Еликсир Здрав од чир на желудник, гастритис, панкреатит

Преглед на еликсирот од серијата Здоровје што го олеснува гастритисот и чиревите дома: состав, упатства, прегледи и индикации за употреба, активни состојки. Нов лек заснован на природен прополис - ЗДРАВ еликсир ќе помогне брзо да се ослободите од симптомите на гастритис, да ги елиминирате непријатноста во стомакот и да го подобрите варењето на храната. Треба само да се земе овој медицински состав, бидејќи веднаш се забележува подобрување. Непријатниот вкус во устата исчезнува, подригнувањето престанува да се мачи, металоиди не мачи, гастричната микрофлора се враќа во нормала. Покрај тоа, по текот на еликсирот, општата благосостојба е значително подобрена, метаболизмот е нормализиран и се појавува веселост.

Луѓето кои земаат ЗДРАВ еликсир од прополис ги имаат следниве позитивни промени во состојбата на телото:

 • Ензимната синтеза се зголемува.
 • Процесите на размена се подобрени.
 • Витамини или други хранливи материи полесно се апсорбираат.
 • Цревната активност е нормализирана.
 • Обновувањето на мобилните телефони е забрзано. Изглед на пакувањето со еликсир на чир

Својства на лекот Здоров од чиреви и гастритис

За да се добие максимален резултат, внесот на еликсир Здоров треба да биде систематски со строго почитување на упатствата:

 • Лековитиот состав со прополис треба да се консумира двапати на ден: наутро на празен стомак и навечер.
 • Важно е да се следат принципите на медицинска исхрана, да се избегнува зачинета и солена храна.
 • Не правете долги паузи помеѓу оброците.
 • Вреди да се откаже од лошите навики (пушење, алкохолни пијалоци).
 • Исто така е многу важно да не се изложувате на нервен шок и стрес.

Следејќи ги овие едноставни правила, можете да го лекувате вашето тело за многу кратко време, да го подобрите варењето на храната, а исто така да се ослободите од еден многу досаден проблем - лошиот здив.

Еликсир од прополис има терапевтски ефект кај разни форми на акутен гастритис и панкреатит:

 • Катарален (едноставен) гастритис.
 • Фибринозен.
 • Флегмонална форма на гастритис.
 • Некротичен (токсично-хемиски) гастритис.

Покрај тоа, лековитиот состав на еликсир со прополис се препорачува за луѓе кои страдаат од хроничен гастритис:

 • Бактериски гастритис
 • Гастритис од автоимуна природа.
 • Предизвикани од продолжена употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови.
 • Акумулација на жолчката во стомакот.
 • Еозинофилна, алергиска природа.
 • Идиопатска, поврзана со постојана изложеност на дигестивниот систем на истиот фактор.
 • Грануломатозна форма на гастритис.
 • Грануломатозни процеси во други органи (со туберкулоза, Кронова болест, саркоидоза).

Сите гастроентеролози се согласуваат дека воспалителните процеси во желудникот и цревата не можат да се игнорираат. Во спротивно, може да се развие болест на пептичен улкус, што во голема мера влијае на квалитетот на животот. Чир се формира во тешко достапни области, тешко се лекува, се манифестира со остра болка и други тешки симптоми. Со егзацербација на болеста, непријатноста е толку силна што едно лице страда по секој оброк и затоа не може да јаде добро.

Но, ова сè уште не е најопасната последица. Најлошото е што чиревите можат да пукнат. Во такви случаи, без итна медицинска помош, на пациентот му се заканува смрт. Покрај тоа, пептичен улкус често се претвора во малигни тумори. Спречување на развој на рак и други опасни компликации ќе помогне во превентивни лекови, ревизија на исхраната, одбивање од цигари и алкохол.

ефективноста на лекот за бренд на гастритис Здоров

Кај луѓето кои земаат еликсир на ЗДРАВЈЕ од чиреви, процесите на варење се подобруваат и се забрзува обновувањето на ткивата оштетени од болеста. Приемот на лековитиот состав помага да се запре развојот на болеста, помага да се елиминираат штетните материи од телото и ја спречува репродукцијата на патогени микроорганизми. Тинктурата со прополис има способност да формира посебен заштитен слој на внатрешната површина на желудникот. Таквиот филм го обвива чирот и го промовира неговото рано заздравување. Дополнителен терапевтски ефект на ЗДРАВО еликсир се состои во корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем.

Повеќето луѓе ги занемаруваат принципите на здрава исхрана јадејќи тешка масна храна, пржена храна и брза храна. Покрај тоа, многумина јадат нередовно, грицкаат додека се движат или се прошеткуваат доцна во ноќта. Сето ова создава огромен товар на желудникот и цревата, а со текот на времето, дигестивниот систем не успева. Едно лице почнува да страда од разни непријатни симптоми: металоиди, болка и тежина во епигастриумот, гасови, надуеност, запек, гадење, слаб апетит и многу повеќе. Еликсир на ЗДРАВЈЕ помага да се елиминира непријатноста и брзо се обновува благосостојбата.

Овој природен лек заснован на прополис ги има следните ефекти врз телото:

 • Нормализира функцијата на дигестивниот систем.
 • Ја зголемува отпорноста на болести.
 • Нормализира хормонална рамнотежа.
 • Ја враќа здравата флора во цревата.

Успехот во третманот сега е предвремена работа. Неопходно е да се следи диетата препорачана од лекарите и редовно да се зема еликсир од прополис на Здоров. Благодарение на ова, можно е да се запре развојот на болеста и да се спречи нејзиното преминување во хронична фаза.

Специјалистите кои развија единствена формула за составот на еликсирот Здоров завршија одлична работа, внимателно избирање на компонентите и прецизно пресметување на нивните пропорции. Ефективноста на лекот е потврдена со бројни клинички студии и меѓународни сертификати за квалитет. Водечките гастроентеролози ги потврдуваат придобивките од еликсир во третманот на болести на пептичен улкус.

Составот на лекот од прополис за чиреви и гастритис

Еликсир Здоров вклучува само природни состојки:

 • Прополис.
 • Витамини Е и А.
 • Ленено масло.

Треба да се напомене дека лекот е базиран на вода. Тоа е, еликсирот е потполно безбеден, не содржи алкохол, па дури и деца, бремени жени и доилки можат безбедно да го пијат.

Со гастритис и други проблеми со стомакот, лекарите препишуваат строга диета на пациентот, чие почитување е многу важно. Сепак, во исто време, телото може да доживее недостаток на витамини и корисни елементи. Прополисот ќе помогне да се пополни овој дефицит и да послужи како дополнителен извор на енергија.

Бидејќи составот на еликсир од прополис е сосема природен, практично нема контраиндикации за неговиот внес. Единствен исклучок е индивидуалната нетолеранција.составот на еликсирот е здрав од чиреви

Ајде да разговараме подетално за секоја од компонентите на единствениот лек во серијата Здоровје.

Прополис. Овој производ е формулиран од пчели за одржување на стерилни услови во кошниците. Цврсто ги затвора сите пукнатини во пчелното живеалиште и покрива туѓи предмети, по што тие стануваат безбедни. Оваа супстанца има восочна основа, содржи и масла, алкохоли, полен, шеќер и витамини.

Прополисот има многу корисни својства и тие сè уште не се целосно проучени од науката. Со текот на времето, се откриваат нови карактеристики на овој неверојатен производ. Пчелниот лепак е широко користен во народната медицина за следниве цели:

 • Дезинфекција.
 • Подобрување на имунитетот.
 • Како средство за стегање на крвните садови.
 • Третман на кожни болести и повреди.
 • Во случај на воспаление.
 • Со интоксикација (храна и хемикалија).
 • Како антиоксиданс.
 • За борба против бактериите кои предизвикуваат болести.
 • Третман на болести на тумор.
 • Подобрување на функционирањето на желудникот и цревата.

Прополисот има способност брзо да ги отстрани непотребните материи од телото. Затоа, еликсирот Здоров се препорачува за употреба по терапија со потентни лекови и за хемиско труење.

Бидејќи прополисот има изразени антибактериски својства, еликсирот ЗДРАВ е многу ефикасен кај хроничен гастритис. Тоа му помага на телото да се ослободи од Helicobacter pylori и други патогени микроби. Прополисот е ценет и како природно средство за заздравување на раните. Ја лекува гастричната слузница и брзо ги елиминира сите манифестации на воспалителниот процес.

Покрај тоа, заедно со пчелниот производ, корисни елементи и витамини влегуваат во телото. Тоа помага да се зголеми виталноста, да се смири нервниот систем.

Ленено масло. Овој лек се добива со ладно цедење. Ниту едно друго растително масло не содржи таков комплекс на супстанции неопходни за организмот. Ленното масло содржи полинезаситени и заситени масни киселини, витамини Б, А, Е, Ф, К.

Маслото од ленено семе има уникатно својство - формира тенок заштитен филм на гастричната слузница, лечи оштетување и им помага на ткивата да се регенерираат. Киселоста на желудникот (и ниска и висока) се враќа во нормала.

Исто така, ова растително масло се препорачува за зголемување на еластичноста на васкуларните wallsидови, лекување на металоиди и хроничен запек. Исто така, помага да се справите со црвите и е сигурна превенција од цревни тумори.

Витамин Е Се смета за еден од најмоќните антиоксиданти. Често е пропишано за да му помогне на телото да се справи со ефектите на хемиска интоксикација по курсот на антибиотици. И во комбинација со витамин Ц, се добива сигурно средство за превенција од рак. Токоферолот ги активира процесите на регенерација на ткивата, третира чиреви и гастритис, ја ублажува болката и помага да се надмине имунодефициенцијата. Дополнителен ефект на витамин Е е да се подобри изгледот на кожата и нејзиното здравје. Корисното дејство на токоферолот се подобрува кога се комбинира со витамин А.

Витамин А. Промовира обновување на клетките, има лековито дејство врз мукозните мембрани на сите органи, ги елиминира инфекциите на дигестивниот систем, ја подобрува регенерацијата на епителот, помага во спречување на развој на онкологија, го зајакнува имунитетот и ја зголемува синтезата на колаген. Ретинолот е потентна супстанција и надминувањето на дозата може да биде штетно за здравјето. Но, земајќи ЗДРАВ мелем, не може да се стравува од такви последици. Содржината на сите компоненти на составот е строго избалансирана.

Правила за употреба на еликсир Здоров

Еликсир од прополис Здрав за стомакот се зема според следнава шема:

Лажичка од производот (10 капки) три пати на ден, половина час пред јадење. Времетраењето на курсот е од три недели до еден месец. Можете исто така да го земате лекот според друга шема: 20-30 капки на празен стомак и иста количина навечер. Мелемот треба да се измие со топла вода (по можност со додавање на мед и лимон) или топло млеко.

За време на курсот на лекување, од правилна диета, престанок на пушење, алкохол се од особено значење. Најштетната храна е пржена, зачинета, солена, пушена. Исто така, проверете дали температурата на храната не е премногу жешка.

Промените ќе се почувствуваат во рок од неколку дена. Тежината во стомакот ќе исчезне, гадењето ќе исчезне, болката, подригнувањето, металоиди нема да пречат. Но, не е препорачливо да го прекинете третманот; за да го консолидирате резултатот, треба да го завршите целиот тек.

Комбинацијата на балзам од прополис со додатоци во исхраната е непожелна. Ова може да создаде дополнителен стрес врз телото. Затоа, мора да престанете да ги земате сите додатоци во исхраната најмалку два дена пред почетокот на курсот. Пред да започнете со третман, ве советуваме да се консултирате со лекар.

Еликсир Здоров е целосно природен лек, затоа скоро и да нема ограничувања за неговата употреба. Единствената контраиндикација е индивидуална нетолеранција на компонентите. Затоа, не заборавајте да го прочитате составот на лекот пред употреба.

Постојат многу прегледи на Интернет за мелемот за ЗДРАВЈЕ. Осврти за огромното мнозинство на луѓе ја потврдуваат високата ефикасност на овој лек за чиреви и гастритис.

Предности на еликсирот за чиреви и гастритис

Веќе на првиот ден од текот на третманот, ќе почувствувате забележително олеснување, непријатните симптоми ќе се повлечат, здравјето ќе започне да се подобрува и по околу една недела патогените бактерии Хеликобактер целосно ќе исчезнат од телото.

Главните предности на еликсирот Здоров вклучуваат:

 • Брз ефект.
 • Траен резултат.
 • Минимум контраиндикации.
 • Достапност.
 • Домашен производител.

Експертите советуваат да поминат курс за третман со ЗДРАВ мелем за вакви проблеми:

 • Гадење и повраќање.
 • Тежина и непријатност во стомакот.
 • Болка после јадење.
 • Горушица, подригнување.
 • Намален апетит.
 • Перианален пруритус ноќе.
 • Нарушувања на дебелото црево.
 • Запек
 • Хелминтијаза.
 • Лош мирис во устата.

Еликсир со прополис ЗДРАВ дава добри резултати во третманот на вакви гастроентеролошки заболувања:

 • Гастритис
 • Гастродуоденитис.
 • Пептичен улкус.
 • Панкреатитис
 • Инфективни болести на дигестивниот систем.

Како да купите мелем од прополис Здоров

Еликсирот Здоров можете да го купите на веб-страницата на официјалниот претставник. Испораката се врши не само низ Руската Федерација, туку и во сите земји на ЗНД и Европа.

Не треба да ја одложувате набавката за подоцна, бидејќи токму сега постои можност да нарачате медицински мелем за промоција, цената на еликсир за чир во Русија сега е 990 руски рубли. Целосната цена со испорака до други земји може да се провери на веб-страницата. Постои список на сите земји каде е можна испорака.

За да отидете на страницата за дистрибутер на балзам во прополис, кликнете овде.

Веб-страница на производителот на еликсир, Здоровје

Официјалната веб-страница не дава само можност да направите нарачка лесно и брзо. Овде можете да добиете детален совет од специјалист за компанија. Тој ќе ве контактира по завршувањето на апликацијата и ќе одговори на сите ваши прашања. Испораката се врши во земјите од Европа и ЗНД.

Мислење на лекари и прегледи

мислење на лекарите за еликсир за чиреви

Елена Малишева за еликсирот „Здоров“ во програмата „Zиво Здоров“ рече дека тоа е скоро лек за третман на гастритис, чиреви, па дури и почетната фаза на рак на желудник, а таму се објавени вистински прегледи за оние кои го доживеале чудесниот ефект на овој еликсир.

Причини за развој, симптоми и методи на лекување на гастритис

Оваа болест е релативно честа. Кај луѓе со гастроинтестинални заболувања, хроничен гастритис е потврден кај 7-41% од пациентите. Причината за појавата и понатамошниот развој се фактори кои долго време ја иритираат гастричната слузница: слаб квалитет, зачинета, пушена, пржена, мрсна храна, употреба на топла или ладна храна, пушење тутун, злоупотреба на алкохол, постојан нервен стрес. Веројатноста за хроничен гастритис, исто така, зависи од наследните карактеристики на дигестивниот систем.

Оваа болест се манифестира кога е нарушено функционирањето на другите органи вклучени во процесот на варење (дуоденитис, ентеритис, колитис, холециститис, фокусна инфекција). Во овие случаи, болеста се развива како резултат на директен ефект на токсини врз гастричната слузница во процесот на општа интоксикација на телото.

Главните симптоми на болеста се:

 • намален апетит;
 • подригнување;
 • гадење, понекогаш повраќање;
 • сув јазик, обложен со бело-сив цут;
 • ретко лош здив;
 • надуеност, болка при палпација;
 • повторливи болки во стомакот после јадење;
 • нестабилно движење на дебелото црево (наизменично запек со дијареја).

Пациентите имаат симптоми предизвикани од неухранетост и интоксикација:

 • општ замор;
 • брз замор;
 • бледило на кожата;
 • остар губење на тежината;
 • чувство на стегање во регионот на срцето.

Во случај на симптоми, императив е да се консултирате со специјалист. Пред да започнете со третман на хроничен гастритис, потребно е правилно да се дијагностицира, со исклучок на пептичен улкус, панкреатит, хелминтична интоксикација, бидејќи овие болести имаат слични симптоми. За овие цели, хистолошки преглед на гастрична мукоза се спроведува со употреба на аспирациона биопсија (избор на клетки на мукозното ткиво директно од желудникот).

Главниот третман е диета. Неопходно е да се исклучат пржената, пушена и зачинета храна, груба растителна храна од исхраната и да се ограничи внесувањето сол. Во првите неколку недели од третманот, се препорачува да се консумираат супи, млечни производи, житарици, желе, негазирани минерални води. Неопходно е да се зголеми фреквенцијата на внесувањето храна до 7 пати во текот на денот.

Опасноста од болеста лежи во преминот на хроничен гастритис во фаза на егзацербација, што може да доведе до развој на чир на желудник. За време на периодот на егзацербација, третманот со лекови се користи со употреба на средства за намалување на киселоста и намалување на активноста на гастричен сок, сулфонамиди или антибиотици (левомицетин, тетрациклин, еритромицин), третманот е придружен со диетална терапија.

Превенцијата треба да се заснова на придржување кон одредени диетски правила и измерен начин на живот. Важно е да не се дозволи прејадување, гладување, јадење набрзина, а важна е и природата на подготвената храна. Навремено лекување на други болести на дигестивниот систем, откажување од лоши навики се многу важни.

Постави прашање

Кристина Лобановска

Нутриционист, Лобановска Кристина Јуриевна, млад и веќе успешен специјалист за исхрана, кој за 4 години пракса, веќе успеа да им помогне на скоро 1000 пациенти да ги решат проблемите со прекумерна тежина и недоволна тежина.

Во својата работа, лекарот ги консултира своите пациенти за рационална исхрана. Спроведува развој на индивидуални програми за исхрана за разни болести. Во својата кариера, тој користи модерни пристапи кон третман на дебелина или недоволна тежина, а исто така спроведува методи за обликување на телото засновани врз индивидуален пристап.

Obzoroff
Додадете коментар