Како да предизвикате периоди за време на доцнењето

Доцнењето во менструацијата е честа грижа за жените. Таа е секогаш алармантна, предизвикувајќи стравови во непланирана бременост. Постои сигурен начин да се исклучи бременоста од списокот на причини што предизвикале доцнење и да брзаш со менструацијата.

Одложување на менструацијата

Пред да предизвикате менструација, треба да проверите дали бременоста предизвика одложување. Најефтин и најлесен начин е тест за бременост во аптека. Подобро да направите двоен тест, тоа ќе ви овозможи да го проверите резултатот од првиот тест. Сепак, брзиот тест на урина може да даде лажни негативни или лажно позитивни резултати повеќе пати по ред. Многу е побезбедно да контактирате со независна лабораторија или медицински центар и да дадете крв за hCG. Оваа студија ќе ви овозможи да пронајдете специфичен хормон за бременост од првата недела по оплодувањето на јајцето.

Тестот за hCG може да открие не само здрава бременост на матката, туку и прицврстување на јајце-клетката на јајцеводите, а исто така точно да го одреди периодот. Оваа анализа чини од 500 до 1000 рубли. Ова е поскапо од аптека анализатори на урина, кои чинат од 30 до 500 рубли, но тест на крвта гарантира точен резултат. Ако доцнењето во менструацијата надминува 2 недели, има смисла да се консултирате со гинеколог. Испит за стол и ултразвук ќе ги отстранат вашите сомнежи.

предизвикуваат менструација за време на доцнењето

Утврдете ја причината за одложената менструација

Ако тестовите за бременост се негативни, а хормонот hCG не е откриен на тестот за крв, бременоста може да се исклучи од списокот на веројатни причини за одложена менструација. Сега треба да се обидете да ја утврдите причината.

Обрни внимание на тоа како се чувствувате. Болка во долниот дел на стомакот, градите или атипични главоболки може да сигнализираат сериозна болест. Можеби имате воспалителен процес во матката или јајниците. Јајниците може да функционираат неправилно. Или вашата хормонална рамнотежа работи неправилно. Во овој случај, не можете да направите ништо самостојно за одложувањето, треба да контактирате со гинеколог што е можно поскоро. Но, исто така не паничи. Болни сензации можат да бидат предизвикани од вообичаениот постменструален синдром, влошен со нетипично доцнење.

Ако се чувствувате добро, болеста не е причина. Помислете на минатиот месец и поставете си ги следниве прашања:

 • Дали сте доживеале емоционален или физички стрес?
 • Дали некогаш сте настинале?
 • Дали сте земале лекови?
 • Дали вашата тежина е променета?
 • Можеби сте биле активно вклучени во спортот?
 • Или отиде на одмор и доживеа промена на временските зони и климата?

Афирмативниот одговор на кое било од овие прашања може да ја открие причината за доцнењето. Болест, стрес, лекови, ненадејни промени во телесната тежина и активни спортови може да предизвикаат нарушување на циклусот. Во овој случај, можете да се обидете да брзате со менструацијата.

Повикувајќи ја вашата менструација

Постојат неколку докажани начини да предизвикате периоди за време на доцнењето:

 • Првиот е топла бања со топла сол и сода. Истурете вода во бањата, нејзината температура треба да биде околу 40 степени, додадете морска сол и неколку сода. Подобро е да се направи нецелосна бања, водата треба да ве достигне до средината на стомакот. Подобро е да не се загреваат градите во топла вода, ова ја расипува неговата форма. И, подобро е да не се загрева областа на срцето. Седнете во бањата околу 20-30 минути, опуштете се. Топла вода ќе делува на матката и ќе предизвика нејзино чистење.
 • Друг начин се стомачни вежби. Подигнете го торзото од склона позиција, подигнете ги нозете, извршете свиоци настрана и напред, направете сквотови. Матката е мускулен орган, реагира чувствително на физичка активност.
 • Друг начин е инфузија од билки. Хомеопатијата предлага нане, кантарион, камилица за нормализирање на циклусот. Најбезбеден начин е да се вари зелен чај со нане и да се пие во текот на денот. Патем, се препорачува да се пие не само за време на доцнењето, туку и за време на одржувањето на циклусот цел месец. Многу хомеопати сметаат дека нането е „најженствената“ билка. Чајот направен од нане и лимон ќе го поддржи циклусот и ќе заштити од настинки и недостаток на витамини.

Не треба да се обратите за драстични мерки како што се хормонални таблети за нормализирање на циклусот. Здрав начин на живот, одмор, витамини постепено ќе го обноват нарушениот циклус без да му наштетат на здравјето. Не ја потценувајте способноста на нашето тело да се опорави.

Постави прашање

Анжела Ермакова

доктор Ермакова Ангела Ивановна акушер-гинеколог, ендокринолог од највисока категорија со 16 годишно искуство, искусен специјалист за ултразвук, детски гинеколог. Ангела Ивановна е автор на околу 170 објавени дела и упатства за гинекологија и ендокринологија.

Obzoroff
Коментари: 2
 1. Obzoroff
  Obzoroff

  Добро попладне Ирина Борисовна!
  Можете да комбинирате употреба на Estrogel® (Естрогел) заедно со лекот Lignarius TM, но ние го свртуваме вашето внимание на фактот дека лигнарус е додаток во исхраната и гинекологот не може да го препише овој лек за да го реши проблемот што го наведовте. Прочитајте ги упатствата за додатокот лигнарус - ова е лек од мала употреба за подобрување на општата состојба на женското тело за време на период на опаѓање на функциите на репродуктивниот систем.

 2. Слика
  Кокоева Ирина Борисовна

  Добар ден! Јас имам 47 години. Имам месечно задоцнување од 5 дена. Но, почнав да имам силни топли бранови и треска. Се свртев кон ендокринолог, ми препиша гел за естрогел да се протрие во кожата на абдоменот 2,5 мг - 2 пати - 5 дена, и дуфастон 2 таблети на ден - 10 дена, а гинекологот препиша лигнарус да зема 1 капсула за еден месец. Кажи ми, дали можат да се комбинираат? Плимата и осеката е вака за прв пат

Додадете коментар