Revalife за зглобови: користење крем за артроза и ревматизам

Revalife тоа е крем за зглобови што ја ублажува болката, го продолжува активниот век на пациентот на која било возраст. Кремот е наменет за надворешна употреба и е произведен од американската фармацевтска компанија International Nutraceutical Company of America, ги има сите потребни патенти и лиценци за производство и продажба на овој производ.

Revalife крем за зглобови

Уникатната научна формула содржи глукозамин во својот состав со 40% биорасположивост, што значи дека не 1% од супстанциите содржани во кремот ќе влезат во погодените сврзни ткива на зглобовите при употреба на кремот, како во третманот со таблети, туку дури 40%.

Глукозамин е вклучен во градењето на лигаментите, 'рскавицата, тетивите и течностите долж зглобовите. Користењето на глукозамин сулфат како додаток во исхраната нуди голем број здравствени придобивки за состојби како што се остеоартритис, артритис, губење на тежината и абење на зглобовите. Глукозамин е добро толериран од телото, ги има истите ефекти како антиинфламаторните лекови и може да ја намали болката и абењето во зглобовите и да ја подобри физичката подвижност.

Користејќи крем Revalife, ќе бидете поштедени од болни инјекции поради фактот што потребната количина глукозамин ќе навлезе во зглобовите. Особено ефикасно Revalife за третман и спречување на остеопороза. Научно е докажано дека токму оваа болест почесто доведува до попреченост отколку другите болести на зглобовите.

Остеопороза

Остеопорозата (губење на коскената маса) е една од најчестите болести. Во Русија, милиони луѓе страдаат од оваа болест, особено постарите жени. Кај оние кои страдале од остеопороза, коските се акумулираат и ги прават коските се повеќе нестабилни и кршливи.

Ако е уништена премногу коска, тогаш се развива остеопороза. Во исто време, загубата го надминува нормалното намалување на коскената маса за околу еден процент годишно, почнувајќи од возраст над 30 години. Ова постепено губење на коскената маса е нормален процес на стареење во телото. Но, тоа зависи и од индивидуалните карактеристики на личноста и од неговиот животен стил. На пример, редовната мускулна активност ги зајакнува коските со спротивставување на пасивното губење на коските.

Супстанцијата НАГ-глукозамин е главната активна состојка на иновативниот крем Revalife... Како што споменавме порано, оваа супстанца брзо ја елиминира болката во зглобовите, го олеснува движењето, застанува и спречува понатамошно уништување на 'рскавицата и коскеното ткиво. Оваа компонента е главниот елемент на составот на кремот за зглобови Revalifeкој е одговорен за амортизација и состојба:

 • артикуларно ткиво;
 • состав и својства на синовијалната течност;
 • коскени елементи;
 • лигаменти, тетиви и други компоненти на 'рбетот.

Ако редовно го нанесувате кремот, тогаш по 6 месеци дебелината на 'рскавицата се обновува и станува многу погуста. Затоа, болката поминува, воспалението исчезнува, станува лесно да се оди или да се движи повторно.

Каде да купите крем Revalife за третман на зглобови

Ако сакате да купите крем Revalife, тогаш треба да направите нарачка на веб-страницата на производителот на овој производ. За да го направите ова, треба да пополните формулар во кој мора да ги наведете вашето име и телефонскиот број за контакт. По завршувањето на апликацијата, менаџерот ќе ве повика и ќе ја одреди адресата за испорака. На пример, цената на кремот Revalife во Русија е 1000 рубли, со исклучок на трошоците за поштарина. Кога купувате од 3 парчиња, се спроведува бесплатна достава низ цела Русија (поштарина ја плаќа производителот).

Купете крем за третман на зглобови

Исто така, препорачуваме да обрнете внимание на други производи за зглобови, на пример, гел Artrovex, што може да се купи во која било земја во светот.

Зглобна артроза, церебрален ревматизам, хореа

Артрозата на зглобовите е хронично заболување. Ова е болест која се карактеризира со постепено уништување на 'рскавицата на зглобот. Како резултат, се јавува деформација на коскеното ткиво. Најчесто, артрозата влијае на зглобовите на коленото и колкот.

Видови на артроза на зглобовите

Највпечатлив знак за присуство на артроза е болката што се јавува при напор или за време на движење. Поради последователниот развој на болеста и промената во нејзините фази, болката може да се почувствува дури и кога пациентот е во мирување. Поради уништување на слојот на 'рскавицата, коските почнуваат да се тријат едни со други, поради што, при извршување дури и мали оптоварувања, се појавува криза и кликови. Ако артрозата останува незабележана долго време и продолжува да напредува, тогаш зглобот почнува да се деформира. Како резултат, воспалителниот процес на пациентот може да се влоши, што ќе доведе до вкочанетост на врвовите на прстите и намалување на нивната чувствителност.

Како што веќе рековме, главниот корен на развојот на артроза е деформација на слојот на 'рскавицата помеѓу зглобот, коската и ткивото. Ова може да се случи поради следниве фактори:

 • Различни полесни повреди на зглобовите поради падови и сл.
 • Повеќекратни фрактури.
 • Прекумерни оптоварувања на зглобовите.
 • Генетска предиспозиција.
 • Често носење чевли со високи потпетици или непријатни чевли.

Причини за артроза

Луѓето со прекумерна тежина се изложени на ризик од артроза; кои страдаат од проширени вени; пијано музичари; луѓе кои професионално се занимаваат со спорт; ИТ специјалисти, канцелариски работници.

Дијагностика, терапија и спречување на артроза

Прво треба да ја одредите фазата на болеста. Третманот ќе биде препишан во согласност со него. Терапијата со артроза започнува со елиминација на болката. Заедно со лекот за анестезија, се препишуваат и антиинфламаторни лекови. Во некои случаи, третманот со лекови е недоволен, затоа, паралелно, се пропишува курс на физиотерапија. Овој курс вклучува масажа што ќе ги елиминира болните сензации, како и ќе ја врати подвижноста на погодениот зглоб. Предвиден е и курс на физиотерапевтски вежби. Со негова помош, состојбата на пациентот е зајакната, а мускулите исто така се развиваат.

Вежбањето исто така помага да се утврди точниот талог и одењето на пациентот. За време на периодот на ремисија, лекарите користат третман со санаториум. Постојат моменти кога сите горенаведени методи или не можат да донесат резултати, или е предоцна да се применат. Потоа се користи операција. Може да вклучува инсталација на заедничка протеза. Што се однесува до спречување на болеста, тоа ги вклучува следниве ставки: урамнотежена исхрана; контрола на телесната тежина; носење удобни чевли; избегнување на повреди и фрактури; следење на товарите во присуство на генетска тенденција.

Остеоартритисот кај пациент може да се открие за време на преглед и разговор со него, како и со помошни студии. Тоа се артроскопија, КТ и МРИ, ултразвук, рентген. За првите фази, често се користат х-зраци и ултразвук. Вториот метод ви овозможува да изберете точен начин за лекување на болеста. КТ и МРИ овозможуваат поширок преглед на зглобот. Артроскопија се користи ако треба да ги утврдите причините за болеста.

Многу луѓе ја доживуваат артрозата како болест што не претставува ништо сериозно. Сепак, ова воопшто не е случај. Може да ја влоши состојбата на пациентот и да предизвика многу непотребни проблеми, како што се воспаление на ткивата околу зглобот; ограничување на подвижноста; промена на обликот на зглобот. Затоа, ако се забележат некои симптоми на болеста, дефинитивно треба да се консултирате со лекар.

Церебрален ревматизам

Церебралниот ревматизам обично се забележува кај деца и млади и е поврзан пред се со оштетување на садовите на мозокот. Зголемената васкуларна пропустливост предизвикува оштетување на кортексот и, особено, на субкортикалните јазли, главно, стријатусот. Микроскопски, во овие области, може да се најдат воспалителни и дегенеративни промени во форма на инфилтрација на васкуларни простори и пункционирани крварења, дегенеративни промени во нервните клетки, понекогаш капиларна тромбоза, но без специфични грануломи. Грануломите на Ашоф-талалаевски обично се наоѓаат во срцевиот мускул.

Церебрален ревматизам

Во благи случаи, пациентите се жалат на вртоглавица, наплив на крв во главата. Во тешки случаи, може да има симптоми на менинго-енцефалитис, инфективна хореа кај возрасни, мала хореа кај деца, па дури и ревматска психоза. Сите овие болести обично се јавуваат неколку години по појавата на ревматизам со соодветни лезии на зглобовите или срцето, а истовремено се појавува само мала кореја; често му претходи тонзилитис, болести на ушите или параназални шуплини.

Главниот симптом на мала хореа е неволна мускулна контракција, почесто горната половина на телото, а потоа и на целите мускули; се јавува грчење на мускулите и некоординирани брзи движења на екстремитетите (хиперкинеза); се забележува неволно приведување и киднапирање на рацете, флексија и продолжување на прстите, подигање и спуштање на рамената, наречено танц на Свети Вит.

Сите овие движења го отежнуваат одењето, зборувањето, мешањето во јадењето; за време на спиењето, грчевите престануваат. Корејата може да биде еднострана (хемихореја), како резултат на еднострано оштетување на стријатилниот регион. Покрај тоа, пациентите имаат раздразливост, афективна нестабилност, брзи промени на расположението; во ретки случаи, психозата се јавува со халуцинации и заблудени идеи. Испитувањето на срцето во некои случаи открива присуство на ендомиокардитис. Може да има болки во зглобовите.

Температурата е нормална или малку покачена. Во студијата за крв - умерена анемија, мала неутрофилна леукоцитоза, која може да се замени со леукопенија со релативна лимфоцитоза, моноцитоза и еозинофилија, ROE е малку забрзан. Урина - нема абнормалности. Времетраењето на болеста е во просек 2-3 месеци; блага форма на мала хореа исчезнува за неколку недели, тешката може да трае до 6-8 месеци, па дури и една година; како и кај артикуларниот ревматизам, може да се појават релапси, особено ако има заразни фокуси во телото.

Дијагнозата на болеста е тешка. Неопходно е да се земе предвид почетокот - почесто по воспалено грло или друга заразна болест, присуство на ревматски лезии на срцето или зглобовите, што е релативно ретко. Како диференцијална дијагноза, треба да се запомни за хистерично грчење и хореа тик, што може да личи на грчење на мускулите во мала хореа, но кое со обид на волја може привремено да се потисне, што скоро никогаш не е случај со вистинска хореа. Прогнозата за хореа е доста поволна. Со навремено лекување, пациентите се опоравуваат; со хореа кај бремени жени, предвидувањето е посериозно; во 2-4% од случаите, по хореа, се развива ендокардитис, проследено со срцеви заболувања. Превенцијата на хореа и, воопшто, ревматските лезии на централниот нервен систем се совпаѓа со општата превенција на ревматизмот, особено во детството.

Третман со крем Revalife слична на терапија за артикуларни и срцеви форми, но, поради значително оштетување на централниот нервен систем, има голем број карактеристики. Во прилог на салицилати, деривати на пиразолон, хормонска терапија итн., Индициран е третман со натриум бромид од 3, 0 - 4, 0 g на ден, особено во комбинација со хлорален хидрат; може да препишете и клизми од хлорален хидрат на 2 g на 0 ml дестилирана вода.

Кореа од Хантингтон

Клиничката слика на хореата на Хантингтон се состои, од една страна, во нарушувања на движењето, а од друга, во разни ментални промени кои бараат психијатриско лекување и честопати доведуваат до потреба да останат во психијатриска болница.

Наследната природа е добро утврдена; наследството е доминантно, неисправниот ген е локализиран во кратката рака на 4-от хромозом. Пенетрацијата е комплетна, односно веројатноста за заболување (потенцијал) кај деца на пациенти е 50%.

Церебралната атрофија првенствено влијае на каудатот (соодветно, на компјутерски томограм, се забележува експанзија на предните рогови на страничните комори), како и на путаменот и палидиумот (школка и палидус на леќата на јадрото), а подоцна и на други делови на мозокот. Дегенерацијата на нервните клетки, особено на neostriatum, со зголемување на јадрата на астроцитите и размножувањето на сврзното ткиво, се одредува хистолошки.

Наспроти позадината на намалувањето на мускулниот тонус, се јавува постојан моторен немир, до гротескно изразени движења на екстремитетите, кои произлегуваат бизарно и се одвиваат нетипично; мускулите на лицето и трупот можат да бидат вклучени, говорот не е артикулиран, заматен и неразбирлив. Постои и хипотонично-хиперкинетичен екстрапирамидален синдром, а веќе надворешно пациентот изгледа болен и изнемоштен.

Менталната симптоматологија често се јавува порано од невролошката и првично одговара на органски промени на личноста. Прогресијата на болеста доведува до психооргански пад на активноста и деменција. Поретки се психозите со депресивни и параноидни халуцинаторни симптоми.

Болеста често започнува помеѓу 40 и 50 години, многу ретко - во детството. Првично, постои возбуда и дезинхибиција на погоните, нарушувања на расположението и неограниченост. Болеста напредува неконтролирано. Пациентот станува се повеќе дементен, беспомошен и има потреба од грижа. Болеста на крајот доведува до смрт.

Во почетните фази, хорејата на Хантингтон лесно се гледа. Ако хиперкинезата е слабо изразена, тогаш тие се сметаат за незгодност или психогени моторни нарушувања и неправилно се проценуваат пред се затоа што се влошени од емоционален стрес. Менталните карактеристики првично се сметаат за „психопатии“ или „лесна шизофренија“, вклучително и при испитување на казнивите дејства. Но, блиската семејна историја на крајот ќе укаже на правилна дијагноза. Исто така, молекуларните генетски студии овозможуваат индивидуална клиничка, дури и антенатална дијагноза.

При диференцијална дијагноза, вниманието се посветува на хиперкинетички синдроми во други форми на хореа (хореа мала, хореа на бремени жени, хиперкинетичен синдром кај атеросклероза и метаболички нарушувања), како и на доцна хиперкинеза (тардивна дискинезија) по долготраен третман со невролептици. Нема каузална терапија. Хиперкинезата може да се потисне со антипсихотици. Инаку, се даваат совети за ментални и физички нарушувања и за напредна нега.

Примена на кремот Revalife во третманот на зглобовите

Крем акција Revalife прилично брзо и ефикасно, бидејќи 40% од активната супстанција се доставува токму во фокусот на воспалителниот процес. Болката во зглобовите исчезнува засекогаш по 1 месец редовна терапија и не се враќа дури и ако сеуште продолжувате со третманот.

Овој крем е потполно безбеден за здравјето на пациентите кои страдаат од болки во зглобовите. Формата на ослободување на маста за локална употреба овозможува да не се наруши работата на внатрешните органи, бубрезите и црниот дроб, вклучувајќи, што значи дека ризикот од дијабетес е намален. За разлика од болни инјекции, Revalife не е толку скапо и заштедува време на посети на лекар.

Руските лекари препорачуваат користење на овој производ за домашна употреба со цел да се елиминира болката во зглобовите. Меѓу контраиндикациите, постои можна алергија на составните компоненти вклучени во кремот.

Глукозамин вклучен во составот Revalife може да обезбеди некои дополнителни придобивки во прилог на ублажување на некои симптоми на остеоартритис. Орални додатоци и клизми кои содржат N-ацетилглукозамин може да бидат ефикасни во ублажување на симптомите и фреквенцијата на крвава дијареја поврзана со воспалително заболување на цревата, улцеративен колитис и Кронова болест.

Глукозамин компонентата исто така се проценува за нејзините потенцијални придобивки кај дијабетесот тип XNUMX и тип XNUMX, хронична венска инсуфициенција, болка во темпоромандибуларниот зглоб, ревматоиден артритис и болка во нозете како резултат на дегенерација на лумбалниот 'рбет. Оваа супстанца исто така може да биде корисна откако претрпе повреда на коленото или операција на зглобот.

Глукозамин има и свои недостатоци: се верува дека ги зголемува нивоата на шеќер во крвта и затоа не може да се користи ако некое лице веќе има дијабетес. Луѓето кои се алергични на школки, треба да се воздржат од овие додатоци или да се обидат да ги земаат само по консултација со лекар.

Сертификати за крем за квалитет Revalife

Revalife сертификат за квалитет

Овој крем е произведен од Меѓународната компанија за нутриционизам на Америка. Ги има сите потребни сертификати за сообразност на производот и е одобрен за продажба во многу земји во светот. Revalife апсолутно безбеден за здравјето, хипоалергично, покрај тоа, суровините за неговото производство се темелно тестирани и избрани пред да започнат со производство. Информациите за контакт на производителот можете да ги видите на неговата официјална страница на Фејсбук: https://www.facebook.com/RevalifeСАД /.

Крем за зглобови Revalife развиен од д-р Соломон Т. Гарнер на Универзитетот во Georgiaорџија во врска со неговиот советник, професорот Ентони Капомакија, моментално пензиониран. Д-р Капомакија страдаше од тежок остеоартритис, за кој другите ослободувачи на болка беа неефикасни. Формулата на кремот, која на крајот произлезе од нивното истражување, на крајот доведе до создавање на ефективен производ, Revalife.

Состав на крем Revalife

Крем Revalife е достапен во цевки со волумен од 85 грама, кои содржат 8,5 g чист глукозамин, а во подготовката се вклучени и следниве компоненти:

 • витамин Е или токоферол, кој помага при ублажување на сувоста и иритацијата кога се нанесува на кожата;
 • ментол, кој има антиинфламаторно, антидематозно и антибактериско својство, помага брзо да се елиминира болката поради стеснување на крвните садови и капиларите за време на употребата на кремот.

Постојат и други компоненти во кремот Revalife: етанол, изопропил палмитат, метилпарабен, мононатриум фосфат, N-ацетилглукозамин, полоксамер 407, пропилпарабен, соја лецитин, за кои ќе дознаете повеќе од прибелешката во пакетот.

Упатства за употреба на лекот Revalife

Фреквенција на примена на кремот: Revalife треба да се применува двапати на ден - еднаш наутро и еднаш навечер. Дозирање: За оптимални резултати, користете 2-4 грама крем Revalife за 1 месец на погодените зглобови. Ако добиете позитивен ефект, продолжете да го користите во иднина.

Упатства за употреба: Нанесете го кремот на чиста, сува кожа на зглобовите или мускулите што болат. Нежно тријте ја мастата додека не се апсорбира целосно во кожата. По употребата, цврсто затворете го капакот за да избегнете испарување на есенцијалните масла на производот.

 • Примена на крем за колена Revalife: нанесете Revalife на грбот и внатрешноста на коленото. Никогаш не го нанесувајте на предниот или горниот дел на коленото бидејќи пателата го блокира продирањето на кремот во зглобот. Нанесувањето однатре е најдобро за повеќето луѓе затоа што тетивите одвнатре се помали од надворешните.
 • Апликација за зглобот на колкот: нанесете го предниот и надворешниот дел на бутот - овие места овозможуваат продирање на активните компоненти на кремот Revalife најкраткиот пат до зглобот на колкот. Не ставајте крем на задниот дел од бутот, бидејќи коската го блокира нејзиното продирање во ткивото на зглобот на колкот.
 • Апликација за зглобови: Нанесете Revalife на врвот на зглобот и добро тријте додека не се апсорбира целосно. Не ставајте го кремот на дното на зглобот, бидејќи тетивите на прстите ја блокираат мастата да стигне до зглобот. Нанесувањето на дното на зглобот е помалку ефикасно бидејќи тетивите на прстите ја забавуваат апсорпцијата на кремот на зглобот.
 • Апликација за болка во лакотниот зглоб: свиткајте ја раката и ставете го кремот до крајот на лакотниот зглоб и масирајте во него.

На дрога Revalife исто така, брзо ги ублажува болните сензации и воспаленија поврзани со такви ортопедски болести како што се бурзитис, синовитис, артритис, истегнување.

Постави прашање

Дмитриј Јаровој

Јаровој Дмитриј Михајлович ортопедски трауматолог со над 10 години искуство. За време на неговата медицинска пракса, тој изврши повеќе од 800 успешни операции.

Тој е специјализиран за третман на мускулно-скелетни патологии, има професионални вештини за ортопедија, фармација и трауматологија. Обезбедува итна помош за повреди, дијагностицира и помага при болести на мускулно-скелетниот систем, како што се: артритис, артроза, остеохондроза.

Вежбање конзервативен и хируршки третман на фрактури на коски и екстремитети. Обезбедува медицинска помош за оштетување на менискусите или вкрстените лигаменти.

Obzoroff
Додадете коментар