Гел Psorilax за третман на псоријаза

Psorilax Ова е гел за третман на псоријаза, кој не само што ја ублажува болката, туку помага и во елиминирање на причината за болеста. Овој фармаколошки препарат се карактеризира со прифатлива цена, лесна употреба и природен состав. Бројни клинички студии ја докажаа нејзината ефикасност, а рејтингот на обичните потрошувачи ги потврдува најсмелите изјави на експерти и дерматолози. Сега Psorilax може да се нарача на официјалната веб-страница на производителот и лесно да се ослободи од ефектите на псоријазата.

Гел Psorilax за третман на псоријаза

Псоријазата е наследно нарушување на кожата, кое се појавува како лушпесто-црвеникаво-виолетови плаки на кожата на лицето што го носи. При дијагностицирање на псоријаза, се разликуваат следниве знаци: површинскиот слој на плочата е одвоен во форма на еден вид струготини, точно се отвораат микро рани, областа на плочата е покриена со терминален филм.

Иако текот на болеста од псоријаза зависи од индивидуалните карактеристики на телото на секоја личност, сепак може да се разликуваат четири главни фази:

 • Почетна;
 • Прогресивно;
 • Стационарни;
 • Регресивен.

Почетната фаза на псоријаза може да се препознае со пункција на црвено-виолетова нијанса, главно на лактите, нозете, главата. Оваа форма на псоријаза може да личи на изгореници или едноставна алергиска реакција на кожата. Се третира, како по правило, со навлажнувачки масти, заедно со отфрлање на лоши навики и придржување кон специјална диета. Често, болеста се манифестира во раните фази кај мали деца. Се верува дека лекот од псоријаза во оваа фаза спречува нејзино преминување во хронична форма.

Видови на псоријаза

Прогресивната фаза се изразува во погусти плаки. Третман на псоријаза во оваа фаза се одвива строго под надзор на лекар. Како по правило, се пропишуваат периодични интравенски и интрамускулни инјекции, проследено со курс "отпад".

Стационарната фаза е еден вид фаза после лекот во текот на болеста. Обично, во стационарна фаза, карактеристични се позитивни промени, како што се: запирање на воспалителните процеси, запирање на развојот на сите плаки, освен за контролните, олеснување на чешањето и намалување на лушпеста.

Регресивната фаза е последната фаза од текот на псоријазата. Како по правило, во оваа фаза, осипот е сведен на минимум, а самата плакета станува рамно место, што, се разбира, не значи дека болеста поминува целосно и повеќе нема да се врати.

Некои лекари веруваат дека псоријазата, од техничка гледна точка, е едноставно последица на аритмичката поделба на клетките на кожата. Со други зборови, ова се области на стара мртва кожа, кои ненавремено брзо се заменуваат со нова кожа, а тоа, пак, нема време да умре до крај и се појавува во форма на конвексни плаки. Со оглед на долго воспоставената шема помеѓу нервниот систем и псоријазата, на носителите на оваа болест може да им се советува да ја следат емоционалната позадина, пред сè, и само тогаш да бараат лекови.

За третман на оваа дерматолошка болест, се препорачува да се користи гел Psorilax, кој е направен од пчелни производи и има многу корисни својства, како за превенција, така и за елиминација на кожни болести. Исто така ефикасен крем Keraderm, кој се состои од растителни екстракти кои помагаат во дезинфекција на кожата.

Според статистичките податоци, 5% од светската популација страда од псоријаза, а бројот на пациенти со оваа дијагноза се зголемува секоја година. Хроничното заболување обично се манифестира во форма на осип на кожата, лупење, чиреви. Болеста забрзано „станува помлада“, и ако порано беше дијагностицирана кај луѓе над 40 години, денес 65% од случаите се лица под 18-годишна возраст. Десетици производи се продаваат на фармаколошкиот пазар што овозможуваат ефикасно справување со манифестациите и последиците од болеста, но најпопуларниот производ е крем за псоријаза Psorilax... Карактеристиките и начинот на употреба на лекот се детално опишани подолу.

Причини и симптоми на псоријаза

Псоријазата е наследно неинфективно заболување на кожата. Присуството на таква болест е придружено со непријатност, чешање, црвенило на кожата и е предмет на задолжително лекување.

Како што знаете, псоријазата, која уште се нарекува „лушпест лишај“, се однесува на болест на кожата, ноктите и зглобовите. Неговата појава е означена со појавата на кожата на дамки од розово-црвена боја, со различна сатурација, кои се покриени со кора од кератинизирано епително ткиво, со сребрена боја.

Болеста може да се развие со месеци, а во некои случаи и со години. Со својот развој, дамките можат да растат, да се спојат, да земат симетричен изглед. Погодените области почнуваат да се лупат уште повеќе, а чешањето се интензивира. Лушпести закрпи често се појавуваат во области како што се:

 • Зглобови;
 • Влакнест дел од главата;
 • Нокти;
 • Генитални органи.

Псоријазата се нарекува хронична незаразна болест. Според статистичките податоци, тој се развива, во повеќето случаи, кај млади луѓе под 20-годишна возраст. Главните причини се наследноста и нарушувањата на нервниот и ендокриниот систем. Исто така, важна улога имаат и надворешните влијанија врз кожата.

Луѓето со лезии на кожата, склони кон неврози и редовно конзумираат алкохол се најподложни. Болеста може да биде предизвикана од повреди на кожата од разни видови, претходни операции или стресови.

Причини за псоријаза може да биде различна, сепак, болеста се јавува како резултат на нарушување на нормалното функционирање на клетките на кожата. Како резултат, клетките што треба да созреат и да се поделат во рок од 3-4 недели, го прават тоа за 4-5 дена.

Ако откриете симптоми слични на присуството на псоријаза, треба да се консултирате со дерматолог. Тоа е квалификуван специјалист кој, по личен преглед на пациентот, може да постави правилна дијагноза и да препише ефикасен третман. Само-лекувањето може да ја влоши ситуацијата и да предизвика развој на болеста или да додаде алергиски реакции на кожата.

Комплексот мерки што се користат за лекување на псоријаза вклучува:

 • Отстранување на чешање и запирање на процесот на лупење;
 • Смирете го нервниот систем и намалете го нивото на адреналин во крвта;
 • Намалете го отокот што е можно повеќе со цел да ја активирате регенерацијата на клетките на кожата;
 • Намалете го воспалението на кожата.

Дерматологот, во зависност од фазата на болеста, прогресијата и влијанието на лековите врз него, пропишува масти или препарати базирани на гел, кои вклучуваат ретиноиди, седативи, антихистаминици. Крем често се користи Psorilax, но за акутни форми на псоријаза, се препорачува да се користат кортикостероиди (хормони произведени од надбубрежниот кортекс).

Лекарот може да преземе порадикални мерки и, како третман, да препише медицински процедури како што се плазмафереза, што вклучува земање, прочистување на крв и потоа враќање. Или алтернатива, најбрза опција за чистење преку ултравиолетово зрачење. Овој метод е ефикасен, има антиинфламаторни и антиалергиски својства, го зајакнува имунитетот, го подобрува метаболизмот.

Третман на псоријаза со комплекс на терапии

Покрај горенаведените мерки, постојат и други методи за лекување на псоријаза, како што се хербални лекови, криотерапија, парафинска терапија.

 • Хербалната медицина вклучува третмани со билки. Погоден за локална употреба, како и за орална администрација. Овој метод е погоден за широк спектар на билки и билни препарати од: целандин, лист од бреза, танзи, невен, кантарион и други, кои имаат антиинфламаторни, седативни, чешачки и лушпести својства. Единствениот недостаток на овој метод е долгиот период на лекување. Може да потрае од една година или повеќе, како и потребата да се подложат на курсеви за поддршка во есен и пролет.
 • Суштината на криотерапијата е ефект на ниски температури (студ) врз засегнатата кожа. Се јавува во сесии од 1 до 20 пати, по 2-3 минути. Се разликува во зголемената ефикасност на резултатите и соодветната цена.
 • Парафинска терапија, чија главна активна состојка е парафинот, го намалува ширењето на псоријазата низ целото тело и го намалува чешањето. Парафинот ќе ја задржи влагата и ќе помогне во навлажнување на погодените области.

Покрај тоа, солените лушпи, сулфидните бањи и терапевтската кал се погодни за локалните корисни ефекти на третманот со псоријаза. Санитарниот и спа третман нема да бидат излишни. Затоа, псоријазата е честа болест. Се јавува кај луѓе со генетска предиспозиција или може да биде резултат на дефект на нервниот систем. Тоа е придружено со непријатни сензации и естетски изглед на кожата, чешање, црвенило со груба кора. Може да се третира со правилно избран сет на мерки, лекови, медицински комплекси. Гел помага во повеќето случаи Psorilax.

Псоријазата е чудна реакција на телото на неповолни надворешни фактори, како резултат на што се формираат црвеникави "плаки" со различни дијаметри. Со оваа дијагноза, клетките на горниот слој на епителот се делат во рок од 4-5 дена, а не 3-4 недели, како кај здрави луѓе. Како резултат на тоа, кожата нема време да изумре, што доведува до деструктивни промени.

Псоријазата, чии причини медицината не ги разбира целосно, е предизвикана од следниве фактори:

 • ендокрини и невролошки нарушувања;
 • генетска предиспозиција;
 • слаб имунолошки систем;
 • неправилна диета.

Важен знак на псоријаза е нејзината инфективна природа. Невозможно е да се заразат со нив, па затоа не е потребно да се исклучи контакт со луѓе кои страдаат од оваа болест. Псоријаза, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање на кожата, воспаление, десквамација на епителот, ако не се лекува, може да не помине со години. За време на периодот на егзацербација, бројот на "плаки" се зголемува, ноктите се погодени, пукнатини и супурации се можни во проблематичните области.

Опис и својства на кремот Psorilax

Крем за псоријаза Psorilax - ефикасен производ со единствена формула и природен состав на компонентата. Производот за кратко време ви овозможува да се справите со симптомите на болеста, да ја измазните кожата, дадете здрав изглед. Производителите на производот намерно се воздржуваа од употреба на хемиски синтетизирани состојки, па производот се покажа како апсолутно безбеден за здравјето на луѓето. Средства Psorilax веќе биле ценети и од независни експерти и од обични потрошувачи.

Предности од гел Psorilax

Крем за третман на псоријаза Psorilax, чии придобивки се докажани со клинички испитувања, штити од повторување на болеста, бидејќи ја снабдува кожата со потребните хранливи материи. Меѓу главните предности на алатката, забележуваме:

 • прифатлива цена;
 • нормализација на протокот на крв;
 • дезинфекција на кожата;
 • омекнување и измазнување на епителот;
 • нема контраиндикации за употреба;
 • активна формула развиена од водечки експерти.

Лекот се произведува во запечатено пластично пакување, количината на крем е 100 ml. Една цевка Psorilax доволно за целосен терапевтски тек. Во зависност од фазата на развој на болеста, третманот со овој лек трае од 2 недели до 1,5 месеци. Позитивниот ефект на употреба на производот се забележува веќе 2-3 дена по апликацијата: иритацијата на кожата се намалува, чешањето поминува, погодените области брзо се измазнуваат и добиваат природна розова боја.

Принципот на дејство на гелот Псорилакс

Крем за псоријаза Psorilax, чиј состав е избран од водечките фармаколози, помага во 98% од случаите, додека 100% од испитаниците забележале позитивен ефект на производот на кожата.

Сите овие состојки не предизвикуваат алергиски реакции, веднаш се апсорбираат и помагаат да се нормализира функцијата на епителот и протокот на крв. Важна компонента на лекот е целандин - познатото природно "средство за дезинфекција". Благодарение на него, кремот ви овозможува да ја исклучите појавата на болести, чии предизвикувачи се бактерии кои продираат под кожата. Како последица на тоа, формулата Psorilax навремено го решава проблемот со псоријаза во различни фази, не содржи хемиски адитиви, придонесува за естетско обновување на погодените области.

Начин на примена Psorilax

Крем PsorilaxУпатствата за кои се вклучени во секое пакување се лесни за употреба. Пред да го користите производот, треба да се консултирате со вашиот лекар за времетраењето на терапевтскиот тек и дополнителните методи за справување со болеста. За да се добие најбрз резултат, потребно е темелно да се исплакнат местата на нанесување на производот за да се обезбеди подобра апсорпција на составот. Следно, нанесете мала количина на гел (1-2 грама) на сува кожа, фаќајќи ги и не погодените области покрај „плаката“. Ова ќе спречи ширење на псоријаза и исто така ќе ја дезинфицира кожата во близина на местото на воспаление.

Начин на употреба на гелот Psorilax

Кремот Psorilax треба да се нанесува со нежни кружни движења, додека составот целосно ќе се апсорбира во рок од 10-15 минути. Во истиот временски период, болните симптоми на болеста, како што се чешање, горење, сувост, ќе исчезнат. Остатоците од лекот што остануваат на кожата може да се измијат со топла вода. Случаи на предозирање со лекот не се утврдени, затоа е дозволено да се користи неограничен број пати во текот на терапевтскиот тек. И покрај ова, препорачаниот број апликации Psorilax на ден е 1-2 пати (најдобро наутро и навечер). Исто така, дозволено е да се нанесува кремот како што се појавуваат симптомите, бидејќи производот помага брзо да се ослободи од нив.

Каде да се купат Psorilax?

Гел Psorilax, чија цена е прифатлива за секого, слободно се продава на Интернет. Купи Psorilax можат да бидат апсолутно анонимни со посета на официјалната веб-страница на производителот. Овој лек не се продава во синџири на аптеки. Ова се должи на големата покачена цена на лекот од страна на фармацевтските компании кои продаваат лекови. Без оглед, порачајте Psorilax едноставно: само пополнете формулар со информации за контакт на веб-страницата на производителот или онлајн продавницата. Менаџерите контактираат со клиентот во рок од 10-15 минути, а после тоа стоката се испраќа по пошта или курирска услуга.

Гел Psorilax за третман на псоријаза

Гелот „Псорилакс“ доаѓа во затворен пакет од 50 мл, во кој има упатства за употреба.

Прегледи на клиенти Psorilax

Крем за псоријаза Psorilax, прегледите за кои се генерално позитивни, се етаблира како корисен и релативно ефтин производ. Подолу се наведени мислењата на луѓето кои тврдат дека овие производи им помогнале.

Ирина 31 година, Екатеринбург

Добив псоријаза пред неколку месеци. Отпрвин, ова беа мали кругови на рацете и нозете со дијаметар од 1-2 см. Постепено тие почнаа да растат, страшно да чешаат и да предизвикаат максимална непријатност. Посетив дерматолог, успеав да ја дознаам причината за болеста - стресот и лошата исхрана, како и да најдам ефикасен лек за лекување. По совет на лекар, почнав да користам Psorilax, што го нарачав на официјалната веб-страница на производителот. Кремот е лесен за употреба, брзо се апсорбира и има пријатен мирис. Природниот состав и активната формула на лекот ги отстраниле „плаките“ во рок од еден месец, а првите резултати биле забележливи по 3 дена употреба. Ја препорачувам оваа уникатна крема на сите луѓе кои страдаат од псоријаза.

Игор, 45 години, Астрахан

Пред 10 години ми беше дијагностицирана псоријаза. Во овој период, пробав огромен број лекови, но повеќето од нив само ги елиминираа симптомите на болеста (чешање, печење, лупење на кожата) и не се бореа против нејзината кауза. Искористете ги Psorilax Ме советуваше добар пријател: лекот му помогна да се ослободи од проблемот за неколку недели. Првично, бев скептичен, но веќе во првата недела на употреба, резултатите ги надминаа сите очекувања. Меѓу главните предности на лекот се: брзо олеснување на непријатните сензации, прифатлива цена на гел од Псорилакс, природен состав и лесна употреба. Во рок од три недели, лекот помогна целосно да се ослободи од болеста, а кожата во погодените области стана поеластична и мазна. Овој производ го препорачувам на сите пациенти со псоријаза.

Неколку прегледи за Psorilax укажуваат на тоа дека лекот бил немоќен во борбата против псоријазата. Повеќето од овие пациенти страдаат од оваа болест многу децении, а тоа е предизвикано од генетска предиспозиција. Еве негативен преглед на оваа дрога.

Елена, 55 години, Москва:

За жал, Psorilax не ме ослободи од псоријаза, иако ги отстранува симптомите на болеста брзо и ефикасно. Го користев производот три недели, не забележав видлив резултат, решив да го прекинам третманот со кремот. Според мое мислење, производот не им помага на сите, но во праведност забележувам дека не е полошо од поскапите аналози дизајнирани да се борат против чешање и лупење.

Препорачана диета за псоријаза

Како што споменавме на почетокот на статијата, псоријазата е хронично воспалително заболување во кое кожата е засегната, но понекогаш е можно чувство на непријатност во зглобовите и нозете. Диетата за псоријаза има нежен ефект врз сите органи на дигестивниот тракт. Оваа диета може да ја препишат само лекарите, бидејќи тие треба да го следат процесот на опоравување на пациентот, без разлика дали неговиот метаболизам е подобрен или не.

Оваа диета помага да се ослободите од проблемите со црниот дроб и цревата, помага да се исчисти телото од токсини, поради што по краток временски период кожата на една личност добива нормален изглед.

Пациентите со псоријаза практично немаат имунитет, има проблеми со метаболизмот, има дефекти во системот одговорен за размена и намалување на оксиди. Диететски фактори имаат способност да ја контролираат псоријазата, понекогаш влошувајќи ги нејзините процеси или затапувајќи ги. Понекогаш оваа болест има наследна предиспозиција.

Кога се дијагностицира псоријаза, се препорачува да се јаде овошје, да се пијат овошни сокови. Грозјето треба да се третира со претпазливост, а боровинките, рибизлите и брусниците треба да се консумираат во ограничени количини. Јаболката и бананите се дозволени, но само како единствен производ. Препорачливо е да јадете зеленчук, но препорачливо е да јадете месо не повеќе од 2 пати неделно. Рибата може да се вклучи во исхраната на скоро сите, но само варена.

Треба да се воведе претпазливост во исхраната на месни производи, сирење, шеќер и путер. Потребно е целосно да се напуштат конзерванси, производи што содржат голема количина на зачини и бои. Алкохолни пијалоци треба да бидат целосно исклучени, особено шампањ и пиво. Јадењето морска храна е исто така непожелно.

Од млечни производи, треба да изберете оној што содржи минимална количина сол и маснотии. За да избегнете недостаток на калциум во организмот, јадете суво грозје, зелка и зелена репа.

За време на егзацербација, мора да користите клизма. За да ја зголемите алкалната реакција во телото, откажете се од цигарите, почесто искусувајте позитивни емоции и вежбајте.

Диетата за псоријаза вклучува значително намалување на употребата на сол и производи од сол. Потрошувачката на шеќер и засладувачи треба да се намали на мала количина, да се напуштат медот, слатките и производите од брашно. Намалувањето на внесот на јаглехидрати, кои телото лесно ги апсорбира, доведува до губење на тежината, ги ослабува воспалителните механизми во организмот, што несомнено има позитивен ефект во лекувањето на болеста.

Јадете производи што содржат полинезаситени масни киселини. Овие киселини во организмот доведуваат до регулирање на биолошките процеси во организмот. PUFA имаат антиинфламаторно дејство, подобрувајќи ја состојбата на клетките и кожата.

Ако имате тенденција за запек, треба да јадете храна што содржи многу диетални влакна, како и јадења што содржат билки, салати со растително масло, винегрет. Овие влакна имаат способност да го регулираат метаболичкиот процес, одржувајќи ја рамнотежата на минералите во човечкото тело.

Со псоријаза, рамнотежата на минерали и витамини се нарушува во телото, затоа е важно да се јаде храна што содржи голема количина витамини и елементи во трагови во исхраната. Голема количина на витамини од групата Б се наоѓа во говедскиот црн дроб, но лесно можете да најдете биофлавоноиди во агруми.

Антиоксидантот одржува добра состојба на ноктите и кожата, затоа нивната употреба е важна за секој со псоријаза. Дополнете ја вашата диета со храна богата со калциум, бидејќи има антиинфламаторно дејство во организмот. Cе најдете голема количина калциум во урда и други ферментирани млечни производи.

Внесувањето на цинк во телото мора да биде навремено, бидејќи произведува протеин, благодарение на што процесот на заздравување на раните се случува доволно брзо. Вреди да се напомене дека цинкот го зголемува имунитетот во телото на лице кое страда од псоријаза.

Диетата за псоријаза трае околу 2-3 недели, се состои во намалување на потрошувачката на маснотии дневно на 75 грама, додавајќи на ова голем внес на храна што содржи протеини. Голема количина млечни производи, овошје и зеленчук се воведуваат во исхраната.

Препорачливо е да се организираат денови на пост неколку пати неделно за да се подобри метаболичкиот процес. Во деновите на постење, дозволено е да се користат чорби од месо кои се состојат од 400 грама варено говедско месо без сол. Оваа супа треба да се јаде за 5 порции на ден. Дозволено е да се пијат неколку чаши супа од шипинка или 2 чаши чај без шеќер од течноста.

Овошна диета ќе помогне брзо да се врати телото во нормала. За време на првиот појадок, треба да јадете салата од зелка, која вклучува моркови и јаболка. За појадок 2, треба да направите пире од компири од зеленчук, измијте го со чаша сок. За ручек, подгответе си супа без месо и подгответе салата од зеленчук. За време на закуски, можете да пиете чаша супа од шипинка, како и да јадете рендан морков. Вечерата ќе се состои од винегрет и чаша компот од суво овошје.

Псоријаза на лицето: причини, симптоми и третман

Според статистичките податоци, најчестата болест на кожата е псоријазата. Тоа влијае на најмалку 4-5% од вкупното население на планетата. Во повеќето случаи, оваа болест ги погодува колената и лактите, но има случаи кога кожата на лицето страда од псоријаза. Псоријазата на лицето му носи многу непријатности на пациентот, а исто така може да му предизвика голема психолошка траума.

Причини за изглед

Лекарите се согласуваат дека следниве фактори се главните можни причини за псоријаза на лицето:

 • наследни одлики (генетска предиспозиција);
 • чест емоционален стрес и стресни ситуации;
 • ослабен имунитет;
 • метаболички нарушувања во телото;
 • премногу брз раст и акумулација на клетки на кожата.

Симптоми на псоријаза на лицето

Главниот симптом на псоријаза на лицето е осип на кожата во форма на црвени плаки. Повеќето од црвените плаки се локализирани околу очното јаболко, на назолабијалниот преклоп, на очните капаци и веѓите и на горниот дел од челото. Поретко, влијае на мукозната мембрана на усната шуплина - мембраната на образите, јазикот. Во овој случај, црвените конвексни плаки, покриени со лушпести лушпи од бела, жолта или сребрена боја, изгледаат како посебни папули. Исто така, со псоријаза на лицето, границата на усните често страда.

Дијагноза на болеста

Дијагнозата на псоријазата се спроведува со лабораториски тестови, примероци на кожа. Сепак, постојат неколку тестови за да се утврди псоријазата и да се разликува од другите кожни болести:

 1. Ако ја изгребате погодената област на кожата со псоријаза, тогаш бројот на скали ќе се зголеми.
 2. Ако после тоа продолжите да ја гребете погодената кожа, тогаш црвената површина на дермисот станува видлива под лушпите.
 3. Псоријазата се карактеризира со многу блиска локација на капиларите на површината на кожата, затоа, со долго стружење на кожата, на нејзината површина ќе се појават мали капки крв од оштетените садови.

Третман на псоријаза на лицето

Веднаш по дијагностицирањето на болеста кај пациенти, се поставува прашањето како да се третира псоријазата на лицето. Фактот дека кожата во оваа област е многу потенка и почувствителна отколку во другите области на телото може да го комплицира третманот на псоријаза на лицето. За целите на третманот се користат лекови и народни лекови.

Третман со лекови

Лековите што се користат во третманот на псоријаза на кожата на лицето се насочени кон намалување на воспалението, оток на кожата, олеснување на стресните ситуации. Во третманот на псоријаза, се користат кортикостероиди, кои имаат антиинфламаторно дејство.

Можете да користите специјални креми и масти кои содржат синтетички витамин Д. Најпопуларниот во моментот препарат кој содржи витамин Д се кремите Keraderm, Д-р Дерм. Ретиноиди и гел Removio се користат за да се ослободат од дамките на лицето.

Третман со нетрадиционални методи

Сепак, лековите честопати можат да предизвикаат несакани ефекти. Во овој случај, ултравиолетово зрачење, ласерска терапија, физиотерапија често се користат во третманот на псоријаза на лицето.

Третман на народни лекови

Кога користите народни лекови, важно е да се координираат применетите лушпи со лекарот што посетува, со цел да се избегнат несакани реакции, труење или негативни манифестации на еден или друг лек.

Кади

Билната бања промовира општа релаксација на телото и го ублажува стресот. За да подготвите билна бања, мора:

 1. Истурете 6 лажици целандин, низа и кантарион со еден литар врела вода.
 2. Тинктурата мора да стои најмалку 8 часа.
 3. После тоа, тинктурата се филтрира и се става во топла бања.

Компреси

Компреси од сол се многу корисни за лупење на лицето:

 1. Навлажнете мека крпа со солен раствор и нанесете ја на лицето неколку минути.
 2. По миењето, во никој случај не треба да го бришете лицето и силно да го триете, бидејќи ова може дополнително да ја повреди кожата.
 3. Спроведувајте ја постапката секој ден, сè додека не се намали пилингот на кожата.

Превенција на болеста

За да не се разболите од псоријаза, лекарите ве советуваат да се придржувате до неколку правила:

 • не злоупотребувајте сапун, бидејќи многу ја суши кожата;
 • ослободете се од лошите навики (пушење и алкохол);
 • контролирајте ја вашата тежина (прекумерната тежина може да предизвика псоријаза);
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • користете козметички супстанции што содржат само природни состојки кои се безопасни за кожата на лицето.
Постави прашање

Ана Базилевскаја

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерска технологија, има над 13 години практично искуство како дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Obzoroff
Додадете коментар