Како да се намали температурата на детето без лекови

Брз скок во колоната жива на скалата на термометар значи дека инфекцијата влегла во телото и имунитетниот систем реагирал. Треската е придружена со: треска, слабост, летаргија, болки, општа малаксаност, чувство на тежина во главата. Доколку се најдат неколку од овие знаци, препорачливо е да ја измерите температурата на вашето тело.

Ограничувања на температурата во различни возрастиБолести во кои има треска без симптоми.

 • Ангина, АРВИ. Промената на температурата се јавува поради токсичните ефекти на инфекцијата. Читањето на термометарот се издига над 38 степени Целзиусови. Неопходно е да се земе антипиретик и многу топли пијалоци за да се отстранат токсините. Веднаш треба да се консултирате со лекар за да утврдите дијагноза и да назначите третман. Потребен е одмор во кревет, невозможно е да се преживеат ваквите болести на нозете, бидејќи може да следат компликации. Како превентивна мерка, се препорачува земање на лекот за зајакнување на имунолошкиот систем.
 • Туморски формации. Телото реагира на патолошки промени во органите и ткивата со зголемување на телесната температура. Не се препорачува да го соборите самостојно, потребна ви е помош од специјалист.
 • Алергиска реакција. Предизвикува стабилно, но мало зголемување на температурата. Треба да престанете да контактирате со предизвикувачкиот агенс на алергијата и да земете лек што ја неутрализира алергиската реакција: дифенхидрамин, супрастин, итн.
 • Инфективен ендокардитис е компликација на грип, тонзилитис, пренесен без одмор во кревет. Тој треба да се лекува во болнички режим, бидејќи температурата на телото се зголемува на 40 степени Целзиусови. Само-лекувањето е неефикасно.
 • Менингококна инфекција. Неговиот знак е зголемување на телесната температура до 40 степени за кратко време. Излезе самостојно да се сруши температурата само за краток временски период, а потоа повторно се крева. Клиничките манифестации на оваа болест не се евидентираат веднаш, затоа процентот на смртност од инфекција е висок поради доцна барање лекарска помош.

Не одложувајте посета на клиниката или повикајте лекар дома ако се открие остра промена во температурата на телото. За време на укажаната помош, тоа ќе ги олесни компликациите.

 Асимптоматска треска - што да правам?

Хипертермијата е постојано зголемување на телесната температура што ја доживеала секоја личност за време на разни болести. Неопходно е да се научи како да се намали температурата без употреба на лекови, бидејќи лековите нема да бидат секогаш при рака, и ако треската е многу силна, тие не се ефикасни.

Метод број 1 - ладење на главните садови. Класичните урнатини се користат подолго време, но неодамна лекарите не препорачуваат триење со вода со оцет, раствор од камилица, а намалувањето на температурата со вотка е категорично контраиндицирано. Факт е дека оцет и вотка можат да предизвикаат труење, поради нивната способност да навлезат во крвотокот преку кожата.

Ефективен метод е да се нанесе влажна крпа во ладна вода на главните садови. Методот обезбедува намалување на телесната температура за краток временски период. Аортата и нејзините први гранки се сметаат за главни артерии, имено:

 • феморална артерија;
 • аксиларна артерија;
 • каротидна артерија;
 • целијачна багажникот.

Тешко е да се стигне до аксиларната артерија, но сосема е можно да се нанесе ладна крпа на феморалната артерија и стомакот. Централните садови се големи, а притисокот во нив е висок, што обезбедува проток на веќе ладна крв до ткивата, предизвикувајќи спазам на капиларите. Исто така, можете да нанесете ладна крпа на челото, бидејќи главата има изобилно снабдување со крв од повеќе извори.

Метод број 2 - ладна вода. Ладната вода внатрешно ќе ја намали температурата на вашето тело. Неопходно е да се пие вода во мали голтки, за да не се предизвика воспаление на задниот wallид на фаринксот, крајниците. Овој метод се препорачува да се користи со првиот, во случај на висока температура.

Метод број 3 - народни лекови. Некои бобинки имаат антипиретични ефекти, на пример:

 • малини;
 • рибизла;
 • viburnum;
 • јагоди.

Проблемот е што тие помагаат доколку се приготвуваат во врела вода. Но, за жал, не секој има џем од малина во фрижидер во зима, или свежи бобинки во лето, кога не можете да се двоумите. Бобинки помагаат од температура од 38,5, но не и поголема.

Сите методи можат да се применат истовремено. Не треба да се заборави ниту околината. Лицето со треска мора да се соблече и да се отворат прозорците. Според советите на лекарите, температурата во просторијата не може да надмине 20 степени, но не и пониска од 16. Според физичките закони за пренос на топлина, едно лице ќе почне да губи топлина, а со тоа да ја намали телесната температура.

Што да направите за брзо да ја намалите температурата на вашето дете?

Како по правило, нормалната температура кај детето се движи од 36 до 37 степени, додека наутро е многу пониска отколку навечер. Меѓутоа, кога бебето ќе се разболи, веднаш се искачува на 38-39 степени. Покрај тоа, треба да се мери на секои 4 часа: можете да инсталирате термометар со вообичаен метод под пазувите или не на многу традиционален начин: во устата или ректумот. Но, важно е да се запамети дека на такви места е неколку степени повисоко отколку во пазувите. Покрај тоа, на телесната температура често влијае и облеката и физичката активност на детето.

Каде да се измери температурата на детето

Родителите не треба да се грижат и веднаш почнуваат да ја намалуваат температурата кога ќе се искачи на 38 степени, можеби ова е нормално прегревање. Ако се појави за време на студ, тогаш треба да му дадете време на телото да се заштити од патогени микроби. Покрај тоа, секогаш е потребно да се запамети дека во тоа време, лесно може да се појават конвулзии, церебрален едем или ќе започне дехидрација на телото. Во секој случај, императив е да се покани лекар, кој дефинитивно ќе даде неколку практични совети за намалување на температурата.

Совети за родителите:

 1. Потребен е мир. Затоа, детето мора да биде во кревет. Не дозволувајте да трча или да скока, за на крајот да не се влоши.
 2. Дајте многу обична вода, како и чај со брусница / рибизла / малини, овошен пијалок, компот од суво овошје, лушпа од липа или камилица, тогаш нема температура да биде страшна.
 3. Ако се даваат антибиотици за да се спречат нивните ефекти, не се препорачуваат антипиретични таблети. Подобро е да ги дадете ако одеднаш имате конвулзии или треска.
 4. Ако има студ, тогаш итно треба да го завиткате детето во топло ќебе, така што тој добро ќе се испоти. Ако нема студ, облечете нешто светло од облеката, но прво е добро да го истриете телото со соединение каде што оцетот се комбинира со вода, и кое мора да биде малку кисело, за случајно да не и наштети на нежната детска кожа.
 5. Температурата се чува на 37 - 39 степени, тогаш треба итно да го протриете телото со влажна крпа, што е препорачливо да се навлажни однапред со вода на собна температура. Или нежно завиткајте го околу телото. Потоа ставете го во кревет, покријте го со чаршав и направете слична постапка на секои 15-20 минути. За подобар ефект, може да земете не вода за завиткување, туку инфузија од равнец: 4 лажици. истурете лажици лисја со 1,5 литри врела вода, оставете 2 часа, а потоа изладете. Препорачливо е да го користите овој лековит состав во рок од еден ден. Откако направи нов. Ако, напротив, замрзне, главата боли лошо, како и сите мускули, тогаш се препорачува да пиете антипиретик. Секое триење е целосно забрането.
 6. Температурата на телото се зголеми на опасно ниво, тогаш треба повторно да дадете нешто антипиретик. И, ако таа се држи на овој начин скоро три дена и не се спушти на кој било начин, тогаш вреди да се јавите на лекар повторно.
 7. Започна конвулзија - треба веднаш да повикате брза помош, да дадете пилула со цел брзо да ја намалите треската. Потоа истријте ја кожата со состав на вода или алкохол, така што малку ќе стане црвена.

Најдобар детски лек за намалување на температурата е парацетамол или други лекови што го содржат: Калпол, Панадол за деца, Цефекон Д или Нурофен. И секогаш треба да се држите до дозата. Исто така, се препорачува на бебето да му се даде Ефералган за деца, што нема да му наштети на кревкото тело на детето и сигурно ќе помогне.

Брза помош за дете - важни совети

Но, што е најважно, родителите никогаш не треба да паничат и да запомнат дека нивната вознемиреност веднаш се пренесува на нивното сакано дете, кое веднаш ќе почне да глуми и да плаче.

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар