Основни правила за нега на кожата на телото

Често се случува жената да посвети многу внимание на кожата на лицето и воопшто да не обрнува внимание на кожата на нејзиното тело. И зошто? Одговорот е едноставен: она што се крие под облеката, според многумина, може да го направи без соодветно внимание. Но, секоја жена е божица, само треба да се чувствувате како неа. И тука треба да бидете совршени од кожата на лицето до кожата на петиците. Во оваа статија, ќе ги разгледаме основните правила за нега на кожата на телото.

Не е тајна дека хигиената е првата гаранција за убавина и здравје. Треба да ги миете рацете, да ги миете забите итн. Сето ова го поминавме низ градината. Редовното туширање помага во одржување на убавината и здравјето на кожата. Но, главната работа тука не е да се биде ревносен. Дури и добра работа како хигиената може да предизвика некои проблеми:

  • Сува, затегната кожа. Излегува дека туширањето многу често може да има непожелни последици. Или поточно, не самото туширање, туку користење детергенти.

Прекумерната чистота води до фактот дека го миеме заштитниот липиден слој на кожата, кој ја навлажнува и штити нашата кожа. Најдобар начин да се избегне ова е да се намали употребата на детергенти. Особено ако се миете неколку пати на ден. Обидете се да направите обичен туш, подобро со контрастен туш, што ќе биде многу покорисно, особено наутро: во ова време кожата е најспособна да апсорбира влага, а промената на температурите на водата ќе и даде еластичност на кожата.

  • Чешање, црвенило, осип. Може да стане ништо повеќе од манифестација на алергиска реакција на составот на истите производи за туширање. На крај, колку има: парабени, гликоли и многу други хемиски компоненти. Тука дефинитивно треба да изберете нешто што не е толку агресивно. Покрај тоа, постојат многу линии на медицинска козметика кои лесно можат да се справат со ваквите проблеми. Треба само да се бара, и секој ќе најде нешто што му одговара.

Основни правила за нега на кожата на телото

Основни процедури за нега на кожата на телото

  1. Сувост. Ако вашата кожа е веќе сува, без интервенција на детергенти, еве неколку домашни рецепти:
  • Негување пилинзи. Таков пилиндер секогаш може да се подготви, скоро секаде, и воопшто нема да ве чини. Главните компоненти на пилингот се абразивни и основни. Абразив е она со што, така да се каже, се „гребеме“. На пример, кафе, шеќер (кафеавиот е подобар, но може да работи и редовниот шеќер), овесна каша. Медот, павлаката, маслата можат да дејствуваат како нутриционистичка основа (можете да користите било што што можете да најдете дома, дури и сончоглед, но маслиновото, бадемот или праската можат да бидат најдобри во ова прашање). Измешајте кои било две компоненти и масирајте се со нежни кружни движења.
  • Маски, бањи: За да ја направите кожата кадифена, можете да го користите следниот рецепт: промешајте 500 гр скроб во конзерва ладна вода, истурете ја во топла бања и истегнете ја 20-30 минути. После преземањето, избришете ги со нежни движења на размачкување и ставете крем за тело.

Како маска, секоја хранлива основа што беше споменато во рецептот за пилинзи може да биде соодветна: мед, павлака и сл. Нанесете на телото, внимателно облечете облека што не се плаши да се извалка, завиткајте ја и почекајте 30 минути. Или можете да се завиткате во пластика. Земаме една состојка или мешаме неколку.

  1. Стриите се многу грд дефект што го расипува изгледот. Може да се појави по бременоста, и со нагло слабеење. Во такви случаи, само-масажа, физичка активност, стимулирање на проток на крв и со тоа зголемување на еластичноста на кожата, може да помогне. Постојат и разни козметички производи за да се спречи овој проблем. Не заборавајте за правилна исхрана, која исто така игра важна улога.
  2. Ласеност на кожата. Постојан стрес и замор можат негативно да влијаат на состојбата на кожата. Релаксирачките бањи можат да имаат ефект на ревитализација.

Бањите со лушпа од билки имаат корисен ефект врз кожата. Ова може да биде ливчиња од липа, камилица, жалфија, шипинка или јасмин или други билки и такси што може да се купат во која било аптека. Во секој случај, таквата бања ќе помогне да се ослободи стресот, заморот и да се промовира мирен сон.

Нема билки при рака? Есенцијалните масла можат да ги заменат, од кои има и огромен избор во аптеките. Но, тука вреди да се запамети една нијанса: есенцијалните масла, како и сите други, не се раствораат во вода, и едноставно додавајќи ги во бањата нема да го добиете посакуваниот резултат, туку изгореници. За да го избегнете ова, треба да испуштите 5-6 капки во чаша млеко и да ја истурите оваа чаша во бањата. Сега можете безбедно да се опуштите!

  1. Темни дамки. За некои, летото е светла сончева сезона, но за други е време да се борат против пигментацијата и пегите. Во овој случај, не користете премногу сончање. Како заштита, треба да користите креми за сончање, разни козметички производи за белење, се смета за најефикасна Крем Miracle Glow за избелување на кожата од старечки дамки и пеги, што ги има сите потребни својства за осветлување на кожата. Може да се обидете да се справите со овој проблем дома. На пример, краставицата е одлично средство за белење. Мелење на краставицата во мешалка или на ситен ренде и користете ја оваа грутка како компрес. Ако се цедите, ќе добиете белење и освежителен лосион кој добро ќе се чува во фрижидерот.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар