LumiDerm осветлувачки пилинг на лицето од пигментацијата

Уникатен био-пилинг Lumidermдизајниран за борба против акни, црни точки и сите видови на брчки. Овој лек ќе помогне да се заборави проблемот со сува кожа и да се врати нејзината структура. Ви овозможува да го ослободите заморот и да се ослободите од темните кругови под очите. Користете лумидерм пилинг и чувствувајте се помладо! Времето веќе не доминира во вашето здравје на кожата!

Lumiderm наменети за домашна употреба. Пилинг се појави на пазарот по многу години развој на козметички производ. Со сигурност можеме да кажеме дека научниците направија голем успех во областа на козметиката за нега на кожата. Сега секоја жена има можност да купи професионален производ за нега на тело и да заборави на редовните процедури во салонот за убавина.

Лумидерм пилинг обезбедува одлични резултати: здрава, цврста, еластична, мазна и кадифена кожа. Ова е крајниот сон за секоја жена! Пилинг помага темелно да ја исчисти кожата од мртвите клетки, го забавува процесот на стареење на кожата.

Лумидерм постојано ја потврди својата висока ефикасност во клиничките испитувања. Со возраста, човечката кожа станува почувствителна на условите на животната средина, ниско-квалитетни козметички производи и физиолошките промени во телото. Овој природен производ е одличен за сите типови на кожа. Lumiderm ги има потребните сертификати за квалитет и е целосно легално во нашата земја.

Шише Лумидерм 30 мл

Развој на пилинг

Првично задачата на био-пилинг Lumiderm беше ефикасно да се елиминира пигментацијата на кожата и ефектите од акните. Креаторот Лумидерм Хаксли (Велика Британија) не ни претпоставуваше дека неговиот изум може да има поширок спектар на апликации. Резултатите од клиничкото тестирање покажаа дека 100% од испитаниците демонстрираа делумно измазнување на длабоките брчки. Тука вреди да се оди на спецификите и да се сеќавате на бројките: брчките се намалија за 70%. Лумидерм ја забрзува размената на материјата (метаболизам на кожата), што придонесува за негово подмладување. Во исто време, интензитетот на производство на колаген се зголемува. Како резултат на тоа, кожата станува рамномерна и чиста.

Каде да се купат Lumiderm испорака

Размислете за купување Lumiderm достапна во сите земји од ЗНД, цена за био-пилинг Lumiderm е наведено на официјалната веб-страница на производителот и е 99 рубли. За да купите, едноставно доставете апликација со пополнување на деталите за контакт, по што управувачот со продавницата ќе ве контактира. Потврдете ја вашата нарачка и не грижете се за ништо. Испораката се врши на адресата наведена од вас.

Размислете за купување Lumiderm за пилинг на кожата

Кои проблеми ги решава пилингот

Пред да идентификувате со кои проблеми со кожата успешно се бори Lumiderm, детално беа проучени прегледите на вистинските корисници за купениот производ. Од нив произлегува дека пилинг ја докажал својата ефикасност во третманот на кожни болести како што се:

 • Пигментација;
 • Лузни и траги од пост-акни;
 • Изразување брчки;
 • Розацеа;
 • Комедони;
 • Купероза;
 • Пеги;
 • Нездрава / нерамна боја на кожата.

По користењето на пилингот, кожата на лицето и телото станува мазна, привлечна и рамномерна.

Својства и можности на биополнување лумидерм

Lumiderm структура

 • Екстракт од грејпфрут, лимон и малина. Ефикасно ја храни кожата, ја ублажува сувоста. Производот се апсорбира внатре и го исполнува поткожниот слој со корисни материи кои им даваат на клетките „нов живот“.
 • Екстракт од млечна киселина и папаја. Наменет е за нежно чистење на кожата и брзо закрепнување. Отстранете ги мртвите клетки на кожата и спречете понатамошно лупење на кожата. Заситени ткива со хранливи материи и О2. Овие компоненти прават одлична работа со проблемот со старечките дамки.
 • Провитамин Б5 и алантоин. Тие делуваат релаксирачки и смирувачки на кожата. Елиминира воспаление и иритација. Површината на кожата станува мазна и привлечна бидејќи порите се стеснети и визуелно невидливи. Нормализира лачењето на себум.

Здравјето на младите и кожата не се засекогаш. Промената на структурата на кожата е индивидуален процес, но на одредена возраст проблемите потсетуваат на себе. Потребно е сè што треба да направите за да го вратите производството на природен колаген. Лумидерм ќе се справи со ова совршено. Има комплексен ефект врз клетките и ткивата, полнејќи ги со потребната витална енергија. Тоа ќе помогне да се врати кожата на различни делови од телото во најкус можен рок.

Како работи Lumiderm и инструкции

Достапна цена Lumiderm и неговиот висок квалитет - ова се главните фактори кои влијаат на големата побарувачка на потрошувачите. Да разгледаме како работи пилинг:

 1. За време на постапката, активните супстанции излегуваат на кожата.
 2. Преку порите, тие продираат во поткожниот слој.
 3. Се јавува природен и нежен пилинг.
 4. Клетките и ткивата се енергични.
 5. Се произведува природен колаген.
 6. Тонот на кожата е изедначен.
 7. Грубите набори се измазнуваат, старечките дамки, акните исчезнуваат.

Претходно, дерматолошките проблеми како розацеа, пигментација, лузни и комедони беа елиминирани само преку скапи и професионални хемиски пилинг. Комплексни процедури може да изнесуваат десетици илјади рубли, но резултатот беше далеку од пријатен за секого. Дајте и можност на вашата кожа да се подмлади и заблеска со обновена енергија!

Како да го користите овој пилинг производ

 • Исчистете ги порите од шминка и нечистотии. За овие цели, можете да користите специјален гел за чистење. Lumiderm и следете ги упатствата.
 • Измијте со обична вода без да користите лосиони и други хемикалии.
 • Нанесете на лицето и вратот. За да избегнете оштетување на кожата околу очите, избегнувајте контакт со составот на премногу чувствителна област.
 • Оставете да делува 10 минути. Исплакнете го преостанатиот пилинг со топла вода, оставете ја кожата да се исуши природно (без да користите крпа).
 • Користете серум за проблематичните области. Нанесете го производот и масирајте полека во кожата. Почекајте 10 минути.
 • Нанесете активатор за млади и темелно масирајте во кожата. Ова е начинот на кој колагенот се доставува до длабоките слоеви на кожата.
 • Нанесете тенок слој од кремот во пределот околу очите и нежно тријте.
 • За да го постигнете посакуваниот ефект и да го одржите постигнатиот резултат, повторете ја постапката 2-3 пати неделно. Вашата кожа ќе изгледа неверојатно!

Комплекс Lumiderm се препорачува за употреба од жени од која било возраст. Што се однесува до типот на кожата, пилингот е универзален и погоден за секого, без исклучок.

Ефект на примена Lumiderm

 • Ги ревитализира клетките и ткивата на кожата;
 • Елиминира проблеми по акните;
 • Елиминира ситни и длабоки брчки;
 • Елиминира розацеа;
 • Lumiderm дава сила и енергија на кожата;
 • Тонизира и збогатува со витамини;
 • Ја заситува кожата со корисни материи;
 • Стимулира природно производство на колаген;
 • Го ублажува заморот, ја обновува кожата;
 • Формира сигурен заштитен слој на хранливи материи;
 • Ја измазнува нерамномерноста на кожата;
 • Обезбедува долготрајни резултати.

 

Всушност Lumiderm нема контраиндикации. Природниот био-пилинг е погоден за секого, без оглед на возраста и видот на кожата. Една белешка: не се препорачува да се нанесува производот на кожата околу очите.

Експертско мислење и совет од Obzoroff

Современите пилинг не можат секогаш да се пофалат со нежен состав. Со оглед на ова, ги советувам моите пациенти да пристапат кон нивниот избор на лек што е можно повнимателно. Лошата пилинг може да ја повреди површината на кожата и да доведе до непријатни проблеми. Некои „лековити“ соединенија предизвикуваат алергии и акни. Био пилинг Lumiderm има различен принцип на работа. Ефикасно ја храни кожата, ја заситува со колаген и чисти од црни точки и дамки. Ова е професионална заштита на кожата дома.

Постојат многу причини кога на кожата може да се појават видливи и не убави старосни дамки. За да се борите против нив, потребно е да се утврди причината за нивното формирање. Обично, со такви прашања, тие се свртуваат кон козметолозите или лекарите, можете да ги користите најновите технологии. Но, сето ова е или долго или премногу скапо. Тогаш спасува домашен комплет за прва помош докажани и сигурни рецепти.

За најдобро осветлување на кожата, кремите со сок од краставица се доста соодветни. Таков крем не е тешко да се направи самостојно со сечкање краставица и додавање мед. Кремите со сок од вибурнум имаат белење. Овој крем е подготвен и од домашни производи. Треба да измешате една мала лажица сок и цела чаша обична, но чиста вода. Додадете кој било крем што го користите таму.

Крем од магдонос е исто така добар. Треба да земеме свеж сок од магдонос, да истуриме сок од лимон и малку мед тука. Павлака мора да се додаде во оваа течност, може да се користи млеко. Резултатот е совршен крем, различен во содржината на маснотии. Овој лек треба да се применува навечер. Лимонска киселина и магдонос ги прават дамките полека белење. Па, медот и млекото измазнуваат многу овошни киселини.

Домашните креми се способни за нијансирање на кожата. За луѓе чија кожа изгледа прилично бледа и има прилично количество старосни дамки, следната крема ќе делува. Содржи обичен морков, ситно рендан и преостанатите талози од кафе. Ако често го нанесувате овој крем, кожата ќе биде потемна, и ќе добиете нешто како тен. Соодветно на тоа, проблематичните точки на пределот на лицето нема да се истакнат толку јасно.

За да имате видлив ефект на апликацијата, потребно е оваа апликација да е од редослед на неколку месеци. Понекогаш сонцето е причина за оваа болест. Затоа, експертите препорачуваат во текот на летото, за време на топлината, да го подмачкувате целото тело со специјални креми за сончање. Друг народен и лековит лек се јагоди и рибизли (по можност црвени). За да го направите ова, тие мора да бидат смачкани, и само тогаш, доколку е потребно, да се стават во кој било крем со хранливи пигменти.

Возрасната пигментирана кожа се третира со лесен крем од глуварче. Неопходно е да се прелива варено млеко врз глуварчињата, една чаша ќе стори. Потоа процедете и кремот е подготвен за употреба, нема контраиндикации. Се препорачува да се подмачкува наутро и навечер.

Кудријавцева Ирина Станиславовна, дерматолог, Москва.

Прегледи на клиенти Lumiderm

Марија, 46 години:

15 дена користејќи био-пилинг Lumiderm, јасно следете ги упатствата. Состојбата на кожата се смени на позитивен начин. Навистина станав помлад, но сакам подобар резултат - продолжувам со третманот.

Наталија, 52 години:

Колку повеќе стареете, толку повеќе бескорисни се обичните производи за продавници и секогаш сакате да имате свежа и убава кожа! Ме спаси Лумидерм. Конечно, се ослободив од возрасното место во близина на веѓата, забележав општо подобрување на бојата и состојбата на кожата.

Ана, 44 години:

Фините брчки целосно исчезнаа, а длабоките станаа помалку забележливи. Ова е добра вест!

Надежда, 30 години:

Ноќе спијам лошо. Или ќерка ми ќерка плаче, тогаш останувам доцна со работа со скратено работно време. Уморен од маскирање на круговите под очите со темел (!) - Преминав на порешителни активности. Јас користам пилинг и серум Lumiderm... Сега не изгледам уморно, полесно е да се појавам во јавност. Прекрасен комплекс!

Ирина, 37 години:

Помогнете си да останете млади! Мое лично искуство: Користев Лумидерм околу 30 дена. За тоа време, лузната на челото зараснуваше, пигментацијата се намали. Кожата е мека, мазна, лесна. Резултатот е дефинитивно пријатен!

Видови лушпи

Пилинг е постапка за чистење на кожата со употреба на специјални формулации. Како резултат, лицето станува посвежо, подмладено, неговата боја е униформа. Главната задача на постапката е да се ослободи од горниот слој на слој, кој се меша со нормалното снабдување со кислород, ги заглавува порите и може да предизвика појава на акни на која било возраст.

Современата козметологија не би била една од најразвиените индустрии доколку не понудеше неколку видови пилинг одеднаш. Како резултат, секој може да ја избере најдобрата опција за типот на кожата, нејзината состојба и, се разбира, паричникот.

Сите лушпи се поделени во неколку групи по природа на нивниот ефект:

 1. Хемиски.
 2. Физички.
 3. Биолошки.
 4. Механички.
 5. Ултразвучно
 6. Ласер

Секој има свои добрите и лошите страни, така што тие секогаш треба да бидат избрани поединечно.

 • Хемиски пилинг. Овој метод се базира на способноста на киселините и алкалиите буквално да ги раствораат кератинизираните скали. Постапката изгледа едноставна. Посебен состав се нанесува на лицето, се чува за даденото време, а потоа се отстранува. Интересно, експертите препорачуваат да им се даде предност на алкалните лушпи, бидејќи тие се понежни. Сепак, жените имаат тенденција да ја игнорираат оваа точка. Факт е дека киселинските композиции даваат поизразен ефект.
  Сите хемиски лушпи може да се поделат во три вида според длабочината на влијанието:
 1. Длабоко Ова е најтешкото чистење на лицето. Самиот факт дека се спроведува исклучиво во болница, под анестезија и под надзор на реаниматор, е доволен за да се разбере сериозноста на постапката. Плус, фенолот е во срцето на оваа лушпа, што е, благо речено, отров. Друга точка е огромен период на рехабилитација, кој може да трае до шест месеци. Како резултат на сите страдања, едно лице добива посвежо и измазнето лице, ефектот трае долго време.
  2. Средна. Тука, главните активни состојки се салицилна, трихлороцетна или ретиноична киселина. Тие се во состојба да навлезат во длабоките слоеви на кожата. Тие се користат за подобрување на тен, зголемување на еластичноста на кожата. Овој пилинг совршено ги отстранува старечките дамки и малите лузни (како од акните).
 2. Површина Ова е пилинг со овошје и млечни киселини. Прилично е нежно, на вториот ден кај повеќето пациенти кожата се враќа во нормала, црвенилото исчезнува. Постапката е индицирана за млада кожа без изразени брчки, стари до околу 35 години. После тоа, тенот се подобрува, кожата станува помазна, видливите дефекти се намалуваат.
  Мора да се запомни дека по хемиски пилинг, кожата не може да биде изложена на сонце, затоа не се препорачува да се направи тоа во текот на летото.
 • Механички пилинг. Суштината на постапката е дека кожата е ексфолирана поради триење со тврди микрочестички. Ова се, на пример, пилинзи кои се продаваат во сите продавници за козметика. Но, постои и поостра процедура во салонот - отстранување на роговиден слој со помош на специјална метална четка.
 • Ултразвучен пилинг. Како што имплицира името, ова е изложеност на ултразвук. Изведена во салони и ветува ефект на подмладување.
 • Физички пилинг. Ефектот на подмладување се постигнува со изложување на кожата на многу ниски температури. Во салоните, сув мраз или течен азот се користи за ова. Како резултат на овој ефект, кожата добива еден вид смрзнатини и е принудена да реагира активно - односно да се обнови. Ефектот не е моментален, туку траен.
 • Ласерски пилинг. Постапката се спроведува со третирање на кожата со ласерски зрак. Неговата моќност може да се прилагоди, така што длабочината на ударот е различна. Ефикасноста зависи од карактеристиките на кожата, затоа не е секогаш можно да се предвиди резултатот.
 • Биолошки пилинг. Овој вид е сличен на хемискиот, само ензимите делуваат како главни активни супстанции. Со нивна помош, кожата е совршено исчистена и истовремено навлажнета, и токму на тоа придонесува LumiDerm.

Професионален козметолог треба да ја избере најдобрата опција за пилинг, кој ќе може да ги земе предвид сите карактеристики на кожата.

Тешкотии во изборот на вистинскиот пилинг

Пилинг е најдобриот начин речиси веднаш да ја трансформирате вашата кожа, да и го вратите сјајот, да го исчистите од нечистотии и да го подготвите за нанесување креми. Сепак, постојат многу видови на оваа постапка, па затоа ќе биде корисно да откриете кој од нив, на кого и во кои случаи е најсоодветен.

 • Пилинг за домашна употреба.Еден од најпопуларните видови пилинг е механичкиот, имено пилинзите за домашна употреба. Можете да најдете огромен број од нив на продажба. Главната разлика меѓу нив обично лежи во фактот дека природните или синтетичките компоненти дејствуваат како абразив. Интересно е што во овој случај, природноста е прилично минус. Факт е дека обично како основа се земаат разни овошни семиња (кајсија, грозје), дури и во форма смачкана во мали трошки, тие сепак лесно ја повредуваат кожата, бидејќи можат да имаат остри рабови. И што можеме да кажеме за големи фрагменти! Затоа, најдобро е да се даде предност на синтетиката.
  Пилинзите се одлични за мрсна и нормална кожа, но за оние со сува и чувствителна кожа, подобро е да ги одбиете и да го свртите вниманието кон пилинг врз основа на овошни киселини. Тие се исто така широко достапни. Во принцип, ефектот на нивната примена е сличен на оној на пилинзите, само без суров трауматски ефект.
  Овошните киселини се основна компонента на стареењето на кожата. Таа исто така не ги прифаќа грубите ефекти на пилинзите, па затоа тие се контраиндицирани за зрели жени. Но, лушпите го стимулираат производството на колаген и хијалурон, така што останувањето свеж и сјаен со нив е многу полесно. Покрај тоа, кожата, ослободена од товарот на слојниот слој, подобро ги апсорбира хранливите материи од кремите и маските.
  Пилинзите и домашните пилинг се нанесуваат 1 до 2 пати неделно, во зависност од типот на кожата. На мрсна - колку почесто е посува - толку поретко треба да бидете изложени на тоа.
  Важна точка е чистење на проблематичната кожа. Црните точки се формираат на местото на запушените пори, па затоа е важно да се ослободат од сите вишоци, така што себумот може слободно да излезе. Сепак, пилингот во овој случај може само да ја влоши ситуацијата, додека нежниот пилинг ќе биде одличен избор ако сте загрижени за себорејата.
 • Пилинг од салон. Овој вид на чистење на кожата има прилично длабок и сериозен ефект врз него, па затоа едно од главните ограничувања тука е да не се подложува на процедура во текот на летото. Факт е дека по третманот, кожата останува практично без одбрана пред нејзините зраци.
  Еден од најпопуларните третмани е површен хемиски пилинг. Им овозможува на жените со било кој тип на кожа да ја направат помазна и да се ослободат од помали несовршености. Методот е погоден за млада кожа, бидејќи нема да ве спаси од сериозни проблеми. Постапката мора да се повтори неколку пати за да се постигне посакуваниот ефект.
 • Постарите жени претпочитаат средна пилинг. Ви овозможува да направите прилично изразени брчки речиси невидливи и дава долготраен ефект. Несомнено, длабокиот пилинг може да се смета за најефикасен, ако не и за сложеноста на постапката, масата на ограничувања и можните несакани ефекти. Експертите препорачуваат прибегнување кон овој вид во особено тешки случаи и само по 50 години.
 • Ласерски пилинг. Ако кожата има изразена пигментација, лузни или стрии, тогаш за чистење на лицето во овој случај потребно е да се елиминираат или да се направат минимално изразени. За да го постигнете посакуваниот резултат, треба да му дадете предност на ласерското обновување на површината.

Современ метод на пилинг Lumiderm е апсолутно безболно, скоро никогаш не предизвикува алергиски реакции и дозволува негова употреба заедно со хемиски методи за чистење на кожата.

Како да изберете пилинг според типот на кожата?

Пилинг ќе реши многу проблеми со кожата, но само ако го изберете вистинскиот вид на постапка. Не е за ништо што козметолозите работат во секој сериозен салон или клиника, чија задача е да го утврдат видот на кожата на клиентот, нејзината состојба и прашањата што треба да се решат.

За почеток, на кој било тип на кожа му треба редовно пилинг. Ова и помага да функционира правилно и да изгледа одлично. Сите жени знаат дека козметиката е индивидуална работа и употребата на пилинг Lumiderm не е исклучок.

Ајде да сфатиме кој вид е најдобро да се даде предност:

 1. Најчестиот случај е комбинирана кожа. Ова значи дека во Т-зоната има изразен масен карактер, но во остатокот од лицето е нормално. Тука, најдобрата опција е лушпи од ензими или овошни киселини. Нивната главна задача е да го намалат интензитетот на лачење на маснотии со стабилизирање на активноста на лојните жлезди. Тие многу добро ги намалуваат порите и ја сушат кожата, помагајќи да се избегне воспаление. Сопствениците на мрсна кожа, исто така, можат безбедно да прибегнат кон такви лекови.
 2. Сувата кожа има потреба од особено нежна грижа. Многу е лесно да се повреди, да предизвика црвенило, лупење и алергиски реакции. Затоа, експертите препорачуваат употреба на млечна киселина за работа со неа. Нејзината главна предност е тоа што не е туѓа супстанца за човечкото тело, па затоа не реагира на тоа толку насилно и негативно како на повеќето други хемиски соединенија што се користат во козметологијата. Млечна киселина лесно продира во горните слоеви на кожата, нежно ги чисти и истовремено навлажнува.
 3. За луѓе со проблематична кожа склона кон акни и иритација, најдобро е да изберат салицилни лушпи. Оваа киселина е одличен антиинфламаторно средство, способна е да уништи бактерии и микроби, да ги ублажува воспаленијата и сувите мозолчиња. За да го постигнете резултатот, мора да завршите целосен тек на постапките. Вреди да се одбележи дека ефектот од нив нема да биде привремен. Факт е дека салицилната киселина совршено го зајакнува клеточниот имунитет, затоа, ако пречи на нови воспаленија, тоа нема да биде наскоро.

Важно е да ги користите овие информации при избор на домашни лекови.

Избор на кора и врска со возраста

При утврдување на методот на изложеност на кожата, важно е да се земе предвид таков фактор како што е возраста. Факт е дека со текот на времето, се менуваат проблемите што мора да се решат во текот на постапката. Она што е ефикасно за младата кожа може да биде потполно бескорисно за зрелата кожа.

Ајде да видиме кои процедури се препорачуваат во зависност од возраста:

 1. На младата кожа не и требаат сериозни интервенции. Тие дури се контраиндицирани за неа. Вообичаените меки лушпи што се користат дома се сосема доволни.
 2. До 30-та година од животот, првите мимични брчки почнуваат да се појавуваат, на кожата понекогаш и недостасува поранешната осветленост, станува досадна, не е толку еластична. Во овој случај, средниот пилинг е многу ефикасен, но честопати е и доволно површен.
 3. По 35-40 години, кожата на жените, особено оние кои живеат во големите градови, почнува да сигнализира посериозна помош. Во овој период, крајно време е да ги ставите во функција средните и, периодично, длабоките лушпи.
 4. Најдобри пријатели на зрела кожа се длабоки лушпи.

Треба да се запомни дека сезоните за лушпи не се празна фраза. Ако е дозволено мало влијание во текот на летото, тогаш длабоко само во зима.

Многу често, жените не се загрижени за општата состојба на кожата, туку за некои индивидуални проблеми. Можете исто така да се справите со нив со правилен избор на тип на пилинг. Ова може да го стори лекар само по темелно испитување.

Домашни рецепти за маски за лице за белење

Секоја жена сонува да изгледа не само младо, туку и свежо и кокетирано, без разлика колку години има. Но, скапите салонски процедури од професионални козметолози не се достапни за секого, а понекогаш, за жал, има само доволно време за спиење. Тука ни помагаат сите видови на ладни и лесни за подготовка маски што можат да се направат дома, а тие ќе чинат многу помалку отколку во козметичките салони и нема да бидат помалку ефикасни. Главните лидери денес секогаш остануваат белење на маски за лице, како Lumiderm, Botox Active Expert, Miracle Glow, Welltoxкои совршено се освежуваат, тонизираат и го ослободуваат лицето од несакани старечки дамки и други дамки.

Рецепти за избелување на мрсна кожа

Овие мешавини ќе и помогнат на секоја девојка или жена да се ослободи од старечки дамки, пеги, несакани изгореници од сонце или последици од неуспешен пилинг, што го спроведоа истите козметолози во скапи козметички салони. Фотографиите и видеата од сите овие не многу убави манифестации на највидливата област на телото може да се прегледаат на многу страници на Светската мрежа и може да разберете дека изгледа не само непривлечно, туку и грдо, така што домашните маски секогаш доаѓаат на помош.
На пример, маската од глина е една од најлесните за подготовка:

 • Супа од камилица (само треба да купите аптека камилица во која било аптека;
 • Една лажица глина (безбојна, зелена, розова);
 • Измешајте сè додека не се изедначи и рамномерно распоредете ги на погодените области на лицето, избегнувајќи ја областа околу очите. Ние ја држиме масата околу седум минути и се миеме со чиста ладна вода. Ако епидермисот е многу чувствителен, тогаш пред да нанесете подобро е да користите негување (по можност бебе) крем и да направите тест апликација на пределот зад ушните лобуси.
  Зелената глина е оптимална за проблематична и мрсна кожа, бидејќи е богата со разни макроелементи познати на сите. Розовата боја треба да ја користат дами на возраст од Балзак, бидејќи одлично се справува со промените на лицето поврзани со стареењето (мали брчки, дамки).

Маската од квасец е богата со елементи и витамини од познатата група Б, кои совршено го тонираат епителот на лицето и телото. За да добиете маска, треба да измешате само вреќа сув квасец и млеко. Некои луѓе мислат дека лимонска киселина може да се додаде како додаток, но подобро е да не се прави тоа со лимон. Откако избравте млеко, треба да го мешате постепено - полека, сè додека не добиете густа, хомогена маса, како кисела павлака. Ние ја шириме оваа прекрасна смеса на лицето и оставете ја да стои 35 минути, измијте ја само со едноставна топла вода без да користите никаков сапун или производи како гелови за туширање.

Маска направена од лимон и обичен производ под добро познато име „Водород пероксид“ ќе стане една од неопходните за нега на епителот на лицето, бидејќи е најдобра. Треба да измешате неколку капки свежо исцеден сок од лимон со изматено јајце и десет капки пероксид (3%). Со сунѓер (ова е т.н. памучна подлога) го размачкаме лицето, а по 30 минути се миеме со минерална вода (треба да го купите однапред во која било продавница). Нанесете негување крем, бидејќи оваа постапка добро го суши епидермисот. Оваа навлажнувачка „заштита“ ќе биде многу корисна за жени од која било возрасна категорија.

Маски за чистење

За да ја направите кожата секогаш да изгледа младо, убаво и свежо, неопходно е да се наизменично маска со ефект на белење. Miracle Glow и со чистење (што е, тие се користат за возврат, и не се исти неколку дена по ред). Рецептите за чистење на кожата се како што следува:

 1. Маска од овесна каша. Погоден не само за мрсна, туку и за комбинирана кожа, а подготовката е лесна како лупењето круши. Лажица од оваа добро позната популарна житарка се приготвува со врела вода и, се разбира, се става во инфузија. Кога кашата ќе се олади, нанесете ја добиената мешавина на лицето и измијте ја по 20 минути. За сува кожа, наместо вода, можете да користите млеко (вообичаеното е храна, ова е целата тајна дека не треба да купувате скапи производи).
 2. Сини и црвени маски од глина. Совршено го чистат епидермисот, благодарение на што се чисти. Значи, таквите маси се погодни за скоро сите дами, и лесно е да се подготват. Дома, разредете ги двата вида глина, додадете малку вода, но така што масата станува хомогена. Нанесете на погодените области и исплакнете со минерална вода по 7 минути.

Популарна маска од магдонос и павлака

Секој знае дека природните состојки се секогаш многу подобри од синтетичките, особено ако некое лице ги одгледувало самостојно во сопствената градина во близина на куќата или во земјата. Употребата на такви состојки за белење на кожата е неоспорно лидер меѓу сличните. Маска од магдонос и павлака е одлична опција за оние кои сакаат да добијат брз ефект за враќање на еластичноста, свежината и белината на епителот.

Измешајте исечен куп лисја од магдонос со лажица редовна (можеби дури и домашна) павлака. Нанесете на лицето и вратот. По 35 минути, измијте со ладна проточна вода (дозволено е да се користи вода од чешма на собна температура).

Мешавина на лице со краставици

Масите засновани на свежи краставици совршено ја хранат кожата и ја прават кадифена, сјајна и еластична. За акни, ваквите мешавини обично не се прават, бидејќи тие се погодни како хидратантни креми. Комбинирајте краставици и сокови од лимон во еднакви размери и премачкајте ги преку лицето со сунѓер (иста памучна подлога). По 35 минути, измијте со ладна вода. Маската од краставица е навистина кул затоа што е лесна за правење и состојките се секогаш при рака.

Најдобро се користи за мрсни типови на кожа. На разни видеа на Интернет, секоја девојка може детално да види како краставиците треба правилно да се смачкаат, по што, како да се нанесе овој вкусен и здрав производ на највидливиот дел од телото - лицето.

Ако забележите дека на вашата кожа и е потребна нега и исхрана - не двоумете се! Прочитајте ги коментарите, активирајте се! Како што веќе разбравте, за да подготвите маска дома, не треба да имате специјални алатки, вештини, компоненти и состојки. Доволно е да го отворите фрижидерот или плакарот и да направите маска од тоа што е.

И која, можете да ја изберете врз основа на видот на вашата кожа, само изберете ги ефективните, во зависност од тоа што сакате да добиете. Да изгледате добро, а во исто време да не трошите пари на скапи салони е сосема реално, и прилично лесно. Покрај тоа, за време на процедурите, секогаш имате избор: да правите други работи додека самата маска, можете да кажете „грижа“ за вашето лице или целосно да уживате во процесот.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар