Дианол - капсули за терапија со дијабетес

Дианол е лек создаден од природни состојки, наменет за луѓе со дијабетес. Лекот го регулира нивото на шеќер во крвта, помага во спречување на патолошки состојби. Благодарение на овој производ, можете да ја вратите рамнотежата на супстанциите во телото и да ја зголемите чувствителноста на клетките на инсулин.

Капсулите „Дианол“ не се наменети само за терапија, туку и за намалување на знаците на дијабетес. Овој додаток може да го користат жени и мажи од различна возраст без лекарски рецепт.

Дианол капсули за терапија со дијабетес

Важно е да се знае дека животот на луѓето кои развиваат дијабетес мелитус значително се менува на полошо. Оваа дијагноза се поставува со генетска предиспозиција, физички или емоционален стрес, неурамнотежена исхрана и многу други фактори. „Слатка болест“ е глобален проблем кој со текот на годините добива сè поголема популарност. Според статистичките податоци, 371 милиони луѓе на земјата страдаат од оваа болест, но дијабетисот не е смртна казна, а со појавата на капсули „Дианол“, пациентите имаат шанса да бидат целосно излекувани.

Недостаток или несоодветно почитување на терапевтски мерки може да доведе до такви сериозни здравствени проблеми:

 • алергија на храна што содржи шеќер;
 • проблем со видот;
 • зголемено потење;
 • вкочанетост на нозете или стапалата;
 • замор и поспаност.

Инсулинот не е во можност целосно да помогне и ја олеснува состојбата на лице кое страда од дијабетес само за краток временски период. И синтетичките лекови за намалување на нивото на гликоза можат да предизвикаат многу несакани ефекти. Поради оваа причина, мора да земете Дианол. Исто така, производот може да се користи за превенција од дијабетес мелитус во случаи кога постои наследна предиспозиција за болеста.

Производителот на капсули тврди дека Дианол помага да се елиминираат манифестациите на дијабетес тип 1 и 2.

Како работи Дианол

Дианол е мала, црвено-бела капсула. Нивната формула се раствора во клеточните течности, поради што се препорачува употреба на лекот за каква било форма на нарушено внесување на гликоза.

Дејството на лекот е насочено кон:

 • враќање на рамнотежата на чувствителноста на ткивото на инсулин;
 • стабилизирање и нормализирање на нивото на шеќер;
 • спречува уништување на крвните садови, артериите;
 • ги обновува мускулно-скелетниот и хормоналниот систем.

Црвено-про transparentирните капсули на препаратот „Дианол“ делуваат за подобрување на: масните, протеинските, јаглени хидрати, минералите, метаболичките процеси на вода-сол. Ендокриниот дел од панкреасните клетки е нормализиран и многу компликации се елиминираат. За разлика од синтетичките колеги, капсулите Дианол се полесни и помеки, но не помалку ефикасни. Лекот работи на транспорт, чистење на функциите на крвта. Наменет за употреба на курсот 30 дена и помага да се спречат многу патологии:

 • црниот дроб;
 • варење;
 • нерви;
 • имунолошкиот систем.

Човечкото тело прима шеќер од храната што ја јадеме и произведува енергија од него за живот. Панкреасот, важен орган кој се наоѓа на задниот дел на желудникот, лачи инсулин. Овој хормон е неопходен за асимилација и обработка на органски супстанции. Шеќерот влегува во крвотокот, оттаму, со помош на инсулин, тој се пренесува во клетките на човечкото тело. Потрошувачката на пијалоци, колачи, колачи што содржат шеќер, како и храна што содржи скроб, овошје и млеко во рамките на нормалата, не предизвикуваат нарушувања во ендокриниот систем. Но, ако клетките на живите ткива дадат погрешен одговор на инсулин, тогаш процесот на здрав метаболизам е нарушен и се претвора во патологија. Оваа состојба се нарекува инсулинска резистенција. Во организмот има доволно овој хормон, но неговата апсорпција страда. Ризикот од развој на дијабетес мелитус тип 2 се зголемува и се зголемува веројатноста за развој на дијабетес мелитус (предијабетес).

Неправилната употреба на инсулин резултира со зголемување на концентрацијата на шеќер во крвта, што ја зголемува веројатноста за појава на болест. Многу луѓе не се свесни за сопствената резистенција на инсулин. Ова може да трае подолг временски период, години и да се претвори во непријатна дијагноза. Но, можно е да се спречи појавата на дијабетес тип 2. За ова, потребно е навремено да се открие присуство на инсулинска резистенција.

Научниците откриле дека зголемување на нивото на глукоза за време на постот се јавува како резултат на акумулација на протеини во црниот дроб „ТЕТ метилцитозин диоксигеназа 3“ и „хепатоцитен нуклеарен фактор 4 алфа“. Ако телото е здраво, тогаш не се јавува патолошки развој. Ако не успее, процесот продолжува да се нарушува и се развива дијабетес. Се претпоставуваше дека за да се запре патолошкото сценарио, потребно е да се дејствува на овие протеини. Студијата го користела лекот Дианол.

Ефект на дианол врз намалување на гликозата

Експериментот беше успешен. Истражувањата покажаа дека супстанциите во капсулите Дианол ја намалуваат гликозата во крвта и го запираат развојот на дијабетес. Покрај тоа, беше пронајдена асоцијација на ТЕТ метилцитозин диоксигеназа 3 со фиброза на црниот дроб. Употребата на технологија ја отвори вратата за развој на Дианол за третман и на дијабетес мелитус и на фиброза на црн дроб.

Предности на капсулите Дианол над аналози

Дианол содржи екстракти од билки. Ова е целосно природен производ кој не е лек. Овој фактор е значителен плус, што позитивно го разликува лекот од синтетички адитиви, бидејќи благодарение на него, овој лек се користи како профилакса или додаток на рецепт на лекарот што посетува.

Постојат и други лекови за третман на дијабетес мелитус, чиј опис може да се најде подетално на веб-страницата Obzoroff.info:

Dialine - Додаток за намалување на шеќерот во крвта во форма на капсула, кој, кога редовно се користи, ќе помогне да се врати рамнотежата на супстанциите во организмот. Може да го земат деца од 10 години. Дозирање на одржување: 2-3 пати на ден (наутро и навечер) 30 дена. лекот Дианол може да се користи во постојана доза 1 или повеќе пати на ден, исто така пред јадење, но веќе за деца од 3-6, 6-9, 9-12 години (со особености на употреба).

Споредба на лекови за дијабетес: Dialine - Suganorm

Suganorm - лек кој исто така помага во нормализирање на нивото на гликоза и е претставен во форма на капсула. Ослабува благо воспаление, ги раствора блоковите на холестерол. Упатството за употреба е посложено. Содржи 20 капсули, а Дианол, спакуван во доза од 500 мг, чини 2 пати поевтин. Сепак, лекот не е помалку ефикасен и е насочен дури и на мали деца.

Може да се види дека адитивот има значителни предности во однос на цената и квалитетот. Но, на секој свој, а на некои Дијанол ќе му делува слабо на дело. Но, можеме гордо да го наречеме буџетски пандан. Insumed... Зголемувањето на отпорноста кон разни инфекции е исто така непобитна предност на опишаниот производ за луѓето со дијабетес.

Состав и корисни својства на капсулите "Дианол"

Дијанолот се базира на растителни екстракти, затоа е природен. И покрај поповолната цена, тоа не е ништо полошо од капсулите Dialine по состав. Ефектот на физичка зависност не се јавува поради еколошките супстанции вклучени во формулата на лекот. Комплетен список на компонентите на овие таблети е претставен на фотографијата подолу.

Состав на капсули "Дианол" и корисни својства на состојките

Секоја капсула содржи концентрат од црн лук, калиум од сочни домати, аргинин од семки од тиква и многу други лековити материи. Главната компонента, екстрактот од лук, интензивно ги тонизира и еластира wallsидовите на крвните садови, капиларите, вените, артериите. Исто така, списокот на состојки на препаратот Дианол вклучува екстракти од семето на лековити растенија: црн ким, млечен трн, бор орев, амарант. Најактивните состојки на капсулите се бозел, морето, розови колкови.

Индикации за употреба на лекот

Лекот Дианол е погоден не само за дијабетичари за употреба во комплексот, туку и за оние кои се склони кон оваа болест со наследни карактеристики. Друг лек се препорачува за:

 • инфективни, лекови и какви било други форми на хипергликемија;
 • ослободување од некои проблеми со панкреасот, црниот дроб;
 • инсулин-независна форма;
 • инсулин-зависна форма.

На крајот на краиштата, додатокот ќе ја стимулира синтезата на инсулин, ќе ги подобри функциите на панкреасот и ќе има позитивен ефект врз нервниот, дигестивниот и кардиоваскуларниот систем. Понекогаш е доволна дури и една апликација за курс што трае до 30 дена.

Контраиндикации и несакани ефекти

Бидејќи Дианолот е направен од природни состојки, скоро и да нема несакани ефекти. Но, ова не значи дека не треба да се консултирате со лекар пред да користите. Сепак, списокот на контраиндикации изгледа прилично тесен:

 • индивидуална нетолеранција на една или повеќе компоненти на составот;
 • доење;
 • бременост

Лекот може да го користат деца од 3 години. Се разбира, секоја возраст има свои услови. Но, ова ја потврдува безбедноста на составот. Ако имате ендокрини пореметувања, гастроинтестинални заболувања или срцеви проблеми, Дианолот е безбеден. Ако има сериозни патологии на црниот дроб и бубрезите, вреди да се разговара за ова со лекарот.

Како да го користите Дианол

Алатката има неколку намени. Методот се одредува според возраста на детето и е поделен на:

 • од 3 до 6 години;
 • од 6 до 9 години;
 • од 9 до 12 години;
 • од 12 години (за деца и возрасни).
 1. Упатство за употреба за деца на возраст од 3 до 6 години: потребно е да се отвори капсулата и да се премести нејзината содржина на лажица, разредена со една лажичка чиста вода. Потоа пијте 30 минути пред првиот оброк. Апликацијата за курсот се состои од 15 дена.
 2. Препорачана употреба за деца на возраст од 6 до 9 години: Истурете го составот на една капсула во лажица, измешајте со лажичка вода. Пијте две недели и еден ден на празен стомак, наутро.
 3. Упатство за употреба за деца на возраст од 9 до 12 години: Користете наутро и навечер. Половина час пред првиот оброк, земете црвена безбојна капсула, а навечер - про transparentирна црвена според истиот принцип. Курсот е сè уште ист половина месец.
 4. Услови за употреба на лекот за деца над 12 години и возрасни: Земете го наутро и навечер, секогаш на гладно тело. Исто така 30 минути пред оброците. Курсот се зголемува од 15 дена на 30.

Препораки за употреба на капсули за намалување на шеќер

Таблетите се препорачува да се пијат со многу чиста вода (најмалку 100 ml). Препорачаната употреба на лекот треба да биде околу двапати годишно. Секој пакет има брошура со сите информации, вклучително и начини на употреба. Најважно е да се држиме до напишаното таму. Тогаш здравиот сон може да се врати, а крвта ќе се исчисти од токсини и постепено ќе ги врати своите основни функции, кои исчезнуваат поради дијабетес.

Осврти на лекари и купувачи за капсулите Дианол

Многу луѓе се задоволни со лекови за дијабетес. Додатоци со позитивни ефекти вклучуваат: Suganorm, Insumed, Дианол. Нивните курсеви импресионираат многу луѓе со дијабетес или се обидуваат да го минимизираат неговото појавување. Таквите алатки честопати се дискутираат на разни форуми и оставаат свои коментари и повратни информации.

Осврти на лекари и купувачи за додатокот Дианол

Се разбира, има и негативни критики, но во помала мера. Во основа, тие се појавуваат поради невнимателно читање на упатствата, неправилна употреба или невнимание, заборавање на алергии. Администрација на медицински журнал obzoroff.info ги користи сите можни извори со повратни информации од луѓето при пишување написи. Интерпункција, правопис и граматика на лекарите и купувачите се задржани во нивната оригинална форма.

Мишел Лоран, ендокринолог, Франција:

Капсулите „Дианол“ се многу погодни за употреба, бидејќи брзо се распаѓаат и се апсорбираат дури и од младо тело. Ова обезбедува долгорочно дејство и гледам значителни подобрувања кај моите пациенти.

Да додадам дека дијабетесот и депресијата го намалуваат квалитетот на животот на една личност, но тие заедно имаат повеќе негативно влијание. Поради негативните здравствени ефекти, зголемените компликации, и двете болести мора да се препознаат кај една личност и да се лекуваат истовремено со цел да се намали депресијата и подобро да се контролира дијабетисот. Сепак, депресијата често останува без дијагноза и не може да се лекува кај пациенти со дијабетес мелитус.

Зголемената свесност за депресија кај дијабетес може да ги подобри резултатите, а првиот чекор е едноставен метод за скрининг на депресија што се користи со редовно следење на дијабетесот. Кога се дијагностицира депресија кај пациент со дијабетес, поентата е да се третираат и двете состојби истовремено. Експертите препорачуваат лекување на депресијата како приоритет, бидејќи одговор на лекови обично се забележува во рок од 2-4 недели за антидепресиви, додека за подобрување на контролата на гликемијата се потребни неколку месеци.

Покрај тоа, познато е дека пациентите кои се добро расположени може подобро да го следат третманот со дијабетес. Исто така, се предлага чекор по чекор модел на третман на депресија и дијабетес, пропишан според степенот на депресија.

Промените во животниот стил, како што се зголемена физичка активност, промени во исхраната, соодветна релаксација и социјална интеракција, употреба на техники за медитација заснована на внимателност и намалување на психоактивните супстанции како што се никотин, лекови и алкохол веќе се докажано дека ја подобруваат и депресијата. и дијабетес.

За здраво општество е важно навремено да спречува, открива и третира здравствени проблеми. Сепак, Светската здравствена организација известува дека постои „значителен јаз помеѓу индуцираните ментални нарушувања и достапните ресурси за нивно спречување и лекување“.

Се проценува дека четири од пет лица со сериозни ментални нарушувања кои живеат во земји со ниски и средни примања не добиваат потребна грижа за менталното здравје. Кај пациенти со дијабетес мелитус, депресијата останува недијагностицирана, а важен аспект за специјалистот за дијабетес ќе биде свеста за оваа прилично честа придружна болест. Само мултидисциплинарен пристап кон пациент со дијабетес ќе помогне да се подобри исходот на болеста, а современиот лек Дианол ќе помогне да се реши овој проблем многу побрзо!

Кристина Бејленг, Германија:

Мојата ќерка има 11 години, таа страдаше од дијабетес околу три години. Дианол навистина помага и работи! Девојчето изгледа енергично и весело, по една апликација за курс воопшто не чувствува замор и нема желба да јаде обилно, како што беше порано.

Константин Винеску, Романија:

Околу 8 години страдам од оваа болест. Пробал многу лекови, но Дианол работи најдобро. Забележав јасно подобрување: нивото на шеќер не скока како порано.

Луси Смоларжова, Чешка:

Има страшни осипувања на кожата, не го препорачувам на никого! Долго време се борам со дијабетес, не ми се допаѓа овој додаток.

Алесандро Сквархалупи, ендокринолог, Италија:

Дианол е одлична алтернатива Insumed за помлада возраст. Добар лек не само за луѓе со дијабетес мелитус, бидејќи совршено произведува градежен материјал за панкреасот. Сè е обновено природно, без употреба на агресивни компоненти.

Ванеса Бобал, Словачка:

Мојот Кирил, 13 годишно момче, страдаше од оваа страшна болест веќе 5 години. Пробавме многу аналози и Dianol се покажа како најубав од сите. Намали потење и сега синот не се чувствува слаб.

Препорака на ендокринолог за капсули Дианол

Каде да ги купите капсулите Дианол со попуст

Дианол чини многу малку во земјите на Европската унија, околу 40 евра. Сепак, додатокот не се продава во аптеките. Може да се нарача во многу онлајн продавници, но најдобра опција е веб-страницата на производителот. Тука дефинитивно можете да набавите оригинален производ, па дури и со попуст. Забележете дека лажниот Дианол често се рекламира, кој изгледа вака (30 капсули по кутија).

Слика на оригинален производ Dianol (лево) и фалсификуван (десно)

Основни чекори за купување на капсули Дианол:

 • одете на официјалната веб-страница;
 • пополнете ги сите детали за контакт: име, телефонски број, адреса за испорака;
 • почекајте потврда за нарачката по телефон;
 • добијте порака за испорака на лекот на наведената поштенска адреса.

Доколку сакате да разјасните какви било детали, можете да се консултирате со оператор за услуги на клиенти. Предности на нарачката на капсули Дианол на веб-страницата на производителот:

 • до 50% попуст при извршување на вашата прва нарачка;
 • постојат сертификати што укажуваат на квалитетот на стоката;
 • консултантите се polубезни и експерти во својата област;
 • јасен дизајн на страница;
 • пријатни бонуси и понуди за нови клиенти;
 • објави вистински прегледи од лекари и пациенти.

Испораката не е онолку долго колку што може да помислите. Стоката се испорачува за околу три дена. Цената на лекот е секогаш различна, но во опсег од 39-42 евра. Може да зависи од земјата и местото на живеење на купувачот. Меѓународните нарачки се обработуваат и се испорачуваат во рок од 5 дена.

Посетете ја веб-страницата на производителот на капсули

Постави прашање

Анжела Ермакова

доктор Ермакова Ангела Ивановна акушер-гинеколог, ендокринолог од највисока категорија со 16 годишно искуство, искусен специјалист за ултразвук, детски гинеколог. Ангела Ивановна е автор на околу 170 објавени дела и упатства за гинекологија и ендокринологија.

Obzoroff
Коментари: 7
 1. Слика
  Евелин кореја

  Јас страдам од дијабетес мелитус уште од детството. Затоа, по совет на лекар, решив да пробам целосно нов лек Дианол на себе. Во рок од 2 недели по земањето, почнав да чувствувам одредено подобрување. Вишокот тежина, која само брзо се зголеми поради болест, се намали. Ми се допадна што оваа дрога се базира само на природни состојки, така што не му штети на телото, не предизвикува алергии и влошување на хроничните заболувања. Овој лек можам безбедно да го препорачам на секого. Тоа всушност ги намалува нивоата на шеќер во крвта, т.е. навистина работи. Можете безбедно да го купите. Јас лично го тестирав и бев задоволен од ефектот.

 2. Слика
  Марија Васкез

  Лекот делува и помага, но не секој. На пример, имам дијабетес мелитус тип 1, така што навистина ми помогна. вообичаените традиционални лекови и диета не ми помогнаа на кој било начин. Го пробав Дианол сосема случајно. Го испив строго според упатствата: по 2 капсула и го измив со чаша вода. Така, го земав лекот 30 пати на ден. Го испив лекот 1 минути пред оброците. Ефектот се јавува во рок од 1 недела. Шеќерот во крвта малку, но се намали. Целиот курс го поминав на пијалок, т.е. Јас го пиев лекот XNUMX месец. Сега моето тело работи апсолутно нормално и стабилно. Дури и мојот лекар е донекаде шокиран од овој неверојатен ефект. Сега тој им го препорачува и на неговите други пациенти.

 3. Слика
  Петар

  Често станував навечер за да одам во тоалет, а мојата тежина лазеше, па отидов на лекар со овој проблем и ги поминав сите потребни тестови. Лекарот ми дијагностицираше дијабетес. Веднаш одбив инјекции со инсулин, бидејќи се плашев од последиците. Веројатно залудно. Третманот го започнав со купување на капсули „Дианол“ по совет на пријател. Се разбира, не успеав целосно да се ослободам од дијабетес мелитус. Но, тежината почна да се намалува, тој престануваше често да оди во тоалет ноќе. Морав да се ограничам малку во храната, бидејќи не може да се јаде сè што има моја болест, дури и ако се чини дека е корисно. Не можам да кажам дека лекот е лош. Постои позитивен ефект. Не толку брзо како што би сакале, но тоа е. Главната работа е дека телото не се навикнува на лекот. Во принцип, задоволен сум од набавката.

 4. Слика
  Пилар

  Пред една година, ми беше дијагностициран дијабетес. Отпрвин бев многу загрижен, прочитав разни информации за оваа болест, па дури и се заинтересирав за очекуваниот животен век. Подоцна тој одлучи дека може да живее мирно со оваа болест. По совет на пријател, го купив лекот Дианол. Мислев дека ќе ми помогне „да не станам подобар“, компетентно да ја контролирам својата тежина. Првата недела го испив, но не најдов никаков ефект. Тој се појави само по 2-3 недели. Забележувам дека тежината се намали, мојата состојба се врати во нормала, расположението престана да скока. Неодамна поминав тестови. Лекарот истакна дека резултатите малку се подобрија. Дури и тој беше малку шокиран кога му реков за тоа што земам.

 5. Слика
  Естер

  Дијабетес мелитус е болест што може да се појави кај секоја личност. Но, не мислев дека оваа болест ќе влијае на мене веќе на 30-годишна возраст. Читам многу за оваа болест, методите на нејзино лекување. Сосема случајно, дојдов до веб-страницата на производител кој продава лек за дијабетес мелитус, наречен "Дианол". Неколку минути подоцна, веќе ги повикав управителите и ја нарачав стоката. Менаџерот ми даде детални информации за производот, ми помогна да нарачам, да платам. Ајде да видиме како ќе се одвива третманот во иднина, но досега сум задоволен од сè. Тежината конечно попушти. Иако правам сè како и обично: диета, вежбање. Јас безбедно можам да ги препорачам лекот и производителот.

 6. Obzoroff
  Obzoroff

  Поставете го ова прашање на тимот за поддршка. Ова може да се направи на веб-страницата на производителот.

 7. Слика
  Кристијан

  За дијабетес, во моментов земам УНИ ДИАМИКРОН 60 мг по таблета наутро, треба да продолжам со ДИАНОЛ истовремено?

Додадете коментар