Крем здрав од проширени вени и третман на проширени вени

Проширените вени се една од најчестите васкуларни патологии. Во една или друга форма, оваа болест се јавува кај повеќето луѓе. Толку многу се навикнаа на проширени вени, што почнаа да го сметаат за вообичаен козметички дефект што го расипува изгледот на нозете и другите делови на телото. Всушност, проширените вени не се само естетски проблем. Ако се игнорира, болеста може да доведе до опасни компликации. Затоа, при првите знаци на патологија, започнете со терапија. Еден од најефикасните лекови денес се смета за крем на Здоров од проширени вени. Дава трајни резултати ако, се разбира, правилно го користите. Затоа, пред употреба, внимателно проучете го составот, прочитајте ги упатствата и прочитајте ги прегледите. Потоа можете да продолжите со третман, додека е многу важно да не го прекинувате курсот, туку да поминете низ него до крај.

Крем здрав од проширени вени и третман на проширени вени

Проширените вени се подмолно заболување. Се прикрадува незабележано и предизвикува проширување на крвните садови. Со текот на времето, нивните wallsидови стануваат помалку еластични. Исто така, патолошките промени влијаат на вентилите. Како резултат, крвта стагнира во долните екстремитети, што предизвикува згрутчување на крвта. Покрај тоа, прилично е тешко да се предвиди времето на преминот на пајаковите вени во јазли. Сето тоа зависи од карактеристиките на телото на пациентот. Но, во секој случај, болеста продолжува да се развива, што се заканува со сериозни компликации:

 • Тромбоза
 • Тромбофлебитис.
 • Трофични чиреви.
 • Флебитис.
 • Крварење.

За да се спречат ваквите опасни последици, проширените вени мора да се третираат на првиот знак на нејзиниот изглед. Пред сè, треба да бидете предупредени од следниве промени:

 • Грутки на кожата на нозете.
 • Појавување на едем.
 • Васкуларни звезди.
 • Болка во мускулите на нозете поврзана со одење.
 • Чувство на чешање во областа на големи садови.
 • Чувство на болка при притискање на вените.

Со текот на времето, симптомите се влошуваат. Вените се јасно видливи, на нив се формираат јазли. Ако не преземете никакви мерки, болеста оди предалеку и екстремитетите се покриваат со чиреви. Полн живот во таква ситуација станува невозможен. Но, во почетните фази, може да постигнете целосен лек. Доволно е да се купи природен крем-восок „Здоров“ заснован на пчелни производи.

Кој е кремот на Здоров за третман на проширени вени

Многу луѓе слушнале за лекови од компанијата Здоров. Производите на оваа компанија се во постојана побарувачка поради нивниот природен состав, прифатлива цена и висока ефикасност. Пчелниот крем доби многу позитивни критики од флеболозите и пациентите кои биле подложени на третман.

Овој лек го има следниот ефект врз погодените области:

 • Ја ублажува болката.
 • Отстранува воспаление.
 • Се бори со едем.
 • Ја подобрува состојбата на крвните садови, ја зголемува нивната еластичност.
 • Ја враќа функцијата на вентилот.
 • Нормализира циркулацијата на крвта.
 • Промовира заздравување на трофични чиреви.

Крем "Здоров" може да се користи како самостоен лек или како адјуванс во комплексна терапија. Користете го овој крем додека болеста е во рана фаза и тоа ќе ви помогне да избегнете операција во иднина.

Лекот е наменет само за надворешна употреба. Се состои исклучиво од природни состојки. Таа се заснова на лекови за пчеларство. Една од главните предности на лекот е можноста да се комбинира со други лекови. Ефективноста на кремот не се намалува со истовремен тек на апчиња или инјекции, кои се насочени кон борба против болеста одвнатре. Поради природниот состав и мекоста на дејството, рокот на примена на кремот е неограничен. Може да се применува подолго време. Како резултат, состојбата на вашите нозе значително ќе се подобри. Theидовите на вените ќе се зајакнат, кожата ќе стане мазна и еластична, сите непријатни сензации (болка, тежина, чешање, горење) ќе исчезнат.

Каде можете да го купите кремот на Здоров од проширени вени и неговата цена

Оригиналниот препарат "Здоров" најдобро се нарачува на Интернет од производителот. Факт е дека цената на посредниците е обично 300-400 рубли повисока, покрај тоа, постои ризик од купување лажен неквалитетен производ. Затоа, одете на официјалната веб-страница и пополнете апликација тука.

Крем здрав од проширени вени и третман на проширени вени

Испораката на лекот се изведува во различни земји по следниве трошоци:

 • RF - 989 стр.
 • Украина - 400 гр.
 • Казахстан - 6482 тенге.
 • Белорусија - 48 рубли.
 • Азербејџан - 31 манат.
 • Молдавија - 348 леи.
 • Ерменија - 9899 AMD.
 • Германија - 41 евро.
 • Холандија - 42 евра.
 • Полска - 39 евра.
 • Естонија, Литванија, Летонија - 40 евра.

Цената на кремот на Здоров од проширени вени е означена за една тегла од 50 ml. Бидејќи кремот се консумира умерено, еден пакет од лекот е доволен за долго време.

Медицински својства на пчелен крем "Здоров"

Типично место на појава на проширени вени се долните екстремитети. Ова се должи на фактот дека нозете постојано се под огромен стрес, а луѓето не секогаш наоѓаат време целосно да се грижат за нив. Ние го занемаруваме редовниот одмор, не правиме велнес третмани, носиме непријатни чевли и не користиме квалитетни креми за стапала. Резултатот од ваквиот став кон сопственото здравје е исклучително непријатна болест - проширени крвни садови. За среќа, оваа болест се развива постепено, и во почетните фази, ситуацијата може лесно да се коригира. Еден од најлесните и најефикасните методи за справување со проширени вени е употребата на пчелин крем „Здоров“.

Важно! Ако се појават непријатни симптоми во нозете (чешање, оток, чувство на тежина, печење), време е да се преземат итни мерки. Препорачливо е да се започне со третман дури и пред појавата на очигледни надворешни знаци на проширени вени. Користете го препаратот "Здоров" и болеста ќе биде поразена на самиот почеток на нејзиниот развој.

Во некои случаи, подобро е да се спроведе профилактички курс без да се чекаат алармантни симптоми. Прво на сите, ние зборуваме за луѓе кои, поради неправилен начин на живот, се изложени на ризик. Ако често носите непријатни чевли, тесни панталони, како да седите со скрстени нозе, да ги изложувате нозете на прекумерен стрес, започнете да користите крем Здоровје сега Ова исто така важи и за луѓе со „лоша“ наследност во однос на проширени вени, како и за пациенти подложени на хормонален третман.

Се разбира, лекот е најефикасен во раните фази на болеста. Но, дури и со напредни проширени вени, не треба да се откажувате од тоа. Денес крем-восок "Здоров" успешно се користи во програми за комплексен третман под медицински надзор. Како што веќе споменавме, добро оди со инјекции, апчиња и за време на терапијата ќе биде одлична помош за пациентот. Неговите активни компоненти брзо продираат во длабоките слоеви на кожата и имаат директен ефект врз wallsидовите на погодените садови, што ги прави поеластични и поцврсти.

Според производителот, правилната употреба на лекот "Здоров" не само што ги ублажува непријатните сензации во нозете, туку помага и во елиминирање на надворешните знаци на болеста. Луѓето кои редовно го користат овој крем забележуваат исчезнување на грдата васкуларна шема и заздравување на трофични чиреви. Покрај тоа, лекот ја нормализира состојбата на венските валвули и спречува згрутчување на крвта.

Навремената употреба на "Здоров" ќе ве спаси од подмолна болест и ќе помогне да се избегнат хируршки процедури на садовите.

Вашето внимание го привлекуваме на фактот дека составот на кремот е сосема природен. Затоа, можете безбедно да го примените без страв од несакани реакции и компликации. Лекот не содржи алергени, нема контраиндикации и може да се користи за долги курсеви.

Пчеларските производи се познати по своите лековити својства и се вклучени во многу лекови. Затоа, кремот Здоров може да се користи не само за проширени вени, туку и за олеснување на воспалителните процеси на заболените зглобови, активирање на циркулацијата на крвта на капиларите и подобрување на метаболичките процеси во ткивата.

Овој лек со благо дејство се користи без лекарски рецепт и може да се чува на кое било погодно место. На пример, можете да го носите со вас во чантата и да го нанесувате кога сакате.

Составот на кремот за проширени вени "Здоров"

Формулата на лекот е развиена врз основа на природни состојки - пчелни производи и растителни материи. Сите компоненти на производот совршено се докажаа во народната медицина, имаат долготраен ефект и не претставуваат никаква опасност по здравјето.

Активните состојки на кремот се:

 1. Природен пчелин восок. Има корисен ефект врз ткивата на кожата, ги тонизира и ги прави поеластични. Има хемостатско дејство, промовира заздравување на повредите, вклучително и трофични чиреви.
 2. Пчелин црв (екстракт). Ублажува болката, ефикасен е при отоци и воспаленија.
 3. Пчелин отров. Ги елиминира грчевите во мускулите, кои често се придружени со проширени вени. Ги нормализира процесите на микроциркулација.
 4. Прополис. Овој производ, кој е баран во медицината, има антиинфламаторно дејство, ги тонизира крвните садови и промовира исчезнување на згрутчување на крвта.
 5. Оган од пчела (екстракт). Ги тонизира венските садови, ги прави нивните wallsидови потрајни и еластични. Нормализира локални метаболички процеси.
 6. Кедрова смола. Ја активира циркулацијата на крвта и го намалува отокот на екстремитетите погодени од проширени вени. Учествува во ресорпција на згрутчување на крвта.
 7. Маслиново масло. Ја храни кожата и спречува да се исуши, а со тоа формирајќи сигурна „рамка“ за садовите ослабени со проширени вени.

За подобрување на терапевтскиот ефект, витамините Б и Ц се вклучени во составот на лекот, кои ги зајакнуваат крвните садови и ја забрзуваат нивната регенерација.

Правила и резултати за апликација на крем

Кремот е потполно безбеден и е многу лесен за употреба. Затоа, може да се применува на проблематичните области редовно подолго време.

Ако немате знаци на проширени вени, и одлучите да го користите лекот како профилакса, лекувајте ги нозете со крем доволно пати на ден. Кога станува збор за третман, кремот може да се нанесува толку често колку што сакате. Бидејќи кремот не содржи опасни хемиски нечистотии, нема потреба да се плашите од несакани реакции. Треба да се внимава само од луѓе склони кон алергии на пчелни производи.

Составот има продолжен ефект, така што позитивниот ефект се развива постепено. Видливите промени ќе дојдат по 2-3 недели редовна употреба. За да се консолидира резултатот, препорачливо е да не се прекинува курсот. Неговото оптимално траење е неколку месеци.

Што е проширени вени?

Од различни причини, процесите на циркулација на крвта може да се влошат, а крвта почнува да стагнира во вените. Поради ова, садовите отекуваат, почнуваат да болат и да чешаат. Во овој случај, тие зборуваат за развој на сериозна васкуларна патологија - проширени вени.

Зошто се случува ова? Венската крв од екстремитетите до срцето се крева поради преостанатиот крвен притисок. Во овој случај, посебна улога игра мускулниот тонус, кој, со своите контракции, ја турка крвта нагоре. Враќањето на протокот се спречува со вентили. Со постојан прекумерен притисок (на пример, за време на спортски тренинг), вените се протегаат и ја губат еластичноста. Мускулното ткиво на садовите постепено атрофира. Вентилите се деформираат и се збрчкаат, нарушувајќи ја нивната функција. Патолошките промени со текот на времето го покриваат не само венскиот труп, туку се шират и на капиларите. Снабдувањето со витални супстанции во ткивата се влошува, а карактеристичните цијанотични обрасци и испакнатини се појавуваат на нозете. Јасно е дека не може да станува збор за каква било кратка облека во такви ситуации.

Главната причина за проширени вени

Според медицинските експерти, развојот на болеста најчесто се заснова на наследна предиспозиција. Ако проширените вени биле дијагностицирани кај вашата баба или мајка, тогаш веројатноста за нејзино појавување е доста голема.

Факт е дека слабоста на васкуларните wallsидови е генетски одредена. Ова ги протега вените и го забавува протокот на крв. Метежот во садовите на нозете доведува до сериозна компликација - згрутчување на крвта. За да не го доведете вашето тело во таква опасна состојба, треба да обрнете внимание на какви било промени и да преземете мерки на време.

Кој е изложен на ризик

Веројатноста за развој на проширени вени е под влијание не само на наследноста, туку и на начинот на живот. Групата со висок ризик вклучува:

 • Претставници на „седечки“ професии. Со секојдневно седење многу часови во карличната област, циркулацијата на крвта е нарушена и започнува метеж. И ова може да предизвика проширени вени. Најзагрозени се возачите и канцелариските работници.
 • Луѓе со постојан стрес во нозете. По занимање, фризери, продавачи, келнери, хирурзи и многу други треба да стојат или да шетаат долго време. Враќајќи се дома, таквите вработени често изјавуваат: „Јас дури и не сум седнал цел ден!“
 • Сопственици на дебели фигури. Зборуваме за дебелина, а не за два или три вишок килограми.
 • Womenените очекуваат бебе. За време на бременоста, матката се шири и врши притисок врз садовите на малата карлица, што доведува до стаза на крвта.

Како се манифестира проширените вени?

Веќе во почетната фаза, болеста се чувствува со очигледни симптоми. Овие вклучуваат:

 • Тежина во нозете доцна попладне.
 • Чувство на печење во областа на венските садови.
 • Вечер оток на нозете.
 • Појавата на васкуларна шема, испакнати вени, цијанотични туберкули.

Што не може да се направи со проширени вени

Ако забележите знаци на проширени вени во себе, не заборавајте за четирите главни правила:

 1. Не можете да одите во високи потпетици.
 2. Не можете да седнете со едната нога над другата.
 3. Не можете да носите чорапи со дробење, еластична лента, тесни чевли, тесни фармерки.
 4. Не кревајте тешки предмети (со тежина поголема од 5 кг).

Кај некои луѓе, карактеристичните васкуларни "starsвезди", формирани од проширени капилари, се појавуваат на различни делови од телото. Во научната медицина, тие се познати како телеангиектазии. Експертите ја класифицираат оваа патологија како интрадермална разновидност на проширени вени.

Најчесто, ваквите „starsвезди“ се само козметички дефект без значително да влијаат на здравјето на луѓето. Но, има моменти кога ги има премногу и тие се акумулираат на нозете. Ова може да доведе до стагнација на крв и развој на непријатни симптоми (болка, тежина, оток).

Вистински прегледи на пациенти за кремот од проширени вени "Здоров"

Овој природен состав заснован на пчелни производи веќе им помогна на многу луѓе да ја победат оваа подмолна болест. Повеќето прегледи за лекот се позитивни. Еве некои од нив како пример.

Антон, 46 години:

Многу години страдам од проширени вени. Имаше такви проблеми со една вена што беше потребно хируршки да се отстранат погодените области. По операцијата, лекарот ме советуваше да бидам крем за пчели „Здоров“. Ја користам оваа дрога подолго време - скоро година и пол. Јас сум задоволен од резултатот. Надворешните манифестации на проширени вени не се забележуваат. Кожата на нозете е мазна, без „starsвезди“ и туберкули. Нозете не отекуваат или болат навечер, иако пешачам многу во текот на денот. Добра алатка, ја препорачувам на сите!

Елена, 37 години:

Веќе се забележуваат проширени вени на нозете. Овој проблем многу ме растажува, но сепак се плашам да ја направам операцијата. За да се запре развојот на болеста, лекарот го советуваше крем-восок Здоровје. Не забележувам некои посебни промени, но за среќа нема влошување - болеста не напредува, згрутчување на крвта не се појавува. Кожата на нозете стана поеластична и нежна, што е исто така добро.

Ирина, 49 години:

Еден колега раскажа за природниот лек „Здоров“, кој и помогна да се ослободи од проширените вени. Исто така, решив да го испробам овој крем и ми одговараше, иако бев алергичен на други масти. Васкуларната состојба се подобри по неколкумесечна секојдневна употреба. Капиларните „starsвезди“ избледеа, едемот и грчевите престанаа да се мачат. Покрај тоа, сега веќе не чувствувам постојан замор во нозете. Willе го продолжам курсот.

Постави прашање

Иван Августинович

Флеболог, Августинович Иван Игориевич, се занимава со дијагностицирање на проширени вени и спроведува лекови, како и ласерски и хируршки третман на проширени вени. Спроведува болничко следење на неговите пациенти по операциите.

Obzoroff
Додадете коментар