Видови на простатитис и негов третман со крем Здоров

Крем "Здоров" е наменет за третман на простатитис кај мажи. Се користи надворешно. Овој лек, со својата редовна употреба, ослободува од огромен број сексуални проблеми кај мажите, го искоренува воспалението, ослободува од непријатност. Крем "Здоров" дава само радост и дава поголема самодоверба.

Клинички е докажано дека кремот го олеснува чешањето, сите видови на болни сензации, како и постојаниот нагон за мокрење од првите денови на употреба. Овој лек е произведен од научници за возрасен маж. Лекот може да го користат мажи на која било возраст. Крем "Здоров" - помага да се излечи не само простатитисот, туку и го спречува развојот на воспаление во простатата.

Крем "Здоров" за третман на простатитис

Што е простатитис и неговите типови?

Простатитисот е воспаление на простатата. Оваа болест може да се манифестира кај маж на која било возраст. Простатитисот се смета за хроничен ако трае повеќе од три месеци. Оваа болест се формира поради воспалителни процеси. Според статистичките податоци, преваленцата на оваа болест достигнува 50% и се наоѓа кај посилниот пол на возраст од 20-40 години. Порано се сметаше дека простатитисот е сексуално пренослива болест и се пренесува сексуално. Истражувањата денес покажуваат дека само во многу малку случаи, простатитисот може да се зарази преку сексуален однос.

Треба да бидете претпазливи од простатитис ако сте биле подложени на медицински процедури со катетер, ако имате зголемена простата или лошо формиран уринарен тракт.

Нездравата исхрана, хипотермија, злоупотреба на алкохол и седентарен начин на живот може да бидат причина за простатитис.

Ако мажот има простатитис, тогаш на почетокот тој почнува да чувствува мали непријатности при мокрење. Дури и по одење во тоалет, пациентот може да доживее честа желба за мокрење. Чувство на печење во уретрата, проблеми со ерекцијата, присуство на лебдечки "нишки" во урината - сето ова е простатитис.

Со овие симптоми, треба веднаш да се консултирате со уролог. Вашиот лекар ќе нареди бактериолошко испитување на секретите на урина и простата. Третманот е пропишан според резултатите. Бактериски простатитис се третира со антибиотици, не-бактериски простатитис со антиинфламаторни лекови.

Видови и причини за простатитис

Постојат четири типа на простатитис:

 • акутен (бактериски);
 • хронична бактериска;
 • хронична не-бактериска;
 • асимптоматска хронична.

Бактерискиот простатитис е редок поради брзиот тек на воспаление, како и брзата транзиција во долготрајна форма. Хроничен, небактериски тип на простатитис, на друг начин се нарекува синдром на постојана болка во карлицата, се одвива во воспалителна и неинфламаторна форма.

Патогените микроорганизми (вируси, микроби, габи) се сметаат за основната причина за бактериски простатитис. Честопати, "иницијаторот" на болеста е препознаен:

 • колибацилус;
 • стрептококи;
 • стафилококи;
 • патогени микроорганизмисексуално преносливи болести.

Значителен дел од микробите се присутни во цревата, на кожата, сепак, продирајќи во простатата, тие го стимулираат воспалението во неа. Обично, главната причина за болеста не се смета за еден иницијатор на болеста, туку неколку видови на бактерии.

Акутниот простатитис е многу сериозна болест. Прилично е тешко да се открие затоа што:

 • Болеста многу брзо станува хронична.
 • Многу пациенти обично "седат" надвор од симптомите на акутен простатитис дома.

Пациенти со простатитис во повеќето случаи посетуваат лекар во хронична форма на болест со еректилна дисфункција и други симптоми. Акутната форма на болеста поминува во позадина:

 • висока телесна температура;
 • трески;
 • други симптоми на интоксикација (импотенција, апатија, недостаток на апетит и други).

Со простатитис, болни сензации се појавуваат во перинеумот, препоните, скротумот. Покрај тоа, често мокрење со присуство на болка е карактеристично за него. Понекогаш бел гноен исцедок е забележлив во урината. Покрај тоа, болно лице забележува недостаток на ноќна и утринска ерекција, недоволна ерекција за време на периодот на интимност и нагло скратување на сексуалниот однос.

Симптомите на напреднат бактериски простатитис може да исчезнат или да се појават во фаза на егзацербација. Оваа фаза се карактеризира со болка во препоните, во долниот дел на стомакот, тие често се даваат на сакрумот, долниот дел на грбот, скротумот. Постојат карактеристични знаци на нарушување на мокрењето: слаб проток на урина и зголемен нагон, и покрај слабото мокрење.

Задачата на еотиотропска терапија, насочена кон елиминирање на основната причина за простатитис, е уништување на изворот на болеста. Во зависност од откриената основна причина за простатитис, лекарите препишуваат лекови, антивирусни или антифунгални лекови, тие исто така користат уролошки лепенка... Времетраењето на третманот за акутен простатитис е околу 10 дена, за хронична форма - околу 8 недели. Да се ​​ослободиме од болест како што е простатитис е многу тешко без најдлабоки прегледи и сериозен третман. Многу е важно да се земат токму оние лекови кои се најефикасни во борбата против болеста и во исто време не му штетат на телото. Постои лек кој го третира пациентот со токму таква состојба, а тоа е кремот „Здоров“ за простатитис.

Фотографија на здрав крем

Опис на кремот Здоров од простатитис

 • Ја елиминира желбата да оди во тоалет и го нормализира одливот на урина;
 • Ублажува болката и непријатноста при мокрење;
 • Елиминира чешање и печење;
 • Ја подобрува сексуалната функција;
 • Го ублажува едемот на простатата.

Лекот за простатитис мора да биде моментален, навремен и со максимални резултати. Инаку, оваа болест може да стане покомплицирана и да оди во посложени фази. Можни бенигни и малигни неоплазми. Затоа, при првите манифестации на простатитис, потребно е веднаш да се пресече болеста во коренот.

Затоа кремот за простатитис „Здоров“ е самиот лек кој делува во фокусот на болеста и сите симптоми ќе исчезнат по првата употреба.

Од што се состои кремот на Здоров?

Да се ​​користи овој крем во третманот на простатитис е најефикасен затоа што ги содржи следниве природни состојки:

 • Екстракт од прополис - нормализира одлив на венски, го елиминира едемот, го тонизира венскиот wallид, а исто така спречува формирање на тромбоза;
 • Кедрова гума - помага да се забрза протокот на крв, да се ослободи воспалението, да се отстранат згрутчувањето на крвта;
 • Пчелен отров - го ублажува спазмот, го подобрува протокот на крв;
 • Маслиново масло - ги забрзува циркулирачките процеси на крв;
 • Природен восок - помага да се врати оштетеното ткиво на простатата; Екстракт од коњски костен - го елиминира метежот, го подобрува одливот на венска форма, го олеснува воспалението;
 • Екстракт од пчела (подмор) - го олеснува отокот и чешањето;
 • Екстракт од пчела (молци) - го елиминира воспалителниот процес, го зголемува венскиот тонус, ја зголемува еластичноста на ткивото.

Како да се нанесе кремот Здоровје и кои се дозите?

Може да се користи крем за простатитис дома. Методот на примена е прилично едноставен. Потребно е да се нанесува кремот на дневна основа, имено, да се фаќа со движења на масажа во областа на болеста. Резултатот може да го забележите веќе по првите апликации на кремот Здоровје. Со секој ден на употреба на лекот, состојбата на пациентот значително се подобрува. Оток исчезнува, но се чини дека чешање не постои. За да постигнете максимален резултат, треба да користите најмалку 2 тегли крем.

Некои пакувања содржат шприц со цел да се измери количината на лекот. Ако нема шприц, тогаш можете да го купите во која било аптека. Вреди да се земе шприц, извлечете ја потребната количина крем (4-5 мг) истовремено. Ставете го апликаторот на шприцот, а потоа подмачкајте го со масло за поудобен влез. Свиткување ќе биде поудобно, што ќе доведе до поудобно вбризгување на лекот во анусот. По вметнувањето на шприцот, содржината треба да се исцеди до крај. По завршување на постапката, се препорачува исплакнете го апликаторот и самиот шприц со вода со сапуница и какво било средство за дезинфекција.

Како да се користи крем за простатитис

Со еректилна дисфункција, треба да нанесете крем половина час пред сексуалниот однос.

Вреди да се зборува за времетраењето на третманот како што следува:

 • ако имате хроничен степен на простатитис, тогаш кремот треба да се нанесува 2 месеци;
 • ако г.малигна хиперплазија на простатата, потоа во рок од 3-4 недели;
 • ако дијагнозата е „неплодност“ - за 2-6 месеци.

Бидејќи лекот е 100 процентен природен во својот состав, нема контраиндикации и несакани ефекти. Ова е исто така предност ако кремот го користат постари мажи.

Кога треба да користите крем за простатитис?

Кремот Zdorovye простатитис ќе помогне да се елиминираат:

 • сензации на непријатност, како и чувства на чешање во карличната област;
 • воспалителни процеси на покачена температура и чувство на треска;
 • повреди поврзани со машката сексуална функција;
 • блокада на одлив на урина;

Главните предности на кремот на марката Здоровје:

 • брзи резултати;
 • прифатлива цена;
 • нема несакани ефекти;
 • кремот се состои исклучиво од природни состојки.

Сите горенаведени факти покажуваат дека лекот е најдобриот лек за простатитис. Тоа е ова што придонесува не само за лекување на болеста, туку и го спречува нејзиниот развој. Лекот делува не само на заболениот орган, туку и на целото тело како целина, со што човекот станува полн и здрав двапати. Лекот може да се користи и за спречување на болести на карличните органи.

крем за простатитис во аптека

Крем за простатитис "Здоров" ќе помогне да се поправат сите проблеми во интимниот живот на човекот, а со тоа да се даде доверба и ќе лекува засекогаш! Можете да го купите на официјалната веб-страница.

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Доктор-уролог Дмитриј Федорович Новитyук се занимава со дијагностицирање, лекување и превенција на болести на генитоуринарниот систем веќе 20 години.

Додадете коментар