Уротрин - таблети за елиминирање на простатитисот и проблеми со генитоуринарниот систем

Таблетите Уротрин го намалуваат волуменот на простатата со спречување на активноста на ензимот 5-алфа-редуктаза, селективно блокирање на алфа-1-адренергичните рецептори на мазните мускули на уретрата, има антиандроген ефект и ја зголемува еректилната способност. Лекот се користи во сложениот третман на постојан или интензивен едем на простата, аденом на простата, како и во комбинација на овие болести. За аденом на простата, Уротрин се зема 1 таблета 2 пати на ден.

Лековите не се користат во присуство на нетолеранција на кој било помошен или активен елемент на лекот. Иако Уротрин е достапен без рецепт, се препорачува да се консултирате со вашиот лекар пред да го земете. Употребата на таблети Уротрин за третман на постојан бактериски оток на простатата е дозволена заедно со антибактериски агенси препорачани од урологот.

Таблети Уротрин

Медицински својства на таблети Уротрин

Уротрин е природен препарат кој се користи за болести на простатата, кој има анти-едематозни и антиинфламаторни ефекти и помага да се подобрат метаболичките процедури во телото.

Меѓу терапевтските придобивки од Urotrin капсули е дозно-зависна инхибиција на COX и 5-липоксигеназа, кој ја инхибира синтезата на воспалителни арбитри на циклусот на арахидонска киселина - леукотриени и простагландини - и, како резултат на тоа, се намалува едем и едем на ткивото на простатата. Лекот помага да се ослободи чувството на непријатност во карличните органи.

Таблетите Уротрин имаат мускулно релаксантно дејство, што предизвикува опуштање на мазните мускули на задниот wallид на уретрата со зголемено мокрење.

Лекот го намалува обемот на простатата, спречува појава на 5α-редуктаза, селективно ги блокира α1-адренергичните рецептори на компонентите на мазните мускули на уретрата и има антиандроген ефект. Помага во подобрување на еректилната функција. Имуномодулаторниот ефект на таблетите Уротрин е поврзан со сузбивање на автоимуниот ефект врз ткивото на простатата за време на воспалителни процедури, како и со намалување на растот на активните лимфоцити.

Антиандрогените и антипролиферативните ефекти се должат на инхибиција на ензимите ароматаза и 5-алфа редуктаза, со што се избегнува формирање на естрадиол и дихидротестостерон од тестостерон, што придонесува за развој на ткивото на простатата. Уротрин ја намалува веројатноста за појава на знаци на нарушување на урината предизвикана од бенигна хиперплазија на простатата. Намалува непријатност и чувство на печење при мокрење, промовира брзо празнење на мочниот меур и ја намалува фреквенцијата на ноќно и нередовно мокрење.

Формата на ослободување на лекот е таблети со органски филм, погоден за мажи од било која возраст. Нивната главна цел е да ги уништат микроорганизмите што живеат во органите на уринарниот систем, како и да го зголемат нормалниот степен на сексуална желба. Некои припадници на посилниот пол ги сакаат и за фактот дека ја зголемуваат нивната ефикасност во кревет. Тие се произведени од Гранада ДОО. Компанијата е најпосакуван производител и претставник на органска козметика во земјите на Европската унија.

Повеќето од нивните производи добиваат позитивни критики на здравствени форуми преку Интернет. Мажите споделуваат позитивни критики за овој производ во своите коментари. Таблетите за ублажување на уротрин диуретик се засноваат и на индивидуално одобрување во објавените прегледи.

Снабдувачот Гранада ДОО препорачува купувачите да купуваат таблети за подобрување на либидото Уротрин користејќи ја нивната официјална веб-страница. Стоката се доставува брзо, а исто така и во многу безбеден пакет, што обезбедува целосна доверливост при набавката на лекот.

Осврти на мажи за капсули Уротрин

Постојат многу поволни прегледи за Уротрин на Интернет-форумите „за дискутирање на topicsубовни теми“. Коментарите не укажуваат на присуство на несакани ефекти. Нема проблеми со разни контраиндикации или несакани несакани ефекти.

повратни информации за мислења за капсули со уротрин - 8

Главните придобивки на таблетите Уротрин, според индивидуалните рејтинзи и дискусии на форумите преку Интернет, се како што следува:

 •  Редовната употреба на Уротрин резултира во поудобен процес на диуретик;
 •  Активно зголемување на ефикасноста и издржливоста на мажите во кревет;
 •  Природна формула без контраиндикации;
 •  Органски филм на таблети за да се олесни варењето;
 •  Прифатлива цена на официјалната веб-страница.

Како да земете капсули Уротрин за да ја подобрите издржливоста во кревет?

Многу луѓе обично пребаруваат на Интернет за изрази како што се „таблети Уротрин“. Многу е важно да запомните дека производот е достапен само во форма на таблети, а не во форма на прав. Производот вклучува детални упатства за употреба. Клиентите мора да го следат за безбедно да ја користат оваа ставка. Пакувањето треба да се чува на целосно суво и безбедно место, далеку од директна сончева светлина.

противречности за употреба на уротрински капсули - 10

3 многу едноставни чекори за употреба на Уротрин:

 1.  Земете 1 таблета два пати на ден во текот на денот со вашиот редовен оброк.
 2.  Пијте многу вода во текот на денот.
 3.  Нанесете ги повторно цел месец според распоредот.

Кои се главните состојки на Уротрин за зголемување на либидото?

Состав на таблети Уротрин

Таблетите за сексуален нагон се сметаат за безбедни за секојдневна употреба. Сите активни состојки во нив се хипоалергични. Формулата на капсули Уротрин вклучува елемент феназопиридин, билна супстанца која го нормализира функционирањето на уринарниот систем.

Еве список на компоненти што ги сочинуваат таблетите за третман на простатитис:

 • Екстракт од црвена брусница: богат е со антоцијанин, фенолни киселини, леукантоцијанини, катехини, елементи во трагови, макро- и бетаин. Секој од нив е антибактериско средство кое се бори против инфекции и исто така спречува микроорганизми да влезат во телото.
 • Сок од коприва: содржи 6 изолектини, кои ја подобруваат синтезата на најважните аспекти за машкото тело. Декларираните се корисни за машкиот генитоуринарен систем. Тие исто така помагаат да се сподели задоволството во кревет, како и да се зголеми издржливоста на мажот.
 • Екстракт од цвет од камилица: Содржи кумарин, флавоноиди, танини, глукозиди, есенцијално масло, холин, како и разни други енергетски компоненти кои им помагаат на закотвување на клетките, како и на мукозните слоеви. Тие го смируваат воспалението во простата, а исто така ги регулираат функциите на генитоуринарниот систем.
 • Екстракт од европски борови шишарки: содржи голема количина на фитоандрогени. Тие го олеснуваат отокот на простатата, а исто така го зголемуваат либидото.
 •  Феназопиридин: потполно природна билна состојка која ја измазнува клеточната мембрана на машкиот уринарен систем.

Како да нарачате Уротрин по поволна цена преку Интернет?

Снабдувачот Гранада ДОО препорачува нејзините клиенти да внимаваат на измама преку Интернет. За да го направат ова, тие треба да го купат производот само со употреба на официјалната веб-страница.

Земете апчиња за спречување на простатитис

Еве најлесниот начин да купите таблети UroTrin:

 1.  Внесете го вашето име и вашиот телефонски број во формата преку Интернет на официјалната веб-страница;
 2.  Добијте повик од вработен во дистрибутивната компанија и наведете ја адресата за испорака;
 3.  Започнете со употреба на Уротрин веднаш штом го добиете пакетот и изградете ја вашата издржливост во кревет!

Уротрин за мажи

Најчесто поставувани прашања во врска со таблетите Уротрин
Колку чини Уротрин?
Земји каде се доставува Уротрин
Кое е времетраењето на терапијата со простатитис со овој лек?
Може ли да купам Уротрин во аптека?
Како се спроведува испораката?
Како да избегнете многу проблеми со простатата
На кои органи припаѓа простатата?
Која е најчестата болест на простатата?
Дали опасно е проширувањето на простатата?
Кои се симптомите на зголемена простата за да одите на лекар?
Дали лекови без рецепт помагаат при раст на простатата?
Што е со лекови?

Дали сакате да избегнете проблеми со простатата што е можно подолго? Променете го вашиот животен стил:

 1.  Одете и уринирајте веднаш штом ви треба;
 2. Избегнувајте алкохол и кофеин, особено после вечера.
 3. Не пијте големи количини на течности одеднаш, поделете го режимот за пиење во редовни помали дози;
 4. Не пијте течности два часа пред спиење;
 5. Обидете се да не земате лекови без рецепт кои содржат антихистаминици или деконгестиви (како што се лекови против грип);
 6. Задржете се топло и редовно вежбајте, бидејќи студот и недостатокот на вежбање можат да ги влошат симптомите на зголемена простата;
 7. Научете ги и вежбајте ги таканаречените вежби Кегел за зајакнување на мускулите на карличниот под;
 8. Избегнувајте стрес;
 9. Може да испробате техника наречена двојно поништување - по мокрење, излезете од тоалетот и обидете се повторно да уринирате по една или две минути. Ова ќе помогне да се спречи собирање на урина во мочниот меур.

Хронична уреаплазмоза кај мажи: причини и методи на лекување

Хронична уреаплазмоза е воспалителен процес во органите на уринарниот и репродуктивниот систем, кој се карактеризира со наизменични периоди на ремисија и релапси. Овој феномен може да се заснова на недоволно квалитетен третман на акутната форма, непочитување на превентивните мерки и други причини. Болеста е комплицирана од фактот дека може да помине под маската на простатитис, циститис, уретритис и други патологии. Затоа, важно е да се спроведе правилна дијагноза и комплексна терапија.

Што е хронична уреаплазмоза

Причини за заболување на уреаплазма

Меѓу главните фактори кои го одредуваат развојот на хронична уреаплазмоза кај мажите, може да се разликува следново:

 • слабеење на имунолошкиот систем;
 • промена на сексуалните партнери;
 • земање антибактериски лекови;
 • лекови базирани на хормони;
 • рана сексуална активност;
 • сексуален однос без заштитна опрема;
 • лоши хигиена и услови за живот;
 • чести стресни ситуации и така натаму.

Како се појавува уреаплазма болест?

Причината за уреаплазмоза кај новородените деца е хроничната форма на оваа болест кај мајката. Бебињата се инфицираат за време на породувањето, минувајќи низ породилниот канал.

Симптоми на хронична уреаплазма и пренесување на болести

Во моментот, хроничната уреаплазмоза се смета за сексуално пренослива болест, така што може да се пренесе преку сексуален контакт. Друг начин е пренесување на патогенот од мајката на нејзиното новородено дете. Не постојат други познати начини на влегување на бактериите во телото на една личност од друга. Ракување, бакнување, заеднички предмети и други начини не влијаат на можноста за инфекција.

За хронична уреаплазмоза, карактеристична е следнава клиничка слика:

 • честа желба да се исцеди урината;
 • капките на гној или слуз се ослободуваат од пенисот;
 • уретрата е едематозна, хиперемична;
 • чувство на печење со одлив на урина;
 • болка во долниот дел на грбот, долниот дел на стомакот, препоните;
 • тешкотии при мокрење;
 • оток и хиперемија на главата на пенисот;
 • траги од крв во урина, сперма;
 • болка за време на сексуален однос;
 • главоболка;
 • општа слабост, зголемен замор.

Со текот на времето, можете да забележите такви последици од уреаплазмоза кај мажите, како што се сексуална дисфункција, развој на патологии на уринарниот систем, значително намалување на имунитетот и додавање на други инфекции.

Можни компликации поврзани со хронична уреаплазмоза

Една од најсериозните компликации на хронична уреаплазмоза е намалување на сексуалната активност и неплодност. Сперматозоидите не можат да се развиваат нормално, бидејќи бактериите го нарушуваат процесот на нивно формирање. Покрај тоа, болеста го менува хемискиот состав на семената течност, што ја ограничува подвижноста на герминативните клетки и доведува до нивно ослабување и предвремена смрт.

Меѓу другите, не помалку опасни, компликации:

 • предвремена ејакулација;
 • импотенција
 • намалено либидо;
 • хроничен циститис;
 • простатит;
 • ревматоиден артритис и други.

Дијагноза на уреаплазмоза

Ако се најдат горенаведените симптоми, мажот треба да оди на клиника, да закаже состанок и да спроведе дијагноза. Во исто време, одредени барања се наметнуваат на лабораториски студии: потребно е не само да се утврди присуство на бактерии во материјалот за испитување, туку да се утврди нивната активност. Ова се должи на условно патогената природа на микробот. За анализа, земете крв, урина, сперма.

Дијагноза на уреаплазмоза

Дијагнозата на хронична уреаплазмоза се заснова на употреба на неколку истражувачки методи.

 • Поврзана анализа на имуносорбент. Покажува присуство на антитела кон уреаплазма, како и активност на микробата.
 • Верижна реакција на полимераза. Таа се заснова на откривање на генетски честички на бактериите. Ви овозможува да ја одредите количината на микроорганизам во единицата за мерење.
 • Имунофлуоресценција. Открива антитела во крвта.
 • Бактериска култура. Се состои во поставување на биоматеријал на посебна средина со последователна идентификација на микробата и броење на нејзината количина.

Врз основа на добиените податоци, лекарот пропишува терапија.

Методи на лекување на болести

Терапијата со уреаплазма, особено во хроничниот тек на болеста, се спроведува во неколку насоки. Прво на сите, прикажана е администрација на лековити антибактериски агенси насочени кон уништување на бактериите. Соодветен препарат може да се одреди со помош на тест за бактериска култура. Паралелно, се препишуваат лекови за зајакнување на имунолошкиот систем. Назначувањето на терапија за одржување помага да се забрза обновувањето на ткивата по инфекцијата.

Во третманот на хронична уреаплазмоза, времетраењето на лековите може да биде многу подолго отколку во акутниот тек на болеста. Покрај тоа, неопходно е да се извести лекарот кои антибиотици биле препишани во претходниот случај на егзацербација на болеста. Бидејќи микроорганизмите добиваат отпорност на лекови за време на терапијата, лекот не треба да се повторува. По завршувањето на целосниот тек на терапијата, мажот треба да помине контролни тестови.

Лекови за третман на уреаплазмоза

За третман на хронична уреаплазмоза, се користат следниве лекови.

 • Антибиотици: Доксициклин, Азитромицин, Кларитромицин, Офлоксацин, Левофлоксацин;
 • Имуномодулирачки: Имунал, Имудон, Уро-Ваксом, Изофон, Циклоферон;
 • Адаптогени: insеншен (тинктура), Ехинацеа (тинктура).
 • Билни препарати добиени од растителни екстракти: Уротрин, Prostero, Prostatricum произведени во форма на капсули за орална администрација.

Секој од лековите има свој режим на дозирање, што може да го коригира само специјалист. Само-администрација на антибактериски и други лекови е неприфатливо.

Според дискреција на лекарот, на човекот може да му се покажат дополнителни физиотерапевтски сесии или процедури кои го подобруваат имунитетниот статус на телото. Предуслов е истовремен третман на сексуалниот партнер, бидејќи таа може да биде носител на инфекцијата.

Можно е да се спречи хроничната форма на уреаплазмоза ако препораките на лекарот што присуствува строго се следат за време на почетниот третман. Покрај тоа, потребно е внимателно да се придржувате кон превентивни мерки, зголемување на имунитетот и спречување на случајни сексуални односи.

Постави прашање

Дмитриј Новитсјук

Уролог Новитyук Дмитриј Федорович веќе 20 години се занимава со дијагностицирање, лекување и спречување на болести на генитоуринарниот систем.

Obzoroff
Додадете коментар