BotoxIN серумски ботулински токсин за ботокс во коса

Современ лек заснован на ботокс BotoxIN е соединение составено од комплексни протеини. Поради специјалната формула, агенсот брзо ја блокира подложноста на мускулното ткиво на нервните импулси. Мускулите се релаксираат, што доведува до исчезнување на брчките. Поради овие својства, ботулинскиот токсин е широко користен за процедури за подмладување на салони. Покрај тоа, може успешно да се користи за подобрување на состојбата на косата.

Под влијание на ботокс на скалпот, се јавуваат позитивни промени на клеточно ниво. Косата добива повеќе хранливи материи, што ја зајакнува нејзината структура. Како резултат, косата станува бујна, сјајна, негувана. Косата повеќе не паѓа, сплит краевите престануваат да ве вознемируваат.

BotoxIN серумски ботулински токсин за ботокс во коса

Покрај тоа, составот на ботоксин е збогатен со витамински комплекс и растителни екстракти, кои се исто така многу корисни за скалпот и косата.

Овој лек припаѓа на професионални производи за нега на коса. Но, секоја жена може да си дозволи процедури денес. Факт е дека лекот се произведува во форма на концентрат, кој мора да се загрева и да се раствора во вода. И за третман на коса, потребна е многу мала количина од тоа: 2 ml - кратко и 4 ml - долго.

Толку мал трошок ја прави цената на една сесија многу ниска. И резултатот ќе биде видлив веднаш - косата ќе почне да блесне, да стане густа, еластична и свиленкаста.

Каде можете да купите BotoxIN

Во моментов, серумот не се продава во аптечната мрежа и специјализираните продавници. Купи BotoxIN може да се направи само преку Интернет со поставување нарачка на официјалната веб-страница на производителот. Побрзајте да купите сега. Факт е дека цената на BotoxIn достигнува 6000 рубли.

Но, во тоа време, има многу профитабилна промоција, а лекот може да се купи само за половина од цената - до 3000 рубли. Проверете ја цената на серумот и информациите за попустите во други земји на официјалната страница.

купете ботоксин за коса

Од што се состои BotoxIN

Оригиналниот серум за ботоксин содржи неколку состојки кои помагаат брзо да се вратат безживотни, досадни кадрици. Ефективна нега на коса е можна поради присуството на такви активни состојки:

 • Кератин. Тоа е главниот елемент за реконструкција на серумот. Промовира брзо враќање на оштетената структура на секоја коса. Има ефект на регенератор, способен да ги пополни празнините на протеините.
 • Колагенот е природен. Токму овој протеин во нашето тело е одговорен за еластичноста на ткивото. Под нејзино дејство, косата се зајакнува одвнатре, добива виталност, станува обемна и густа.
 • Арагонско масло. Спречува предвремено стареење на косата, ги прави кадрици сјајни, помага да се зајакне кутикулата.
 • Хијалуронска киселина. Тоа е интегрална компонента на многу професионални козметички производи. Промовира обновување на структурата на ткивото, се бори со промените поврзани со стареењето. Помага на косата да ја задржи влагата, спречувајќи сувост и кршење. Нормализира протеинска рамнотежа, а со тоа зајакнувајќи ги шахтите за коса. Дава на кадрици пријатен сјај.
 • Витамински комплекс. Ботоксинскиот серум содржи витамини корисни за коса, како А, Б, Е, Ц.
 • Екстракт од алое вера. Го збогатува скалпот и косата со корисни минерали, аминокиселини и витамини. Ја подобрува циркулацијата на крвта, поради што се снабдуваат повеќе хранливи материи во фоликулите на косата. Создава дополнителен волумен.
 • Зелен чај (екстракт). Тој е еден од најсилните природни антиоксиданти, ги подобрува локалните метаболички процеси, го промовира растот на косата.

Механизмот на дејство на ботоксинот на скалпот и косата се базира на уникатното соединение „Интра Силан“, кое формира еден вид рамка, обезбедувајќи и на косата поддршка одвнатре.

Инструкции за BotoxIN и кога да се користи

Нема јасни рецепти за употреба на ботоксин. Серумот може да го користи секоја жена која не е задоволна од својата коса и сака да ја подобри нејзината состојба.

Естетскиот ефект на ботоксинот станува забележлив многу брзо. Кадрици стекнуваат сјај, еластичност и сила. Особено е корисно да се спроведуваат такви постапки за враќање на обоената коса.

Активните состојки на серумот брзо продираат во косата, збогатувајќи ја со корисни компоненти и помагајќи да се врати нејзината структура. Затоа прегледите за ботоксин за коса се претежно позитивни.

Важно е да се знае! Забележано е дека компонентите на серумот помагаат да се реши проблемот со опаѓање и ќелавост на косата. Затоа, може да се препорача не само за жени, туку и за мажи.

BotoxIN серумски ботулински токсин за ботокс во коса

Правила на постапката

За да извлечете максимум од ботоксот за вашата коса, следете ги овие упатства:

 • Исплакнете ги жиците темелно со посебен шампон.
 • Исушете ги со крпа или фен (ладно поставување).
 • Нанесете го серумот на вашата коса, рамномерно распределувајќи ја по целата должина на вашите кадрици.
 • Почекајте околу половина час.
 • Третирајте ја косата со соединение за запечатување што ќе го забави црвенилото на активните состојки.
 • Почекајте 5 минути и исплакнете ги жиците со вода.
 • Нанесете маска за оставање што го продолжува ефектот BotoxIN.

Ако постапката се изведе правилно, кадрици добиваат мекост и сјај, стануваат обемни, еластични. Косата третирана со ботокс е полесна за стилизирање, а фризурата го задржува својот облик долго време. При чешлање, насоките не се електрифицираат. Сенката на обоена коса станува поотпорна, длабока и богата.

Главната предност на серумот е тоа што неговото дејство не е ограничено на визуелни ефекти. Продирајќи во косата, го промовира нивното обновување и формира заштита од штетни фактори.

Кога ботоксот помага за коса?

Третмани за коса со употреба на серум BotoxIN се препорачува во такви случаи:

 • Кршлива и сува коса;
 • Недостаток на сјај;
 • Недоволен волумен;
 • Тенка коса;
 • Трајно разделени краеви;
 • Бавен раст;
 • Тешка губење на косата;
 • Оштетување на структурата на косата по боење или белење.

Супстанциите содржани во серумот ќе ја зајакнат и лекуваат секоја коса и ќе им дадат на осветлените кадрици пријатна нијанса без изразена жолтило.

Ограничувања за употреба

Не се забележани несакани ефекти по употребата на ботокс за коса. Но, бидејќи серумот е потентен лек, препорачливо е да се преземат мерки на претпазливост. Прво, тестирајте го ботоксинот на кожата на лактот за да бидете сигурни дека нема нетолеранција.

Ако има оштетување на скалпот, постапката треба да се одложи. Апсолутна контраиндикација за употребата на ботокс се неоплазмите, проблеми со невромускулниот пренос. Покрај тоа, не треба да користите серум за време на бременост и доење. Во овој период, подобро е да се грижите за вашата коса користејќи меки природни соединенија. Исто така, серумот не се препорачува за постари лица.

Колку трае ботоксот на косата?

Производителот гарантира дека, доколку се користи правилно, дејството на серумот ќе трае многу долго - најмалку 5 месеци. Структурата на косата ќе може целосно да се опорави, сплит краевите ќе исчезнат, ќе се појави волумен и нема да има проблеми со стилизирањето. Користете серум BotoxIN, и вашата коса секогаш ќе биде негувана, здрава и привлечна!

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар