Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Крем Zenidol е универзален лек за елиминирање на последиците од микозата на нозете и ноктите, развиен врз основа на билни состојки. Природни антимикробни соединенија вклучени во кремот Zenidol помогне да се ослободите од габата без да ја оштетите здравата микрофлора на кожата. Универзалната формула на кремот ви овозможува да се борите со повеќе од 10 типа на микоза на ноктите и нозете. Лекот не содржи синтетички соединенија, затоа не придонесува за нарушување на виталните функции на здравите области на кожата.

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Микозата (габата) на нозете е една од најнепријатните заразни болести. Во прилог на негативното влијание врз телото, габите значително го намалуваат квалитетот на животот, згора на тоа, многу е тешко да се ослободите од нив дури и со долготраен и квалитетен третман. Широкиот спектар на овој вид патогени микроорганизми и високата способност за мутација на габите ја отежнуваат борбата против нив, особено во прогресивните фази на лезијата. Затоа, беше создаден универзален лек Zenidol можност за кратко време да се ослободи од микозата во сите фази на манифестацијата на оваа болест.

Механизмот на дејство на кремот Zenidol за габа

Одамна е познато дека непријатни чевли, продолжено носење синтетички материјали, одење бос, непочитување на правилата за лична хигиена и низок имунитет може да предизвикаат габични инфекции на стапалата. Крем Zenidol помага да се елиминираат и причините за микоза и симптомите, имено:

 • Чешање;
 • Горење;
 • Пилинг;
 • Сувост;
 • Болка;
 • Пукнатини;
 • Црвенило;
 • Оток;
 • Габичен исцедок;
 • Корка;
 • Пилинг на кожата;
 • Хиперпигментација;
 • Се шири на соседните области на кожата.

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата
Крем Zenidol ја обновува кожата откако ќе се ослободи од активната фаза на инфекцијата како што следува:

 • Промовира заздравување на пукнатини и целосно враќање на интегритетот на кожата;
 • Формира заштитна бариера во здрави области, забавувајќи го продирањето на патогените микроорганизми во нив;
 • Го зајакнува локалниот имунитет на клетките, спречувајќи повторна инфекција.
 • Лекот е наменет за терапија која трае од 2 до 6 недели. Крем Zenidol почнува да дејствува веќе во првите денови на апликација, а ефектот продолжува најмалку 3 месеци по откажувањето.

Зошто Zenidol подобро од другите лекови за лекување на габи

Постојат многу различни лекови за третман на микоза на стапалото и ноктите. Ова ги вклучува и локалните и системските лекови. Сепак, не сите се во состојба ефикасно да го отстранат проблемот и да го спасат пациентот засекогаш од болеста. Во споредба со аналози Zenidol има многу предности. Да ги разгледаме најважните од нив:

Гелови против габи (Кандидол, Micinorm, Номидол) ветуваат брзо олеснување и краткорочно отстранување на инфекцијата. Природниот состав не им штети на здравите клетки и работи со минимален ризик од несакани ефекти. Сепак, формата на ослободување во форма на гел не обезбедува длабока пенетрација во ткивата. Во овој поглед, терапевтскиот ефект на лекот е краткорочен. Производите со гел се наменети да ги ублажат симптомите отколку да лекуваат. Употребата на такви средства подразбира честа употреба, што не е многу погодно за пациентот. Овие два фактори се доволни за да се направи избор во корист на локалните препарати, како кремот Зенидол.

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Системски лекови (таблети, капсули) при третман на локална микоза на нозете може непотребно да предизвикаат развој на непожелни реакции, вклучително и кршење на микрофлората на внатрешните органи и мукозните мембрани. Во почетната фаза на болести и лезии на мали области, треба да се задржиме на подготовките за локално дејство (креми, гелови). Дозирната форма на гелови е помалку ефикасна, бидејќи концентрацијата на хранливи материи во нив е многу помала отколку кај кремите.

Предности на кремот Zenidol пред другите лекови да бидат во следниве корисни својства:

 • Сосема природен состав на кремот;
 • Само најефикасните природни состојки;
 • Висока концентрација на антимикробни компоненти;
 • Терапевтскиот ефект се изведува без несакани реакции;
 • Недостаток на зависност од зависност од лекот;
 • Разновидност на производот.

Составот и дејството на компонентите на кремот Зенидол

Zenidol ги содржи следниве билни состојки:

 • Маслото од чајно дрво е природен антисептик и моќно против многу видови бактерии, вируси и габи. Фунгицидниот ефект се обезбедува поради високата содржина на терпени, кои ја уништуваат структурата на габите, ја потиснуваат нивната витална активност, ги неутрализираат патогените спори и спречуваат повторна инфекција. Ефектот на ароматерапија, заснован на ефектот на мирис на масло, за време на третманот на погодените области ќе помогне да се зголеми вкупниот тон на телото и да се заштити од патогени микроорганизми кои влијаат на респираторниот тракт.
 • Екстракт од комфри - го активира локалниот имунитет и ја зголемува отпорноста на патогени микроорганизми. Не само што убива габи, туку и ја враќа структурата на кожата, го забрзува растот на ноктите и ги прави посилни. Исто така, има антиинфламаторни својства, ја ублажува болката во зглобовите.
 • Екстракт од смрека - има изразени антифунгални својства. Се користи дури и за резистентни инфекции. Исто како и маслото од чајно дрво, има антибактериски и антивирусни својства поради високата содржина на фитонциди.

На дрога Zenidol не содржи високо алергиски компоненти. Содржината на витамини А, Е, Ц помага во зајакнување на локалниот имунитет, омекнување и навлажнување на кожата. Заедно со елементи во трагови (цинк, селен) тие обезбедуваат антиоксидативно дејство. Со неутрализирање на слободните радикали, тие ја обновуваат киселинско-базната рамнотежа на клетките, што е еден вид заштита од инфекции.

Аминокиселините вклучени во кремот помагаат да се врати интегритетот на кожата со пукнатини и пилинг.

Клинички испитувања на кремот и упатства за употреба

Zenidol создадени во современи лаборатории со употреба на нанотехнологија. Токму тие овозможуваат да се пресмета односот на активните и помошните компоненти со точност на атомите. Развојот со употреба на овој метод го елиминира ризикот од надминување на терапевтската доза на секоја од компонентите, што обезбедува најефективно и безбедно дејство.

Отсуството на врзувачки синтетички соединенија го елиминира затнувањето на порите и им овозможува на активните супстанции да навлезат длабоко во кожата. Ова обезбедува долгорочен терапевтски ефект на лекот.

Индикации за употреба на Зенидол

На дрога Zenidol наменети за третман на сите видови микози предизвикани од група дерматофити, вкл. онихомикоза (габична инфекција на ноктите) и дерматомикоза (габична инфекција на кожата). Некои патогени микроорганизми:

 • Trichophyton rubrum;
 • Trichophyton interdigitale;
 • Трихофитон тонсуран;
 • Епидермофитон флокозум;
 • Тинеа унигуум;
 • Microsporum canis;
 • Trichophyton rubrum и Trichophyton interdigitale предизвикуваат рингворм познат како стапало на спортистот. Исто така значи Zenidol може да се користи и за микоза на дланките и ноктите.

Контраиндикации и несакани ефекти:

 • Индивидуална нетолеранција кон компонентите;
 • Возраст до 14 години.
 • Користете со претпазливост за време на бременост и доење. Пред употреба, задолжително консултирајте се со специјалист.
 • Не се препорачува да се користи во исто време Zenidol со други антифунгални лекови.

Кога го користите кремот според упатствата, несаканите ефекти обично не се појавуваат. Сепак, имало случаи со следниве симптоми по започнувањето на употребата:

 • Благ чешање;
 • Црвенило на кожата;
 • Светло лупење.

Ако се појават овие или други реакции, престанете да го користите кремот Zenidol и консултирајте се со вашиот лекар.

Начини на нанесување на кремот Zenidol за третман на габи

За да се постигне стабилен терапевтски ефект, потребно е да се нанесе крем Zenidol два до три пати на ден на заболената кожа или нокт. Ракавиците се препорачуваат за да се минимизира ризикот од контаминација на други области. По нанесувањето на кремот, рацете треба добро да се измијат со сапун, а потоа да се третираат со раствор за дезинфекција.

Времетраењето на употребата на лекови се определува индивидуално за секој пациент. Затоа, кога купувате крем на веб-страницата на производителот, треба да ги поставите потребните прашања до консултантот. Минималното времетраење на терапијата е 10 дена. Крем Zenidol ако е потребно, може да се користи во комплексен третман заедно со системски лекови.

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Прегледи на клиентите и мислења на лекарите за придобивките од кремот Зенидол

Администрација на сајтот obzoroff.info користи прегледи на клиенти за кремот Zenidol се најде на социјалните мрежи: reddit, facebook, pinterest:

Арнолд:

Се занимавам со спорт и од прва рака знам што е нога на спортист. Не можам да ви кажам колку проблеми ми донесе оваа страшна болест. Не само што не можев да одам без чорапи дури и во лето, поради фактот што кожата буквално се распаѓаше, па дури и мирисот создаде многу комплекси. Потребата за чевли за време на долгите тренинзи не дозволуваше „проветрување“ на нозете, што придонесе за габична инфекција. Пробав многу лекови, дури и пиев апчиња, но ефектот беше привремен, а состојбата на кожата не се подобри. Пукнатините и лупењето останаа дури и кога активната фаза беше потисната. Еднаш мојот пријател, исто така спортист, донесе крем Зенидол од странство. Почнав да го мачкам на исчистената кожа пред и после тренинг и пред спиење. Во рок од три дена, кожата доби поздрав изглед, исчезна чешањето и лупењето. Поминаа 2 месеци, нема симптоми, но продолжувам да го користам лекот како превентивна мерка. Јас сум многу задоволен и би го препорачал на секој што страда од габи.

Томас:

Постарите родители се повеќе се жалат на чешање помеѓу прстите. Прегледот откри присуство на габи. Лекарот го советуваше кремот Зенидол и рече дека треба да дојде на преглед за 2 недели. Сите препораки на лекарот беа следени. Веќе по првата употреба, родителите почувствуваа олеснување, а при проверката тестовите за габата беа негативни. Голема благодарност до докторот и производителите на квалитетен лек!

Силвија:

Оваа година неколку пати претрпе вирусни инфекции. Никогаш не знаев што е габа, но овој пат нозете ме чешаа толку многу што го чешлав додека не искрвареше. Дерматологот рече дека ова се должи на намален имунитет и синтетички хулахопки што ги носам секој ден. Беше многу непријатно да ги видам нозете црвени и ме чешаат. Но, за среќа, таа брзо се ослободи од габата благодарение на кремот Зенидол. Веќе од првите денови се чувствував олеснето, целосно се вратив во нормалниот живот за околу една недела. И сега земам хулахопки само од природни материјали.

Анџелина:

Работам во козметички салон и секој ден работам маникир и педикир. Како хигиенска и превентивна мерка, заедно со средства за дезинфекција, користам крем Зенидол. Совршено ја навлажнува и ја храни кожата, и што е најважно, создава заштитна бариера против микробите. Исто така, го препорачувам на клиенти кои забележуваат знаци на габична инфекција.

Мислење на лекарот за ефикасноста на лекот

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Марк Сандерс, дерматолог:

Во дерматовенерологијата, секој ден треба да се справи со разни видови на габични инфекции на кожата и ноктите. За жал, овој вид на микроорганизам е заразен и брзо се размножува. Додека ги истражував новитетите на фармацевтските компании, го свртев вниманието на кремот Зенидол. Сосема природна формула, моето омилено масло од чајно дрво и задоволни пациенти - сè што може да сонува секој лекар. Лекот навистина помага да се излечат габични инфекции за краток период, а ефектот трае долго време. Покрај тоа, кремот е идеален за превенција од габични инфекции. Јас дефинитивно препорачувам да го користите при првите симптоми на микоза.

Каде да се купат Zenidol со попуст?

Цена Zenidol е 39 евра по пакет. Кремот можете да го нарачате на официјалната веб-страница на производителот. Лекот не се продава во онлајн продавници и аптеки од следниве причини:

 • Ризик од ширење фалсификати;
 • Висок процент што го наплатуваат посредниците за почетната цена на кремот;
 • Продажба на производи со поминат рок.

Купете крем Zenidol достапен со попуст во 19 европски земји. Ако нарачате на официјалната веб-страница, тогаш новите клиенти можат да заштедат до 50% од вкупните трошоци на кремот. Веднаш штом ќе ги оставите вашите информации за контакт на веб-страницата на производителот, во рок од 10-15 минути менаџерот на компанијата ќе ве контактира за да ја разјасни адресата за испорака. Тој исто така ќе обезбеди бесплатен совет за прашања поврзани со употребата на кремот во третманот на габични заболувања.

Крем Zenidol да се елиминира габата на ноктите и кожата

Кога нарачката е доставена на вашата адреса, проверете го датумот на истекување и изгледот на пакетот. Ако има знаци на лажна или истечена стока, контактирајте го менаџерот на компанијата за упатства за враќање и / или размена на стоки. Пред да изберете лек за габа, консултирајте се со специјалист.

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар