Cardiol за лекување на срцето и зајакнување на крвните садови

Cardiol тоа е модерен лек за третман на срцето и зајакнување на крвните садови. Има брз ефект веднаш по употребата, ги ублажува нападите и работи „на далечина“, враќајќи ги васкуларните клетки. Ефективноста на лекот Cardiol потврдено од водечките кардиолози во Германија. За разлика од бројните аналози, оваа дрога се бори со зголемување на крвниот притисок, елиминирање на причините за патологија. Составот на капсулите Cardiol вклучува само природни состојки кои ја стимулираат работата на кардиоваскуларниот систем и ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови. Покрај главните дејства, комбинацијата на лековити екстракти и витамини обезбедува општ ефект на зајакнување и позитивно влијае на метаболизмот.

Cardiol за лекување на срцето и зајакнување на крвните садови

Според Светската здравствена организација, секој четврти маж и секоја петта жена на планетата страдаат од хипертензија. Оваа патологија станува предвесник на опасни по живот состојби, вклучително и:

 • удар;
 • миокарден инфаркт;
 • кардиомиопатија;
 • откажување на бубрезите;
 • атеросклероза;
 • одред на мрежницата;
 • слепило
 • цироза на црниот дроб;
 • тешки метаболички нарушувања.

Оваа листа вклучува околу 40% од смртните случаи во светот. Изложени на ризик се луѓе над 50 години и пациенти кои страдаат од хронични болести. Контролата на крвниот притисок е превенција од сериозно оштетување на срцето, крвните садови, црниот дроб, мозокот, бубрезите и органите на видот.

Бидејќи постојат многу причини за развој на хипертензија и не е лесно да се утврдат, третманот е често симптоматски. Во исто време, пациентот чувствува привремено слабеење на симптомите, но ако пилулата за заштеда на живот не се земе навремено, здравствените проблеми ќе се вратат.

Размислете за купување Cardiol следи луѓе кои се соочуваат со зголемување на крвниот притисок од каква било етиологија. Интеракцијата на природните состојки нежно го нормализира крвниот притисок, го зголемува васкуларниот тонус и еластичноста и ја намалува концентрацијата на холестерол во крвта. После третман со капсули Cardiol, таквите непријатности како главоболки, вртоглавица, постојан замор и проблеми со спиењето не се враќаат.

Опис на лекот Cardiol

Како да се добие Cardiol со испорака во Европа?

Размислете за купување Cardiol може да се најде на официјалната веб-страница на производителот. Сега има попуст од 50%, што ви овозможува да ги купите овие капсули по невидена ниска цена - само 39 евра. За да направите нарачка, само треба да следите едноставен алгоритам:

 • одете на веб-страницата на производителот;
 • пополнете посебен формулар, означувајќи го името и телефонскиот број;
 • почекајте повик од менаџер на компанија (обично трае 10-15 минути);
 • разговарајте со операторот за погодни услови за плаќање и испорака на стоки.

Нарачката ќе биде доставена до наведената адреса. Овозможена е можност за безготовинско плаќање и безконтактна достава.

Купете капсули Cardiol на веб-страницата на производителот

Cardiol: состав, индикации, механизам на дејство на лекот

Продира во крвотокот Cardiol влијае на органите на "целта". Механизмот на дејство на оваа дрога се состои од следниве врски:

 • Нормализација на крвниот притисок - постигната со олеснување на вазоспазмот и враќање на нормалното функционирање на срцевиот мускул;
 • Зајакнување на васкуларниот wallид - активните состојки позитивно влијаат на еластичноста на васкуларните ткива, го обновуваат тонот на мускулните влакна;
 • Борба против атеросклероза - се постигнува со намалување на концентрацијата на холестерол во крвта и спречување на формирање на холестеролни плаки;
 • Спречување на срцев и мозочен удар - општа оптимизација на кардиоваскуларниот систем ја намалува веројатноста за опасни патологии.

За разлика од синтетичките лекови, составот на антихипертензивниот лек Cardiol содржи исклучиво природни состојки. Ова ви овозможува непречено да ги стабилизирате перформансите на телото, без нагли промени во крвниот притисок.

Неспорната предност на капсулите Cardiol - позитивен ефект врз другите функции на телото:

 • стабилизација на нивото на гликоза во крвта;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • нормализација на спиење и будност;
 • активирање на метаболички процеси;
 • намалување на раздразливоста;
 • враќање на потенцијата кај мажите.

Овие дејства ви овозможуваат да решите цела низа здравствени проблеми со земање само на еден лек.

Cardiline капсули Cardiol - терапија на хипертензија

Предности на капсули Cardiol пред аналози

Најпопуларните аналози на лекот Cardiol на фармацевтскиот пазар, лекарите сметаат за природни фармацевтски производи:

Хербалните производи се исто така основа на овие антихипертензивни лекови. Ова ги прави безбедни за човечкото тело. Сепак, за разлика од Recardio, состав на капсули Cardiol не предизвикува зависност, а хипотензивниот ефект се развива веднаш по употребата.

Споредба на лекот Cardiol со други лекови

Со брзината на постигнување на терапевтски ефект Cardiol го надминува дури и брзото дејствување Detonic ... Оваа опција е погодна за луѓе кои доживуваат акутни симптоми на висок крвен притисок за навремено олеснување на нападот. Друга предност на производот е неговиот продолжен ефект врз кардиоваскуларниот систем. Дури и по 3 месеци, по прекинот на терапијата, 89% од пациентите забележуваат стабилни вредности на тонометрот.

Важен плус на чист комплекс на растенија е општото зајакнување на телото. Судејќи според прегледите, Cardiol го олеснува физичкиот и емоционалниот стрес, се бори со анксиозност, се справува со несоницата. За разлика од повеќето аналози, неговата употреба не предизвикува бранови на шеќер. Ова ја прави формулата идеална за дијабетичари. Активирањето на метаболизмот доведува до губење на тежината, ја подобрува формата и благосостојбата. Се должи на фактот дека дебелината ја влошува состојбата на хипертензивни пациенти, овој резултат е особено вреден.

Состав и својства на лекот Cardiol

Научници од различни земји работеа на развој на составот на антихипертензивниот лек. Тие успеаја да создадат формула во која билните состојки ја подобруваат едни со други дејства без да предизвикаат несакани ефекти. Дури и со продолжена употреба на лекот Cardiol нема зависност (зависност од дрога).

Активни состојки на капсули Cardiol:

 • Тиамин (витамин Б1). Позитивно влијае на контрактилноста на срцето, спречува развој на анемија, го стабилизира метаболизмот на мастите. Потрошувачката на тиамин придонесува за заситеност на хранливите материи во ткивата.
 • Селен. Ги штити крвните садови од формирање на атеросклеротични плаки. Ги намалува штетните ефекти на слободните радикали врз кардиомиоцитите (срцеви клетки).
 • Арџуна. Моќен тоник добиен од дрвото terminalia arjuna. Овој хемиски екстракт ги тонизира срцето и белите дробови и го подобрува снабдувањето со крв во крвта.
 • Витамин Ц Неопходно е да се одржи еластичноста на крвните садови, со што се намалува нивната кршливост. Овој витамин помага да се нормализира функционирањето на системот за коагулација на крв.
 • Екстракт од семе од грозје. Го стимулира срцето и циркулаторниот систем, го намалува ризикот од мозочен удар.

Ефективноста на составот е докажана со спроведување на двојно слепа студија, контролирана со плацебо. Во експериментот учествувале пациенти со долготрајна хипертензија. За време на овој тест, волонтерите беа поделени во две групи. Првата група ја примаше вистинската дрога некое време, а втората (контролата) зеде плацебо.

Резултатите од истражувањето се претставени во табелата:

Терапевтски ефект

Плацебо

Cardiol

Постигнување на нормален крвен притисок во рок од неколку часа по првата доза3%100%
Отсуство на напади на хипертензија во рок од две недели по завршувањето на терапијата1%93%
Отсуство на симптоми на хипертензија во рок од три месеци по учеството во експериментот0%89%

Индикации за употреба на капсули

Лекарите препорачуваат да се започне со земање капсули Cardiol при откривање на хипертензија од сите форми, видови, степени на сериозност. Во исто време, самите пациенти чувствуваат голем број на карактеристични знаци:

 • пулсирачки главоболки со локализација во тилот;
 • периодична вртоглавица;
 • оток наутро;
 • болка во градите;
 • ringвонење во ушите;
 • нервоза, прекумерна ексцитабилност;
 • нарушувања во меморијата;
 • несоница;
 • неразумно потење;
 • слабеење на видната острина.

Индикации за употреба на капсули Cardiol

Лекот се користи и за рехабилитација по мозочен удар. Cardiol промовира враќање на меморијата, интелигенцијата, говорот. Може да се користи во присуство на истовремени патологии како што се цироза на црниот дроб, нефросклероза, функционално оштетување на бубрезите.

Контраиндикации и несакани ефекти

Cardiol контраиндициран кај деца под 12-годишна возраст, како и кај лица со индивидуална нетолеранција кон одредени компоненти. За време на бременост и лактација, одлуката треба да се донесе заедно со лекарот што посетува. Во случај на оптоварена историја и старост, исто така вреди прво да се консултирате со лекар.

Кардиолошките тестови и бројните испитувања не открија негативен ефект на лекот Cardiol на телото. Отсуството на токсини, синтетика, потентни супстанции ја прави употребата на лекот безбедна. Само непочитување на дозата и начинот на администрација се заканува со хипотензија или варење.

Упатства за употреба на лекот

Во секој пакет Cardiol содржи упатство за употреба со детален опис на начинот на примена. Возрасно лице треба да зема 2 капсули на ден со интервал од 10-12 часа. Оптималната шема е наутро и навечер. За подобра асимилација на лекот, лекарите советуваат да ја пиете капсулираната форма пред јадење. Капсулите треба да се земаат со многу чиста вода. Пожелно е да се користат слатки газирани пијалоци, чај или млеко за оваа намена.

Cardiol за лекување на срцето и зајакнување на крвните садови

Времетраењето на курсот зависи од сериозноста на хипертензијата. Типично, терапевтите избираат еден месец како оптимален период за третман со лекови.

Мислење на лекарите и пациентите за лекот

Речиси е невозможно да се најдат негативни прегледи за лекови на Интернет. Cardiol... Огромното мнозинство луѓе кои го користат овој лек забележуваат забележително подобрување на благосостојбата, нормализирање на крвниот притисок и зајакнување на имунитетот. Машките претставници се особено задоволни со враќањето на потенцијата.

Cardiol за лекување на срцето и зајакнување на крвните садови

Кога пишувавме преглед, користевме вистински прегледи на клиенти објавени на тематски форуми, разговори и социјални мрежи:

Валентина, 53 години:

Јас "се запознав" со хипертензија во мојата младост и дури научив да живеам со неа. Стануваше потешко со возраста. Морав да се лекувам, но порано или подоцна моето тело се навикна на лекови и престана да реагира на нив. Кога еден пријател ме советуваше Cardiol, се е променето. Никогаш порано не сум се чувствувал толку лесно. Најдобриот дел е дека ефектот е долгорочен.

Томас, 58 години:

Првата хипертензивна криза ја доживеав пред 4 години. Оттогаш започна потрагата по ефикасен лек што може да се земе со ослабен црн дроб. Откако пробав десетици апчиња, конечно го најдов она што го барав. Cardiol не им штети на внатрешните органи, благодарение на неговиот природен состав. Поминаа 5 месеци од крајот на терапијата. Ниту еден симптом не се врати. Regretалам само што порано не знаев за него.

Кахановска udудмила Николаевна, кардиолог со скоро 20 годишно искуство. Детална биографија и информации за медицински квалификации се објавени на страницата за автори на нашата веб-страница.

Obzoroff
Додадете коментар