Маска, масажа и вежби за подмладување на кожата на лицето од брчките

Оваа статија ќе разговара за начините за подмладување на лицето од брчките дома. Ова ќе потрае малку време и трпеливост ако не сакате да прибегнете кон скапи процедури во козметички салони.

брзо подмладување

Секој знае дека спортувањето ви дава младост. Можете да се подмладите не само со прибегнување кон пластична хирургија и новоотворени, скапи средства. Фитнес часовите ќе дојдат на помош, како и секогаш. И, ако козметичките процедури дејствуваат на одреден дел од телото, тогаш фитнесот делува подмладувачки на целото тело како целина. Затегната кожа, антистрес и помош при различни здравствени проблеми се резултат на одлична кондиција. Останува само да се одлучи за видот на активноста:

Подмладување на целиот организам. Ако целта е подмладување на целото тело, вреди да се прибегне кон обука за сила. Со доволна физичка активност, се ослободува точната количина на ендорфин, серотонин и хормон за раст, кои го активираат процесот на подмладување. На чело на армијата на подмладување е хормонот за раст, кој е прецизно одговорен за обновување на ткивата. Со околу 30-годишна возраст, телото престанува да произведува доволна количина на овој хормон, па затоа мора да го добиете вештачки:

 • Подобрување на издржливоста, зајакнување на срцето. Кога главната цел на тренингот е зајакнување на срцевиот мускул и издржливост, акцентот треба да се стави на трчање и одење. Таквите оптоварувања се и интензивни и униформни. И главниот резултат е зајакнување на кардиоваскуларниот систем. Важен факт е дека одењето и трчањето имаат корисен ефект врз работата на зглобовите, скоро сите мускулни групи и го подобруваат метаболизмот. Со голем вишок на телесна тежина, предност треба да се даде на одење, бидејќи трчањето е сериозно оптеретување на срцето. И додека џогирате, треба да обрнете големо внимание на дишењето.
 • Состојба на кожата. Пливањето е совршен спорт. Има корисен ефект врз многу мускули, 'рбетот, помага во борбата против целулитот и ја подобрува циркулацијата на крвта. Обука за вода помага да се подобри еластичноста и цврстината на кожата. Пливањето го зајакнува пекторалниот мускул, што ќе помогне да се одржи одлична биста подолго време.
 • Борба против брчките. Одлична опција за борба против брчките е градење на лице, т.н. гимнастика за лице. Правилното опуштање и тренирање на мускулите на лицето ќе помогне да се задржи кожата младешка подолго време. Главната работа, како и на секој тренинг, не е да се заборави на регуларноста. И во никој случај не треба да заборавиме на водата, тоа е таа што придонесува за еластичноста на кожата на лицето.

Маска за затоплување на лицето

Кога се грижите за кожата на лицето, маските против стареење на кожата на лицето играат важна улога, на пример Биорецин да се отстранат брчките. Една од најефикасните маски е маска со ефект на затоплување. Да видиме за што служи.

Маска за затоплување на лицето се користи за длабоко чистење на кожата. Овие маски можат да ги користат жени од која било возраст. Најдобар резултат за луѓе со проблематична кожа. Таквата маска ја подобрува циркулацијата на крвта во кожата на лицето, промовира подмладување, добро и ефикасно ги чисти и отвора порите. Промовира пенетрација на хранливи материи во слоевите на епидермисот. Кога ја користите оваа маска, се јавуваат следниве процеси со кожата: тонот на кожата се зголемува, меѓуклеточниот метаболизам се забрзува, лојните жлезди се враќаат во нормала, лушпестите ткива омекнуваат.

Маските за затоплување делуваат на кожата понежно отколку да испарат и да го чистат лицето. Предност за луѓе со тенка и нежна кожа. Таквите маски работат многу внимателно и нежно. Маските имаат такви ефекти како што се топлина и стаклена градина. Нема потреба да се плашите од изгореници на кожата. За време на постапката, садовите на лицето се отвораат, протокот на крв се зголемува, порите се шират, клетките на кожата се заситени со кислород, што помага да се подобри тенот. Кожата станува еластична и мазна. Активните супстанции на маската продираат длабоко во порите на лицето и ги истураат сите нечистотии од порите.

Постојат многу предности на оваа маска и ефектот е неверојатен, но треба да знаете како да ја користите во код. Оваа маска треба да се прави не повеќе од еднаш на секои 10 дена. Времето за држење на маската е од 10 до 20 минути, не повеќе. Не ставајте ја маската по постапката на парење на лицето, во спротивно може да добиете топлотен удар во клетките. Може да избришете после ваква маска, кожата е веќе исчистена и бари на пареа, на многу нежен начин и чистењето со пилинг ќе го подобри ефектот на чистење. Луѓето со висок крвен притисок треба да бидат внимателни со оваа маска.

За најдобар ефект при нанесување маска, покријте ја со редовна хартиена крпа, ова ќе создаде ефект на стаклена градина. После маската, најдобро е да нанесете негување крем на кожата. Со периодична употреба на оваа маска, можете да постигнете неверојатни ефекти на кожата. Маската се бори против проблеми како мрсна кожа, знаци на стареење, воспаление, блокади на кожата, лупење и лојни секрети.

Заклучокот е дека има само една да се примени таква маска. Има многу предности од тоа, не се препорачува само за луѓе со одредени проблеми, погоден е скоро за секого.

Многу козметичари препорачуваат да се користи специјално масло. Јачина на КумКумади за подмладување на кожата, која се состои од многу компоненти највредни за човечкото тело. Шафранот, кој е дел од Кум Кумади, е извлечен од цвеќињата на Крокус што расте во Индија, кој е познат во Ајурведа многу векови по своите корисни својства за отстранување на брчките.

Масло од кукумади за подмладување

Масажа на лице за подмладување

Секоја личност која се гледа во огледало, сака да види барем лице без возраст, најмногу - помладо. Еден од начините да го задржите лицето затегнато е масажа.
Подмладувачката масажа на лицето дома е еден од најлесните начини да го задржите лицето младо. Не се потребни трошоци за готовина. Но резултатот ќе биде импресивен. Како резултат, збрчканиот жлеб ќе се намали, мускулите на лицето ќе станат посилни и мускулите на лицето ќе се релаксираат.

Никогаш не е доцна да се започне со масажа на лице. Масажата ги зајакнува и релаксира лицето, вратот и рамената. Подобрувањето на тенот се јавува поради крвта, која не само што носи лековити материи на кожата, туку помага и во детоксикација.

Кога започнувате масажа, прво загревајте ги рацете плескајќи ги рацете. Потребна е кратка пауза за да се ракуваат, со цел да се ослободи негативна енергија. Енергијата на енергијата ја зголемува циркулацијата во прстите.

Постојат 10 точки за масажа на лицето, кои се масираат наизменично. Доволно 6-9 минути 2 пати неделно (по можност наутро) за да го постигнете посакуваниот резултат:

 • Прва точка: се наоѓа на надворешниот агол на очите. Доволно е мазно притискање на точката, потоа 5 кружни движења наизменично во различни насоки. Гарантира интелектуална активност и позитивно влијае на видот.
 • Втора точка: лоцирана на средина, помеѓу веѓите. Треба да масирате со прстенот со истиот систем како и првата точка. Нервите се смируваат.
 • Третата точка е на почетокот на веѓите. Ние правиме нежна масажа на двете точки со средните прсти.
 • Четвртата точка се наоѓа над сводовите на веѓите. Масажата се прави наизменично, по должината на веѓите, лесно се притиска на крајот.
 • Локацијата на петтата точка се внатрешните агли на очите, од двете страни на мостот на носот. Нивната масажа ги ублажува главоболките, напнатоста на очите и добро влијае на работата на желудникот.
 • Постојат две шести точки. Тие се наоѓаат на самиот почеток на темпоралната коса. Масажата се прави со истовремено притискање и кружно движење.
 • Седмата точка бара десет пати притискање заедно со масирање. Се наоѓа на аглите на устата.
 • Центарот на брадата има осма точка. Масажата се изведува со среден прст 5 пати, движејќи се во кружни движења во различни насоки. На крајот, непречена транзиција кон седмата точка и лесно притискање 9 пати.
 • Деветтата точка се наоѓа под носот, која мора лесно да се притисне 9 пати.
 • Од десеттата точка, што се наоѓа на дното на брадата, треба да масирате од брадата до јагодичките и ушите. Нежно галејќи ја оваа линија, обидете се да не ја истегнувате кожата.

За зајакнување на ефектот на масажата, ќе ви требаат неколку коцки мраз, кои треба непречено да ги движите по сите свиоци и брчки. Beе има подобрување на протокот на крв. Кулминација е примена на крем погоден за дадената кожа на лице.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар