Штета од пушењето цигари и како да се ослободите од зависноста од никотин

Многу пушачи велат дека можат да се откажат од пушењето во секое време, тие едноставно не сакаат да се откажат од моментот. За жал, не многумина беа во можност да избегаат од заробеништвото на зависност од тутун. Едно лице, и понатаму, продолжува да ги убива белите дробови, ја расипува кожата на лицето итн. Време е да признаеме дека е тешко за човек кој пуши да се откаже од оваа лоша навика.

Пушењето секој ден се развива во условен рефлекс, без кој едно лице нема да може да живее, ако не побарате медицинска помош на време. Размислете за неколку примери, многу луѓе не можат да замислат утринско кафе без цигара, да седат на работа без пауза од чад, да осветлуваат стрес. Пушењето е многу сериозна болест. Станува навика не само на физичко ниво, туку и на психолошко.

Штета од пушењето цигари и како да се ослободите од зависноста од никотин

Да разгледаме неколку причини за зависност од никотин. Да не земеме предвид дека се ослободени многу медиуми за опасностите од пушењето, но тоа не влијае на нашето население на кој било начин. Дури и на кутии цигари пишуваат дека пушењето убива, но никој не обрнува внимание на тоа.

Веднаш се поставува прашањето, што е тоа што човекот го привлекува кон кутија цигари кога ќе сфати кои можат да бидат последиците?

Според психотерапевтите, нерешените внатрешни проблеми на една личност стануваат причина за желба за никотин. Може да биде и стрес, недостаток на исполнетост, недоразбирање на најблиските, проблеми на работа итн. Сè може да го придружува ова. На потсвесно ниво, едно лице разбира дека пушењето е штетно. Но, можеби, поради психолошката траума примена во детството, едно лице почнува да пуши на свесна возраст.

Секоја личност има различна причина за пушење, но со текот на времето, тоа веќе станува начин на живот. И оваа зависност мора да се третира, како алкохолизам, дрога.

Многу важно прашање што се моли сама по себе. Како да се ослободите од зависноста од никотин.

Ако видите психотерапевт, тој ќе ви помогне да се ослободите од оваа навика. Тој ќе може да ја открие причината зошто започнавте да пушите, а по некое време, кога ќе поминете низ текот на третманот, ќе можете да си кажете „СТОП“. Можеби ќе трае многу подолго отколку што мислите, но играта вреди за свеќата. Не заборавајте исто така дека ќе мора да се обидете и психолошки и физички. Иако лекарот лекува, тој не прави чуда. На почетокот ќе биде потребно да се издржи повлекувањето. Бидејќи веќе сте навикнати на оваа зависност. И да се ослободи од тоа не е толку лесно, што и да кажеш.

Водете здрав начин на живот. Тоа е истовремено модерно и добро за телото. Вреди да се откажеме од лошите навики и да најдеме алтернатива за тоа. Што ќе ве задоволи. Ова може да биде ново хоби, можеби ќе започнете да читате книги, да пишувате песни, да играте игри. Што и да посакате. Главната работа е тоа што не му штети на вашето здравје и дека ви се допаѓа.

Вреди да се размислува за ова во рана фаза, од тогаш може да ве влечат во дупка во која полека ќе ве убиваат. Немојте да бидете изненадени, тоа е така. Ако сè уште не сте ги почувствувале промените во телото, тие нема да чекаат долго. Ако не сте загрижени за сопственото здравје, размислете што ќе се случи со вашите деца. Нема да остане незабележано. Дај Боже, се разбира, но пушењето остава значителен белег во животот на една личност. И имај ум, не е најдобро. Liveивеј добро и се ќе биде во ред со тебе.

Здравствени ефекти на пушењето

Што треба да знае и разбере пушачот ако нема да се откаже од пушењето?

 1. Пожолтени заби и лош здив. Пушачите имаат поголема веројатност да развијат периодонтитис, инфекции на непцата и губење на забите 6 пати почесто од непушачите.
 1. Пожолтените нокти не можат да ги красат рацете на девојчињата, жените и мажите, без сомнение. Ноктите не пожолтуваат никако од никотин, кој јаде во кожата, но, почесто, ова покажува дека црниот дроб доживува хронична интоксикација, жолчното кесе страда.
 1. Може да се забележат кеси и темни кругови под очите. Најчесто се формираат од недостаток на сон. На крајот на краиштата, лицето кое постојано има никотин во крвта заспива многу лошо, а неговиот сон е крајно немирен.
 1. Пушачите имаат сува кожа. Неговите заштитни функции се намалуваат, станува досадна. Никотинот директно влијае на снабдувањето со кислород во кожата, или поточно, го намалува преносот на кислород до клетките на кожата. Во исто време, кожата го губи својот сјај.

Сите пушачи имаат розацеа - повреда на циркулацијата на крвта во капиларите и малите садови. Theидовите на капиларите стануваат потенки, а слојот на поткожното ткиво исто така станува потенок. Затоа, на некои места садовите пукаат, крвта се истура и се замрзнува. Особено видливи се "куперозните" образи, крилјата на носот.

Бидејќи функциите на бариера на кожата се нарушени, на пушачите им треба подолго време да ги залечат раните и да го зголемат ризикот од развој на рак. Дури и оние кои бараат помош од пластични хирурзи може да бидат одбиени од операција.

 1. Пушачите имаат намален имунитет. Ризикот од заразување со брадавици на гениталиите се зголемува за 4 пати.
 1. Никотинот ги уништува влакната на сврзното ткиво на кожата, затоа забележуваме зголемување на поткожното масно ткиво во средниот дел на стомакот и стрии.
 1. Погледнете пушачи и непушачи. Кој има повеќе брчки? Пушачи, се разбира. Изгледаат неколку години постари. Тоа е никотин кој ги уништува колагенот и витаминот А, кој е одговорен за синтезата на колаген.

Ова се должи на влошување на циркулацијата на крвта, и како резултат на директна иритација на очите со чад од тутун.

 1. Пушењето предизвикува општи нарушувања на циркулацијата и рано губење на слухот.
 1. Чадот од тутун содржи повеќе од 40 токсични супстанции кои предизвикуваат рак:
 • усната празнина;
 • назофаринксот;
 • ларинксот;
 • хранопровод;
 • стомак и панкреас;
 • млечни жлезди.

Списокот на ефектите од пушењето врз здравјето на луѓето може да трае и понатаму, па разбирање на овие ризици, пушачот може да се справи со зависноста, бидејќи скоро веднаш:

 • Здравјето ќе почне да се подобрува;
 • Willе го зголемите вашиот животен век за 10-15 години;
 • Вие се грижите за оние околу вас, затоа што пасивно пушење има многу сериозни последици;
 • Заштеди пари;
 • Ослободете се од кашлицата;
 • Haveе имате здрави деца;
 • Подобрување на сексуалниот живот и репродуктивното здравје;
 • Квалитетот на животот забележително се подобрува: различни вкусови и мириси, интереси.

Главната работа е да сфатите што е пушење и што му штетат на цигарите на здравјето, и само тогаш можете да донесете најдобра одлука. И секогаш можете да изберете методи и методи, препораки, ако сакате. Користејќи популарни лекови, лесно можете да се откажете од пушењето, на пример, користејќи Табамекс или Никозеро може да ве спаси од зависност за само 1 месец.

Постави прашање

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар