Зошто не можам да спијам и како да се справам со несоницата

Уморни сте и едвај чекате конечно да легнете. Главата паѓа на перницата, но следува разочарување. Ги отворате очите среде ноќ и гледате на часовникот. И, неодамна прочитавте дека луѓето кои спијат помалку од седум часа умираат порано. Опуштете се. Современите луѓе се толку навикнати на хроничен недостаток на сон што можеби повеќето од нас дури и не знаат како е да спиеме 10-12 часа на ден.

Причините за несоница се различни: од промени во работата, од семејни проблеми, од депресија и од лоши навики. Еве неколку за кои сте чуле и за кои можете успешно да се борите:

  • Пиење многу кофеин. Не секој знае колку долго кофеинот може да остане во човечкото тело, што е просечно околу пет часа. Ова значи дека кофеинот сè уште е во вашиот крвоток кога ќе се обидете да спиете. Затоа, кога вашето дете ќе испие два енергетски пијалоци во еден фудбалски столб, немојте да бидете изненадени кога ќе каже дека не може да спие.
  • Што се однесува до спиењето и работата. Сега е 23 часот и имате еден многу важен состанок рано наутро и мора да се разбудите во 5:30 часот наутро за да се истуширате, да се шминкате, да ги воспитувате децата и да им подготвувате појадок. Значи, секоја минута помината во сон е важна за вас. И, се разбира, сето ова создава многу проблеми. Се грижите, размислете за вашата средба, разбудете се да го погледнете часовникот. Ова е одличен пат до несоница. Се нарекува психофизиолошка несоница (едноставно несоница), ова е кошмар, особено за мајките што работат.
  • Како влијае алкохолот врз сонот? Многу луѓе користат алкохол како средство за релаксација, но не многу луѓе знаат дека алкохолот може да предизвика повеќе од 15-25 будења за една ноќ. Повеќето од овие будења мозокот не ги памети, затоа што ви требаат до 6-8 минути за да ги запомните моментите на будење. Плус, големата конзумација на алкохол доцна во ноќта може да предизвика сериозна несоница, затоа што дејството на алкохолот врз мозокот е 2-3 пати поголемо отколку во текот на денот.
  • Пушење За пушачите, повеќето од вас се изложени на никотин дури и додека спиете. Вашиот мозок, во повеќето случаи, се буди дополнителни 15-20 пати на ноќ. За каков одмор можете да зборувате овде, телото ја бара следната доза на никотин.

Како да се справите со несоницата?

Најчестиот метод за справување со оваа болест е употребата на лекот Relaxis, кој е дизајниран да се бори против стресот, депресијата и несоницата. Неговата употреба нема да ги наруши вашите секојдневни навики, а резултатот го надминува ефектот на сите познати лекови!

Што се однесува до промена на вашиот животен стил, решението е многу едноставно: користете го вашето тело онака како што го планирала природата. Скријте го часовникот зад книга или, подобро, оставете го воопшто. Престанете да злоупотребувате кофеин. Одморете се пред спиење и избегнувајте да пиете алкохол доцна во ноќта. Секако, откажувањето од пушење е многу потешко, но сфаќањето дека цигара ве одржува будни е уште еден голем поттик да се откажете од оваа лоша навика.

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар