HeadBooster да се подобри активноста на мозокот таблети HeadBuster

Сите процеси што се случуваат во телото зависат од работата на мозокот. Перцепција на информации, размислување, движење, сон, работа на витални системи, метаболички процеси - сето тоа е регулирано од нашиот мозок. Поради неправилен начин на живот и природни промени поврзани со стареењето, неговата функционалност постепено се влошува. Ова често доведува до сериозни здравствени проблеми. Едно лице станува заборавно и расеано, ја губи способноста да се концентрира на својата вообичаена работа и доживува постојан замор. Покрај тоа, оваа состојба не се подобрува дури и по целосен сон и долг одмор.

Во оваа ситуација, не можете без ефикасен лек. HeadBooster, способни за активирање на мозокот и враќање на лицето во претходниот квалитет на живот. Овие лекови вклучуваат иновативен комплекс HeadBooster, понекогаш наречен BrainBooster, развиен врз основа на природни состојки.

HeadBooster да се подобри активноста на мозокот таблети HeadBuster

На неговото создавање присуствуваа британски и американски медицински научници, кои долго време беа специјализирани за проучување на функциите на мозокот и неговите карактеристики. Резултатот од нивната долгогодишна работа стана уникатен лек способен за брзо враќање на мозочните ресурси и прилагодување на неговата работа на клеточно ниво. Пред да биде објавен на пазарот, новиот производ беше постојано тестиран во лабораториски услови и помина голем број клинички испитувања. Резултатите од спроведените студии ја потврдија високата ефикасност на комплексот и неговата апсолутна безопасност за здравјето. Дрога  HeadBooster доби меѓународен сертификат за квалитет, што укажува на негово целосно усогласување со меѓународните стандарди.

Како се манифестира намалената активност на мозокот?

Можете да ги проверите вашите ментални перформанси и да утврдите дали на вашиот мозок и самите имате потреба од дополнителна поддршка. Ова не е тешко да се направи. Треба да се смирите, да се концентрирате и да си поставите неколку прашања:

 Дали ви треба долго време да го решите проблемот?

 • Дали се будите уморни и презаситени наутро?
 • Дали ви е тешко да се концентрирате додека возите?
 • Дали периодично доживувате потешкотии со перцепцијата и пренесувањето на информации?
 • Дали има моменти кога е тешко да се концентрирате на вообичаените работни моменти?
 • Дали често имате главоболки без очигледна причина?

Ако одговоривте да на најмалку две од овие прашања, вашиот мозок е истоштен и му треба помош. Еден од најдобрите лекови во оваа ситуација е HeadBooster за да се зголеми активноста на мозокот, понекогаш се нарекува и BrainBoosterX.

Колку е тоа HeadBooster и предностите на лекот

Развиени се многу лекови за подобрување на функцијата на мозокот. Но, таквите средства обично се скапи и не се секогаш безбедни за организмот. За разлика од нив, овој засилувач на мозочната активност дејствува нежно, не предизвикува несакани реакции и е достапен за секого по својата цена.

Цената на HeadBuster е само 990 рубли. Ова е многу разумна цена, имајќи предвид дека комплексот вклучува два одделни производи - капсули и прав (кои совршено го надополнуваат дејството на едни со други).

Често се поставува прашањето каде да се купи HeadBooster? Оригиналниот HeadBuster можете да го нарачате само преку веб-страницата на официјалниот дистрибутер. Новиот комплекс не се спроведува во ланецот аптеки. Забелешка! Официјалниот претставник никогаш не бара претплата, нарачката се плаќа по приемот на парцелата.

Размислете за купување headbooster за подобрување на функцијата на мозокот

Новиот лек HeadBooster постојат многу предности што го разликуваат од другите лекови кои ја зголемуваат мозочната активност. Ајде да ги наведеме неговите главни предности:

 • Не само што ја подобрува ефикасноста на мозокот, туку има и општ ефект на лекување врз организмот.
 • Многу лесен за употреба.
 • Нема ограничување на возраста.
 • Добро толерира и не дава несакани реакции.
 • Не создава зависност.
 • Може да се користи наместо додатоци на витамини.
 • Се продава без рецепт.
 • Се препорачува како дополнителна поддршка за време на испитни сесии и за решавање на важни деловни проблеми.
 • Не содржи алергени компоненти.
 • Не влијае негативно на нервниот систем.

 Корисни својства на комплексот HeadBooster многу:

 • За краток временски период, значително ја подобрува мозочната активност.
 • Ја подобрува концентрацијата.
 • Елиминира проблеми со меморијата.
 • Промовира забрзување на процесите на размислување.
 • Олеснува главоболката и грчевите.
 • Ја подобрува емоционалната позадина, ја олеснува раздразливоста.
 • Помага да се справите со стравовите и без причина за вознемиреноста.
 • Промовира обновување на мозочните клетки.

Покрај тоа, уникатниот комплекс HeadBuster го наплаќа човекот со енергија и брзо го тонизира неговото тело. Хроничниот замор исчезнува, работниот капацитет се појавува и станува многу полесно да се справите со секојдневните задачи. Исто така, го подобрува метаболизмот и го забавува природниот процес на стареење.

Структура HeadBooster

Главната карактеристика на иновативен лек HeadBooster е нејзината сосема природна формула. Капсулите и прав ги содржат следниве природни состојки:

 • Орев (екстракт). Промовира добар сон, ја ублажува раздразливоста, има корисен ефект врз нервниот систем, го смирува и ја олеснува раздразливоста.
 • Морски алги. Подобрете ја исхраната на мозокот, заситувајќи ја со корисни материи. Тие се извор на многу елементи во трагови и витамини.
 • Масло од амарант. Стимулира метаболички процеси, ги подобрува менталните перформанси, помага во концентрацијата и ја подобрува меморијата.
 • Орев од бор (екстракт). Го зајакнува целото тело, ефикасен е при вртоглавица и главоболка. Брзо ги ублажува грчевите.
 • Ариш. Има корисен ефект врз мисловните процеси, ја промовира регенерацијата на мозочното ткиво, содржи многу елементи корисни за нервниот систем.
 • Екстракт од кревет. Ја подобрува состојбата на церебралните садови, поради што се нормализира циркулацијата на крвта, а до главниот орган се снабдува повеќе кислород и хранливи материи. И ова е особено важно за старите лица.

И ова не е целата листа на активни компоненти на лекот. Неговата формула исто така вклучуваше и помошни состојки: лук, ѓумбир, женшен, лимонска трева, детелина и семки од тиква. Благодарение на овој комплекс на растителни супстанции, HeadBuster не само што ја нормализира функцијата на мозокот, туку и го подобрува целокупното здравје.

Резултати од клиничко испитување

Ефективност HeadBooster беше потврдено како резултат на големи клинички испитувања, кои беа спроведени во невролошкиот диспанзер број 15. Голем број на волонтери учествуваа во тестирањето на комплексот со поплаки како што се оштетување на меморијата, несоница, главоболки, честа вртоглавица, нарушена координација на движењата, ментално оптоварување, проблеми со внимание, раздразливост. Учесниците беа поделени во две групи. Првата група зема HeadBuster, а втората - други лекови за мозочна активност. Резултатите од тестот покажаа јасна предност на новиот комплекс во споредба со другите средства.

Значи, во првата група, еден месец подоцна, лекарите ги забележаа следниве резултати:

 • Кај 97% од пациентите, општата благосостојба значително се подобри.
 • 85% ја повратија меморијата и ги подобрија менталните перформанси.
 • Сите учесници забележаа дека нивниот сон се врати во нормала, а чувството на „магла“ во нивните глави исчезна.

Но, во втората група, резултатите не беа толку импресивни:

 • Општата состојба се подобри само кај 7% од пациентите.
 • Само 10% од учесниците престанаа да се грижат за проблеми со меморијата.
 • „Замаглувањето“ исчезна само во 3% од случаите.

Тоа е, предностите на HeadBuster во однос на другите лекови се очигледни. Клиничките испитувања целосно ја потврдија неговата висока ефикасност и брз ефект врз нервниот систем.

HeadBooster да се подобри активноста на мозокот таблети HeadBuster

Правила за прием HeadBooster

Комплекс HeadBooster за подобрување на функцијата на мозокот вклучува капсули и прав. Секој пакет на лекот е придружен со детални упатства, затоа не треба да има потешкотии при неговата употреба.

Капсулите од три нијанси се земаат според следнава шема:

 • Наутро - про transparentирно.
 • Во текот на денот - жолто.
 • Вечерта - зелена.

Така, за само еден ден треба да пиете три капсули.

Прашокот се зема на следниов начин:

 • Мерна лажица од лекот се потопува во половина чаша вода.
 • Мешајте додека не се раствори целосно.
 • Пијте на празен стомак три пати на ден.

Дали има контраиндикации за HeadBooster

Лековите кои активираат мозок предизвикуваат будност кај многу луѓе. Затоа, тие не преземаат никакви активности, дури и ако квалитетот на животот значително се влоши. И целосно залудно. Зошто да издржите хроничен замор и да бидете во постојана нервна напнатост кога постои ефикасен лек од билки? HeadBooster делува нежно и во исто време брзо ги ублажува непријатните симптоми. Несакани реакции и зависност се исклучени. Дрога HeadBooster целосно безбеден и нема контраиндикации. Дури и стари лица со хронични болести можат безбедно да го пијат.

Мозокот ги регулира сите витални процеси во нашето тело. Кога е во добра состојба и целосно се справува со своите функции, едно лице се чувствува одлично. Тој е исполнет со енергија, решавањето на какви било проблеми се дава со леснотија и ја чувствува својата важност за другите. Ако ресурсите на мозокот се исцрпат, и се појават неуспеси во работата на главниот орган, започнуваат огромни проблеми во животот. Едно лице не може да се концентрира на работа, прави смешни грешки, заборава на важни работи, станува раздразливо и ги расипува односите со семејството и пријателите.

Затоа, неприфатливо е да се игнорира нервната исцрпеност. Секогаш треба да има ефикасен и безбеден лек за подобрување на мозочната активност при рака. Уникатниот комплекс HeadBuster ќе му ја обезбеди потребната поддршка на мозокот, ќе го засити со корисни материи и ќе ги врати сите негови функции во нормала. Лекот делува многу деликатно и дава одлични резултати без несакани несакани реакции.

Експертско мислење и прегледи за HeadBuster

Петр Иванович, неврохирург, доктор на медицински науки, Москва:

„Ако некое лице има треска или почне да повреди нешто, тој веднаш се обидува да преземе нешто - оди на лекар, купува лекови, лекува. Но, многу луѓе се навикнати да ги игнорираат менталните нарушувања. Отсуството на ум, заборавот и неможноста да се концентрирате на работата обично се припишуваат на прекумерна работа. Треба само да се одмори добро и сè ќе помине, мислат тие. Но, со текот на времето, проблемот се влошува, одморот не помага, бидејќи лицето едноставно не може да се релаксира. Невозможно е да заспиете, омилените активности не носат задоволство, раздразливост и нервна напнатост се зголемуваат. Во овој случај, на мозокот му треба ефективна терапија. Покрај тоа, пожелно е да се користат меки билни препарати. Еден од најуспешните фармацевтски случувања сметам дека е природен мозочен комплекс HeadBooster... Го препорачувам на секој што има симптоми на намалена ментална будност. Прочитајте ги приложените упатства, земете го лекот строго според правилата, избегнувајте стрес и наскоро вашиот живот ќе се промени на подобро. Забележувам дека лекот може да го земат дури и луѓе од постара возрасна категорија. Нема никакви несакани ефекти “.

 Вистински прегледи на клиенти

Викторија, 41 година, адвокат:

Јас работам како правен советник во голема компанија. Работата е поврзана со стрес и постојан ментален напор. Цело време треба да решавате тешки проблеми, да донесувате правилни одлуки, да анализирате огромна количина на информации. Од овој преголем напор, мозокот започна да функционира неправилно. Таа стана отсутна и заборавна, можеше да изгуби од вид некоја многу важна точка. И, ова е неприфатливо во мојата професионална активност. Почнав да се грижам дека не се справувам со моите должности, ноќе спиев лошо, цело време размислувајќи за своите грешки. Потоа, направив краток одмор, го испив витаминскиот комплекс, пробав да јадам повеќе здрава храна. Но, сето ова не помогна, чувствував апатија и голем замор. Се пожалив на една колешка и таа ме советуваше нов лек - HeadBooster... Заврши целосен курс и почувствува значително подобрување. Работниот капацитет ми се врати, се појави добро расположение. Сега нема потешкотии на работа. Јас сум многу задоволен, го препорачувам овој комплекс на сите во случај на ментално преоптоварување.

Владимир, 30 години, менаџер:

Пред две години имав мала несреќа. Тој не доби сериозни повреди, но наскоро почна да страда од главоболки и почна брзо да се заморува. Еден мој познаник, лекар по професија, ми кажа за нов производ - прав и капсули HeadBuster. Да бидам искрен, не верував дека секако билен препарат ќе биде ефикасен. Но, се случи невозможното - заборавив на главоболките, иако работам набиен распоред. Здравствената состојба е одлична, спиењето е целосно нормализирано.

Мозокот ја продолжува својата активност секогаш, без оглед на времето од денот, спиењето или будењето. Но, кога станува збор за подобрување на когнитивните способности, треба да дејствувате во две насоки:

 • Заштитете го мозокот од деменција, кислород и хемиско гладување, поврзани со стареењето и дифузни промени, локални лезии, воспаленија.
 • Развијте ја способноста на мозокот да решава сложени проблеми со развој на вештини за размислување и зголемување на невропластичноста.

Како се манифестира мозочната активност?

Активноста на мозокот се манифестира со посебни електрични флуктуации кои се снимаат при дијагностички процедури. Вкупно, лекарите разликуваат осум типа на вакви флуктуации:

 1. Алфа бранови. Тие се фиксирани во релаксирана состојба или во сон. За време на транзицијата кон активната состојба, овие осцилации се гасат.
 2. Бета-бранови. Поврзано со повисоки когнитивни перформанси. Со тактилно влијание и за време на движењата, тие стивнуваат.
 3. Вибрации на гама. Тие се забележани во процесот на мозочна работа на интелектуални задачи, кога е потребно да се концентрира вниманието.
 4. Делта бранови. Тие се одговорни за регенерација на мозокот кога некое лице спие. Зајакнувањето на нив укажува на когнитивни проблеми (на пример, оштетување на меморијата).
 5. Ритам на тета. Регистриран за време на транзиција кон спиење.
 6. Капа бранови. Тие се појавуваат во временските региони во време кога алфа осцилациите се потиснуваат во врска со менталната активност.
 7. Му бранува. Не се вообичаени. Тие се забележани кај само 10% од луѓето со зголемен ментален стрес.
 8. Тау вибрации. Тие се јавуваат како реакција на звучна блокада.

За да се процени состојбата на мозокот, потребно е да се анализира односот на горенаведените флуктуации. На пример, инхибиција на алфа ритамот со истовремено зголемување на бета флуктуациите може да укаже на ментално преоптоварување. И комбинацијата на намалена алфа активност со зголемен тета ритам укажува на депресивно нарушување.

Патологии предизвикани од нарушувања во мозокот

Деменција. Деменцијата во научната медицина е состојба поврзана со стекната деменција. Лице кое страда од деменција има оштетување на меморијата, ја губи способноста да се концентрира, а апстрактното размислување е ослабено. Когнитивниот интерес е значително намален, има потешкотии при добивање на ново знаење. На млада возраст, причина за деменција е обично редовната употреба на лекови и алкохол. Кај постарите лица, стекнатата деменција е поврзана со васкуларни патологии, болести на Пик и Алцхајмерова болест. Бидејќи атеросклерозата е типична причина за деменција поврзана со стареењето, навременото васкуларно поштедено лекување може да помогне во одложување на патолошките промени.

Пред неколку години, индиските научници открија интересна шема. Луѓето кои користат 2 јазици во нивниот секојдневен живот развиваат сенилна деменција во просек 4-5 години подоцна отколку луѓето кои користат само еден јазик.

Но, најдобрата превенција е лекови за садовите. И при првите знаци на деменција, потребно е да се земаат специјални лекови против деменција. Исто така, од голема важност е и комплетната диета, внесувањето на витамински комплекси и додатоци во исхраната.

Дифузни промени. Со дифузни промени, лезијата не може да се локализира, затоа болеста се смета како патологија на мозокот како целина. Ваквите состојби се манифестираат со нарушувања во биоелектроактивноста и изразено влошување на функциите на мозокот.

Главните симптоми на дифузни промени вклучуваат:

 • Значително влошување на перформансите.
 • Мемориски проблеми.
 • Неможност за концентрација за долго време.
 • Стеснување на кругот на интереси.

Оваа патологија може да се дијагностицира со употреба на ЕЕГ. Исто така, овој универзален метод ќе овозможи откривање на епилептична активност, што се манифестира со карактеристични електроенцефалографски обрасци:

 • Фотопароксизмална реакција.
 • Фокусни остри импулси.
 • Генерализирани импулси на скокот.

Сепак, треба да се напомене дека ЕЕГ не секогаш дава точни резултати. Значи, кај здрави луѓе, овој метод понекогаш бележи значителни отстапувања. И кај пациенти со патологии, во некои случаи, не се забележуваат никакви промени.

Подобрување на функцијата на мозокот со промена на начинот на размислување

Можете да користите повеќе од само HeadBoosterно и специјални техники и вежби. Но, тие даваат добри резултати само под еден услов - часовите мора да бидат редовни. Ајде да разговараме подетално за неколку популарни техники кои можат да помогнат во подобрувањето на работата на мозокот.

Промена на навики. Ако внесете нешто ново во вашата дневна рутина или ја промените вашата околина, вашиот мозок ќе стане поактивен за да се прилагоди на ситуацијата. Колку повеќе промени, толку поголема ќе биде невропластичноста. Затоа кажете не на монотонијата и дајте му на мозокот поинаква перспектива за тоа како да ги решите заедничките проблеми. Тогаш претходно неискористените области ќе бидат вклучени во работата, а менталните перформанси ќе се зголемат.

Сосема е лесно да се направи ова во пракса. Испробајте различни патишта од дома до работа секој ден и испробајте различни правци за вашите вечерни прошетки. Посетете нови места за време на викендите, не порачувајте го истото јадење во кафуле, држете лажица или четка за заби со левата или десната рака. На прв поглед, овие постапки се чини дека се мали нешта, но ефектот од нив ќе биде многу забележлив со текот на времето. Меморијата, вниманието ќе се подобрат, ќе стане полесно да се согледаат и обработуваат големи количини на информации.

Техника на скитање на свеста

Ако во процесот на ментална работа дојде до израз една задача, тогаш подобро е да се концентрирате само на неа и да ја решите до крај. Но, доста често постои таканаречен ефект на повеќе задачи, кога е тешко да се издвои главната задача што бара приоритетно решение. Во овој случај, експертите советуваат да ви го одвлекуваат вниманието, да се опуштите и да дозволите вашите мисли малку да лутаат. Во тоа време, мозокот не само што мирува, туку ги вклучува и оние мрежи што претходно биле на периферијата. На крајот на краиштата, не е за ништо што тие велат дека е потребно да се одложи тешка задача за подоцна, точното решение ќе дојде „само по себе“.

Физичка активност

Луѓето кои постојано се занимаваат со ментална работа ретко наоѓаат време за спортски тренинг. И целосно залудно. Како што покажаа научните студии, интелектуалните способности на една личност во голема мера зависат од активниот животен стил. На пример, ентузијастите за физичко образование имаат околу 10% повисоки индикатори за интелигенција од оние кои се навикнати да го поминуваат целото слободно време на каучот. И редовните часови за танцување се одлична превенција од стекната деменција. И ова не е изненадувачки. Доколку е потребно да се координираат сложените движења, мозокот ги вклучува неговите различни делови. Покрај тоа, за време на физичката активност, се стимулира циркулацијата на крвта, поради што мозочното ткиво е заситено со кислород и хранливи материи.

Подобрување на функцијата на мозокот со лекови

За да се зголеми активноста на мозокот, развиени се многу лекови, колективно познати како „ноотропици“. Сите ноотропски лекови може грубо да се поделат во две групи:

 • Давање брз ефект. Тие се груби синтетички супстанции, чија употреба е доста ризична.
 • Долго дејство. Оваа група вклучува меки билни препарати за внес на курсеви, кои даваат резултат не веднаш, туку постепено. Колку е помек лекот, толку подолго треба да го земате.

Лековите кои припаѓаат на втората група се сосема безбедни, не се закануваат на зависност и развој на компликации. Тие треба да се земаат долго време, во зависност од составот на производот, курсот може да трае од 14 до 60 дена.

Модерните ноотропии базирани на природни состојки имаат комплексен корисен ефект врз мозокот:

 • Ја стимулира циркулацијата на крвта.
 • Тие ја подобруваат состојбата на мозочните садови, спречуваат тромбоза и склеротични феномени.
 • Заштитете ги клетките од оштетување, промовирајте обновување на мозочното ткиво.
 • Тие го зголемуваат нивото на невротрансмитери, а со тоа го подобруваат преносот на импулсите.

Најпознати ноотропски лекови се:

 • HeadBooster... Овој природен стимуланс на мозочната активност не само што ги подобрува когнитивните процеси, туку придонесува и за целокупното здравје на организмот. Поради целиот комплекс на активни билни состојки присутни во комплексот HeadBooster метаболизмот доаѓа во ред, функцијата на циркулаторниот систем се подобрува, имунитетот се зајакнува.
 • Нотропил. Неговата активна состојка е пирацетам. Ја зголемува активноста на невротрансмитерите и ја подобрува чувствителноста на рецепторите. За да се добие максимален ефект, овој лек се препорачува да се комбинира со холин, што го подобрува неговиот ефект. Покрај тоа, Холин ги ублажува главоболките што понекогаш ги предизвикува Ноутропил.
 • Гинко билоба. Оваа уникатна растителна супстанција го подобрува снабдувањето со мозок во кислород и гликоза во мозочното ткиво. Многу компании го произведуваат екстрактот во чиста форма, но препорачливо е да го земате во комбинација со други природни состојки. Затоа е вклучен во популарните ноотропски комплекси како што се Headbuster и Optimentis.

Како да јадете за да ја подобрите мозочната активност

Да се ​​подобрат менталните перформанси, заедно со употребата HeadBooster воведете ја следната храна во вашата исхрана:

 • Масна риба, различни видови ореви, ленено семе и друга храна богата со Омега-3.
 • Црн дроб Добро е за мозокот поради високата содржина на цинк и витамин А.
 • Зеленчук. Тие содржат многу витамин Ц и имаат силно антиоксидативно дејство.
 • Млечни производи. Тие содржат голема количина на глитатион.
 • Зелен чај, кафе. Овие вкусни пијалоци можат да го одржат мозокот тон во текот на целиот ден, без негативно влијание врз нервниот систем.

Друг ефикасен метод е предложен од истражувачи на Медицинскиот факултет Јеил. На прв поглед се чини парадоксално - научниците советуваат малку да гладуваат. Недостаток на храна, според нив, треба да ја зајакне менталната активност, бидејќи мозокот ќе „помисли“ дека зависи од добивањето храна. Патем, оваа зависност ја докажаа научниците експериментално: ако глувците останеа без храна, тие покажаа зголемена интелигенција.

Постави прашање

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар