Причини за неплодност кај мажи и жени: третман на варикоцела

Неплодност е неможност на жената да забремени. Тоа влијае на околу 5,3 милиони луѓе во Руската Федерација. Неплодноста подеднакво ги погодува и мажите и жените. Во повеќето случаи, неплодноста се третира со лекови или операција. Подобрувањата во третманите за плодност овозможија многу жени да забременат. Овие напредни нови технологии вклучуваат ин витро оплодување, вбризгување на сперма и други слични процедури.

Причини за неплодност кај мажи и жени

Причини за неплодност. Нормалниот процес на оплодување бара интеракција помеѓу женскиот и машкиот репродуктивен систем. Спермата клетка го оплодува јајцето, обично во јајцеводите. Ембрионот потоа се всадува во матката за понатамошен развој. Неплодност се јавува кога нешто е нарушено во овој образец. Проблемот може да биде жената, мажот, па дури и обете. Вистинската причина за неплодност може да не се најде воопшто, бидејќи проблемот може да биде во јајцето, спермата или неможноста на ембрионот да се всади.

 • Карлично воспалително заболување. Сексуално преносливи болести како што се гонореја и кламидија може да бидат поврзани со воспалително заболување на карлицата и да предизвикаат сериозно оштетување на јајцеводите. Вреди да се донира крв за анализа на сексуално преносливи болести (СПБ).
 • Ендометриозата влијае на жени во репродуктивна возраст. Болеста предизвикува болка во карличната област и неплодност. Ендометријалното ткиво расте надвор од матката и ги оштетува јајниците и јајцеводите. Оваа болест се дијагностицира за време на лапароскопија.
 • Еколошки и еколошки фактори. Негативните фактори на животната средина можат да предизвикаат проблеми со производството на сперма кај мажите. Изложеноста на олово, тешки метали и пестициди е исто така поврзана со машката неплодност. Многу други фактори како што се вишок на топлина, микробранова радијација, ултразвук се контроверзни, бидејќи не е докажано дека тие всушност можат да предизвикаат неплодност.
 • Пушење тутун, марихуана, употреба на дрога. Пушењето може да предизвика неплодност и кај мажи и кај жени. Експерименти врз животни покажаа дека никотинот го блокира производството на сперма и ја намалува големината на машките тестиси. Кај жените, се забележуваат промени во обвивката на матката, што влијае на движењето на спермата кон јајцето.
  Пушењето марихуана го нарушува циклусот на овулација (ослободување на јајцето) кај жените. Кај мажите, бројот на сперматозоиди и квалитетот на спермата се намалуваат. Хероинот и кокаинот имаат слични ефекти, зголемувајќи го ризикот од ХИВ инфекција поврзана со ризично сексуално однесување.
  Кај жените, изложеноста на алкохол може да има сериозни последици за фетусот. Сепак, се чини дека хроничниот алкохолизам поврзан со нарушена овулација ја инхибира плодноста. Потрошувачката на алкохол кај мажите влијае на синтезата на тестостерон и концентрацијата на сперматозоидите. Алкохолизмот, исто така, негативно влијае на сексуалните одговори и доведува до импотенција, недостаток на ерекција.
 • Физичка активност и вежбање. Се разбира, здравиот начин на живот треба да се охрабрува како дел од нормалните активности. Сепак, премногу вежбање исто така може да биде опасно. Кај жените, ова може да доведе до нарушување на овулацијата, кај мажите, до мал број на сперматозоиди.
 • Неточни диети поврзани со брзо губење или зголемување на телесната тежина.
 • Дебелината влијае на неплодност само кога тежината на жената достигнува крајна граница.
 • Слабеењето со анорексија создава проблеми со менструацијата и тироидната жлезда, а со тоа се нарушува нормалната овулација.
 • Возраст. Веројатноста жената да забремени се намалува во петтата деценија од нејзиниот живот на возраст од 40-50 години. Кај мажите, нивото на тестостерон драматично опаѓа со возраста.

Здравите парови под 30 години и кои не користат контрацепција имаат 25-30% шанси да останат бремени секој месец. Врвната плодност кај жените се јавува на почетокот на третата деценија од животот. Womanена над 35 години и особено над 40 години има 10% шанси да забремени секој месец.

Ниски нивоа на тестостерон - како е ова поврзано со слабата ерекција?

Машкиот полов хормон се нарекува тестостерон. Се произведува во тестисите. Нивото на тестостерон е важно за нормален сексуален развој и функционирање на мажите. За време на пубертетот, тој го промовира развојот на машки карактеристики кај момчињата, како што се влакна на телото и лицето, мускулна маса и развој на дополнителни сексуални карактеристики.

Нивото на тестостерон се намалува со возраста, па затоа е нормално кај постарите мажи кога нивото на тестостерон е ниско.

Тестовите на крвта кај некои млади мажи покажуваат низок тестостерон. Во овој случај, зборуваме за недостаток на тестостерон. Американското здружение за урологија проценува дека ова е недостаток на тестостерон под 300 нанограми на децилитар во два последователни теста направени наутро на празен стомак. Тешко е да се каже колку мажи во популацијата имаат ниско ниво на тестостерон, иако општите податоци покажуваат дека се засегнати околу 2 од 100 мажи во машката популација.

Недостаток на тестостерон е почест кај мажи со дијабетес или прекумерна тежина. Едно истражување открило дека околу 30% од мажите со прекумерна тежина имаат ниско ниво на тестостерон, во споредба со 6,4% од мажите со нормална тежина.

Кај некои мажи, нискиот тестостерон може да биде предизвикан од случајно оштетување на тестисите, отстранување на тестисите заради рак, хемотерапија или терапија со зрачење, хипофиза, инфекции или автоимуни болести. Општо, ако вашите тестиси произведуваат помалку тестостерон од нормалното, нивото на крвта ќе се намали. Многу од овие мажи стареат брзо или имаат состојби како што се дебелина, метаболички синдром, кој вклучува висок крвен притисок, висок шеќер во крвта, висок холестерол или земање антипсихотици.

Симптоми на недостаток на тестостерон

Постојат многу знаци и симптоми на недостаток на тестостерон. Специфични симптоми се оние кои се поверојатни или директно поврзани со состојбата, на пример: недостаток на сексуален нагон, намалена еректилна функција, опаѓање на косата.

Американското здружение за урологија препорачува клиничарите да вршат тестови за скрининг на недостаток на тестостерон кај мажи со необјаснета анемија, губење на коска, дијабетес и пред хемотерапија или зрачење на тестисите.

Симптоми на недостаток на тестостерон кај мажи по години

Еден од главните методи за справување со оваа состојба е терапија со тестостерон. Во некои случаи, како што е синдромот на Клинефелтер или хирургија на тестисите, траума, инфекција или други слични проблеми, се препорачува многу. Иако употребата на овој вид терапија кај мажи со недостаток на тестостерон предизвикана, на пример, според возраста, дијабетес, инфекции и други слични состојби, е непожелна поради несаканите ефекти. Голем број клинички студии откриле дека кај некои мажи кои се на терапија со тестостерон е откриено дека имаат висок ризик од срцеви заболувања и мозочен удар.

Пациентите со кој било од овие симптоми може дури и да побараат терапија со тестостерон без тестирање. Оваа акција е бескорисна и дефинитивно не е во нивна корист. Вкупното ниво на тестостерон секогаш треба да се провери пред да започнете со терапијата. Обично постојат неколку различни начини на администрирање на тестостерон: преку кожата (трансдермално), со инјекција, преку уста (орално) или преку нос (интраназално). Важно е да се знае дека нема докази дека тестостеронската терапија е поврзана со рак на простата и нема убедливи докази за поддршка на врската помеѓу формирањето на венски тромб и терапијата со тестостерон.

Запомнете дека секој организам е единствен и секој организам реагира различно на третманот. Regе биде потребно редовно следење на нивото на тестостерон, а лабораториските тестови се препорачуваат на секои 6-12 месеци.

Метод на лекување на неплодност кај мажи и жени

Неплодноста се третира со традиционални третмани. На пример, третманот со зависност од дрога може да помогне во враќањето на нормалната овулација. За мажите, најчеста причина за неплодност се проблемите со спермата. Или спермата се произведува во мали количини или воопшто не се произведува. Сперматозоидите можат да се променат или умрат пред да стигнат до јајце-клетката. Во овој случај, се препорачува Лек Амарок... Овчи сипаници се проширување на вената на плексус на сперматозоидите на тестисите и е фактор кој често се поврзува со машка неплодност (во 40% од случаите) бидејќи може да предизвика значителна хормонална нерамнотежа што негативно влијае на сперматогенезата.

Хируршки проширени вени (варикоцелектомија) е релативно едноставна операција која се изведува доста често при третман на неплодност. Иако уролозите веруваат дека овој вид на операција има големо влијание врз плодноста кај мажите, бројни студии покажаа дека хируршки третман на варикоцела значително ја намалува веројатноста партнерот да остане бремена. Исто така се верува дека на резултатите од овие студии влијаело и фактот дека експертите од оваа област не известувале за најновите уролошки третмани.

Некои студии покажуваат дека овие третмани се одвиваат добро кога се комбинираат со асистирани репродуктивни техники, особено со вештачко оплодување (IUI). Сепак, глобалните и долгорочните придобивки од неплодноста остануваат контроверзни и потребни се нови истражувања за да се постигне безбеден и универзално прифатен резултат. Едно е сигурно: хируршки третман на варикоцела не дава импресивни резултати кога станува збор за мали проширени вени (степен 1 ​​или 2).

Опции за третман на варикоцела

Следното се најефективните третмани за варикоцела:

 1. Варикоцелектомија - Ова е стандардна хируршка процедура за примарна варикоцела. Се состои од легирање и делење на проширени и закривени вени. Ова е ефикасен метод кој бара минимална интервенција од хирургот за пациентот. Закрепнувањето се случува релативно брзо (во рок од 6 дена, целосно закрепнување може да се постигне за 3 недели). Овој метод решава околу 90% од варикоцелите.
 2. Лапароскопски третман на варикоцела - вклучува минимални засеци (обично помалку од 3 см). Иако самата процедура трае повеќе време, пациентот се опоравува многу побрзо во споредба со конвенционалната хирургија. Треба да се напомене дека овој метод има поголем ризик од компликации отколку традиционалниот пристап.
 3. Трансвокална селективна емболизација на варикоцела е нехируршки третман на варикоцела, кој се чини дека е многу ефикасен и помалку болен во споредба со другите процедури. Овој метод на третман најчесто се применува на млади момчиња.

Како се спроведува третманот? Лекарот внесува катетер во феморалната вена преку мал засек и ги емболизира погодените вени (сперматозоиди). Постапката трае 15-45 минути и се изведува под локална анестезија. Постојат студии кои сугерираат 10% шанси за повторување на варикоцелата. По завршување на постапката (ако не помогна), пациентите се лекуваат со класичен хируршки метод. Овој тип на емболизација сè уште не е широко користен, има случаи кога оваа постапка е контраиндицирана.

Најчеста причина за неплодност кај жени е нарушување на овулацијата. Други причини за неплодност кај жените вклучуваат блокада на јајцеводите. Ова е можно кога жената има карлично воспалително заболување или миома. Вродени аномалии на матката и миома на матката може да предизвикаат повторливи спонтани абортуси. Се препорачува употреба на билки. собирање серафими да се забрза почетокот на бременоста.

Постави прашање

Дмитриј Новитсјук

Уролог Новитyук Дмитриј Федорович веќе 20 години се занимава со дијагностицирање, лекување и спречување на болести на генитоуринарниот систем.

Obzoroff
Додадете коментар