Капки Allegard од алергии - состав, опис, упатства, цена

Allegard од алергии се современи биогени капки од растително потекло, кои ефикасно ги елиминираат симптомите на алергија. Тие го зајакнуваат имунолошкиот систем на телото и се одлични во борбата против 95% од алергените. Значи, кога ги користите, можете да заборавите на алергии од прашина, грини, животински влакна, хемикалии, полен, храна и така натаму.

Капки Allegard од алергии

Структура на препаратот Allegard

Структурата Allegard вклучува разни седативни концентрати на билки, корени, лисја и цвеќиња. Значи. Овде можете да најдете темјан, лофант, пелин, грозје, слезово, оригано, зизуник и многу повеќе. Исто така, се користат кора од бреза, телото на печурката од кантелила, лушпи од грав, партиции од орев. Суровините од животинско потекло што се користат за создавање на оваа дрога се масти од бобра и јазовец. Сите компоненти се присутни во мали количини, што речиси целосно го елиминира ризикот од алергиска реакција на нив.

Состав на препаратот Алегард

Овој состав е најефикасен против алергии, а комплетно природниот состав практично ја исклучува можноста од несакани ефекти. Единствената можна причина за појава на несакани ефекти е индивидуална нетолеранција на еден или повеќе од елементите што го сочинуваат составот. Лекот делува нежно на телото, го чисти и го стимулира метаболизмот.

Алегардот се произведува во шишиња од 10 ml. Направени се од темно стакло.

Опис и фармаколошко дејство

У Allegard составот е сосема природен, затоа е безбедно да се земе. По влегувањето во телото, лекот совршено се апсорбира од гастроинтестиналниот тракт. Еднаш во крвта, таа започнува да се поврзува со плазмата и да ја блокира работата на клетките одговорни за алергиска реакција во присуство на надразнувач.

Лекот брзо ублажува три главни симптоми, имено чешање, кинење и оток. Дерматитис од алергиско потекло исто така исчезнува со текот на времето.

Ефектот на лекот се јавува во рок од 10 минути по апликацијата, а периодот на дејство е околу 8 часа. Време потребно за полуживот на компонентите Allegard во телото, не надминува 12 часа. Лекот се излачува од телото преку бубрезите, додека не повеќе од 2% од вкупната количина на супстанцијата се излачува непроменета.

Ефективноста на капките Алегард за алергии

Предноста на лекот

Во текот на третманот со капки Allegard следните позитивни ефекти се врз телото:

 1. Крвта и лимфата се чистат од алергени, што помага да се спречи алергиска реакција.
 2. Тонот и еластичноста на крвните садови се подобруваат, стапката на обновување на клетките и процесот на создавање на крв се зголемуваат, откако ќе се ослободат употребата на лекот, хистамините и воспалителните медијатори.
 3. За време на алергиска кашлица, слузот што се лачи се отстранува од телото многу подобро, а течење на носот исчезнува скоро веднаш.
 4. Спречува хронични астматични нарушувања на бронхиите, кои се јавуваат како резултат на продолжени алергии и можат да предизвикаат бронхијална астма и низа други болести на респираторниот систем.
 5. Церебралната циркулација се подобрува, што спречува ризик од хипоксија и васкуларни грчеви, а исто така помага да се подобри меморијата и мозочната активност.
 6. Цревната микрофлора е обновена, а патогената флора постепено се елиминира.
 7. Телото се чисти од токсини, отрови и ефектите на штетната храна врз организмот.
 8. Имунолошкиот систем на телото е зајакнат, што, со понатамошна употреба на лекот, сам по себе ќе може да се бори против алергиската реакција.
 9. Процесот на промена на ткивото како резултат на автоимуни процеси постепено се забавува и, на крајот, запира.
 10. Метаболизмот во телото е подобрен, што придонесува за подобрување на општата благосостојба, ја зголемува стапката на обновување на кожата и регенерација на здрави клетки во телото.
 11. Хормоналната позадина е обновена и се спречува намалување на сексуалната активност.
 12. Работата на тироидната жлезда е нормализирана.
 13. Тонот на вените и крвните садови е нормализиран, што го спречува развојот на нивните проширени вени.
 14. Стабилизација на метаболизмот на липидите.
 15. Спречување на разни нарушувања во работата на генитоуринарниот, дигестивниот, циркулаторниот и други системи на телото.
 16. Го ублажува заморот и ја обезбедува потребната количина на енергија за одржување на нормален начин на живот.
 17. Активирани се процесите на дренажа на ОРЛ органите.
 18. Активиран е механизмот на самоуништување на неисправни клетки, што позитивно влијае на општата благосостојба и спречува развој на разни болести.

Инструкции за употреба

Постои строга градација на возраста за земање на лекот Алегард внатре. Значи, на возраст од 3 до 6 години, потребно е да се користат 3 капки од лекот, кои се разредуваат во две лажици чиста вода за пиење. Треба да користите капки три пати на ден пред јадење. Времетраењето на еден курс е 10 дена, се препорачува да се пијат три курсеви со интервал од 7 дена за да се постигне максимален ефект.

Возраст од 7 до 12 години Allegard потребно е да се нанесуваат 5 капки три пати на ден. Лекот се разредува и во две лажици вода. Текот на третманот е 10 дена. Деца од 12 години и возрасни треба да земаат по 10 капки, разредувајќи ги во 2 лажици вода за пиење. Во овој случај, курсот е 15 дена.

Според упатствата, да Allegard, мора да се земе систематски. Во ред е ако пропуштите еден состанок, но не треба да го правите тоа често. Во спротивно, ефектот може да биде минимален, бидејќи капките се акумулираат во телото и само со потребната количина е можно да се постигне највисок резултат.

Контраиндикации и несакани ефекти на лекот

Алегард нема посебни контраиндикации. Единствената контраиндикација е индивидуална нетолеранција. Сепак, може да има некои несакани ефекти, во случај на што е потребно веднаш да престанете да земате лек и да се консултирате со лекар. Значи, во случај на предозирање, можно е следново:

 • Вртоглавица
 • Главоболки.
 • Осип на телото во форма на алергиска реакција, која може да биде придружена со чешање.
 • Труење, гадење, повраќање, дијареја и други нарушувања на гастроинтестиналниот тракт.
 • Влијание врз нервниот систем, кој се манифестира во форма на поспаност, замор, недостаток на апетит.
 • Во случај на сериозно предозирање, можна е несвестица.

Употреба на лекот Allegard за време на бременост и лактација е слабо разбрана, затоа мора да се користи со претпазливост. Се препорачува да се консултирате со специјалист пред употреба, кој може да ги земе предвид потенцијалните ризици за мајката и детето и можните придобивки од користењето на овој лек. Во текот на целиот курс, надзорот од специјалист е задолжителен.

Сите лекови се составени од разни хемикалии, така што скоро секој лек, дури и потполно безопасен на прв поглед, има несакани ефекти и може да му наштети на телото! Најчесто, мукозата на желудникот, црниот дроб и цревата страдаат од компонентите на одредени лекови. Овие органи можат да бидат под влијание на токсичните ефекти на повеќето лекови. Најчести несакани ефекти се: гадење, главоболки, дијареја, алергиски реакции ...

Ова може да се продолжи на неодредено време, бидејќи ова се ситници, во споредба со несаканите ефекти на потентни и сложени лекови (колку повеќе активни состојки има во составот на лекот, толку е поголем ризикот од штета на здравјето). Понекогаш штетата предизвикана од компонентите на лековите на телото не се појавува веднаш, туку подоцна.

Исто така, се случува несакани ефекти да предизвикаат неповратни процеси во телото или да предизвикаат хронични болести! И во случај на предозирање и / или истовремена злоупотреба на неколку лекови, тоа може да биде дури и фатално!

Главното правило за минимизирање на несакани ефекти и оштетување на човечкото тело од лекови е јасен режим на дозирање според упатствата за употреба и правилната комбинација на истовремено земени лекови. Имајте на ум контраиндикациите и никогаш не ја надминувајте препорачаната доза!

Секогаш треба да се консултирате со медицински претставници и темелно да го проучите секој дел од коментарите за лекови! Секогаш чувајте ги прибелешките практични за идни препораки!

Магазин Allegard се бара во рок од 2 години. Строго е забрането да се користи по датумот на истекување. Чувајте го шишето на собна температура на место каде што нема директна сончева светлина и пристап за деца.

Услови на продажба: цена и каде да се купи Allegard

Размислете за купување Allegard без рецепт на лекар. Во Русија цената на капките е 975 рубли, во Молдавија 400 леи, во Грузија 54 лари - за Allegard минималната цена не може да биде помала од наведената на официјалната веб-страница на производителот!

Важно е да се разбере дека има многу ефтини фалсификати на оваа дрога на пазарот.

Купете оригинално Allegard може да се најде на официјалната веб-страница. Во овој случај, ќе се спасите од фалсификувани производи, кои не само што не успеваат да обезбедат терапевтски ефект, туку и му штетат на вашето здравје. Покрај тоа, само производителот може да понуди најатрактивни цени и за компаниите на големо и за купувачите на мало.

Капки Allegard од алергии - состав, опис, упатства, цена

Ефективност Allegard: вистинито или не

Според информациите објавени од обичните луѓе на разни форуми, Allegard е многу ефикасен лек. Сепак, не сите прегледи се позитивни. Негативните, по правило, ги оставија оние кои имаат индивидуална нетолеранција кон состојките на лекот. Исто така, тие беа оставени од луѓе кои се имуни на дејството на лекот.

Постои само еден начин да се знае, ќе работи за вас Allegard или не, имено пробајте. Најдобро е да го купите лекот на официјалната веб-страница за да бидете целосно сигурни во квалитетот на производот.

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар