Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Д-р Дерм е наменет за третман на псоријаза без употреба на хируршки методи, се спроведува со спротивставување на акумулацијата на леукоцитите. Лекот ја инхибира лачењето на лизозомалните ензими, воспалителните медијатори, промовира елиминација на подпухналост и супресија на фагоцитозата. Со интензивно триење на Др. Дерм во кожата, тоа брзо влијае на воспалената област, ги измазнува манифестациите на клиничката слика и ги потиснува овие симптоми. Само минимална количина на крем се апсорбира преку кожата во системската циркулација, во препорачани дози за локална апликација. Треба да се каже дека ризикот од системски несакани реакции може да ја зголеми употребата на оклузивни (херметички) преливи, бидејќи се зголемува степенот на апсорпција на кремот.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Употребата на овој гел се изведува за дерматолошки заболувања од различно потекло: дерматитис (алергиски, неалергичен соларен, контакт, атоничен, професионален и други), исто така, егзема, псоријаза, дерматоза, чешање на кожата итн.

Крем "Д-р Дерм" е контраиндициран за лица со индивидуална нетолеранција на бетаметазон, ХСВ, меланом, отворени рани, атерома (формирање слично на тумор на местото на блокада на лојната жлезда) и хемангиом (бениген тумор, кој е формиран од структурата на васкуларното ткиво). Продолжената употреба на лекот или триењето во субмаксимални дози е контраиндицирана кај бремени жени, како и за време на доењето.

Препорачаната фреквенција на производителот за употреба на гел Dr Derm е 2 пати на ден, по можност наутро и навечер. За повеќе задебелени области на кожата (дланки, лакти, потпетици), можна е честа употреба на кремот. Времетраењето на текот на употребата на лекот не треба да надминува 1 месец, со исклучок на случаите на употреба на кремот на местата на лицето, чие времетраење не треба да надминува 5 дена (во спротивно може да има ризик од акни, розацеа, периорален дерматитис).

Во педијатријата, гел за третман на псоријаза се користи само во исклучителни случаи, почнувајќи од шестмесечна возраст. Составот на кремот фаворизира елиминација на воспаление и чешање на кожата, спречува понатамошен раст на алергиски реакции, го намалува луменот на крвните садови, ја потиснува веројатноста за ослободување на течниот дел од крвта преку васкуларниот wallид во воспаленото ткиво. Кога користите крем на површини на кожата, компонентите на гел д-р Дерм имаат брз ефект врз воспалената област, ги елиминираат видливите знаци на воспаление (црвенило на кожата, оток, задебелување на кожата карактеристика на осип, промени во неговиот изглед, итн.), Чешање, иритација и болка ...

Д-р Дерм се препорачува за следниве болести и патологии:

 • Атопичен егзема;
 • Воспаление на кожата од алергиско потекло на местото на контакт со алергенот;
 • Повеќе егзематозни лезии на кожата;
 • Алергиски реакции на каснувања од инсекти;
 • Везикуларни дерматози;
 • Псоријаза;
 • Хроничен дискоиден лупус;
 • Црвен дерматитис;
 • Мултиформен еритем.

Кај децата, времетраењето на примената на кремот треба да биде што е можно пократко, примената на кремот под пелени и преливи што одговара на кожата е контраиндицирана, во спротивно може да постои ризик од несакани несакани реакции. Стапка на фреквенција на примена на крем Д-р Дерм - 2 пати на ден.

За да се спречат повторливи болести или по исчезнувањето на сите објективни симптоми, третманот се препорачува да продолжи.

Иако знаците на псоријаза биле опишани од исцелители и исцелители на Античка Грција и Египет, причините за болеста што го изобличуваат телото сè уште се испитуваат. Хронична патологија, во која површината на кожата е покриена со континуиран слој на црвени ронливи осипи кои предизвикуваат неподносливо чешање, покрај физичката непријатност, предизвикува морална штета на една личност. Луѓето кои страдаат од лушпеста лишаи се обидуваат да ги затворат воспалените области од pryубопитните очи, често не можат да најдат работа, да создадат семејство или да градат кариера.

Кожна болест псоријаза се појавува на која било возраст, влијае на милиони луѓе, од кои многумина се обидуваат да извршат самоубиство. Ремисија во хронична патологија, која се развива кога дефект на имунитетот, постојано се заменува со егзацербација. Конвенционалните масти направени од фармацевтски компании го намалуваат физичкиот непријатност, го забавуваат ширењето на папулите, го блокираат воспалението, но не ја корегираат псоријазата.

Д-р Дерм не се продава во аптека, но начинот на кој работи иновативниот производ дава надеж дека лушпестиот лишај наскоро ќе биде поразен.

Кераноцитите, формирани од клетки во базалниот слој на епидермисот, созреваат, се издигнуваат во рожницата, што создава бариера на липиди, себум, протеини и спречува губење на вода.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Кај лице кое страда од псоријаза, кераноцитите се размножуваат со зголемена стапка, живеат 5 дена, а не 28 и умираат пред да созреат и да се искачат во рожницата на слојот. Фрагменти од мртви клетки се акумулираат на површината на епидермисот, каде што се формираат папули. Воспалението оди во ткивата, ги фаќа жлездите - лојните и пот, што доведува до кршење на секрецијата. Кожата има недостаток на маснотии и вода, се суши и пука.

Резултатот по примена на Др. Дерм е веднаш видлив:

 • Чешањето престанува да се мачи.
 • Папулите се затегнуваат.
 • Пилинг се одвива.

Иновативниот производ спречува осип да се шири, го забрзува заздравувањето на воспалениот дермис, го забавува созревањето на кераноцитите, го зголемува периодот на ремисија и ја намалува веројатноста за зголемување на симптомите, што се забележува кога ќе се врати егзацербацијата.

Универзален крем е погоден за луѓе кои страдаат од едноставна псоријаза, во која телото е покриено со лушпи од розови, сребрени, црвеникави папули. Патологијата манифестирана во оваа форма не претставува опасност за животот, но предизвикува физички непријатност, негативно влијае на емоционалната состојба.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Примената на кремот „Д-р Дерм“ покажува висока ефикасност во третманот на пустуларна псоријаза. Меурчињата што се формираат на нозете и рацете се полни со ексудат. Кога меурите ќе пукнат, микробите се испраќаат навнатре и започнува супурацијата. Кога третирате проблематични области со крем, пилингот престанува и непријатноста исчезнува.

Со постојан акродерматитис, д-р Дерм го забрзува затегнувањето на папулите, ги враќа ексфолираните плочи за нокти. Д-р Дерм од псоријаза ги олеснува пациентите со пустулоза од апсцеси на дланките и стапалата, кои го попречуваат движењето, честопати пукаат и растат.

Крем кој е погоден и за млади и за постари пациенти;

 • го навлажнува дермисот;
 • дезинфицира воспалени области;
 • формира заштита од надворешни влијанија.

Кога се нанесува на области обезличени од папули, д-р. Дерм “ја подобрува локалната микрофлора, го подобрува имунитетот. Компонентите што го сочинуваат кремот активираат метаболички процеси кои ги враќаат функциите во зглобовите, кои се воспалуваат при артропатска псоријаза.

Предности на д-р. Дерм пред аналози

Кога се појавуваат првите знаци на лушпестиот лишај, се користат нехормонални надворешни лекови, на пример Keraderm, што го олеснува воспалението, ги суши влажните подрачја, го олеснува чешањето, но, за разлика од кремот Доктор Дерм, не ја навлажнува кожата, бара долготрајна употреба за лекување на проблематичните области. Состав Keraderm понекогаш чешање, предизвикувајќи формирање на осип.

Psorilax, чија активна супстанција е дихлородиетил сулфид, го олеснува чувството на печење, го намалува пилингот, го елиминира црвенилото. При примена на маст, потребни се дополнителни завои. Лекот предизвикува поспаност, главоболка. Користење Psorilax понекогаш започнува егзацербација на симптомите. Д-р Дерм, чиј состав не содржи синтетички компоненти, делува благо, може да се нанесува на кожата со отворени рани, не е контраиндициран во случај на нарушена бубрежна функција, во случај на проблеми со црниот дроб, како што се Psorilax.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Со напредна форма на патологија, лекарите препишуваат кортикостероиди. Кога користите хормонални масти:

 • Ја намалува активноста на имунолошкиот систем;
 • Поделбата на кераноцитите се забавува;
 • Ширењето на папулите е намалено.

На пример крем Keraderm, што при псоријаза се нанесува на тело покриено со плаки не повеќе од 2 месеци, предизвикува многу несакани ефекти во форма на чувство на печење, прекумерен раст на косата и формирање на акни. Лекот се користи не за превенција, туку за елиминирање на манифестациите на псоријаза.

Д-р Дерм не дозволува болеста да се претвори во акутна форма, формирајќи заштитен слој на површината на кожата, спречува деструктивни ефекти на сончева светлина, хипотермија, инфекции, не предизвикува зависност.

Состав и својства на Др. Дерм

Д-р Псоријазата Дерм ја ублажува подпухнатоста, раствора плаки, има антисептички ефект и спречува ширење на воспаление. Во производството на крем DrDerm, наместо хемикалии и синтетички супстанции, се користат екстракти и есенцијални масла од растенија, кои обезбедуваат лековито дејство.

Лисја и стебла на кализија, богати со флавоноиди, елементи во трагови, гликозиди:

 • го стимулираат клеточниот метаболизам;
 • забрза поправка на ткивото;
 • влогови и негување на кожата;
 • олеснување на иритација.

Екстрактот од алое додаден на кремот делува како антиоксиданс, ги дезинфицира областите покриени со осип, го нормализира нивото на pH. Шеа путерот ја ублажува болката во зглобовите при артропатска псоријаза, лечи папули, ја враќа еластичноста на кожата. Ја зајакнува отпорноста на ултравиолетовите зраци, гасниот воздух, температурните промени, ја ублажува иритацијата, ги обновува слоевите на дермисот погодени од папули, маст од ела.

Индикации за употреба

Природен крем се препорачува за превенција и третман на разни форми на псоријаза, вклучувајќи капе, ексудативен, генерализиран. За пациенти кои страдаат од дерматитис, агенсот може да се користи за лекување на воспалени места за да се создаде заштитна бариера за омекнување на кожата.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Контраиндикации и несакани ефекти

Како др. Дерм за фетален развој кај бремени жени е непознат, бидејќи не се спроведени такви студии. Без консултација со лекар, идните мајки не треба да го користат кремот. Единствената контраиндикација за употребата на производот е преосетливост на компонентите што го сочинуваат кремот. За луѓе кои не толерираат есенцијални масла, растителни екстракти, кремот може да предизвика иритација на кожата, појава на осип.

Упатство за употреба на крем Д-р Дерм

Иако природен производ е погоден за мажи и жени од било која возраст, се препорачува да се проучи составот наведен на пакувањето пред употреба, каде што упатствата се исто така детално напишани. Д-р Дерм се нанесува на измиена и исушена кожа. Тенок слој крем нежно се мачка со движење на рацете.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Во првата недела по почетокот на третманот на проблематичните области, горењето и чешањето поминуваат, плаките престануваат да растат во големина. Во следните 7 дена, репродукцијата на кераноцитите забавува, оштетените ткива се обновуваат. За да се забрза регенерацијата на дермисот, се препорачува да не се мачка кремот не еднаш, туку најмалку двапати на ден.

По три недели, кожата се враќа во еластичноста. Ако употребата на кремот е комбинирана со диета, слатки, засилувачи на вкус и храна што содржи големи количини холестерол се исклучени од исхраната, се јавува продолжена ремисија.

Со тешки симптоми на псоријаза, кремот Д-р Дерм се нанесува до 6 недели. Повторениот курс, кој овозможува консолидирање на резултатот, започнува по 3 месеци.

Мислењето на лекарите и пациентите

Луѓето кои не користеле крем или купиле лажен на Интернет наместо ефикасен лек, пишуваат за Др. Дерм прегледи полни со негативност. Лекарите не го делат мислењето на ваквите пациенти.

Ибрахим Шонхајд, 45 годишен дерматолог:

„Глукококотистероидите создаваат зависност, предизвикуваат атрофија на кожата, што може да се развие во малигнен тумор. Природните масти не содржат опасни состојки и треба да се користат во третманот на псоријаза. Мислам дека една од достапните и ефективни креми е Др. Дерм, кој спречува релапси, ја елиминира манифестацијата на патологија “.

Јоана, 45:

„Daughterерка ми страдаше од псоријаза уште од детството. Плаките го имаа целиот скалп. Долго време користевме масти и креми на цврсто масло, кои имаат одвратен мирис и тешко се мијат. Кога девојчето имало 19 години, таа одбила такви средства. По совет на лекар купен на веб-страницата на компанијата Д-р Дерм. По нанесувањето на кремот 2 недели, папулите се намалија во големина, кожата престана да се лупи. ”

Мигел, 32 години:

„Колку што се сеќавам, страдам од псоријаза. Прво, осипите на рацете беа третирани со сулфурна маст, а потоа се појавија плакети на свиоците на лактите, ги покриваа градите и грбот. Хормоналните гелови го отстраниле чешањето, папулите зараснуваат, но по кратко време дури и Преднизолон престана да помага. Веќе еден месец ги подмачкувам воспалените места со д-р. Дерм и јас сум на диета. Кожата не се исуши, стана еластична, обемот на осип се намали, отокот се смири “.

Аделина, 28 години:

„Не се спасувам од чешање и лупење со хормонални лекови, туку нанесувам крем Д-р Дерм на проблематичните области, што се смета за најдобар лек меѓу оние што ги купив за псоријаза. Доктор Дерм помага да се постигне долгорочна ремисија, брзо го олеснува воспалението “.

Каде да го купите кремот Дерм Дерм во Европа?

Лекарите сè повеќе им препорачуваат на пациентите кои страдаат од манифестации на лушпест лишај, не глукокортикостероиди, туку препарати од билки. Д-р Не е можно да се купи Дерм во аптека, но постои излез. Иако официјалниот снабдувач не продава крем за псоријаза преку онлајн продавници, бидејќи бројот на фалсификати е неверојатен, сепак може да го купите производот.

За да нарачате крем, треба да отидете на веб-страницата на производителот и да пополните апликација, каде што ги внесувате вашите информации за контакт. Менаџерот контактира со купувачот со наведениот телефонски број, што трае до 15 минути, откако ќе ја наведете адресата, стоката се испраќа со готовина при испорака. Новите клиенти можат да очекуваат попуст. Кога нарачувате од производителот на крем „Д-р Дерм“, цената ќе биде 39 евра, наместо 78.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Псоријазата е една од најчестите и најпознати кожни болести. Тоа влијае од 1 до 5% од населението на високоразвиените земји, и жените и мажите подеднакво. Состојбата е хронична, повторлива и неизлечива. Сепак, постојат третмани кои можат да помогнат во ублажување на симптомите.

Причини, симптоми и видови на псоријаза

Тешко е да се прецизира точната причина за псоријаза. Генетските, имунолошките и факторите на животната средина влијаат на откривањето на симптомите на болеста. Забележете дека ова не е заразно. Поголемата инциденца на болести во развиените земји сугерира дека начинот на живот и исхраната влијаат на болеста. Постојат два вида на таканаречена честа псоријаза. Првиот, наследен, се манифестира со симптоми пред 40-та година од животот (па дури и во детството) и се карактеризира со порано појавување на болеста во семејството. Оваа форма на псоријаза е обично поотпорна на третман и се повторува почесто од другиот вид. Во вториот тип, првите симптоми се појавуваат на 40-годишна возраст, а семејната историја е негативна.

Покрај генетските фактори, многу други надворешни фактори можат да предизвикаат или да ги влошат симптомите на оваа состојба. Ова е, на пример, инфекција со микроорганизми - првенствено стрептококи и стафилококи.

Земање на одредени лекови како што се бета-блокатори, литиум, амиодарон, антималарични лекови, прогестерон, нестероидни антиинфламаторни лекови.

Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена
Главниот симптом на вулгарна псоријаза е лезии на кожата во форма на осип, кои личат на црвеникаво-кафени дамки покриени со бело-сиви лушпи. Покрај тоа, црвенило, горење, чешање, пукање и крварење на кожата и болка се чести. Промените се предизвикани од нарушување на процесот на регенерација на епидермисот.

Кај здрава личност, овој процес трае околу еден месец, а кај пациентите се намалува на 4 дена. Скалите се појавуваат затоа што епидермисот се гради премногу брзо на површината на кожата. Лезиите најчесто се појавуваат на колената, лактите, лицето, грбот, стапалата, рацете и ноктите на нозете и рацете на ноктите.

Често, првото место на појава на осип е скалпот (псоријаза на скалпот). Првично, пилинг може да се смета за првут. Подоцна, промените може да се прошират на целата кожа. Треба да се нагласи дека, и покрај постојаното лупење на кожата и присуството на воспаление, косата не паѓа. Лушпестите промени на телото се добро обележани од здравата кожа. Кога ќе се обидете да ги гребете, вагите паѓаат, формирајќи снегулки кои личат на изгребани парчиња свеќа (симптом на стеаринска свеќа).

Вториот карактеристичен знак на псоријаза е симптомот Ауспиц, кој се состои во појава на капки крв како резултат на оштетување на поткожните садови по стружење на скалите. Лезиите на кожата можат да бидат единечни. Тогаш станува збор за фракционална псоријаза на дојка или капе. Ова е најчестата форма на псоријаза кај деца и обично се јавува 2-3 недели по инфекција со стрептококо грло или крајници. Понекогаш лезиите се многу пообемни и лезиите се спојуваат и формираат мапи слични на континентите во светот (географска псоријаза).

Специфична форма на псоријаза е пустуларна псоријаза, која значително се разликува од нормалната псоријаза. Наместо сиви лушпи, има гнојни пустули (понекогаш на површината на целото тело) со воспаление и сува кожа наоколу. Ова е тешка форма на псоријаза, која е тешко да се комбинира со лошата општа состојба на пациентот. Друга сериозна форма е псоријатичен артритис. Ова е ревматолошка болест што предизвикува хронично воспаление на зглобовите и соседните структури. Најчесто се погодени фаланги, сакроилијачни зглобови, зглобови и глуждови. Ова предизвикува болка, вкочанетост и ограничено движење на зглобовите. Во некои случаи, ова може да доведе до трајна попреченост.

Псоријатичката еритродермија е подеднакво тешка сорта. Промените во овој случај го покриваат целото тело, понекогаш дури и без ниту едно парче здрава кожа, придружено со постојано чешање и болка. Постојат многу форми на псоријаза, но вреди да се спомене и псоријазата на ноктите. Понекогаш се меша со микоза поради симптомите: жолто-кафени дамки на ноктевата плоча, попречни жлебови и задебелување на плочите.

Третман на псоријаза

Поради генетската состојба, псоријазата останува неизлечива болест со периоди на егзацербација и ремисија. За ублажување на симптомите на болеста, можеме да користиме надворешни, општи или третмани со фототерапија. Првиот тип е доволен кај повеќето пациенти, чија лезија влијае на мала површина на телото (до 25%). Оваа постапка има за цел да ги отстрани скалите и да ги доведе лезиите на кожата во ремисија. Најчесто, др. Дерм, крем Keraderm или лосиони за салицилна киселина или уреа, кои се користат до три дена за отстранување на лушпите. Тогаш се воведуваат лекови за да се спречи прекумерен раст на епидермисот, на пример, со цигнолин или катран. Овие лекови генерално се слабо оценети од пациентите поради лош мирис, лепливост, должина на третман и боење на облека. Локалните кортикостероиди и дериватите на витамин Д многу подобро се толерираат.

Во случај на локален третман со крем Д-р Дерм, клучна е регуларноста и строгото почитување на медицинските препораки. Локалните третмани се користат за лекување на псоријаза на кожата на телото, вклучувајќи го и скалпот, и обично имаат добар ефект. Третманот со ноктите изгледа полошо кога ефектите се обично мали. Користи потентни локални лекови со кортикостероиди и салицилна киселина. Индикации за општ третман се првенствено псоријаза која влијае на повеќе од 25% од површината на телото, отпорност на локален третман и лоша ментална состојба на пациентот. Претежно се користат имуносупресивни лекови, но тие можат да имаат сериозни несакани ефекти. Најчесто избрани лековити супстанции:

 • Метотрексат - најчесто со артикуларна разновидност и еритродермична псоријаза;
 • Ретиноиди - нормализирање на размножувањето на епидермалните клетки и олеснување на воспалението;
 • Циклоспорин, А - имуносупресивен лек, ефикасен кај сите форми на псоријаза;
 • Biologics - за пациенти со најтешка псоријаза на кои не им помогнал стандардниот третман. Тоа се цитокини, моноклонални антитела или фузиони протеини. Лековите од овој тип можат да предизвикаат намалување на лезиите за 75%, па дури и целосна ремисија на болеста. Покрај тоа, тие се сметаат за исклучително безбедни;
 • Антибиотици - Таблетите не третираат директно псоријаза. Се користи во случаи кога болеста е поврзана со инфекција.

Како алтернатива се користи и фототерапија со користење на УВА и УВБ зрачење. Областите на псоријаза се озрачуваат 2-3 пати неделно, а симптомите исчезнуваат по дваесетина третмани. Психотерапијата има и корисни ефекти, особено за луѓето кои не можат да ја прифатат болеста. Како што можете да видите, псоријазата е сериозна болест која, поради генетската позадина, останува неизлечива. Можеме само да се обидеме да ги ублажиме неговите симптоми, но тоа не е така лесно. По одреден период на ремисија, болеста ќе се врати порано или подоцна. Брзината на третманот на лезии на кожата во голема мера зависи од регуларноста на третманот на пациентите. Можеме да се надеваме на се повеќе биолошки лекови како што е Др. Дерм, кои се многу ефикасни и, згора на тоа, исклучително безбедни.
Д-р Дерм за третман на псоријаза: упатства, прегледи, цена

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар