Коректори за лице и како да заштедите пари на козметика

Дали имате состанок со вашиот дечко од соништата или важен деловен состанок за неколку часа, а целото лице е покриено со големи црвени акни? Измачувани од црвенило и осип? Сонувате за совршено мазна кожа? Најбрзиот начин да го постигнете она што го сакате е нијансирање козметика!

Коректори за лице

Како да изберете фондација? Пред да купите, треба внимателно да ја проучите типологијата на средства за нијансирање:

Тонски крем. Оваа таканаречена „тешка артилерија“, која ќе помогне да се скрие дури и најакутното воспаление поради неговата густа текстура. Незаменлива работа во најнезапуштените ситуации. Но, бидете внимателни! Фондацијата во голема мера ќе ги заглави порите, што неизбежно ги запушува порите и создава црни точки. И високата содржина на масла во составот предизвикува производство на себум, и по неколку часа лицето почнува да блесне непријатно. Затоа, употребата на таков крем е многу обесхрабрена за сопствениците на мрсна и мрсна кожа.

Специјален коректор е развиен специјално за нив: гел за тонирање Crystaline да се елиминираат акните. Има „нежен“ состав и и дава на кожата мат ефект. Во комбинација со прифатлива цена и лесна употреба, гелот за тонирање станува задолжителен во козметичката торба на која било fashionista. Сепак, неговата способност да се преклопува е мала: тешките форми на акни се премногу тешки за овој борец.

Кристалин за акни

Коректорот е одличен лек за лекување на старечки дамки, молови, кеси под очите, мали лузни и мали мозолчиња. Неговата лесна текстура го прави скоро невидлив на кожата. Покрај тоа, коректорите имаат широк спектар на бои - од класични голи тонови до пурпурни и зелени, кои помагаат ефикасно да се неутрализира жолтилото и црвенилото.

Не мешајте стап за коректор со коректор. Првиот е дизајниран да ги маскира порите и особено големите старечки дамки. Покрај тоа, за да ги стесните и скриете порите, можете да користите специјална безбојна инјекциска смеса врз основа на силикон како основа за шминка. Сосема е невидливо со голо око, но нанесете и ќе почувствувате како кожата станува кадифена, а темелот лежи лесно без многу напор. Пробајте сами!

Неодамна, хајлајтерот се здоби со посебна популарност во индустријата за шминка. И ова не е случајно! Оваа мала работа помага да се создаде суптилен сјај на лицето, истакнувајќи ги нејзините индивидуални области. Ова ја прави кожата визуелно поцврста, поздрава и порелаксирана.
Посебен слој на коректори е добро познатата пудра. Денес во продавниците има огромен број на видови на овој производ.

Значи, правот во топчињата помага самостојно да се прилагоди сенката и е лесен за употреба. Про transparentирната пудра е невидлива на лицето и совршено апсорбира себум, правејќи ја кожата мат и порцелан како кукла. И ронливата малку ќе го избели лицето, давајќи му аристократски бледило. Ако сте девојче со темна кожа - не се обесхрабрувајте, и производителите на козметика се погрижија за вас, создавајќи специјален прашок за бронзирање. Купуваме паметно.

3 едноставни правила за успешна набавка на козметика

 1. Пред да ја купите оваа или онаа основа, треба внимателно да го проучите неговиот состав и натписите на цевката. Запомнете дека тоа мора да одговара на вашиот тип на кожа.
 2. Проверете го тонот на коректорот. Спротивно на стереотипот, производот треба да се нанесува не на зглобот или на задниот дел од раката, туку на границата на лицето и вратот. Дали бојата се меша со вашиот природен тон на кожата и е скоро невидлива? Тогаш слободно купувајте!
 3. Цевка за диспензерот се претпочита пред апликатор што може да се повлече. Не заборавајте дека бактериите и честичките од себум ќе останат на втората кожа од контакт со кожата, што може да го зголеми воспалението и да го „рашири“ низ целото лице.

Тајни на дури и примена на козметика

Коректори се нанесуваат на лицето пред сè, насочено со помош на апликатор, со цел да се избегне таканаречената грутка под очите и лупењето на лицето. Потоа следува основата. Се препорачува да се нанесува со влажен сунѓер - на овој начин ќе може да се дистрибуира производот рамномерно над кожата и да се избегне непријатниот „ефект на маска“. И тоа ќе трае многу пати подолго.

Последниот допир е пудра. Се препорачува да се нанесува со широка густа четка со лесни движења. Не заборавајте да ставате шминка само со чисти раце за да избегнете претворање на лицето во почва за бактерии. Важно е да знаете уште едно правило: основата не само што го изедначува тонот, туку и ја измазнува текстурата на кожата. Затоа, важно е да се применуваат корективни производи не само на самото лице, туку и на вратот и деколтето. Ова ќе помогне да се избегне „дупчење“ и ќе се даде илузија на природен тон на кожата.

Уште еден мал животен удар: за да направите вашата шминка секогаш да изгледа свежа, користете марамчиња за матирање бидејќи се лачи себумот. Ова ќе ви помогне да изгледате неодоливо во текот на целиот ден.

10 начини да заштедите пари на козметика

Можете да изгледате привлечно дури и со ефтина козметика. Многу - производи за убавина се достапни кај секој од нас дома, главната работа е да разбереме како правилно да ги користиме:

 1. Кокосово масло. Најдобар лек за оштетена коса. Со редовна употреба, брзо ќе се ослободите од сплит краевите.
 2. Влажно бришење. Тоа ќе ја ослободи статичката напнатост од косата, само лесно прошетајте низ косата и водата брзо ќе ја неутрализира статичката.
 3. Јогурт. Ја смирува кожата по изгореници и исто така ја поправа косата по жешкиот стил.
 4. Јаболков оцет. Елиминира мрсен сјај на кожата, па затоа се користи наместо тоник.
 5. Маслиново масло. Овој производ е лесен за отстранување на шминката, а кожата откако ќе стане кадифена.
 6. Кесички за чај. Кофеинот, кој е дел од чајот, ја ублажува подпуханоста. Потопете ги во ладна вода и потоа нанесете ги на очите десет минути.
 7. Регенератор за коса. Може да се користи наместо крем за бричење. Благодарение на својата деликатна текстура, машината за бричење лесно се лизга и кожата е хидрирана.
 8. Кафеав шеќер. Се користи наместо пилинг за тело. Добро ги отстранува старите клетки, брзо се топи во вода и не останува на кожата. Шеќерот се меша со гел за туширање и се нанесува на кожата.
 9. Нафта. За да го задржите парфемот на вашиот зглоб долго време, прво нанесете малку вазелин од нафта. Благодарение на мрсната основа, мирисот ќе трае цел ден.
 10. Четка за заби и паста за белење ќе ви помогнат едноставно да се ослободите од пожолтените нокти. Четкајте ги со четка за заби и паста за белење. Оваа паста содржи хидроген пероксид, кој се справува со какви било промени во бојата на ноктите.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар