Split Ender раздвојувач на сплит краеви Сплит Ендер

Split Ender Ова е електрично средство произведено во Америка, дизајнирано за отстранување на поделени краеви. Сплит Ендер работи на АА батерии.

Повеќето жени сонуваат да имаат долга и убава коса, но многумина се соочуваат со еден многу досаден проблем. Кога кадрици достигнуваат одредена должина, нивните краеви се оштетуваат, а косата ја губи својата привлечност. Овој факт е објаснет многу едноставно. Секоја коса е покриена со тенка заштитна обвивка наречена кутикула. Под влијание на негативни временски фактори, како резултат на стилизирање, сушење или боење, кутикулата неизбежно се оштетува, што доведува до нарушување на интегритетот на косата.

Косата почнува да се распаѓа од крајот, бидејќи оваа област е најдалеку од коренот и, според тоа, не ги прима сите потребни хранливи материи. Покрај тоа, краевите на косата не се доволно заситени со себум.

Прво, кутикулата се распаѓа, изложувајќи ги внатрешните слоеви на влакната. Оставени без природна заштита, тие се распаѓаат на парчиња. Проблемот е видлив со голо око. Советите изгледаат неуредно, не негувани, стануваат кршливи и суви. Покрај тоа, нивната сенка се разликува остро - тие почнуваат да личат на слама. И ова им дава на жените многу тага.

Покрај тоа, делот од косата често не е ограничен само на краевите. Кога користите рамно железо, виткање на железо, метални чешли и други трауматски додатоци, косата може да залута по целата должина. Фризурата во такви случаи изгледа непривлечно. Тенки „антени“ излегуваат на главата во сите правци, поради што дури и најнежливата и модерно облечена убавица го губи надворешниот сјај. Покрај тоа, овој проблем е типичен дури и за кратки кадрици.

За жал, невозможно е да се залепи слоевитата коса. Затоа, дејството на сите грижливи агенси е насочено кон спречување на овој проблем, а не на негова непосредна корекција. Тоа е, можете да ја промените ситуацијата само со фризура. Но, многу девојки не сакаат да одат со кратка коса, дури и привремено. Тие сакаат да ја задржат својата убава долга коса и секогаш да бидат привлечни. За нив беше развиен специјален чешел наречен Split Ender... Со негова помош, лесно можете да и дадете уреден изглед на вашата фризура, ослободувајќи се од грдите сплитни краеви.

Овој ефект не може да се постигне дури и во професионалните фризерски салони. Сега вашата коса ќе изгледа добро негувана без непотребни напори и финансиски трошоци. Уред Split Ender многу лесен за употреба, и не се потребни посебни знаења и вештини за да се добие посакуваниот резултат.

Машина за пишување Split Ender за потстрижување на косата

Каде да се купи и колку Split Ender

Оригинален уред Split Ender достапно само во официјални онлајн продавници. Пазете се од сомнителни ресурси за да се заштитите од неквалитетни фалсификати.

Цената на електричниот чешел Сплит Ендер во Русија е 2990 рубли, цената во Украина е 900 гривни, 17000 тенге во Казахстан, не го одложувајте купувањето на производот за подоцна - сега има многу поволна понуда минус 50% од вообичаената цена, па затоа е подобро да се купи Split Ender сега отколку по некое време, кога цената се зголемува.

Се разбира, некои можеби мислат дека цената на уредот е доста висока. Од друга страна, во иднина Split Ender ќе заштеди значителни средства. На крајот на краиштата, повеќе не мора да одите на фризер секој месец за да исечете неуредни краеви.

купи Split Ender со достава по ниска цена

Само неколку минути користење на уредот Split Ender и вашата фризура ќе биде совршена!

Опис на уредот Split Ender

Четка за коса Split Ender е компактен електричен уред, чиешто тело е изработено од високо квалитетна пластика со висока јачина. Долниот дел од чешелот е направен во форма на удобна рачка со влошки што спречуваат лизгање во рацете. Внатре во рачката има батерии, надвор има копче за исклучување и вклучување.

На горниот дел од уредот има посебен клип, во кој се вметнуваат обработените кадрици. Клипот е опремен со заби за правилно чешлање на косата. Скриените ротирачки сечила се наоѓаат над него, со чија помош се отсекуваат оштетените влакна. Малку повисоко е про transparentирен оддел каде паѓаат исечените фрагменти.

Уредот обезбедува удобна, брза и ефективна нега на коса. Сплитските краеви се отстрануваат по целата должина на кадрици, така што повеќе не треба да посетувате скапи козметички салони. Покрај тоа, уредот е толку компактен што може да се носи во мала чанта. Изненадување на другите со совршена фризура сега е можно во секоја ситуација!

Уредот е произведен во САД, што е гаранција за сигурност и стопроцентен квалитет.

Како работи Сплит Ендер

Внимателно осмислениот механизам на уредот ви овозможува да ја намалите косата селективно. Уред Split Ender ги отсекува само ексфолираните фрагменти, оставајќи ја здравата коса недопрена. Кога третирате кадрици со чешел Сплит Ендер, влакното поминува низ комората во која се наоѓа ротирачкото сечило. Ова сечило открива оштетени гранки и ги отсекува многу внимателно без да влијае на најголемиот дел од косата.

Достигнувајќи ги краевите на навитката, ножот прави рамномерно сечење и целосно ги елиминира разделените краеви (само 5 мм). Како резултат на тоа, косата останува долга, но во исто време се ослободува од оштетените кршливи влакна што го расипуваат нејзиниот изглед.

Со редовна употреба на уредот, косата станува мазна, свиленкаста и здрава. Тие почнуваат да растат побрзо, а проблемот со сплит завршува е минато.

За работа Split Ender потребни се 4 батерии ААА. Многу е поудобно да се користи таков уред отколку машини на жици, кои постојано извртуваат и се мешаат при правење на потребните движења.

Пред да започнете со постапката, мора да бидете сигурни дека батериите се на место и не се испразнети. Уред Split Ender држете со едната рака, а со другата рака одделете мал прамен коса. Машината се активира со притискање на копчето "прекинувач за насока".

Постапката за обработка е многу едноставна. Вие само треба да го возите автомобилот со мазни движења од горе надолу. Значи, потребно е да се разработи целата маса на коса. Забележете дека се чувствува мала вибрација за време на постапката. Но, во споредба со другите уреди, тоа е многу незначително. Кога ќе завршите, не заборавајте да ја исчистите комората за собирање коса. За ова, обезбедена е специјална четка.

Сплит принцип на работа на Ендер Сплит реални резултати на Ендер

Главни функции и карактеристики

Иновативен уред за нега на коса Split Ender ги има следниве функционални карактеристики:

 • Ефективно сечење на сплит краевите.
 • Висококвалитетно полирање на жиците. Испакнатите невешт кадрици ќе изгледаат дури и по обработката.
 • Исправете ја непослушната коса. Сега нема потреба да се користат пегли опасни за косата.
 • Скратете ги поделените краеви за само неколку милиметри. Уредот ја извршува оваа функција благодарение на најновата технологија STSTM.

Предности на автомобили Split Ender

Се повеќе жени го избираат уредот Split Ender... Неговата популарност се должи на следниве предности:

 • Леснотија на користење.
 • Мала тежина и компактен.
 • Способност за брзо средување на косата.
 • Достапна цена.

Инструкции како правилно да го користите уредот Split Ender

Апарат за коса Split Ender многу лесен за употреба. За брза и квалитетна обработка, треба да ги следите овие упатства:

 • Темелно исчешлајте ја косата, обично со чешел.
 • Користете го истиот чешел за да одвоите мала навивам.
 • Отворете го клипот и ставете го горниот дел од навитката во него.
 • Затворете го уредот.
 • Држејќи го Сплит Ендер за рачката, водете го од врвот до дното на влакното (користете ги истите движења како и кога користите пегла).
 • Однесувајте се кон една навивка неколку пати.
 • Одделете го со клип и започнете со обработка на следниот.
 • Така, третирајте ја целата маса на коса.
 • Исклучете го уредот.
 • Отстранете ги сите исечени влакна од одделот.
 • Користете специјална четка, целосно исчистете го уредот.
 • Не заборавајте да ги смените батериите на време.

Важно! Ракувајте со уредот Split Ender можете да направите само целосно суви и внимателно чешлани кадрици. Постапката се препорачува да се спроведува редовно, околу еднаш на секои 30 дена.

Како изгледа оригиналот Split Ender и лажни, како да се направи разлика

Да разликува вистински уред Split Ender од фалсификување, треба да обрнете внимание на изгледот на пакетот: професионален уред изгледа како на фотографијата # 1, а пакувањето содржи баркод 01 САД:

оригинален уред Split Ender да се отстранат сплитските краеви

Кинескиот ефтин лажен Сплит Ендер изгледа како слика # 2 во цевката:

кинески лажен сплит ендер

Како да се лекуваат сувите и раздвоени краеви

Сува сплит завршува е проблем со кој се соочуваат многу жени со долга коса. Фризура на апарати Split Ender е најлесниот начин да се реши проблемот. Сепак, не сите девојки се подготвени да се збогуваат со своите кадрици. Со помош на традиционалната медицина, можете да го решите овој проблем со малку напор.

Кога користите погрешна нега, косата станува кршлива, сува и расцепена. Во поголема мера, ова се рефлектира во советите. Овие фактори имаат негативен ефект врз надворешната состојба на краевите и структурата на косата:

 • Боење;
 • Употреба на термички уреди (фен за коса, виткање на железо, железо и сл.);
 • Недостаток на витамини и минерали;
 • Не пиење доволно течности дневно;
 • Игнорирање на капи во зимската сезона;
 • Дневно плетење на тесни опашки, плетенки и други фризури.

Пред сè, исечените краеви треба да се исечат, бидејќи тие повеќе не можат да се обноват. За да го направите ова, најефективниот метод е полирање на косата со посебен уред. Split Ender или потстрижување на завршните делови со остри ножици по целата должина.

 • Најпопуларниот производ за нега за враќање на врвовите на косата е природните масла. Тие ја обновуваат косата не само однадвор, туку и одвнатре, на пример, маслен комплекс Глава и коса серија Здоров;
 • Правилното миење на косата е подеднакво важно, бидејќи косата е повредена на високи или ниски температури;
 • По миењето, треба да користите регенератор за полесно чешлање без оштетување на врвовите на косата;
 • Нанесувањето домашни маски 1-2 пати неделно ќе ја ослободи кршливоста и сувоста;
 • За време на третманот, не треба да користите производи и уреди за стилизирање на коса, бидејќи кога користите фен за коса, виткање на лак, лак и мус, косата го губи својот здрав изглед;
 • Во зимската сезона, косата треба целосно да се отстрани под капа и да се користат дополнителни навлажнувачи;
 • Препорачливо е да се користат комплексни витамини;
 • Зеленчук, морска храна, овошје, житарици и млечни производи треба да се додадат во исхраната. Треба да се исклучат пржена и зачинета храна, слатки, производи од брашно.

За најдобри резултати, треба да се води редовна нега на коса. Придржувајќи се кон овие правила, краевите на косата ќе стекнат прекрасен и здрав изглед. Овие совети за третман на коса не само што ги поправаат оштетените краеви, туку даваат и природен сјај, мазност и свиленкаст.

Митологија за нега на коса

Денес на Интернет, можете да најдете огромна разновидност на лажни тврдења за лична нега. А, митовите за косата се понекогаш понекогаш толку смешни што многу експерти воопшто се изненадени од нивното постоење. Како и да е, ова сè уште постои и денес митовите за нега на коса често ја расипуваат косата на многу девојки. Оваа статија разоткрива неколку популарни митови и дава совети кои помагаат да се врати оштетената коса или барем да се зачуваат постојните. Примена на уредот Split Ender ќе ви помогне да изгледате одлично цело време, но не заборавајте за правилна употреба на шампони за коса!

Од некоја причина, многу девојки веруваат дека сулфатните шампони се поопасни за косата отколку несоодветната нега. Ова е мит кој најверојатно бил измислен од конкуренти на толку големи фирми и се ширел меѓу обичните луѓе. Факт е дека многу луѓе ги поврзуваат сулфатите со индустријата, но ако размислите логично, тешко дека производителите со добра намера ќе ја додадат оваа нуклеарна смеса во шампоните. За козметика, се користат специјални видови на сулфати од билки и одредени растенија. При изборот на таков шампон, порационално е да се обрне внимание на нивото на pH, чиј најголем опсег не треба да ја надминува ознаката 5,5. Во спротивно, можен е бонус во форма на кршливи и разделени краеви.

Митовите за опасностите од боењето на косата се најверојатно од минатите генерации. Во тие денови, боите беа со многу полош квалитет и мајките и бабите веројатно го доживеаја целиот шарм на неквалитетно боење врз себе. Но, вреди да се запамети дека денес технологиите за производство на такви производи отишле многу далеку и совесните производители посветуваат големо внимание не само на квалитетот на производите, туку и на нивната безбедност за здравјето. Затоа, при изборот на боја за коса, не треба да заштедувате пари и подобро е да купите бренд на добро позната и квалитетна марка отколку да верувате на здравјето на малку познати компании.

Некои девојки се толку навикнати да веруваат во стереотипно социјално размислување што дури и заштедуваат пари на себе. Навистина, многу „искусни“ мајки или баби од детството упорно инсистираа на тоа дека мелемите и другите дополнителни производи за нега на коса се глупост и банален развод за пари. Можеби во нивно време беше така заради слабиот квалитет на ваквите производи. Но, современите технологии, како и со боите, достигнаа огромни височини во производството на ваков вид средства. Затоа, не треба да штедите на себе. На крајот на краиштата, мелемот понекогаш го лекува скалпот, регенераторот ја прави косата помека и попријатна на допир, а маските помагаат да се надополни витаминскиот баланс. Можете, се разбира, да ја разгалите косата со домашни маски, сепак, некои современи компании можат да се натпреваруваат во количината на хранливи материи со добро познатиот кефир или јајца.

Оваа информација е обезбедена од уредниците на списанието obzoroff.info ќе помогне да се направи нега на коса порационална и да ве одврати од верувањето во разни митови.

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар