Како продолжува остеохондрозата: периартроза и кокцигодинија

Како по правило, остеохондрозата на лумбосакралниот регион започнува со мала: умерена болка во долниот дел на грбот, која се појавува од време на време и се интензивира (или се јавува) со движења, свиткување напред, физичка активност, продолжен престој во една позиција, ако, покрај тоа, е непријатно.

Како е остеохондрозата

Оваа фаза на болеста трае неколку години. Тогаш болката почнува да се мачи почесто, давајќи во исто време најпрво на глутеалниот регион, потоа, последователно, на бутот, глуната и стапалото. До каде боли, грубо може да ја одредите фазата на остеохондроза на лумбосакралниот регион. Ако болката веќе зрачи до задникот - тоа не е добро, ако болката отишла до глуждот - тоа е навистина лошо. Долг и постојан третман е неопходен. Може да помогне при повеќето болести на зглобовите крем Artrovex, но главната работа не е да се одложи почетокот на терапијата, во спротивно ќе има диви болки во грбот. Оваа болест може да започне одеднаш - со лумбаго: дива болка во долниот дел на грбот по незгодно движење или кревање тежина. Тој особено сака лумбаго да извртува личност наспроти позадината на хипотермија или замор. Болката поминува релативно брзо, за неколку дена, но ова bвонче никогаш не е единственото. Порано или подоцна, болеста се претвора во акутна или хронична фаза.

Брзината со која напредува болеста зависи од квалитетот на спроведениот третман или превенција (или не се спроведува на кој било начин!). Ако процесот се остави на случајноста, тогаш секоја година ќе има се повеќе егзацербации, а товарите ќе испаднат да бидат сè понеподносливи. „Претходно, болката се појавуваше кога се креваше тешка торба, но сега ќе биде потребно многу време да се понесат неколку килограми“ - таквата жалба често се слуша на рецепцијата.

Со текот на времето, непријатноста во долниот дел на грбот постојано ќе пречи - дневно чувство на тежина, напнатост, студ во оваа област. Се приклучува хроничен мускулен спазам, а потоа - и радикуларен синдром (запомнете - ова е кога нервниот корен е „иритиран“?).

Трепкачките егзацербации се помалку се подложни на третман, бидејќи нарушувањата во мускулите, лигаментите, фасцијаите, зглобовите се приклучуваат на самата болест на 'рбетот, се формира патолошка доминантна во мозокот (постојан фокус на возбуда), што самиот го поддржува патолошкиот процес - на пример, ги носи мускулите во константна состојба стрес

Со цел некако да се компензира за оваа состојба, да се прилагоди на непријатноста, едно лице почнува да се движи поинаку, неговото држење се менува, - природно, не на подобро. Како резултат на тоа, 'рбетот е уште повеќе деформиран, пршлените - соседи на погодените пршлени - доживуваат преоптоварување, а зглобовите на карличниот појас и нозете се преоптоварени. Се разбира, со текот на времето, и тие не стојат.

Остеохондрозата на кој било дел од 'рбетот е болест не само на овој дел, туку и на целиот' рбет, на целиот мускулно-скелетен систем како целина. Затоа, порано или подоцна, ако не стори сé што е можно, доаѓа време кога записот „широко распространета остеохондроза“ се појавува во амбулантската картичка. И тогаш зглобовите се погодени.

Дали мислите дека боли зглобот? Не сте во право! Следејќи ја хроничната напнатост на мускулите, се појавуваат дистрофични промени во нив - мускулите ја губат својата својствена еластичност, стануваат погусти. Сличен процес може да биде насекаде. Вклучувајќи - во областа на зглобовите. Непријатна работа што постепено ги привлекува сите соседни ткива во својата орбита, како верижна реакција.

Покрај тоа, тешко е да се дијагностицира: пациентот понекогаш го лекува зглобот со години и без многу успех, што не е изненадувачки - основната причина е во 'рбетниот столб и соседните мускули, а не во зглобот.

Болести на зглобовите поради остеохондроза

Видови на болки во зглобовите како резултат на остеохондроза на лумбосакралниот регион:

  • Сакроилијачна периартроза. Ограничување и болка во зглобот на колкот, наскоро се појавува замор на нозете, невозможно е да се оди брзо, да се трча, да се качува по скали.
  • Периартроза на колен зглоб. Отпрвин, обично, боли долниот дел на грбот, а потоа болката се префрла на поплитеалната јама и коленото зглоб. Тогаш само коленото зглоб може да пречи. Болката се чувствува, по правило, од внатрешноста на зглобот, влошена со одење, продолжено стоење. Боли и ноќе. За разлика од вистинската артроза на коленото зглоб, со периартритис нема болка при чувство.Периартроза на колен зглоб
  • Рефлексна болка во зглобот на глуждот. Тие се интензивираат при одење, глуждовите отекуваат однадвор до крајот на денот. Може да има болка во внатрешноста на зглобниот зглоб. Движењето тогаш е тешко.
  • Кокцигодинија. Тоа се болки во пределот на опашката, глуви, досадни, болни, зрачи до задникот, анусот, гениталиите, понекогаш до долниот дел на грбот, задниот дел на бутовите. Болката се зголемува кога лежи, додека седи, оди и се намалува кога лицето стои. При палпација, опашката е многу болна, особено кога има пломби (на овие места, кожата на предавство е сува, нездрава сива). Кокцигодинијата може да биде тешко да се лекува, бидејќи најчесто започнува со големо доцнење - пациентите се лекуваат за сè и за сè. Природно, таквата постојана болест предизвикува неврози. И, исто така, кај мажите се развива импотенција, кај жени - фригидност, нарушувања на менструалниот циклус. Често, ваквиот напад се открива по повредата на опашката.

Кокцигодинија - болка во кокцигеумот

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Јаровој Дмитриј Михајлович е ортопедски трауматолог со над 10 години искуство. За време на неговата медицинска пракса, тој изврши повеќе од 800 успешни операции.

Тој е специјализиран за третман на мускулно-скелетни патологии, има професионални вештини за ортопедија, фармација и трауматологија. Обезбедува итна помош за повреди, дијагностицира и помага при болести на мускулно-скелетниот систем, како што се: артритис, артроза, остеохондроза.

Вежбање конзервативен и хируршки третман на фрактури на коски и екстремитети. Обезбедува медицинска помош за оштетување на менискусите или вкрстените лигаменти.

Додадете коментар