Крем-восок Здрав Artraid за третман на болести на зглобовите и болка во мускулите

Болки во мускулите и зглобовите е многу честа патологија и развиени се многу лекови за борба против тоа. Сите тие се разликуваат во формата на ослободување, механизмот на дејствување, составот и ефективноста. Затоа, пациентите се изгубени и не можат веднаш да го пронајдат вистинскиот лек за третман на зглобовите. Според експертите, во таква ситуација, подобро е да се даде предност на природни и целосно безбедни лекови. Еден од нив е производ за апитерапија Artraid крем-восок "Здоров", чија формула се базира на растителни екстракти и пчелни производи.

Крем-восок Здрав Artraid за третман на болести на зглобовите и болка во мускулите

Луѓе кои ги доживеале ефектите на оваа дрога Artraid, потврдете ја нејзината ефикасност и целосно отсуство на несакани реакции. Главните индикации за примена на крем восок се следниве болести:

 • Воспалителни процеси во коските или мускулите.
 • Болка предизвикана од последици од траума.
 • Функционални нарушувања на мускулно-скелетниот систем.
 • Воспаление предизвикано од метаболички нарушувања.

Artraid Само за надворешна употреба. Може да се користи самостојно или во комбинација со други лекови. Всушност, и во друг случај, позитивните промени може да се постигнат за прилично кратко време.

Што треба да знаете за брендот за лекови "Здоровје"?

Крем Artraid Заштитен знак Здоров има двоен ефект: ја ублажува болката и ефикасно се справува со воспаление на зглобовите. Како резултат, не само што се намалува непријатноста, туку се елиминира и самата причина за болеста.

 1. Во некои случаи, заедничките болести се поврзани со габична инфекција. Крем-восок "Здоров" покажа одлични резултати во борбата против патогената габа.
 2. Лекот брзо ги елиминира сите симптоми на болести на зглобовите (болка, крцкање, оток, ограничување на подвижноста, деформација).
 3. Една од главните компоненти на препаратот е природниот прополис. Има изразени антисептички својства, го отстранува воспалението и ја олеснува подпуханоста. Благодарение на ова, болката во зглобовите брзо се смирува.
 4. Друга компонента на кремот - кедрова смола - е препознаена како една од најсилните природни антиоксиданси. Ја подобрува благосостојбата, тонизира, помага да се справите со заморот.
 5. Пчелин црв е многу корисен за 'рскавичното ткиво - ги забрзува процесите на нејзино обновување. Покрај тоа, науката ја потврди нејзината способност да ги обнови нервните врски.
 6. Природниот отров од пчела традиционално се користи во народната медицина за лекување на зглобови. Составен е од неколку аминокиселини кои делуваат специфично и ефикасно ги елиминираат воспалителните фокуси.
 7. Кремот покажа одлични резултати во третманот на пациенти со радикулитис, остеохондроза и артритис. Тој исто така добро се справува со последиците од дислокациите и шиблите.
 8. За курсот да донесе максимална корист, "Здоров" мора да се примени строго во согласност со упатствата.
 9. Исто така е важно да се следат правилата за складирање, бидејќи производот не содржи хемиски конзерванси. Оптимални услови - нема сончева светлина, температури под 20 степени.

Каде може да го купите „Здоров“ Artraid за зглобовите

Можете да нарачате оригинален крем-восок за болка во зглобовите само на официјалната веб-страница на производителот. За да го направите ова, треба да ја следите врската и да пополните апликација.

Купете крем Здрав за зглобовите

Која е цената на кремот за третман на зглобовите Здоровје? Овој уникатен лек е во голема побарувачка низ целиот свет, така што производителот доставува до многу земји. Еве список на цени за кремот Artraid во зависност од состојбата:

 • Азербејџан - 36 манати;
 • Ерменија - 13880 AMD;
 • Белорусија - 50 рубли;
 • Казахстан - 6500 тенге;
 • Молдавија - 398 леи;
 • RF - 989 рубли;
 • Украина - 389 UAH;
 • Узбекистан - 98500 суми;
 • Киргистан - 1530 соми;
 • Германија - 41 евро;
 • Романија - 39 евра;
 • Кипар - 48 евра;
 • Бугарија - 40 евра;
 • Белгија - 40 евра.
 • Австрија - 39 евра.
 • Грција - 40 евра.
 • Ирска - 41 евро;
 • Шпанија - 39 евра;
 • Естонија - 39 евра;
 • Летонија - 39 евра;
 • Литванија - 39 евра;
 • Италија - 41 евро;
 • Словачка - 40 евра;
 • Словенија - 39 евра;
 • Луксембург - 42 евра;
 • Португалија - 41 евро;
 • Холандија - 42 евра;
 • Белгија - 41 евро;
 • Франција - 39 евра;
 • Финска - 40 евра.

Зошто се јавува болка во зглобовите?

Општо е прифатено дека болката во зглобовите е проблем за постарите лица. Всушност, ова е далеку од случајот. Непријатни симптоми често се јавуваат на млада возраст. Покрај тоа, болеста со која се поврзани не може да се дијагностицира веднаш. Болки во зглобовите можат да бидат предизвикани од различни причини, затоа, во секој случај, потребно е внимателно да се анализираат податоците за историјата и резултатите од медицинските прегледи.

Многу болести се манифестираат со изразена непријатност во зглобовите:

 • Воспаление на 'рскавичното ткиво познато како артритис. Оваа болест е секогаш придружена со изразена болка во зглобовите. Развојот на артритисот може да се заснова на ревматизам, промени поврзани со стареењето на 'рскавицата итн.
 • Остеомиелитис.
 • Алергиски реакции.
 • Болести поврзани со сексуално преносливи инфекции (гонореја, кламидија).
 • Воспалителен процес во тетивите (тендинитис) или обвивка на зглобовите (бурзитис).
 • Подагра
 • Одредени заразни болести (како што се грип, рубеола, сипаници, заушки, овчи сипаници).
 • Последиците од повредите (модринки, фрактури, оштетување на тетивите и лигаментите).

Прекумерниот напор, неурамнотежената исхрана и метаболичките нарушувања исто така можат да предизвикаат болка во зглобовите. Тоа е, проблемот е широко распространет и малку е веројатно дека има барем еден комплет за прва помош во домот, кој никогаш не содржел анестетик маст за зглобовите. Постојат многу такви лекови и ние сме навикнати да ги користиме без да размислуваме за составот и механизмот на дејствување. Затоа, не е секогаш можно да се постигне трајно ослободување од болката. Дали има универзален лек што може да помогне при многу болести на зглобовите? За среќа, ваквите препарати се веќе развиени, а една од нив е природниот крем-восок „Здоров“ Artraid... Користете го за какви било проблеми со зглобовите и многу скоро непријатните симптоми ќе стивнат.

Како работат зглобовите

Зборот "зглоб" во медицинската терминологија означува подвижни зглобови на коските (два или повеќе). Без оглед на видот на зглобот и движењата што ги прави, секогаш постои празнина помеѓу коските. Краевите на коските се покриени со специјално зглобно ткиво - хијалинска 'рскавица. Дебелината на 'рскавичниот слој варира во опсег од 0,1 - 0,7 см (оваа вредност зависи од опсегот на движење). Краевите на коските се одделени од ткивата што го опкружуваат зглобот со посебна капсула. Тетивните влакна и лигаментите се вткаени во капсулата, богата е со крвни садови и е способна да произведе одредена количина на синовијална течност. Оваа течност делува како лубрикант за зглобови и исто така обезбедува хранливи материи за ткивото на рскавицата.

Имајќи разбирање за структурата на зглобовите, ќе биде полесно да се разбере механизмот на болка. Во повеќето случаи, тие се поврзани со една од трите главни причини.

 • Причина 1 - проблеми со циркулацијата. Ако се наруши циркулацијата на крвта во артикуларната мембрана, синовијалната течност се „згура“, а помалку хранливи материи се снабдуваат со ткивото на рскавицата. Ова ги комплицира процесите на регенерација, и 'рскавицата почнува да се влошува. Тогаш коските, лигаментите, ткивото на капсулата и соседните мускули се вклучени во патолошкиот процес. Затоа, се јавува силна болка во областа на зглобовите.
 • Причина 2 - неурамнотежена исхрана. Повеќето луѓе ги занемаруваат принципите на здрава исхрана со грицкање нездрава храна во движење. Како резултат на тоа, недостасува хранливи материи, вклучително и минерали. За да се компензира недостатокот на елементи во трагови неопходни за одржување на виталната активност, телото почнува да зема фосфор, цинк, силициум, манган, калиум, калциум и сл. Од зглобовите. Ова доведува до осиромашување на скелетниот систем и создава услови за развој на разни болести на зглобовите. Покрај тоа, патолошките феномени постепено се зголемуваат. Отпрвин, се појавува епизодна умерена болка. Тогаш тие стануваат посилни, стануваат постојани. Се јавува хронично воспаление, ослабуваат 'рскавицата, коските и лигаментите, што доведува до остеохондроза, остеоартритис, остеосклероза и други сериозни болести на мускулно-скелетниот систем.
 • Причина 3 - недостаток на движење. Луѓето кои живеат седентарен живот често се жалат на болки во зглобовите. Ова се објаснува многу едноставно - движењата го зголемуваат производството на синовијална течност, која ги храни заедничките ткива. Со недоволна физичка активност, течноста станува помалку, во него се акумулираат шлаканици, а зглобот е изложен на деструктивни појави. Тоа е, движењето е неопходен услов за здравјето на мускулно-скелетниот систем.

Кога да започнете со третман на зглобовите

Во повеќето случаи, патологиите на зглобовите се развиваат постепено, почнувајќи од мала болка. Затоа, луѓето обично ги игнорираат почетните фази на болеста, сметајќи ги за природен феномен. Тие одат во болница само кога болките стануваат постојани и квалитетот на животот значително се влошува.

На назначувањето на лекар, ваквите пациенти, како по правило, кажуваат дека првите симптоми почнале да ги вознемируваат пред неколку години. Тоа е, болеста се дијагностицира во подоцнежна фаза, што во голема мера ја комплицира терапијата. Затоа, во никој случај не го одложувајте лекувањето - преземете итни мерки дури и со ситни болки.

Симптоми на болка при деформирање на артроза

 Оваа сериозна болест на зглобот обично се чувствува со следниве видови на болка:

 • Механички. Се јавува при напор, почесто му пречи на крајот на денот. По ноќен одмор, тој згаснува некое време.
 • Почнувајќи. Се јавува кога станувате или започнувате да пешачите. Потоа исчезнува во процесот на движење.
 • Рефлектиран. Не постои лезија на зглобот, туку во друг зглоб. На пример, со артроза на зглобот на колкот, пациентите често се жалат на болка во коленото. И, ако патолошкиот процес започна во 'рбетот, болката може да се почувствува не само во разни зглобови, туку дури и во срцето.

Составот на крем-восок Здоров и дејството на компонентите

Средства Artraid за зглобовите "Здоров" содржи цел комплекс на природни супстанции кои работат заедно и брзо ја подобруваат состојбата на заболените зглобови. Главните активни состојки се:

 • Екстракт од прополис. Оваа уникатна супстанција се користи во народната медицина за лекување на многу болести. Тој е во состојба да го зголеми тонот на крвните садови, да ја намали болката и да го олесни отокот од воспалените области. Покрај тоа, прополисот ги подобрува метаболните процеси во ткивата, а со тоа ја забрзува нивната регенерација.
 • Пчелин отров. Ја стимулира циркулацијата на крвта во зглобовите, погодените области добиваат повеќе хранливи материи и се опоравуваат побрзо. Ефикасно за грчеви во мускулното ткиво.
 • Пчелин восок. Добро помага при крварење на раните, го ублажува воспалението, го обновува тонот на ткивата.
 • Екстракт од коњски костен. Ја стимулира синтезата на антитромбин - супстанца што ја намалува вискозноста на крвта. Поради ова, функционалноста на серумот е подобрена, а процесите на циркулација на крвта се активираат.
 • Кедрова смола. Промовира зајакнување на мускулите, ја нормализира циркулацијата на крвта, ефикасно се бори против воспаленија.
 • Маслиново масло. Стимулира проток на крв низ вените.
 • Пчелин восок (екстракт). Брзо ја ублажува болката и ја подобрува состојбата на воспалените ткива. Таа е една од најефикасните супстанции во третманот на проблеми со зглобовите.
 • Оган од пчела (екстракт). Ги збогатува wallsидовите на крвните садови со корисни компоненти, поради што тие се зајакнуваат и се прават еластични.

Исто така, лековит состав Artraid збогатен со комплекс на витамини кои имаат корисен ефект врз заедничките ткива. Витамини од групата Б, Ц, итн. Придонесуваат за брза регенерација на погодените области, ги зајакнуваат и тонираат крвните садови.

Како работи кремскиот восок на Здоров и неговите предности

Кога агенсот се нанесува на болен зглоб, рецепторите на кожата се возбудени, што доведува до вазодилатација и навлегување на лековити супстанции длабоко во ткивата. Циркулацијата на крвта е забрзана, а зглобот е заситен со кислород. Ова ја промовира синтезата на амини одговорни за ублажување на болката.

Заеднички крем "Здоров" е во голема побарувачка. И ова не е изненадувачки затоа што Artraid навистина работи. Покрај тоа, во споредба со слични лекови, има значителни предности:

 • Овозможува брзо олеснување.
 • Не само што ја ублажува болката, туку и го олеснува воспалението.
 • Тоа е 100% природно и затоа не предизвикува несакани реакции.

И, ова не е целосен список на придобивки од ефикасен лек. Artraid... Има комплексен ефект на заздравување на зглобовите, што е потврдено со бројни позитивни критики.

Правила за употреба крем восок

Дека оваа модерна дрога Artraid донесе максимална корист за вашите зглобови, строго придржувајте се до упатствата за употреба и складирање.

Како да го користите кремот:

 • Мала количина на лекот се нанесува на болниот зглоб.
 • Бришење во кожата со движења на масажа.
 • Почекајте една четвртина од еден час додека не се апсорбира целосно.

Фреквенцијата на употреба е означена во приложените упатства.

Кремот Zdorovye треба да се чува на ладно место, заштитено од сончева светлина. Оптималната температура е под 20 степени. Рок на траење Artraid наведено на пакувањето, по завршувањето на лекот не може да се користи.

Несакани реакции и контраиндикации

Кремот Здоров веќе го користеа многу луѓе низ целиот свет. И врз основа на голем број позитивни критики, можеме да заклучиме дека производот е потполно безбеден. Несакани реакции по примената на лекот се многу ретки и мали (благо чешање, кое брзо поминува). Мали количини на крем Artraid дури и бремените жени можат да користат.

Современ лек за третман на зглобови, кој се состои од природни состојки, не само што ја елиминира болката, туку влијае и на причината за патолошки процеси во зглобовите. Во исто време, кремот „Здоров“ работи нежно, без да му наштети на организмот.

Медицински коментари

Иван Викторович, ортопед од највисока категорија, Минск:

Неодамна, кремот за заболувања на зглобовите наречен "Здоровје" започна да има голема побарувачка. Се состои од природни состојки, поради што го препорачувам на секој што се жали на болка во зглобовите. Во мојата пракса нема несакани ефекти од кремот Здоров, а пациентите обично забележуваат брзо подобрување. Покрај тоа, постигнатиот резултат по текот на третманот трае доста долго.

Наталија Павловна, трауматолог, Киев:

Многу често ми доаѓаат пациенти кои се загрижени за непријатност во зглобовите. Се обидувам да не прибегнувам кон радикални методи и во повеќето случаи препишувам курс на лекот "Здоров". Овој крем Artraid брзо дава олеснување и ги елиминира не само симптомите, туку и самата причина за развојот на болеста.

Вистински прегледи на природен крем-восок "Здоров"

Вадим, 21 година, Карков: Јас сум спортист, трчам неколку години. Товарот на нозете од секојдневниот тренинг е едноставно огромен. Покрај тоа, sprains не се невообичаени. Болките во зглобовите многу ме вознемирија, се плашев дека нема да можам да тренирам правилно. За среќа, обучувачот ми помогна да го решам мојот проблем. Тој советуваше да се купи крем Zdorovye за зглобовите. Лекот е многу достапен и решив да пробам. Ефектот на кремот е едноставно неверојатен - целосно заборавив на болката во зглобовите.

Ирина, 34, Екатеринбург: Мојата работа е таква што често мора да бидам во нацрти. Поради ова, се појавува силна болка во мускулите и зглобовите. Купив разни производи во аптеките, но тие не ја подобрија мојата состојба на кој било начин. Конечно отидов во болница и лекарот советуваше „Здрав“. Почнав да го мачкам овој крем во болни зглобови и непријатноста веќе ја немаше. Јас препорачувам оваа дрога за секого. Ефтин е, но дава одлични резултати! Покрај тоа, составот е сосема природен, така што не можете да се плашите од компликации и несакани ефекти.

Татјана, 62 години, Москва: Кремот ме спаси од проширени вени, тоа е само чудо! Господ нека му даде здравје на оној што го измислил ова спасение за нозете!

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Јаровој Дмитриј Михајлович е ортопедски трауматолог со над 10 години искуство. За време на неговата медицинска пракса, тој изврши повеќе од 800 успешни операции.

Тој е специјализиран за третман на мускулно-скелетни патологии, има професионални вештини за ортопедија, фармација и трауматологија. Обезбедува итна помош за повреди, дијагностицира и помага при болести на мускулно-скелетниот систем, како што се: артритис, артроза, остеохондроза.

Вежбање конзервативен и хируршки третман на фрактури на коски и екстремитети. Обезбедува медицинска помош за оштетување на менискусите или вкрстените лигаменти.

Додадете коментар