Третман на хипертензија со лекови и билки

Третманот на хипертензија вклучува три елементи: промени во животниот стил, лекови кои го намалуваат крвниот притисок и модификација на други фактори на ризик за кардиоваскуларни болести (за да се минимизира ризикот од компликации на хипертензија). Промените во животниот стил вклучуваат:

 • намалување на телесната тежина до точната вредност (индекс на телесна маса во опсег од 18,5-25);
 • откажување од тутун;
 • Медитеранска диета (ограничување на месни производи, пржена храна, големи количини на свеж зеленчук и овошје, јадење производи од риба и маслиново масло);
 • зголемена физичка активност - повеќе од 30 минути на ден повеќето денови во неделата (на пример, брзо одење);
 • ограничување на потрошувачката на алкохол;
 • намалување на внесот на натриум (натриум сол) на минимум. Треба да се запомни дека повеќето полу-готови производи достапни во продавниците ја надминуваат препорачаната доза на сол - ако е можно, потребно е целосно да се исклучат садовите за "солење".

Лекови за намалување на крвниот притисок:

 • диуретици, односно диуретици (на пример, индапамид, хидрохлоротиазид);
 • бета-блокатори - лекови кои го намалуваат „стресот“ (на пример, карведилол, небиволол, бисопролол, метопролол);
 • инхибитори на конвертирање на ангиотензин и блокатори на рецептори на ангиотензин - овие лекови го намалуваат крвниот притисок, на пример, периндоприл, рамиприл, лосартан, валсартан;
 • блокатори на калциумови канали - ја намалуваат "напнатоста" на крвните садови (на пример, амлодипин);
 • комплексен, на пример дрога Detonic , кои ги активираат функциите на многу телесни системи и ја нормализираат работата на срцето и крвните садови, поради што се минимизира ризикот од развој на опасни патологии.

Овие лекови може да се користат индивидуално или во комбинација. Лекарот обично започнува третман на хипертензија со еден лек. Кај помладите пациенти, најмногу се препорачуваат блокатори на калциумови канали, инхибитори на трансфер на ангиотензин и инхибитори на рецептори на ангиотензин. Кај постари луѓе и постари лица, третманот обично започнува со диуретици.

Лековите треба да се земаат секојдневно, а третманот трае до крајот на животот. Важно е да се разбере дека не постои лек за хипертензија ако има секундарна основа и првичната болест што доведува до хипертензија не е излечена. Само ова однесување ќе ги донесе посакуваните резултати, како и ќе заштити од развој на компликации. Лековите мора да се земаат според специфичен распоред, во согласност со препораките на лекарот. Вие не треба самостојно да ја намалувате или зголемувате дозата на лекови. Сепак, крвниот притисок треба често да се мери и вредностите да се запишуваат во дневник, кои потоа може да му се презентираат на лекарот за време на следните студии. Ако вредностите на притисокот, и покрај пропишаниот третман, се повеќе од 140/90 mm Hg, потребно е што побрзо да се консултирате со лекар, кој ќе го смени третманот.

Постојат лекови кои можат да се земаат привремено, на пример, при многу високо зголемување на крвниот притисок - над 160/90, и покрај земањето лекови што се користат во дневната терапија. Од овие лекови, пред сè, потребен е каптоприл. Се карактеризира со прилично брзо дејство, таблетата се става под јазикот, поради што брзо се апсорбира. Ако, сепак, и покрај земањето на лекот, притисокот е сè уште висок, треба да се консултирате со вашиот лекар. Лекарот потоа, по правило, го менува третманот (избира различна доза на лекот или вклучува дополнителни лекови).

ReCardio од хипертензија: цена, состав, упатства

Современ лек на природна основа ќе помогне да се подобри благосостојбата во хипертензија и да се отстранат причините за нејзиниот развој - ReCardio... Производот е тестиран во лабораториски услови и успешно поминати клинички испитувања. Студиите ја потврдија високата ефикасност на Recardio и неговата целосна безбедност за здравјето. Производителот доби сертификат за квалитет и сите потребни дозволи.таблети ReCardio од хипертензија

Цена ReCardio во ЗНД и европските земји

Сега цена ReCardio (за 20 капсули од 0,19 грама) во различни состојби е како што следува:

 • RF - 989 рубли.
 • Украина - 398 гривни.
 • Белорусија - 30 белоруски рубли.
 • Киргистан - 1400 сом.
 • Казахстан - 5400 тенге.
 • Грузија - 48 ГЕРИ.
 • Ерменија - 13980 AMD.
 • Летонија и Литванија - 25 евра.
 • Естонија и Грција - 30 евра.
 • Белгија, Франција, Италија - 37 евра.
 • Шпанија, Германија - 38 евра.
 • Португалија - 47 евра.

Купете апчиња Recardio може да се најде на веб-страницата на производителот.

Размислете за купување Recardio со 50% попуст

Опис на производот Recardio и неговата намена

Хипертензијата е една од најчестите патологии на кардиоваскуларниот систем. Тоа не само што ја влошува општата благосостојба, туку исто така претставува сериозна опасност за животот на пациентот. Современиот фармацевтски пазар нуди многу лекови за борба против оваа подмолна болест. Но, повеќето од овие лекови имаат само привремен ефект, ги ублажуваат симптомите за кратко време. И против причините за болеста, ваквите лекови се немоќни. За да се одржи нормалниот крвен притисок, тие треба редовно да се земаат во текот на животот. Невозможно е да се прекине курсот (дури и за еден или два дена), во спротивно можни се сериозни последици, дури и смрт.

Затоа е од голема важност да се развијат средства со кои би било можно да се отстранат причините за развој на хипертензија. Водечките специјалисти на Флеболошкиот центар на Русија ја презедоа оваа тешка научна задача. Нивните долгогодишни истражувања резултираа во иновативен лек Recardio за нормализирање на крвниот притисок и спречување на хипертензија. Клиничките испитувања целосно ја потврдија неговата способност да се бори против причините за кардиоваскуларни болести.

Важно е да се запамети! Ризикот од хипертензија е многу поголем кај лица изложени на следниве фактори:

 • Прекумерна тежина.
 • Наследство.
 • Стресни ситуации.
 • Преголема работа.
 • Пушење, злоупотреба на алкохол.
 • Неправилна исхрана.
 • Недостаток на физичка активност.Myasnikov во програмата за најважната работа за третман на хипертензија

Александар Мијасников во програмата "За најважните" рече дека природен лек Recardio способни да ги спречат опасните последици од неправилниот начин на живот. Поради оваа причина, заради превенција, им се препишува на луѓе кои се под стрес, се заморуваат многу на работа или се движат малку, поминувајќи го поголемиот дел од своето време на мониторот во канцеларијата.

Составот на лекот Recardio за хипертензија

Лековите создадени врз основа на активни супстанции од природно потекло даваат добар терапевтски ефект без никакви несакани ефекти. Тие се целосно безбедни и не му се закануваат на пациентот со какви било компликации. Ова е причината зошто програмерите ReCardio вклучени само природни состојки во подготовката.структура Recardio од хипертензија

Ајде да ви кажам повеќе за активните состојки вклучени во составот Recardio и ги опишуваат нивните лековити својства:

 1. Екстрактот од билка од кантарион има корисен ефект врз нервниот систем, ја ублажува вознемиреноста, делува смирувачки и ги елиминира манифестациите на агресија.
 2. Екстрактот од Каупан е исклучително корисен за нервите, ја зголемува отпорноста на организмот кон стрес, ја намалува раздразливоста и го подобрува спиењето.
 3. Концентрат на рогови, е уникатно биолошко соединение кое се извлекува од рогот. Тоа ги прави elasticидовите на крвните садови поеластични, спречува формирање на згрутчување на крвта и го нормализира одливот на венските органи. Дополнителни ефекти на супстанцијата вклучуваат имуностимулирачки, тонични и адаптогени ефекти. Покрај тоа, концентрат на рогови ги стимулира процесите на хематопоеза и е добра превенција од анемија.
 4. Бирофлавоноиди од ариш (од смола и кора) го подобруваат згрутчувањето на крвта, ги зајакнуваат крвните садови и ги нормализираат функциите на нервниот систем. Помага во нормализирање на срцевиот ритам и крвниот притисок.
 5. Пчелниот отров има вазодилататорна способност, олеснувајќи го протокот на крв во сите ткива на телото. Клетките добиваат повеќе хранливи материи, што помага да се подобрат метаболичките процеси. Исто така, пчелниот отров го регулира производството на хормони во надбубрежните жлезди и хипофизата, ги ублажува манифестациите на невроза, го подобрува апетитот и помага да се справите со несоницата. Придонесува за целокупното зајакнување на телото.
 6. Бела врба. Оваа билна компонента е додадена на составот ReCardio, бидејќи има изразени холеретични, диуретични и дијафоретички ефекти. Помага во нормализирање на рамнотежата на водата, природен антисептик е добро за ревматизам.
 7. Ариш (екстракт) ја подобрува состојбата на респираторниот и циркулаторниот систем. Се користи во третман на дијабетес, атеросклероза, исхемија, дерматолошки заболувања. Ефикасен и за невралгија и офталмолошки проблеми.
 8. Екстрактот од гинко билоба има корисен ефект врз органите на циркулаторниот систем. Ги зајакнува крвните садови и го подобрува протокот на крв во мозокот. Тоа помага да се ослободите од вртоглавица, мигрена и проблеми со меморијата. Покрај тоа, гинко билоба е одлично средство за спречување на мозочни удари, срцеви удари и атеросклероза. Го намалува крвниот притисок, има смирувачки својства и ја зголемува машката моќ.

Треба да се напомене дека корисни својства на состојките опишани погоре во препаратот Екардио се објаснуваат со високата содржина на минерални елементи, витамини и аминокиселини.

Медицински својства на лекот ReCardio

Главната предност ReCardio е неговата способност да влијае на причините што доведуваат до појава на хипертензија. Додека другите лекови само привремено ја подобруваат благосостојбата на пациентот, ReCardio ги активира функциите на многу телесни системи и го нормализира функционирањето на срцето и крвните садови, со што се минимизира ризикот од развој на опасни патологии.Клинички студии Recardio

Механизмот на дејство на природните состојки ReCardio на телото е прилично едноставна:

 • Активните супстанции на ариш ги отстрануваат непотребните материи од телото и ги чистат крвните садови.
 • Концентрат на рогови промовира ресорпција на згрутчување на крвта.
 • Пчелниот отров ги шири крвните садови, помагајќи да се подобри протокот на крв.
 • Како резултат на нормализирање на циркулацијата на крвта, мозокот и другите органи добиваат повеќе хранливи материи и активно се снабдуваат со кислород. Сите непријатни симптоми, вклучувајќи вртоглавица и напади на мигрена, постепено исчезнуваат.
 • Екстрактот од кантарион го зајакнува нервниот систем, помагајќи му на телото да се справи со стресот, што често предизвикува висок крвен притисок. Емоционалната позадина се подобрува, несоницата престанува да се мачи.
 • Белата врба помага во намалување на нивото на шеќер.
 • Благодарение на сложените ефекти на биолошките компоненти, функциите на клетките се нормализираат, метаболичките процеси се активираат и телесната тежина се намалува.

Повторени лабораториски и клинички студии потврдија дека употребата на ReCardio од хипертензија ги дава следниве резултати:

 • Неколку часа по прималниот крвен притисок во нормала, исклучени се силни капки.
 • Во текот на текот на третманот, еластичноста на васкуларните wallsидови постепено се зголемува.
 • Општото здравје е нормализирано, без оглед на фазата на хипертензија.
 • Манифестациите на проширени вени се намалуваат.
 • Ризикот од срцев и мозочен удар станува 6 пати помал.
 • Тежината на хипертензивните напади се намалува во повеќе од 60% од случаите.
 • Во скоро третина од пациентите, притисокот престанува да се зголемува до критичните вредности.
 • Кај луѓето кои претрпеле мозочен удар, говорот и физичката активност се обновуваат побрзо.
 • Постои општо подобрување на телото, манифестациите на аритмија, ангина пекторис, неврозите исчезнуваат, меморијата се подобрува.

Исто така, како резултат на студиите, беше потврдена целосната безбедност на лекот - никој од пациентите немаше несакани ефекти и компликации. Сите учесници во програмата забележаа значително подобрување на благосостојбата и зголемување на ефикасноста. Покрај тоа, нивното расположение се подобри и нивната виталност се зголеми.

Контраиндикации ReCardio

Овој лек за хипертензија е 100% природни состојки, така што има многу малку контраиндикации за неговата употреба. Експертите советуваат да не се зема ReCardio во вакви случаи:

 • Бременост и лактација.
 • Тенденција за низок крвен притисок (хипотензија).
 • Возраст до 12 години.
 • Индивидуална нетолеранција кон која било од компонентите.

Лек за хипертензија ReCardio се издава без рецепт затоа што е потполно безбеден и не доведува до компликации. Но, пред текот на третманот, препорачливо е да се консултирате со лекар, да му кажете за сите ваши здравствени проблеми, да ја разјасните дозата и да разговарате за режимот на лекови.

Инструкции за употреба на капсули за хипертензија

Сите компоненти на ReCardio се целосно безопасни за органите на дигестивниот систем. Тие не го иритираат гастроинтестиналниот тракт, немаат негативен ефект врз црниот дроб. Затоа, можете да го земате лекот без оглед на внесот на храна. Само изберете погодно време за себе двапати на ден со интервал од 12 часа и пијте една капсула.

Времетраењето на целосниот курс е еден месец. За да добиете забележителен пролонгиран резултат, препорачливо е да не се прекинува рано лекувањето. По првиот курс, треба да направите пауза и по два или три месеци да одвоите друг курс за да го консолидирате резултатот. Лекот има аналог наречен Normalife, кога се користат заедно Recardio с Normalife засекогаш можете да заборавите на хипертензијата.

Треба да знаете за кардиоваскуларните заболувања

Современата медицина во моментов ефикасно лекува кардиоваскуларни болести и ги подобрува методите на лекување, но досега луѓето продолжуваат да умираат. Болеста доаѓа одеднаш, напредува неизбежно, ги прави луѓето беспомошни и доведува до фатален крај. Така човек плаќа за нездрав начин на живот: стрес, ненаситност, пушење, алкохол, зависност од дрога итн. Склоноста кон болеста е наследна. Навремената превенција и сериозниот медицински третман ќе помогнат во ослабување и спречување на болести. Следно, да разговараме за вообичаени кардиоваскуларни заболувања, нивните симптоми и методи на лекување:

 • Атеросклероза на коронарните садови и патогенеза, главните причини за кои може да се наречат: возбуда при работа и пушење, што доведува до миокардна хипоксија, коронарна инсуфициенција и вазоспазам. Клиничка слика: ангина пекторис, зафаќа по физички напор и стрес. Смртоносен страв, бледило и ладна пот на лицето се симптоми на напад. Болка во градите, зрачена во левата рака или двете раце и прсти, како и вратот, левото рамо сечиво. Болката трае неколку секунди или минути. Болка подолго од петнаесет минути може да укаже на миокарден инфаркт. Болката ќе помине со земање нитроглицерин. На миокарден инфаркт му претходи продолжено нарушување на наводнувањето на крвта. Повеќе од дваесет минути. Ненадејна појава на силна болка што нитроглицеринот не ја ублажува може да доведе до шок, срцева астма и пулмонален едем. Нападите се третираат со нитроглицерин, како и прениламин, антистенокардин и други лекови, покрај тоа, неопходен е интензивен третман во клиниката.
 • Хронична срцева слабост која напредува со болести кои го оптоваруваат срцето. Клиничката слика: отежнато дишење, отежнато дишење, ортопноична положба, напади на ноќна астма. Цервикалните вени се проширени, хепатомегалија, едем, асцит. Третманот на основната болест што предизвика неуспех е како што следува: мора да се придржувате до одмор во кревет. Предност се дава на лекови: дигоксин, дигитоксин, строфантин, капсули Recardio.
 • Комплекс на симптоми на проширени симптоми. Со вродена васкуларна слабост и долго стоење на нозете, вените на долните екстремитети се шират. Може да се забележат следниве симптоми: тежина, болка и замор на погодените екстремитети, проширени вени, оток на глуждовите и нозете. Тие се третираат со лекови кои ги зајакнуваат вените, се прикажани еластични чорапи, инјекции, хируршко отстранување.
 • Тромбофлебитис. Оштетување на венските wallsидови, претходи на проширени вени. Тоа е придружено со воспаление и едем. За третман, се нанесува завој кај пациентот; за ова, пациентот треба да ја крене болната нога за петнаесет сантиметри додека лежи во кревет. Тие се третираат со топли облоги, маст на Вишневски, како и внатрешно земање аспирин, бутадион и антикоагуланс.
 • Чир на нозете. Со венска стаза на крв, проширени вени, тромбофлебитис на екстремитетите, со повреда, инфекција, иритација на кожата со разни супстанции, може да се појави чир. Третман: потребно е да се запре венската стаза, да се елиминира инфекцијата, да се стимулира обновување на кожата, да се запре болката.
 • Хемороиди. Главните причини за појава на хемороиди се: наследна предиспозиција, бременост, задржување на урина, запек, дебелина, тумори, продолжено стоење, цироза на црниот дроб. Клиничка слика: со внатрешни хемороиди, по движење на дебелото црево, има крварење и болка. Со хемороиди, може да има такви компликации: пролапс, повреда, метеж, едем, тромбоза, гангрена, субмикотични апсцеси. За третман на хемороиди, се препорачува да се користи крем-восок на Здоров, како и навремено губење на тежината, придржување кон диети, редовни движења на дебелото црево и администрација на тромботични лекови на пациентот. Хируршката интервенција е неопходна за форми и компликации отпорни на третман.

Болестите на срцето и крвните садови се сериозна закана за здравјето! Потребно е да се обрне внимание на животната средина, психолошката клима, диетата, како и да се ограничат лошите навики со цел да се започне здрав начин на живот и да се живее среќно.

Дали е можно да се намали крвниот притисок без лекови

Како да се намали крвниот притисок без лекови? Излегува дека постојат начини да се исклучи земањето капсули. Recardio - за да се намали притисокот, понекогаш е доволно да се направат мали промени во начинот на живот. Ова треба да се направи за да се избегне потребата за систематска администрација на лекови за хипертензија. Ако не ги промените вашата исхрана и навики, вие сте изложени на ризик од атеросклероза, миокарден инфаркт и мозочен удар.

Мал број на луѓе знаат дека е можно да се намали притисокот без лекови. Идеален притисок е 120/80 mm Hg. Уметност Дозволени се уште 139/89 mm Hg. Уметност Ако барем една од овие вредности е постојано висока, тогаш ова може да биде знак на хипертензија. Во овој случај, мора да се консултирате со лекар. Специјалистот ќе препише соодветен третман и ве советува да го промените вашиот животен стил. Не го потценувајте ова, бидејќи артериската хипертензија го забрзува развојот на атеросклероза, го зголемува ризикот од миокарден инфаркт, се заканува мозочен удар, доведува до бубрежна инсуфициенција и го оштетува видот. Симптоми на висок крвен притисок:

 • чести главоболки, особено по будењето;
 • несоница;
 • срцеви палпитации;
 • зголемено потење;
 • тинитус;
 • недостаток на здив;
 • вртоглавица;
 • постојан замор.

Треба да изгубите тежина. Загубата од 1 кг доведува до намалување на притисокот за 2-3 mm Hg. Уметност., И 10 кг до 20-30 mm Hg. Уметност Возрасно лице кое не работи физички има потреба од 2000-2500 kcal на ден. Јадете мали оброци 4-5 пати на ден. Избегнувајте слатки, масно месо и колбаси.

Јадете што повеќе зеленчук и овошје, бидејќи тие содржат многу витамин Ц. Недостаток на овој витамин може да предизвика висок крвен притисок. Затоа, додадете агруми, црни рибизли, брусница во вашата дневна исхрана. Недостаток на витамин Д влијае и на зголемување на притисокот.Нејзината синтеза во организмот го стимулира сонцето. Затоа, искористете ја секоја минута за да излезете на свеж воздух.

Ограничете го внесувањето сол на половина лажичка на ден. Ова ќе го намали притисокот за 10 mm Hg во рок од неколку недели. Уметност За квалитативно функционирање на телото, на едно лице му треба 1 гр сол на ден. Користете ким, риган, мајчина душица, оригано, босилек или други билки наместо сол. Исто така, вреди да се запамети дека значителна количина сол се наоѓа во повеќето преработени јадења и предпакувани месни производи.

Умереното вежбање може да го намали горниот притисок на 10 mmHg. Уметност., А долниот за 5 mm Hg. Уметност Неопходно е да тренирате секој ден наутро најмалку 15 минути со отворен прозорец. Вежбајте колку што можете повеќе на почетокот. Зголемете го товарот постепено. Ако не можете редовно да се занимавате со гимнастика, тогаш одете со брзо темпо. Со секојдневно одење, ќе изгубите дополнителни калории. За да го направите ова, треба да поминете само преку две градски автобуски постојки. Особено се препорачува гимнастика во вода.

Вишокот стрес е фактор во хипертензија. За да го контролирате стресот, научете техники за релаксација. Едноставна вежба ќе биде корисна - затворете ги очите, затворете ги ушите со дланките, раширете ги лактите на страните и земете пет длабоки вдишувања. Спуштете ги рацете и опуштете ги мускулите. Повторете ја вежбата два пати. По неколку недели обука, во рок од една минута можете да постигнете длабоко опуштање.

Добриот, здрав сон е еден од елементите за спречување на кардиоваскуларни заболувања. Не ги потценувајте предизвиците да заспиете секој ден. Запомнете дека таблетите за спиење земени без консултација со лекар, дури и оние што се продаваат без рецепт, можат да имаат ефект врз крвниот притисок. Пред спиење, најдобро е да ја вентилирате спалната соба, да испиете чаша мелиса или топло млеко.

Што друго мора да направите?

Откажете од пушењето. Кога никотинот влегува во крвотокот, притисокот се зголемува, процесот на таложење на атеросклеротични плаки се забрзува, а ризикот од кардиоваскуларни заболувања се зголемува тројно.

Неопходно е да се намали потрошувачката на алкохолни пијалоци. Премногу алкохол го зголемува ризикот од хипертензија. Ова може да доведе до губење на мускулите и парализа на екстремитетите. Неказнето можете да пиете 2-3 чаши вино или 0,5 литри пиво. Бидете внимателни кон вашето здравје!

Билен лек за хипертензија

Отсекогаш се користел хербален третман за хипертензија. Додека вештачките лекови често се штетни за луѓето, шумите и полињата служеле верно како аптека илјадници години. Билен лек за хипертензија, ако не ја елиминира целосно несреќата, тогаш служи како сопирачка за развој на болеста и во голема мера ја олеснува состојбата на пациентот. Употребата на билки е ефикасна во почетните фази на болеста, траен резултат е можен со хипертензија од I и II степени, во други случаи овој метод е неефикасен.

Препорачаните билки за намалување на високиот притисок најдобро се варат преку ноќ во термос, земајќи ја супата топла 30 минути пред јадење, најмалку три пати на ден. Билни лекови за хипертензија користат исушени билки и мешавини. Како суровини се користат коренот каламус, листот од бреза, овошјето од аронија, астрагалус, мајчино млеко, копра, имела, коњски киселица и др.

За две чаши, треба да земете две или три лажици сува билка или мешавина, во зависност од телесната тежина на пациентот.

Колекцијата копра, семе од лен, црна аронија, глог и пастирска чанта е широко позната, земена во пропорција: јагоди со мочуришен ползавец од 2 до 4 делови од мајчино млеко и 0,5 количина нане.

Билен лек за оние кои страдаат од симптоматски заболувања на хипертензија

При лекување на такви пациенти, составот на надоместоците треба да вклучува билки кои влијаат на главната болест. Високиот крвен притисок често се поврзува со болести на бубрезите, прекумерна тежина, метаболички нарушувања, хроничен запек итн.

Коренот Каламус е основа на хербалниот лек за хипертензија. За губење на тежината, традиционално се користат свила од пченка, жалфија, корен од каламус, цикорија, глуварче. Запек се третира со buckthorn, zhoster, александриски лист, караница.

Резултатите стануваат забележливи по неколку недели редовна употреба на инфузии и лушпи, а трајно подобрување на здравјето се постигнува во рок од 6 месеци.

Билен лек за хипертензија може да се користи со години со прекини 7-10 дена на секои 3 месеци. Препорачливо е да се користи оваа постапка 2 месеци заради профилакса за време на есенцијација на пролет и есен.

Употребата на овој вид третман се базира и на системот од пет елементи, според кој секој човечки орган има одредени својства слични на дрво, оган, земја, метал и вода.

За да се постигне максимален ефект, пожелно е да се примени пакет мерки. Ова е особено точно за луѓето со прекумерна тежина. Добри резултати се добиваат со акупунктура за слабеење, која потекнува од античко време. Основите на кинеската медицина ја докажаа ефективноста на влијанието врз биолошки активните точки со употреба на специјални игли, моксибуција и масажа. Како резултат на овој метод, се активираат имунолошкиот, нервниот, васкуларниот, лимфниот и ендокриниот систем на телото. Благодарение на ефектот на точката, притисокот е нормализиран, микроциркулацијата се подобрува и имунитетот се зајакнува. Овие постапки немаат контраиндикации и ја докажаа нивната разноврсност за какво било заболување. Резултатот и безболноста на методот зависи од професионалноста и медицинската вештина. Се разбира, со контактирање на специјализиран центар, пациентот може да смета на загарантиран успех и употреба на капсули Recardio ќе го забрза процесот на лекување на хипертензија и ќе ги реши проблемите поврзани со висок крвен притисок.

Кахановска udудмила Николаевна, кардиолог со скоро 20 годишно искуство. Детална биографија и информации за медицински квалификации се објавени на страницата за автори на нашата веб-страница.

Obzoroff
Коментари: 1
 1. Марго Синер

  Болестите на кардиоваскуларниот систем често се развиваат поради наследна предиспозиција. Објаснувањето за ова е генетскиот аспект. Факторот на наследност е доминантна причина за развој на миокарден инфаркт, хипертензија, атријална фибрилација. Ризикот од развој на овие болести се зголемува ако блиски роднини наидоа на патологии на срцето или крвните садови. На пример, родители, браќа или сестри. Со наследна тенденција за срцеви заболувања, нарушувања може да се појават не по достигнување на одредена возраст, туку веќе во неонаталниот период. Овој временски период ги опфаќа првите 28 дена од животот на бебето. Понекогаш болестите на срцето и крвните садови можат да бидат вродени. За да се идентификуваат овие патологии во рана фаза на развој, препорачливо е периодично да се подложите на основен вид на испитување - ЕКГ. Дијагностичката постапка ви овозможува навремено да ги идентификувате повредите и да преземете оптимални терапевтски мерки.

Додадете коментар