирате истовремено). Раката не треба да излегува од кожата, туку само малку да се движи по нејзината површина. Додека ги масирате градите, можете наизменично да посипете топла и ладна вода преку градите за дополнителна стимулација.

Треба да се напомене дека горенаведениот лек Upsize достапен како крем за зголемување на градите. Може да се примени истовремено со масажата или веднаш по неа, што значително ќе ја зголеми ефикасноста на терапијата. Запомнете - не тријте го кремот во брадавиците.

Постојат многу природни методи за зголемување на градите. Кои се најдобрите? Ова не може да се каже недвосмислено. Најдобро е да се комбинираат правилна исхрана, крем Upsize и редовна масажа на бистата. На ова се додаваат редовни вежби за мускулите на грбот и градите - тие ќе го подобрат држењето на телото и оптички ќе ги зголемат градите. Методите презентирани во оваа статија ќе помогнат да и дадете на вашата биста здрав и убав изглед, под услов да ги користите трпеливо и редовно. Со среќа!

Постави прашање

Анжела Ермакова

доктор Ермакова Ангела Ивановна акушер-гинеколог, ендокринолог од највисока категорија со 16 годишно искуство, искусен специјалист за ултразвук, детски гинеколог. Ангела Ивановна е автор на околу 170 објавени дела и упатства за гинекологија и ендокринологија.

Obzoroff
Додадете коментар